تاریخ انتشار: ۱۵:۵۰ - ۲۷ تير ۱۴۰۲

هزینه اجاره رحم در ایران چقدر است؟

اجاره رحم، بازاری‌ست که در همه کشور‌ها رونق دارد. پیش‌بینی می‌شود تجارت این بازار جهانی تا سال ۲۰۳۲ به ۱۲۹ میلیارد دلار برسد. در ایران هم کم داوطلب ندارد. ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان هزینه اجاره رحم و پنج تا ۱۰ میلیون هم دستمزد واسطه‌ها می‌شود.

هزینه اجاره رحم در ایران چقدر است؟

اقتصاد۲۴- اجاره رحم، بازاری‌ست که در همه کشور‌ها رونق دارد و پیش‌بینی می‌شود تجارت این بازار جهانی تا سال ۲۰۳۲ به ۱۲۹ میلیارد دلار برسد. در ایران هم کم داوطلب ندارد. از شهر‌های مختلف همدیگر را پیدا می‌کنند و با یک قرارداد، راهی دفترخانه می‌شوند تا طرفین نتوانند در طول مدت بارداری از توافق خارج شوند.

۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان دستمزد برای ۹ ماه؛ رقمی که برخی را وسوسه می‌کند تا رحم خود را اجاره دهند. برخی از سر مشکلات مالی وارد این بازار شده‌اند. همان دلایلی که فروشندگان اعضای بدن دارند، اینجا هم کم و بیش شنیده می‌شود. اگر از آن‌ها بپرسید چرا از وام بانکی استفاده نمی‌کنید، می‌گویند که شرایط دریافت وام سخت است و سود زیادی دارد. ترجیح می‌دهند قید آن را بزنند. بیشتر از آنچه مشکلشان حل شود، بدهی بیشتری روی دستشان می‌گذارد.

برخی هم اجاره رحم را به چشم فرصتی می‌بینند که از آن درآمدزایی کنند. هر چقدر سن فرد بالاتر باشد، شانس کمتری برای جذب مشتری دارد.

سوی دیگر این ماجرا افرادی هستند که رحم را اجاره می‌کنند. اگر رحم زن جوانی را اجاره کنند، با سایر هزینه‌های جانبی از جمله درمانی برای آزمایشات، سونوگرافی، دستمزد واسطه و… حدود ۵۰۰ میلیون تومان باید داشته باشند. البته اگر اسپرم و تخمک هم بخواهند باید بیشتر هزینه کنند. همه این هزینه‌ها را به جان می‌خرند، چون اگر بخواهند از طریق مراکز دولتی و قانونی کار را پیش ببرند، باید در صف بمانند و برای هر کدام از مراحل زمان بیشتری را صرف کنند.

اجاره‌دهندگان از استان‌های مختلف اعلام آمادگی کرده‌اند؛ تهران، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی، مرکزی، آذربایجان غربی و…. کافی‌ست آگهی‌ها را جست‌وجو و شهر مورد نظر خود را انتخاب کنید. چشم بسته اگر روی هر قسمت از نقشه ایران دست بگذارید، یا در آگهی‌ها پیدا می‌شود یا واسطه‌ها معرفی می‌کنند. پیدا کردن مادر جایگزین هم کار سختی نیست. سایت‌ها و فضای مجازی کار را برای جویندگان رحم اجاره‌ای راحت کرده است.

۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون، هزینه اجاره رحم

۲۵ ساله است و می‌خواهد رحم خود را اجاره دهد. خود را اینگونه معرفی می‌کند: «متاهل هستم و ۲ فرزند دارم. هیچ بیماری و مشکل پزشکی ندارم. ۴۰۰ میلیون تومان می‌گیرم. همسرم هم هیچ مشکلی ندارد.»

سمانه هم ۳۵ ساله است. ساکن مازندران است و می‌گوید: «به دلیل مشکلات مالی رحم خود را اجاره می‌دهم. طلاق گرفته‌ام و نگران مخالفت افراد دیگر نباشید.» قیمتی هم که پیشنهاد می‌دهد، ۲۰۰ میلیون تومان است. می‌گوید تاکنون رحم خود را اجاره نداده، اما، چون به پول نیاز دارد، سر از بازار اجاره رحم درآورده است.


بیشتر بخوانید:با زور نمی‌توان مردم را بچه‌دار کرد


اما همه آن‌ها بار اولی نیستند. سپیده می‌گوید: «سه سال پیش رحم خود را اجاره دادم. پسر بود و سالم به دنیا آمد. خودم هم یک فرزند سزارینی دارم. تاکنون سقط جنین هم نداشتم.» قیمت پیشنهادی سپیده با سابقه یک بار اجاره رحم، ۲۸۰ میلیون تومان است.

قوانین اینجا هم کم و بیش شبیه بازار فروش اعضای بدن است. سن فرد و وضعیت سلامتی، نقش مهمی در تعیین قیمت دارد. هر چقدر سن اجاره‌دهندگان بالاتر برود، قیمت اجاره رحم کمتر می‌شود.

فروش اسپرم و تخمک چند؟

در کنار رحم، خرید و فروش اسپرم و تخمک هم رواج دارد. تخمک‌ها را اغلب از زنان زیر ۳۰ سال قبول می‌کنند. ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان قیمت دارد. با این قیمت حدود ۱۵ عدد تخمک خرید و فروش می‌شود.

اسپرم هم حدود یک تا ۲ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. البته در این رد و بدل‌های اسپرم و تخمک برخلاف اجاره رحم، ژنتیک و ظاهر افراد برای افراد اجاره‌کننده مهم می‌شود؛ برای مثال ویژگی‌هایی مانند قد و رنگ پوست فرد.

همه این اسپرم و تخمک‌ها بارور نمی‌شوند. گاهی هیچ‌کدام از اسپرم و تخمک‌های خریداری‌شده بارور نمی‌شود و گاهی هم ممکن است بیش از یک مورد باروری صورت گیرد.

اسپرم‌ها و تخمک‌ها در بانک یا مرکزی نگهداری می‌شود که اگر بار اول لقاح موفقیت‌آمیز نبود، بار دیگر تکرار شود. البته برای این کار هم باید مبلغی به بانک اسپرم و تخمک پرداخت می‌شود. یکی از کسانی که در این کار مشغول است می‌گوید: «گاهی بانک‌ها، جنین‌ها را از افراد می‌خرند. یک تا دو میلیون تومان برای هر جنین دریافت می‌کنند.» البته این موضوع هم قطعیت ندارد و همیشگی نیست.

سهم واسطه‌ها از بازار رحم اجاره‌ای

بازار رحم اجاره‌ای مثل بازار‌های دیگر، واسطه‌هایی دارد. کسانی هستند که واسطه معرفی افراد به یکدیگر می‌شوند. با توجه به خرید و فروش و اجاره رحم، دستمزد واسطه‌ها هم فرق دارد.

یکی از کسانی که در این کار مشغول است، می‌گوید: «اگر دهنده تخمک معرفی کنم، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنم. البته اگر در لیستم کسی باشد، اگر نباشد باید از طریق همکاران پیدا کنم.»

او ادامه می‌دهد: «اگر طریق همکاران پیدا کنم، گیرنده تخمک باید هزینه بیشتری بپردازد. پنج میلیون تومان می‌گیرم. نصف پول سهم خودم و نصف دیگر سهم همکارم می‌شود.»

البته اگر فرد گفت که از طریق همکارش، دهنده تخمک پیدا کرده‌ام، راهی برای راستی‌آزمایی ادعایش هم نیست. او می‌گوید: «برای معرفی مادر جایگزین، پنج میلیون تومان دریافت می‌کند. اغلب شهر‌ها را پوشش می‌دهیم و می‌توانیم فرد معرفی کنیم. از این نظر مشکلی نداریم.»

نرخ‌هایی که واسطه‌ها برای معرفی اجاره رحم پیشنهاد می‌کنند، یکسان نیست. گاهی تا ۱۰ میلیون تومان هم دستمزد دریافت می‌کنند.

صفر تا صد اجاره رحم

افراد هزینه اجاره را در یک مرحله به اجاره‌دهندگان پرداخت نمی‌کنند. مراحلی که افراد باید طی کنند، کم و بیش یکسان است. یکی از واسطه‌های اجاره رحم و خرید و فروش اسپرم و تخمک می‌گوید: «پس از انجام آزمایش‌ها، ۱۰ میلیون تومان زمان انتقال جنین به اجاره‌دهنده پرداخت می‌شود. دو هفته بعد دوباره آزمایش می‌دهد. اگر نتیجه مثبت بود، دوباره طرفین منتظر می‌مانند تا زمانی‌که قلب جنین بتپد.»

او ادامه می‌دهد: «زمانی‌که قلب جنین بتپد از آن زمان ماهانه باید پنج میلیون تومان پرداخت شود. ۴۰ درصد هزینه قبل از زایمان پرداخت می‌شود.»

به گفته او بخشی از اجاره طی ۹ ماه به اجاره‌دهندگان پرداخت می‌شود. اغلب اقساطی که در بازار اجاره رحم، پیشنهاد می‌شود، پنج میلیون تومان است.

به عبارتی بخشی از پول با غربالگری اول و بخشی دیگر با غربالگری دوم پرداخت می‌شود، مابقی آن بعد از زایمان رد و بدل می‌شود.

طرفین ماجرا در محضر قرارداد می‌بندند و همه شروط در سند اجاره رحم ذکر می‌شود. برای مثال اگر اجاره‌دهنده به عمد، جنین را سقط کند باید هزینه‌ها را جبران کند.

البته اجاره رحم، تائید پزشک را لازم دارد. پزشک باید تائید کند که فرد امکان بارداری ندارد، بعد می‌تواند این مراحل را طی کند.

برخی به فرد اجاره‌دهنده رحم، اسکان هم می‌دهند. در طول دوره بارداری یا برای فرد خانه اجاره می‌کنند یا هم در خانه خود به او اتاقی برای اسکان می‌دهند؛ تا زمانی‌که زایمان انجام شود و نوزاد را تحویل بگیرند.

پیش‌بینی بازار ۱۲۹ میلیارد دلاری برای اجاره رحم

فقط در ایران نیست که افراد به مادر جایگزین روی می‌آورند. کشور‌های دیگر هم کم و بیش بازار مشابه دارند. بنا بر گزارش Global Market Insights، تجارت رحم اجاره‌ای، رونق جهانی دارد و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۳۲ این بازار به ۱۲۹ میلیارد دلار برسد.

مجله فوربس در گزارشی که اخیرا منتشر کرد به صنعت جهانی تجارت رحم پرداخت. آمار‌هایی که در این گزارش آمده، نشان از رشد چشمگیر این بازار می‌دهد؛ به گونه‌ای که از ۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ به ۱۷.۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ افزایش یافته است.

در بخش دیگری این گزارش، هزینه‌های تمام شده اجاره رحم در امریکا را محاسبه کرده‌اند. فوربس به نقل از CNBC نوشت که وزارت بهداشت نیویورک برای استخدام یک مادر جانشین (فردی که رحم خود را اجاره می‌دهد) حدود ۶۰ هزار تا ۷۰ هزار دلار هزینه می‌کند. این رقم مجموع هزینه‌های قانونی، پزشکی، غرامت جانشین و سایر موارد است. در کشور‌های اروپای شرقی این رقم حدود ۵۰ هزار دلار و در امریکای لاتین نیز ۷۰ هزار دلار گزارش شده است.

منبع: تجارت نیوز
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت سکه و طلا امروز جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت All-in-One اپل امروز + جدول

قیمت انواع لپ تاپ ام اس آی MSI امروز + جدول

قیمت دلار و یورو امروز جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ + جدول

عکس/ دختر حاکم دبی شوهرش را سه طلاقه کرد!

عکس/تغییر چهره و تیپ «جواد» سریال بچه مهندس در کانادا

عکس/قابل اعتمادترین برند‌های خودرو در بازار آمریکا

عکس/️توهین حجت عبدالملکی ضعیف‌ترین و پرحاشیه‌ترین وزیر معزول رئیسی به پزشکیان و ظریف

بلای دردناکی که ۳ برادر افغان بر سر جوان تهرانی آوردند

فیلم/ لحظه افتادن پزشکیان در یک هیات عزاداری

تصویر جدید از علی قربان‌ زاده بازیگر ایرانی که همه رو شوکه کرد

خبر جذاب مالک پرسپولیس به هواداران این تیم

تصویری از عاشقانه جدید تازه داماد سینمای ایران

واکنش‌ها به احضار دختران بدون حجاب در دسته عزاداری/ این سخت‌گیری‌ها چه نتایجی در دین‌دار شدن جامعه داشته؟

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

عکس/زیبایی گلاره عباسی در عکس جدیدش

فایل‌های فیک اجاره مسکن با هدف عادی‌سازی اجاره‌های سنگین/ دولت سیزدهم به تبعات مهاجرت معکوس واقف نیست!

تصویری از عاشقانه جدید تازه داماد سینمای ایران

تصویر جدید از علی قربان‌ زاده بازیگر ایرانی که همه رو شوکه کرد

فیلم/ شعار‌های توهین آمیز به ظریف

بمب بزرگ استقلال در شرف عقد قرارداد

فیلم/اهمیت عملیات یمن علیه رژیم صهیونیستی چیست؟

فیلم/ رائفی پور: حضرت زرتشت همان حضرت ابراهیم است!

فیلم/تصاویری از لحظه برخورد پهپاد به تل‌آویو

هوای تهران در ۲ روز آینده گرم‌تر می‌شود

کاربران همستر هدف حملات سایبری قرار گرفتند

عکس/️توهین حجت عبدالملکی ضعیف‌ترین و پرحاشیه‌ترین وزیر معزول رئیسی به پزشکیان و ظریف

عامل اختلال سایبری جهانی عذرخواهی کرد

عکس/قابل اعتمادترین برند‌های خودرو در بازار آمریکا

عکس/حداقل دستمزد ماهانه نیروی کار ایران بر اساس قدرت خرید طلا

فیلم/حضور مادورو در کارزار انتخاباتی با خودروی ایرانی

دیوان بین‌المللی دادگستری اشغال اراضی فلسطینی توسط اسرائیل را «غیرقانونی» خواند

بلای دردناکی که ۳ برادر افغان بر سر جوان تهرانی آوردند

امیرآبادی فراهانی، نماینده سابق قم در مجلس: لطفا مردم سرکار نزارید

اتحادیه اروپا دوشنبه روابط با ایران را بررسی می‌کند

کرایه تاکسی به ۲ میلیون تومان رسید!

 پیش بینی بورس فردا شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳

پیش بینی قیمت دلار فردا شنبه۳۰ تیر ۱۴۰۳

بیرانوند در اینستاگرام هم تراکتوری شد

عکس/چهره واقعی بازیگر مختارنامه پس از گذشت ۲۰ سال

عکس/کنایه تند و تیز فاضل میبدی به علم‌الهدی

کنایه معنادار یک امام جمعه به دولت پزشکیان

عکس/خوش و بش محمد خاتمی با کارگردان مطرح سینما

عکس/سحر دولتشاهی با گریم خاص به سینما بازگشت

خبر جذاب مالک پرسپولیس به هواداران این تیم

با مهمترین خواص رزماری آشنا شوید

کالا‌های اساسی دوباره ۵۰ درصد گران می‌شوند؟

موزه مردم شناسی اردبیل

عکس/ اوشین در ۶۹ سالگی چه شکلی است؟

بورس در دولت چهاردهم هم جایی ندارد؟ + فیلم

احتمال واقعی شدن حقوق کارگران ۱۴۰۳ جدی شد؟

حاشیه‌هایی از گردهمایی ملی جمهوری‌خواهان با حضور ترامپ

موشک هارپون؛ قاتل کشتی ها

عامل اختلال سایبری جهانی مشخص شد

برگزاری دوره توانمندسازی نیرو‌های بسیج برای امر به معروف و نهی از منکر در مشهد

ممنوعیت خرید و فروش امتیاز نهضت ملی مسکن

فیلم/ لحظه اولیه اصابت پهپاد یافا به تل آویو

حذف دلار از معاملات ایران و روسیه نیاز به زمان دارد

عکس/ پیام فارسی یورگن لوکادیا برای هواداران پرسپولیس

پیش‌بینی قیمت بیت کوین

جاده چالوس از سمت جنوب به شمال مسدود شد

فیلم/ آخرین جزئیات از اختلال گسترده فناوری اطلاعات در جهان

آیین نامه واردات خودرو کارکرده نمایشی و غیر قابل اجرا است

اعلام اسامی ۸ بیمارستانی که ساختمان ناایمن دارند

سهام ماکروسافت سقوط کرد