تاریخ انتشار: ۱۰:۳۰ - ۲۴ دی ۱۴۰۱
سرما و مصرف گاز در اوج

زمستان سخت واقعی رسید؛ توقف صادرات گاز ترکمنستان به ایران!

«زمستان سخت» دیگر واژه‌ای برای شوخی با اظهارات مسئولان دولت نیست.

زمستان سخت واقعی رسید

اقتصاد۲۴- زمستان سخت» دیگر واژه‌ای برای شوخی با اظهارات مسئولان دولت نیست. زمستان سخت واقعا فرا رسیده و اکثر استان‌های کشور را تحت تاثیر خود قرار داده است. چنان که به گفته وزیر نفت دیروز جمعه، در بیش از ۲۰ استان کشور دمای هوا به منفی ۱۰ درجه رسید.
به گزارش پیام ما ، همزمان با افزایش سرما و بارش برف و باران در برخی استان‌های کشور، مصرف گاز هم افزایش یافته است. افزایش مصرف گاز موجب شد تا به منظور مدیریت مصرف، برخی از شهر‌های کشور تعطیل شوند.

سرمای کم‌سابقه در شرق شمال شرق

استان‌های شرقی کشور روز‌های سختی را از سر می‌گذرانند. پنجشنبه شب مشهد سردترین شب را در بین مراکز استان‌های کشور سپری کرد. رئیس اداره پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی به خبرگزاری تسنیم خبر داد که مردم مشهد پنجشنبه شب و بامداد جمعه سردترین شب را با دمای ۲۰ درجه زیر صفر سپری کردند. قائنی‌پور گفته که بر اساس گزارش‌های به دست آمده پنجشنبه شب و بامداد جمعه دمای هوای قوچان ۲۱.۶-، سرخس ۲۳-، سبزوار ۱۱.۹-، گلمکان ۲۳.۵-، مشهد (فرودگاه) ۲۰.۱-، نیشابور، ۱۹.۳-، تربت حیدریه ۱۹.۶-، کاشمر۱۱.۸-، گناباد ۱۳.۴-، تربت جام ۱۸.۷-، درگز ۱۸.۶-، فریمان ۲۵.۴-، خواف ۱۷.۳-، بردسکن ۱۱.۳-، تایباد ۲۳.۶- و کلات ۱۵.۲- بوده است.
همچنین دمای زاهدان بعد از گذشت ۱۰ سال به منفی ۱۰ درجه رسید و هیرمند کمترین دمای ثبت شده خود را تجربه کرد.
به گزارش برنا از سیستان و بلوچستان، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بامداد جمعه دمای هوای ۱۱ شهرستان از استان به زیر صفر رسید که زاهدان با منفی ۱۰، هیرمند منفی ۱۰، زابل و زهک منفی ۹، میرجاوه منفی ۷، خاش نصرت‌آباد و سراوان منفی ۵، سیب سوران منفی ۳، تمندان منفی ۲ و مهرستان منفی ۱ درجه زیر صفر سردترین شهر استان بوده است. دمای کمینه زرآباد به ۱۰ درجه بالای صفر رسید.
حیدری با بیان اینکه جمعه شب دمای هوا در زاهدان تا منفی ۱۰ درجه کاهش یافت که این دما قبلاً هم تکرار شده به‌طوری که در زمستان سال ۹۰ دمای زاهدان، منفی ۱۱ درجه و زمستان سال ۹۱ به منفی ۱۰ درجه هم رسیده بود. سردترین دمای ثبت شده در زاهدان، دی‌ماه سال ۱۳۵۱ با ثبت دمای منفی ۲۲ درجه‌ای بوده است.


بیشتر بخوانید: یخبندان گازی و بحران انرژی ایران را در نوردید


در همین حال جمعیت هلال احمر به مسافران قطار‌هایی که در مسیر مانده بودند هم امدادرسانی کرد. سرپرست سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر دیروز درباره آخرین وضعیت امدادرسانی به مسافران قطار مشهد که در میانه راه متوقف شده بود، گفت: در راه‌ماندگان برابر آخرین اطلاعات در حدود ۲۹۰۰ نفر است. او ادامه داد: امدادگران بلافاصله اقدام به توزیع پتو و اقلام امدادی در میان در راه‌ماندگان کردند و امدادرسانی‌ها در این خصوص ادامه دارد.
سرپرست سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه علت این حادثه سرمای شدید و یخ زدگی ریل و قطار بود، گفت: برابر آخرین گزارش‌ها حال عمومی مسافران خوب است و امدادرسانی همچنان ادامه دارد. امدادگران سازمان امداد و نجات نیز از آمادگی لازم برای امدادرسانی برخوردارند.

مصرف گاز معادل ۴ میلیون بشکه نفت‌خام در ۲۴ ساعت

وزیر نفت با بیان اینکه پنجشنبه شاید سردترین شب امسال بود و مصرف در بخش خانگی از ۶۸۵ میلیون متر مکعب در روز گذشت، عنوان کرد: این مقدار گاز معادل حدود ۴ میلیون بشکه نفت‌خام است.
به گزارش ایسنا، جواد اوجی در کارگروه هماهنگی و تأمین پایدار سوخت زمستانی سال ۱۴۰۱ در محل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه هم‌اکنون روزانه ۹۸۹ میلیون متر مکعب گاز خام از میدان‌های مستقل گازی و مشترک در حال تولید است، گفت: این مقدار گاز در ۲۱ پالایشگاه گازی کشور تا این لحظه بدون هیچ مشکلی در حال فرآورش است؛ ضمن آنکه گاز شیرین تولیدی از پالایشگاه‌ها با استفاده از ایستگاه‌های تقویت فشار و خطوط فشار قوی از جنوب کشور به نقاط مصرف ارسال می‌شود.
اوجی با اشاره به قطع گاز وارداتی از سوی کشور ترکمنستان از ۶ صبح روز پنجشنبه (۲۲ دی‌ماه) به کشور گفت: به‌دلیل سرمای شدید هوا، گاز بخش خانگی در کشور دوست و برادر ترکمنستان قطع شده است؛ اما همکاران من در استان‌های شمالی کشور با تغییری که در آرایش خطوط فشار قوی گاز در آن منطقه داده‌اند تا این لحظه اجازه نداده‌اند که گاز هم‌وطنان قطع شود.
اوجی به سرمای منفی ۲۸ درجه سانتیگراد در شهرستان فریمان واقع در جنوب استان خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: وضع سرمای هوا در استان‌های غربی و شمال‌غربی نیز به همین اندازه بوده است، اما با تلاش همکاران من تا این لحظه گاز هیچ مشترکی قطع نشده است؛ از همه مردم تقاضا می‌کنم با مدیریت مصرف به همکاران ما در وزارت نفت برای استمرار گازرسانی کمک کنند.
تدابیر لازم همچون تهیه و توزیع نفت سفید و کپسول گاز مایع در کشور برای موارد اضطراری انجام شده است؛ همه همکاران من در چهار شرکت اصلی وزارت نفت تا هفته‌های آینده آماده‌باش کامل و در حال مدیریت مصرف گاز در کشور هستند.

آماده‌باش مدیریت بحران در تهران

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران از آماده‌باش مدیریت بحران برای موج جدید بارش برف و کولاک در این استان خبر داد.
به گزارش ایسنا، حامد یزدی مهر با اشاره به صدور هشدار زرد هواشناسی در استان تهران مبنی بر شروع دوباره بارش برف و کولاک و وزش باد از اواخر وقت روز شنبه گفت: طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی از اواخر روز شنبه و طی روز یکشنبه در سطح استان تهران و به ویژه نیمه شمالی آن شاهد بارش برف، مه‌گرفتگی، وزش باد و کولاک خواهیم بود و از این رو مدیریت بحران به حالت آماده‌باش درآمده است.
یزدی مهر با بیان اینکه در اثر این شرایط جوی اختلال در سفر، کاهش دید و لغزندگی جاده‌ها محتمل است، گفت: با این مخاطرات اختلال در سفر‌ها و کاهش دید و لغزندگی جاده دور از انتظار نیست از این رو لازم است که مردم عزیز از انجام سفر‌های غیرضروری پرهیز کنند.
مدیرکل مدیریت بحران استان تهران با بیان اینکه در این ایام توقف فعالیت کوهنوردی حتی برای کوهنوردان حرفه‌ای ضروری است، گفت: همچنین مدیریت در مصرف انرژی نیز اهمیت بسیاری دارد و لازم است که مردم نیز با این موضوع همراهی کنند.
او درباره جزئیات آماده‌باش مدیریت بحران نیز گفت: تمام عوامل مدیریت بحران و دستگاه‌های اجرایی مسئول و امدادرسان به حالت آماده‌باش درآمده و توصیه‌ها و دستورات لازم به آنان داده شده است. همچنین بر ضرورت پاک‌سازی و لایروبی شبکه کانال‌ها و آبراه‌ها نیز تاکید شده است.
یزدی‌مهر افزود: رانندگان نیز در صورت تردد ضروری حتما باید توجه داشته باشند که برای عبور از جاده‌های استان تهران به ویژه در نیمه شمالی و محور‌های کوهستانی تجهیزات ایمنی و زنجیر چرخ همراه داشته باشند و پیش از حرکت مقدار سوخت، سیستم گرمایشی خودرو، وضعیت لاستیک‌ها و وضعیت فنی وسیله نقلیه را کنترل کرده و سپس اقدام به مسافرت کنند.

خبر آخر، ادارات تهران تعطیل شد

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار تهران گفت: ادارات، دانشگاه‌ها و مدارس استان تهران روز شنبه تعطیل شد.
به گزارش مهر، قدرت‌الله شفیقی گفت: تمام ادارات، نهاد‌ها و سازمان‌های اجرایی استان تهران با هدف مدیریت مصرف گاز شنبه ۲۴ دی ۱۴۰۱ تعطیل است.
به گفته او مدارس و دانشگاه‌ها به جز امتحانات نهایی پایه دوازدهم نیز تعطیل است. تمامی دستگاه‌ها از لحظه دریافت خبر موظف هستند وسایل گرمایشی گازسوز خود را خاموش کنند. شفیعی افزود: شعب بانک‌ها در سراسر استان تهران از ساعت ۹ الی ۱۳ فعال هستند. مراکز ستادی بانک‌ها نیز به جز مراکزی که خدمات غیرحضوری و آنلاین را پشتیبانی می‌کنند، تعطیل است.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار تهران با بیان اینکه تعطیلی دستگاه‌های اجرایی و ادارات، صرفاً به جهت تأمین رفاه عموم مردم به ویژه استان‌های شمالی اتخاذ شده است، گفت: مراکز امدادی، عملیاتی، دستگاه‌های خدمات‌رسان و حوزه‌های بهداشتی و درمانی از اجرای این طرح مستثنی هستند و همچنان به ارائه خدمات ادامه می‌دهند.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

شورای همکاری خلیج فارس خواستار حل‌ اختلافات با ایران شد

دبیر ستاد امر به معروف: حریم دینداری را به مسلخ نبرید

لیونل مسی هم رکورد علی دایی را خواهد شکست؟

قیمت انواع دستگاه ماینر + جدول

قیمت روز لپ تاپ اپل + جدول

قیمت انواع موتور سیکلت در بازار + جدول

قیمت All-in-One اپل، MSI و لنوو

سه سناریو برای رشد نقدینگی در سال آینده

خرمای تنظیم بازاری از امروز عرضه می‌شود؟

اینفوگرافی/ اعمال روزانه ماه مبارک رمضان

مصرف کدام غذا در وعده افطار بهتر است؟

فرصت دلاری برای صادرات فرش ایرانی

حال و هوای نوروزی در کاخ موزه گلستان

موافق فیلترینگ تلگرام به تلگرام پیوست!

نخستین محموله صادراتی ایران خودرو به ونزوئلا رسید

تصادف مرگبار عابر پیاده در بزرگراه آزادگان تهران

جنگ و درگیری‌ میان ایران و اسرائیل چقدر محتمل است؟

عکس/ جدیدترین عکس‌ها از مازیار لرستانی

مسئولی که فرزندش در آمریکاست، باید خودش حواسش جمع باشد

هزینه خورد و خوراک ماهیانه خانوار در سال جدید چقدر است؟

شوک تازه به استقلال

بازدهی ۸۴ درصدی دلار در سالی که گذشت

تکلیف آیفون بازها در سال جدید

قیمت مصوب زولبیا و بامیه اعلام شد

سقوط دلار در پی افزایش نرخ بهره در آمریکا

روایت باقری از دیدار اخیرش با دیپلمات‌های اروپایی درباره برجام

فیلترینگ؛ وجه مشترک احمدی‌نژاد، روحانی و رئیسی!

غرامت ۱.۶۸میلیارد دلاری علیه بانک مرکزی