تاریخ انتشار: ۰۸:۰۰ - ۱۹ آبان ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۲۲ نظر
اقتصاد ۲۴ گزارش می‌دهد؛

بازی جدید املاکی ها؛ مسکوت نگه داشتن فایل‌های اجاره خانه برای افزایش کمیسیون/ شکست دولت در تثبیت نرخ اجاره

برخی از مشاوران املاک به دلیل مسکوت نگه داشتن فایل‌های اجاره، صاحب خانه و مستاجر را مجبور می کنند کمیسیون بیشتری به مشاور املاکی پرداخت کنند تا هم واحد مسکونی اجاره برود و هم مستاجر بتواند تا قبل از شروع سرما برای یکسال دیگر خانه‌ای اجاره کند.

افزایش اجاره خانه

اقتصاد۲۴، مریم بهنام راد- در چند سال اخیر اجاره نشینی دیگر معضل مردم نیست بلکه به یک بحران جدی تبدیل شده است. تدبیر‌های دولت سیزدهم برای بازگشت آرامش به بازار اجاره نتوانست جلوی دلالان و سوء استفاده کنندگان را در این بازاربگیرد.

اخیرا هادی عباسی‌اصل، معاون وزیر راه و شهرسازی از مکاتبه این وزارتخانه با بانک مرکزی برای افزایش سهمیه و میزان تسهیلات ودیعه مسکن خبر داده و گفته است: پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی برای افزایش تسهیلات کمک ودیعه مسکن به ۸۰ همت به بانک مرکزی ارائه شده و باید در شورای پول و اعتبار در خصوص این پیشنهاد تصمیم گیری شود.

این در حالی است که سال گذشته ۴۰ هزار میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن از سوی بانک مرکزی به تصویب رسید که نسبت به سال قبل از آن دو برابر شد. سقف تسهیلات ودیعه مسکن نیز در تهران ۲۰۰، مراکز استان‌ها ۱۵۰ و سایر شهر‌ها ۱۰۰ میلیون تومان است.

البته بعضا سخت‌گیری‌های برخی بانک‌ها در پرداخت وام اجاره باعث گلایه متقاضیان می‌شود. راه هموار املاکی‌ها هموارتر شده با وجود آن‌که دولت تلاش کرده با تامین منابع به مستاجران کمک کند، عملکرد برخی بانک‌ها در پرداخت وام اجاره انتقاد مسئولان را در پی داشته است.

طی سال‌های اخیر در کنار موانع سیستم بانکی در پرداخت وام اجاره، مستاجران با مشکلات دیگری همچون عدم همراهی صاحب‌خانه‌ها برای دریافت کد رهگیری و دریافت مبالغ قابل توجه از سوی بنگاه‌های املاک برای ارائه کد رهگیری مواجه بودند؛ موضوعی که در سال جاری توسط دولت برطرف و شرایط برای دریافت کد رهگیری رایگان فراهم شد.


بیشتر بخوانید: بفرمایید وام مسکن با اقساط سوپر نجومی/ ۲ میلیارد وام مسکن بگیرید، ۱۰ میلیارد پس بدهید!


اما برخی بنگاه‌های املاک سطح شهر تهران اقدام به دور زدن این مسیر (دریافت کد رهگیری رایگان) کرده اند و راه هموار این عده برای سود بیشتر از بازار اجاره هموارتر شده است.

بازار کساد خرید و فروش و اجاره ملک در تهران که شکل تورم بالای این بازار را به خوبی نمایش می‌دهد، برخی از فعالان این بازار را بر آن داشت که اقدام به انباشت فایل‌های اجاره مسکن کنند، یعنی هر صاحب خانه‌ای که برای اجاره مسکن ملک خود به سمت یکی از این مشاوران می‌رود و فایلی جهت اجاره رفتن خانه یا واحد مسکونی خود باز می‌کند نه تنها مشتری پیدا نمی‌کند بلکه با انتقاد صاحب بنگاه املاک مبنی بر تورم و گرانی و در نتیجه نبود مستاجر روبرو می‌شود.

افزایش اجاره خانه

مسکوت نگه داشتن فایل‌های اجاره ملک

در همین رابطه پیمان جلالی، کارشناس و فعال خبره بازار مسکن به اقتصاد ۲۴ می‌گوید: برخی بنگاه داران برای عبور از رکود حاکم در بازار اجاره به هر کاری دست می‌زنند. اقدام جدید این گروه مسکوت نگه داشتن فایل‌های اجاره ملک است که با این کار به نوعی احتکار کنند و مردم را مجبور به پرداخت هزینه‌های سنگین‌تر بابت پرداخت حق الزحمه مشاور املاک کنند.

به گفته جلالی، زمانی که ملک یک صاحب خانه به اجاره نرود، قطعاً صاحب خانه با هر ترفندی از جمله افزایش حق کمیسیون به بنگاه دار می‌خواهد به هدف خود که همان اجاره ملکش است، برسد. از سوی دیگر اجاره نشین هم که دربه‌در به دنبال یک سرپناه مناسب با هزینه‌هایش هست هم همینطور، او قبل از شروع سرما نیاز به جابجایی دارد و با پیشنهاد افزایش حق کمیسیون بیشتر، دل بنگاه دار را به دست می‌آورد.

این فعال بازار مسکن با تأکید بر اینکه راهکار‌های دولت برای تثبیت نرخ اجاره تاکنون بی نتیجه بوده است، گفت: تصمیم گیران برای بازار اجاره مسکن هیچ یک طعم بی پولی، پرداخت اجاره سنگین‌تر از توان مالی و از همه مهمتر رویارویی با مشاور املاک و صاحب خانه را نچشیده‌اند از این‌رو هر زمان تصمیمی برای کنترل این بازار مانند دریافت کد رهگیری رایگان و یا افزایش ودیعه اجاره مسکن را می‌دهند قطعاً غیر کارشناسی شده است و منجر به شکست می‌شود.

جلالی در پاسخ به این سوال که با احتمال پذیرش درخواست افزایش تسهیلات کمک ودیعه مسکن، پیش بینی از آینده بازار مسکن چطور ارزیابی می‌شود؟ گفت: تا به امروز چقدر از مستاجران توانسته‌اند از این وام بهره بگیرند و این لطف دولت به کدام مستاجر رسیده است؟ شاید یک تعداد اندکی توانسته‌اند تسهیلات کمک ودیعه مسکن دریافت کنند که مبلغ آن آنقدر ناچیز است که فرد از دریافت چنین وامی پشیمان شده است.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
بهاج
0
1
جمعه ۱۹ آبان ۱۴۰۲
گرانی گوشت هم به عهده بنگاهیها هست
ناشناس
0
3
جمعه ۱۹ آبان ۱۴۰۲
اکثر اینها هم‌ که‌ وام‌ ودیعه گرفتند‌ خانه دارد‌ اجاره‌ بها صوری‌ درمشاور املاک تنظیم می‌کنند
ناشناس
0
0
جمعه ۱۹ آبان ۱۴۰۲
اقای رئیسی رئیس جمهورچراوعده دادی الان چراعمل نمیکنید عرضه تعطیل کردن این بنگاههای متخلف وهم نداری ازوقتی تواومدی سرکارمسکن ومعیشت ۱۰۰برابرشده چراخودتوبه خواب زدی چوب خداصدانداره توکه این همه شعاردادی ارزونی ارزونی پس کوایاصندلی قدرت باخون مردم زجرمردم مظلوم شیرین واقعآاگه نمیتونی یکی بیارکه تواناباشه مردمیدان باشه نه اینکه باشعارووعدهای بیخودسرمردم کلاح بزاره من که به شمارای دادم ولی خیلی پشیمانم خداازت نگزره انشاالله
ناشناس
ای بنده خدا فکر میکنی صادقانه به رییسی انتقاد کنی اون شب سر بی شام میزاره زمین؟!چرا اینقدر ساده ای؟؟رییسی وامثالهم خیلی پوست کلفت تر از اونی هستن که با این گلایه ها تنشون بلرزه......
محمد
چرا چرت وپرت می‌نویسید آخه احمق هر روز که خونه کسی خالی بمونه ضرر مالی میخوره..مگه بنگاه مالک خونه دیگران هست..چرا ایقد مردم فریب بدیم تاکی...خونه اگه تولید بشه فراوان باشه دسترسی راحت تره..چرت چیه
ناشناس
1
4
جمعه ۱۹ آبان ۱۴۰۲
معرفت و مرام آنها فقط شده پول
ناشناس
1
0
جمعه ۱۹ آبان ۱۴۰۲
اقتصاد را از دست دلالان بگیرید.
این دلالان را دور بزنید.
این دلالان فقط پول می خواهند.
هر دلالی حدود ۵الی۶واحد دارد.
این آمار را خود دلالان داده اند.
به گفته یکی از همین دلالان که گفته بود ما اشتغالزایی می کنیم.
بعضی از دلالان در اکثر ادارات دولتی نوچه هایی دارند که به موقع استفاده می کنند.
قزبان
1
0
جمعه ۱۹ آبان ۱۴۰۲
این املاکی به خاطر پول حاضر هستند هر کاری بکنند
ناشناس
6
2
جمعه ۱۹ آبان ۱۴۰۲
جای دولت گرم و نرم هست چرا غصه ملت را بخورد، اگر حرف از ارزانی نمیزد که همین مقدار رای را هم نمیاورد.
ناشناس
1
0
شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۲
مقصر قلم داد کردن املاک فقط و فقط فرار رو ب جلو و ی تاکتیکه.سلطان انگ زدن چجوری ب این نتیجه رسیدی ک فایلو مسکوت میکنن؟مشاور هر راهیو انتخاب میکنه تا زودتر قیمتا و نظراتو نزدیک تر کنه تا کار انجام بشه و حق الزحمه خودشو دریافت کنه.مقصر اصلی اجاره، قیمت مسکن و تورم و قیمت هزینه ساخت و تورم مصالح ان ک همه ب عوامل خارج از اختیار مردم هستش ربط داره.پس چرت نگو یکم منطقی پست بزار
جایی
0
3
شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۲
به نظرم دولت خیلی خیلی کم آورده داره الکی مینداه گردن این و آن
ناشناس
1
2
شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۲
لطفا مردم فریب ندید...بنگاه‌ها بیچاره چه اختیار ملک دیگران داره..مگه میشه مالک اجاره روزانش نگیره تا بهار بیاد چرت نگید لطفا..چکار املاک بدبخت
امیر
0
3
شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۲
بنگاه دار فایل اجاره رو احتکار میکنه درست
سایت دیوار وووو رو چطور کنترل میکنه که اطلاعات خانه اجاره ای به دست موجر و مستاجر نرسه
یه کم به شعور مخاطب احترام بزترین
Sep.h
بله آقا درست میگن الان یک هفته است ما می‌خوایم واحدی رو اجاره کنیم بنگاهی هر روز میگه فردا فردا مالک نیست مسافرت در آخر فهمیدیم بخاطر کمیسیون میگه برای ی خانه ای با پیش پنجاه میلیون 6 میلیون کمیسیون میخواد
ناشناس
0
2
شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۲
هر چی میکشیم از دست این املاکیها؟بنده ملکی دارم چندین سال گذاشتم برای فروش مشتری پیدا میشه بخره ولی املاک اجازه فروش نمیده تا زیر قیمت خودش بخره بده دامادش درست کنه به نرخ روز بفروشه
ناشناس
شما یه سر به دکتر بزنید
ناشناس
2
0
شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۲
چرت و پرت. اتفاقا موجر داریم که خونه شو میاره برای اجاره. و میگه کمیسیون نمیدن. مشاور بنده خدا با یک طرف کمیسیون واحد رو اجاره میده که سال بعد هم همین موجر مجدد برگرده.
ثانیا مگه مالک واحد. واحد شو به یک بنگاه میده که مسکوت نگه داره.
حداقل به ده تا بنگاه میسپرد. عجب تحلیل آبکی .جمع کنید کاسه کوزه تونو
ناشناس
حداقل جلوی مالکین نباید این حرف رو بزنید خودم مالکم بارها رفتم بنگاه خونه بزارم برای اجاره املاکی گفته قیمتش رو کم نزار اینقدر بزار برای خیلیا این داستان اتفاق افتاده توی فروش هم که املاکی به خودمون گفت تو اینقدر پول میخوای بابت خونت دیگه چکار داری ما چند میفروشیم وموقع امضا قولنامه حرفی نزن حالا یکی میاد میگه شما چرا کردید؟چون گرفتاریم و املاکی همه کاره هست
ناشناس
0
0
شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۲
مشاور لنگ پرداخت اجاره خونه و سیر کردن زن و بچه خودشه و در بدر دنبال مشتری و نگران اجاره رفتن فایل از املاک دیگست ، و با همش در تشویش و استرس به سر میبره ،بعد میاد فایل احتکار میکنه ؟ این حرفها چیست به خورد مردم میدهید . بروید از نزدیک به این شغل نگاه کنید بعد اظهار نظر کنید لطفا .
حسن
0
0
يکشنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۲
این تیتر احمقانه چیه زدین؟همه چیزو میندازن گردن بنگاهی،بنگاهی اگر قرارداد ننویسه چطوری میخواد کمسیون بگیره،اینها هم یا همسایه ماست یا پدر منه یا برادر تو.....ما سرآسیاب هستیم،برای تمدید اجاره نامه هیچ وجهی دریافت نمیکنه،بسیار آدم شریف و معتمد محله هست.....این تیتر ها فرافکنیه....چون مخطبشو شناخته...
اسد
0
0
يکشنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۲
تحلیل کاملا نادرست ، اگه واقعا دنبال رفع معضل هستین اولیش برنامه دیواره، ولی نمی‌تونید تعطیلش کنید .
علی اصغر قاسم پور
0
0
يکشنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۲
این وام ودیعه ی مسکن اولاً به خیلی خیلی ها نمی رسه، ثانیاً دولت خودش با این کار دامن می زنه به این بی قاعده و بی قانونی و هرج و مرج در بالابردن سرسام آور و کمرشکن احاره ها و عوض این که با یه کا منطقی جلو این وضعیت رو بگیره و قیمت گذاریها کنترل و قاعده مند بشه مثل خیلی کالاها و خدمات دیگه اصل مشکل و اشتباه و کار نادرست رو نمی گیره و بلکه اهرمی میشه برای کمک به این وضعیت نادرست. راهکار منطقی اینه که یک ستادها و دفاتری در محله ها و مناطق از طرف دولت به وجود بیاد و قیمت گذاریها فقط و فقط از این طریق تعیین بشه و بنگاهها و صاحب ملک هیچ نقشی در اون نداشتهدباشن، سیاستها در این مورد از طرف دولت باشه، اجرا و نظارتها هم جدی جدی باشه. راه منطقی و چاره ی درست و پایان دادن به رویه ی نادرست فعلی و سروسامان دادن به این بازار همینه، همچنان که در بسیاری کشورهای پیشرفته انجام میشه و دولتها قیمتها رو کنترل می کنن مثل تمام کالاها و خدمات دیگه.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت انواع دستگاه ماینر امروز + جدول

قیمت سکه و طلا امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

قیمت سکه و طلا امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت انواع لپ تاپ ایسوس امروز + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت سکه پارسیان امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

برترین اقتصاددانان ایران کدامند؟/ محمد هاشم پسران کیست؟

زمان واریز یارانه نقدی آذرماه مشخص شد

سقف حقوق بازنشستگی کارگران و کارمندان مشخص شد

پیش‌بینی بورس در هفته آینده/ بازار سرمایه تشنه نقدینگی است

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

پاییز هزار رنگ در بوستان ملت تهران

خوش‌تیپ‌ترین مردان جهان در سال ۲۰۲۳ + اینفوگرافی

فیلم / وقتی محسن تنابنده بندری می خواند

استوری جدید مهراب قاسمخانی و پسرش نویان + عکس

آب کردن چربی‌های شکم با این ۵ دمنوش

کاهش قیمت طلا و سکه با ترکش آلودگی هوا

فیلم/ سرمربی اسبق استقلال: پسر نماینده مجلس را رد کردم!

در پرونده نهاده‌های دامی، وزیر استعفا داد، قائم مقامش تحت تعقیب است

فیلم/دلار‌هایی که چای دبش به جیب زد

عزل یک مدیر ورزشی به خاطر بی حجابی ورزشکاران دختر

بیشترین و کمترین بازدهی نماد‌های بورس در هفته‌ای که گذشت

مصائب دانشجویان بعد از اعتراضات ۱۴۰۱

وعده وزیر ارتباطات بر پرسرعت شدن اینترنت

علی صبوری به سیم آخر زد؛ درخواست کمک از مردم برای خرید ماشین!

فیلم/ امیرحسین مقصودلو چگونه تتلو شد؟

فیلم/ ازخانه وحشت تا استرداد امیر تتلو به کشور

آیت الله العظمی وحید خراسانی و آملی لاریجانی عزادار شدند

فیلم/ سخنان جانشین فرمانده سپاه درباره مهاجرت پزشکان و پرستاران

چای گیت و صفر تا صد یک اختلاس کلان / مروری بر همه ابعاد فساد ۱۴۰ هزار میلیارد تومانی چای دبش

یحیی گل محمدی: بازی الدحیل را فراموش کنید

قوه قضاییه زیر ضرب حامیان دولت، آیا بازی فراتر از فضای انتخابات مجلس است؟

بدعت عجیب رئیسی در ارائه بودجه به مجلس

عکس/ طعنه ابطحی به رسایی درباره امیر تتلو

عکس/ پوستر باشگاه سپاهان جنجالی شد!

ماجرای نامه رائفی پور به امیر تتلو چه بود؟

فیلم/ آنالیز فنی بازی پرسپولیس و الدحیل

صعود تورم ترکیه به بالاترین نرخ در سال ۲۰۲۳

فیلم/یحیی گل‌محمدی: همین فردا تیم را به برانکو تحویل می‌دهم

فیلم/ حمله موشکی به سفارت آمریکا در بغداد

کارکرد‌های صنایع خلاق در توسعه اجتماعی نقد و بررسی می‌شوند

پیش بینی بورس شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

افزایش قیمت خودرو با باز کردن سامانه یکپارچه خودرو/ خودروی برقی موضوعی فرا وزارتخانه‌ای است که اهمیتی برای دولت ندارد

فیلم/ یادی از داریوش مهرجویی به مناسبت زادروزش

مذاکرات احیای برجام روی میز نیست

بازدهی بازار‌ها در هفته دوم آذر ۱۴۰۲ چگونه بود؟

خانه سازی چینی‌ها در پایتخت ایران

توقف طلای جهانی از صعود بیشتر

توافق ایران و عمان برای استفاده از ارز‌های ملی

مراقب کلاهبرداران سهام عدالت باشید!

خبر مهم درباره تشکیل یک شهر جدید در استان تهران!

منشاء آلودگی هوا ناترازی در حوزه انرژی است

انقلاب یحیی گل محمدی در پرسپولیس

قیمت اتریوم و تتر نزولی شدند

فنر قیمت دلار جمع شد

جدیدترین قیمت خانه در منطقه غرب تهران + جدول

جنگلبان شهرستان کردکوی به شهادت رسید

گزینه جذاب یحیی علیه مهدی طارمی

عکس/ کنایه عضو شورای شهر تهران به زاکانی: اینگونه می‌خواستید کمر ترافیک را بشکنید؟

فیلم/تصاویری دیده‌نشده از رشت در سال ۱۳۵۰ خورشیدی!

در ۳۰ سال اخیر ۱۵۰ میلیارد دلار برای طرح‌های عمرانیِ بی ضابطه، پودر شد/ استمداد می‌کنیم به داد ایران برسید!