تاریخ انتشار: ۱۱:۰۸ - ۲۳ آبان ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۲۲ نظر
اقتصاد ۲۴ گزارش می‌دهد؛

بازی جدید دولت برای حذف و کاهش یارانه ها با تغییر نام دهک به صدک یارانه ای/ تورم نوعی مالیات است که از مردم گرفته می‌شود

تحلیلگر مسائل اقتصادی می‌گوید: دولت به جای تقسیم بندی‌های جدید، کم و زیاد کردن حجم نقدینگی، پرداخت کالابرگ و حذف و اضافه کردن افراد لیست دریافت کنندگان یارانه نقدی، به دنبال راه نجات اقتصاد و کشور از تورم باشد.

تغییر نام دهک به صدک یارانه ای

اقتصاد ۲۴- پس از طرح «کالا برگ» الکترونیکی که از سال گذشته به صورت پایلوت در چند استان کشور در راستای اجرای بند "ی" تبصره ۱۴ قانون بودجه و به منظور مدیریت بازار و کمک به معیشت مردم در کل کشور اجرا می‌شود؛ حالا نوبت تغییر در نحوه دسته بندی درآمدی خانوار‌ها رسیده است.

تغییر «دهک» به «صدک» به منظور دسته‌بندی درآمدی برای احتمال اضافه، حذف و تغییر میزان «یارانه» خانوار‌ها انجام خواهد شد، موضوعی که چندی پیش معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص شاخص‌های مدنظر در صدک‌بندی خانوار‌ها برای دریافت یارانه صحبت کرد و گفت: این داده‌ها و شاخص‌ها خیلی مفصل هستند که مهمترین آن بعد خانوار و ساختار خانواده است؛ اینکه خانوار چند نفره است؟ چند نفر از اعضای خانوار درآمد دارند؟ آیا آن خانوار فرزند معلول و یا بیمار خاص دارد؟ و ... که در این طرح شاخص‌های مختلفی بررسی می‌شود.

به گفته علیرضا عسگریان، با اجرای صدک بندی، ۷۹ میلیون و ۶۰۰ هزار ایرانی یارانه بگیر (حدود ۸۰ میلیون ایرانی) در این چرخه صدک‌بندی می‌چرخند؛ این در حالیست که عده‌ای از مردم که حدود ۶ میلیون نفر می‌شوند از ابتدا در طرح هدفمندی ثبت نام نکرده‌اند و از چرخه دریافت یارانه خارجند.

تغییر نحوه محاسبه درآمدی مردم برای چه؟

قیمت نان، تخم مرغ وصد‌ها قلم کالای اساسی، سفر‌های مردم را گران می‌کنند و در نهایت دولت با نزدیک شدن به بودجه ریزی سال آینده به دنبال تغییر نحوه محاسبه درآمدی مردم جهت تخصیص اندکی یارانه نقدی می‌افتد.

مردم بار‌ها گفته اند نه خواهان افزایش یارانه نقدی هستند و نه توان تورم بیشتر را دارند. از ابتدای شروع طرح هدفمندی یارانه‌ها یعنی از ۱۳ سال گذشته، مقدار یارانه جز در چند سال اخیر ثابت بود و تغییری نداشت! آیا نباید مقدار یارانه متناسب با تورم افسارگسیخته و گرانی‌های روزافزون افزایش یابد؟

مسعود دانشمند

بهترین یارانه برای مردم نیازمند، کنترل تورم است

البته صاحبنظران و کارشناسان بر این عقیده‌اند که بهترین یارانه برای مردم نیازمند، «کنترل تورم است». مردم نیازمند به دنبال یارانه‌های اندک نیستند. تا زمانی که نتوانیم تورم را در اقتصاد ایران کنترل کنیم، تورم نوعی مالیات است که از مردم گرفته می‌شود.

این یارانه تحمیل شده از سوی دولت‌ها است و عملا دولت‌ها با تورم از مردم، مالیات کلانی دریافت می‌کنند. با تورم بالای کنونی، افزایش یارانه‌های نقدی برای دهک‌های کم درآمد و یا تغییر دهک به صدک تفاوت چندانی خواهد داشت؟


بیشتر بخوانید: خبری مهم برای یارانه‌بگیران؛ آیا جدول دهک‌بندی دوره‌ای تغییر می‌کند؟


بازی جدید دولت در آستانه ارائه لایحه بودجه سال آینده با تغییر در نحوه محاسبه درآمدی مردم، عرصه را به مردم تنگ خواهد کرد.

فاصله معنادار نرخ تورم تا یارانه مردم

مسعود دانشمند، تحلیلگر مسائل اقتصادی درباره تاثیر پرداخت یارانه نقدی در زندگی مردم به اقتصاد ۲۴ گفت: وقتی آمار‌های رسمی، خبر از تورم ۵۰ درصدی طی دو سال اخیر را می‌دهد و درمقابل آن شاهد افزایش ۳۰ درصدی دستمزد‌ها هستیم چطور باید با اختلاف به ظاهر ۲۰ درصدی، اما به طور واقعی ۴۰ درصدی کنار آمد؟ واقعا این یارانه‌ها چه حجمی از سبد خانوار‌ها را با توجه به تورم آشکار و پنهان را تأمین می‌کند؟

دانشمند ادامه داد: بار‌ها تأکید شده که پرداخت یارانه در کشور سالهاست به بیراهه رفته است، یعنی یارانه‌ها در کشور به بخش‌هایی پرداخت می‌شود که اثرات چندانی ندارد. یارانه در بخش کالا‌های اساسی با این هدف داده می‌شود که مردم بتوانند مرغ و گوشت بخرند، اما برای ترمیم وضعیت دائم خانوار‌ها هیچ تدبیری اندیشیده نشده است.

وی افزود: در شرایطی که مرغ کیلویی ۸۰ هزار تومان و گوشت قرمز کیلویی ۵۵۰ هزار تومان قیمت دارد، طبیعی است که ماهی ۳۰۰ هزار تومان یارانه، دردی از قدرت خرید افراد دوا نمی‌کند.

تغییر نام دهک به صدک یارانه ای

مردم منتظر معجزه نمانند

به گفته این تحلیلگر مسائل اقتصادی، زمانی که حتی برای پرداخت یارانه نقدی به مردم هم برنامه‌ای نیست و هر روز به دنبال تغییر دهک و میزان آن هستند چطور می‌توان به آینده جامعه‌ای که به دنبال پرداخت نقدینگی آن هم با چنین رقم‌های اندک و ناچیز امیدوار شد؟

دانشمند تصریح کرد: دولت به جای تقسیم بندی‌های جدید، کم و زیاد کردن حجم نقدینگی، پرداخت کالابرگ و حذف و اضافه کردن افراد لیست دریافت کنندگان یارانه نقدی به دنبال راه نجات اقتصاد و کشور از تورم باشد. تعامل با جهان را افزایش دهند تا چرخ اقتصاد بچرخد نه اینکه با زور پرداخت یارانه نقدی به مردم، مانع توقف کامل آن شود.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۶
ناشناس
0
0
سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۲
بعضی از مردم میگفتند سید مطلوم بیاد دزست میشه سید امد وفقیر نابود شد
ناشناس
1
1
سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۲
در دهک بندی جدید، داشتن مسکن را جزو اولویت های دهک بندی انتخاب کنید.

ما مستاجر هستیم و نصف درآمد ما صرف اجاره خانه می شود.
ناشناس
1
1
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲
این هم یک راه کار جدید برای کیسه کردن نان مردمه
علی
1
0
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲
تورم امان مردم را بریده گرانی ازحدگرشته روزی ده تومن یارانه کجای کمبود معیشتی را جبران می کند
ناشناس
1
1
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲
این همه دروغ می‌گوید قرار شده یعنی اقای عسگری می‌گوید هر کستاکالابرگ خرید کندباقیمت پار سال حساب میشود
محمد
0
1
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲
والا پدر شوهر من خانه از خودش زمین کشاورزی از خودش یارانه اش از من مستاجر بی چیز بیشتر پس هیچ عدالتی وجود نداره
شریف
1
1
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲
بله فرمودند برای کنترل تورم تامل با .جهان
بسیار علمی..اما گوش های شنوا هم باید باشد
چه درست گفتی استاد..و.و
شهریار
0
1
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲
من بازنشسته فرهنگی در فقر و گرانی و بی عدالتی وو حال یارانه ما را کم کردند دولت مردمی و مجلس انقلابی خداوند نابودتان کند.
امیرمیرزایی0620115858
1
0
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲
سلام شمالطف کنیدعدالت رااجراعی کنیدمشگل حل میشودشماداریدالان حق وناس مکنیدداریدبه ۶۰ساله ای که تحت پوشش کمیته هست فقط یک کشاورزی داره که سالی یکملیارداجاره میگیره نه مثل بنده که معلولم وهیچ درامدی ندارم اگرمسلمانی وانسایت داری بنده مستاجرم حتی یخچال وبخاری هم ندارم الان توی سرمابابدترین شرایط زندگی میکنیم واقعااگرمسلمان باشیدبایدارخدابترسیداگه وجدان داشته باشیدبایداستعلام حسابهابگیریدنبایدبکسایکه خانه کشاورزی حقوق ماشین مغازه دارندیارانه پرداخت کنیدبنده رفتم کمیته پنچ ملیون وام بهم ندادن برای خریدیخچال بخاری واقعامثلامامسلمان وحاجی هستیم چرابکسیکه سالی دوباذمیره مگه بهش یارانه پرداخت میکنیدپس تجدیدنظرکنیدتامشگل حل شودبنده یک حساب بانک تجارت دارم که فقط یارانه میگیرم ده ساله هیچ تراکنشی ندارم این هم شماره حسابم5859831800357104خواهس میکنم استعلام بگیریدازکشاورزانم بگیریدازخدابترسیدظلم نکنیداین رسم مسلمانی شماگریه میکنیدبرای اهل بیت امام حسین درخرابهای شام الان بنده شرایطم ازاونابدترهست پس انسانیت پس کوغیرت ایرانی پس وجدان کسایکه نمازشب میخواننداین شمارم هست 09398087757ازکمیته هم استعلام بگیریدخواهشن پیگیری کنید
جمیل اسماعیلی
1
1
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲
مگر قرار هست حال کسی از مردم خوب یا بهتر شود،از کی قرار شده توجهی به خوبی حال مردم بشه،ای خدا هر کسی را که میبینیم داد عدالت میزند ظالمتر از او پیدا نمیشود.
ناشناس
2
2
پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۲
عرضه ندارند تورم و کنترل کنند روز به روز اجناس گران‌تر ومردم فقیر و بدبخت میشن بعد افتادن دنبال دعکبندی و قطع یارانه خدا ازتون نگذرد
ناشناس
شمارا بخدا پیگیری کنیدبه ما هم یارانه ندادن فقط به پولدارها یارانه میدن به بدبخت. ها نمیدن از خدا بترسید
ناشناس
0
1
پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۲
دولت اگه خیلی براش مهمه . بره جلوی ده میلیون افغانی رو بگیره که چند برابر یک ایرانی داره یارانه میگیره به ملت می‌خنده . خیلی هم به مزاجش خوش نیاد سر می‌برده . اینا اشکال ندارد . هی دولت دنبال چی هستی . از گلوی مردم
مهران
0
0
پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۲
سلام درست تحقیق نمی کنند من هم شوهرم بیکار است خرج زندگی بر دوش من است ولی دهک بندی رانمی دانم از روی چه چیزی می سنجن ولی همسایه ما خانه داره حقوق داره ازکمیته و بهزیستی هم حقوق می گیرد یارانه هم 400تومان می گیرد
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۲
بله معلومه بایکدیگر حالاافغان هارااداره کنن ماچه کاره ایم
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۲
من هم شوهرم بی کاره ماهم فقد از یا رانه استفاده می کو نیم نه حقوقی نه بیمه داریم من حالا مریزم پول ندارم دکتر برم من هم یا رانم قط شوداگر وجدان دارد قط نکردید
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۲
نظرمون خیلی مهمه یارانه رو قطع کردید دیگه چی یتیم دارم بی غیرتا یتیم پنجتا یتیم دارم وتحت پوشش کمیته امداد هستم کجاش عدل هستش یارانه مارو قطع میکنید
ناشناس
0
0
جمعه ۲۶ آبان ۱۴۰۲
واقعا
فاطمه
0
0
جمعه ۲۶ آبان ۱۴۰۲
واقعا معلوم نیست چیکار دارن میکنن مستجر هستیم یه ماشین نداریم مغازه اجاره یارانه رو مسدود کردن
ناشناس
0
0
جمعه ۲۶ آبان ۱۴۰۲
انشالله با رای دادن جبران میکنیم!!
ناشناس
0
0
شنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۲
چرا یارانه ما که دهک اول جامعه هستیم و اجاره نشینم بچه معلول دارم یارلنم واریز نشد از بانک صادرات دریافت میکردم ولی ای ماه هنوز واریز نشده علتش چیست
نادری
0
0
سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲
خداروخوش میادمنک مستاجرم ماهی۴میلیون کرایه میدم باسه بچه یارانه مار واریزنکردین الان ینی کارتون وجدانیه
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت انواع دستگاه ماینر امروز + جدول

قیمت سکه و طلا امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

قیمت سکه و طلا امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت انواع لپ تاپ ایسوس امروز + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت سکه پارسیان امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

برترین اقتصاددانان ایران کدامند؟/ محمد هاشم پسران کیست؟

زمان واریز یارانه نقدی آذرماه مشخص شد

سقف حقوق بازنشستگی کارگران و کارمندان مشخص شد

پیش‌بینی بورس در هفته آینده/ بازار سرمایه تشنه نقدینگی است

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

هشدار بازگشت آلودگی هوا به پایتخت

پاییز هزار رنگ در بوستان ملت تهران

خوش‌تیپ‌ترین مردان جهان در سال ۲۰۲۳ + اینفوگرافی

فیلم / وقتی محسن تنابنده بندری می خواند

استوری جدید مهراب قاسمخانی و پسرش نویان + عکس

آب کردن چربی‌های شکم با این ۵ دمنوش

کاهش قیمت طلا و سکه با ترکش آلودگی هوا

فیلم/ سرمربی اسبق استقلال: پسر نماینده مجلس را رد کردم!

در پرونده نهاده‌های دامی، وزیر استعفا داد، قائم مقامش تحت تعقیب است

فیلم/دلار‌هایی که چای دبش به جیب زد

عزل یک مدیر ورزشی به خاطر بی حجابی ورزشکاران دختر

بیشترین و کمترین بازدهی نماد‌های بورس در هفته‌ای که گذشت

مصائب دانشجویان بعد از اعتراضات ۱۴۰۱

وعده وزیر ارتباطات بر پرسرعت شدن اینترنت

علی صبوری به سیم آخر زد؛ درخواست کمک از مردم برای خرید ماشین!

فیلم/ امیرحسین مقصودلو چگونه تتلو شد؟

فیلم/ ازخانه وحشت تا استرداد امیر تتلو به کشور

آیت الله العظمی وحید خراسانی و آملی لاریجانی عزادار شدند

فیلم/ سخنان جانشین فرمانده سپاه درباره مهاجرت پزشکان و پرستاران

چای گیت و صفر تا صد یک اختلاس کلان / مروری بر همه ابعاد فساد ۱۴۰ هزار میلیارد تومانی چای دبش

یحیی گل محمدی: بازی الدحیل را فراموش کنید

قوه قضاییه زیر ضرب حامیان دولت، آیا بازی فراتر از فضای انتخابات مجلس است؟

بدعت عجیب رئیسی در ارائه بودجه به مجلس

عکس/ طعنه ابطحی به رسایی درباره امیر تتلو

عکس/ پوستر باشگاه سپاهان جنجالی شد!

ماجرای نامه رائفی پور به امیر تتلو چه بود؟

فیلم/ آنالیز فنی بازی پرسپولیس و الدحیل

صعود تورم ترکیه به بالاترین نرخ در سال ۲۰۲۳

فیلم/یحیی گل‌محمدی: همین فردا تیم را به برانکو تحویل می‌دهم

فیلم/ حمله موشکی به سفارت آمریکا در بغداد

کارکرد‌های صنایع خلاق در توسعه اجتماعی نقد و بررسی می‌شوند

پیش بینی بورس شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

افزایش قیمت خودرو با باز کردن سامانه یکپارچه خودرو/ خودروی برقی موضوعی فرا وزارتخانه‌ای است که اهمیتی برای دولت ندارد

فیلم/ یادی از داریوش مهرجویی به مناسبت زادروزش

مذاکرات احیای برجام روی میز نیست

بازدهی بازار‌ها در هفته دوم آذر ۱۴۰۲ چگونه بود؟

خانه سازی چینی‌ها در پایتخت ایران

توقف طلای جهانی از صعود بیشتر

توافق ایران و عمان برای استفاده از ارز‌های ملی

مراقب کلاهبرداران سهام عدالت باشید!

خبر مهم درباره تشکیل یک شهر جدید در استان تهران!

منشاء آلودگی هوا ناترازی در حوزه انرژی است

انقلاب یحیی گل محمدی در پرسپولیس

قیمت اتریوم و تتر نزولی شدند

فنر قیمت دلار جمع شد

جدیدترین قیمت خانه در منطقه غرب تهران + جدول

جنگلبان شهرستان کردکوی به شهادت رسید

گزینه جذاب یحیی علیه مهدی طارمی

عکس/ کنایه عضو شورای شهر تهران به زاکانی: اینگونه می‌خواستید کمر ترافیک را بشکنید؟

فیلم/تصاویری دیده‌نشده از رشت در سال ۱۳۵۰ خورشیدی!