تاریخ انتشار: ۱۶:۲۸ - ۲۴ دی ۱۴۰۲

چرا فیلم‌های فجر ۴۲ همچنان لو می‌رود؟

همزمان با نزدیک شدن به ایام برگزاری جشنواره فجر، کنجکاوی برای اطلاع از کم و کیف فیلم‌های راه‌یافته به این رویداد اوج می‌گیرد، در این ایام، اما به‌نظر می‌رسد برخی «دسترسی ویژه» به فیلم‌ها دارند!

چرا فیلم‌های فجر ۴۲ همچنان لو می‌رود؟

اقتصاد۲۴-سنت و روال برگزاری جشنواره فیلم فجر در هر سال اینگونه است که صاحبان آثار، نسخه‌ای اولیه و معمولا کامل‌نشده را برای ارزیابی توسط هیأت انتخاب به دبیرخانه تحویل می‌دهد و اعضای این هیأت طی بازه زمانی یک ماه مانده به جشنواره براساس کلیاتی که از اثر روی پرده مشاهده می‌کنند، رأی به حضور یا عدم حضور آثار می‌دهد.

از سوی دیگر عوامل فیلم‌ها با تراکم کاری بسیاری بالا تلاش می‌کنند فیلم‌های را تا هفته اول بهمن‌ماه به سرانجام برسانند تا بدون دغدغه آثارشان در جدول اکران جشنواره قرار بگیرد.

در این فرآیند برخی آثار به‌خواست صاحبان‌شان به‌صورت ویژه و در قالب اکران‌های خصوصی برای گروهی از اصحاب رسانه و منتقدان به نمایش گذاشته می‌شوند تا رونمایی از آن در جشنواره، بدون فضاسازی رسانه‌ای نباشد و بتوانند از پشتوانه نظرات این گروه از مخاطبان که خودشان برای آثارشان انتخاب می‌کنند، بهره‌مند شوند.

اما چند سالی است که به نظر می‌رسد فیلم‌های جشنواره، حریم چندان امنی در دبیرخانه فجر ندارند و فیلم‌ها علاوه‌بر هیأت انتخاب برای «دیگرانی» هم به اکران درمی‌آید. دیگرانی که صاحبان آثار هیچ اطلاعی از هویت آن‌ها ندارند و حتی برای نمایش فیلم‌شان برای آن‌ها، اجازه‌ای هم کسب نمی‌شود.

جالب اینکه این اکران‌های بی‌اجازه، گاهی به اظهارنظر‌های توئیتری درباره فیلم‌های «هنوز اکران نشده در جشنواره» منتهی می‌شود و همین مسئله هم در دوره‌های اخیر جشنواره اعتراضاتی را به همراه داشته است.


بیشتر بخوانید:مو‌های یخ زده امین حیایی در شکار گرگ+ عکس


جشنواره دو سال پیش بود که فیلم «مسیح پسر مریم» از ساخته‌های سازمان سینمایی اوج از ترکیب فیلم‌های جشنواره کنار گذاشته شد تا محسن دریالعل در مقام مدیر فیلم و سریال این سازن، نشستی خبری برای اعتراض رسمی به این اتفاق برگزار کند.

دریالعل در بخشی از همین نشست، خطاب به اصحاب رسانه گفت: «اگر شما می‌دانید چرا فیلم کنار گذاشته شده است ما هم می‌دانیم. سه روایت متفاوت هست که با هم متفاوت است. چیز‌هایی را در پیامک می‌گویند و با رسانه‌ها صحبت دیگری می‌کنند. ما دلیل نهایی را نمی‌دانیم پس بهترست یا سکوت کنند یا درست دلیل بیاورند تا بدانیم دلیل کنار گذاشتن فیلم چیست؟ این تناقص ما را اذیت می‌کند. این‌ها بی‌اخلاقی است بلایی که سر این فیلم آوردند کجای رفتار حرفه‌ای قرار می‌گیرد؟ رسم امانت این است که فیلم را برای دیگران تعریف نکنند. اگر ادعای جشنواره یک رفتار حرفه‌ای است حرفه‌ای هم برخورد کنند. اصلاً بگویند نمی‌خواهیم جواب بدهیم، ولی این رفتار بی اخلاقی است چند نفر می‌گویند فیلم را دیده‌ایم. به چه اجازه‌ای فیلم را نمایش می‌دهند.».

اما این اتفاق محدود به این فیلم نماند و کارگردانان دیگری هم به این ماجرا معترض شدند. یوسف حاتمی‌کیا فرزند ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان فیلم «شب طلایی» بعد از آنکه منتقدی در فضای مجازی به نقد فیلم «رونمایی نشده‌اش» پیش از ایام جشنواره فجر پرداخت، در گلایه‌ای مکتوب، نوشت: «چه ردای افتخاریست که فیلم‌هایی را که در جشنواره حضور دارند زودتر از زمان پخشش، پنهانی و بدون اجازه سازندگانش ببینیم و دست به قلم شده، در تأیید یا رد آن صفحه‌ای سیاه کنیم. زمانی که با نگارنده آن تماس حاصل می‌شود که چگونه فیلمی را تماشا کرده است که تنها و به امانت در اختیار دبیرخانه جشنواره فیلم فجر و شورای پروانه نمایش قرار گرفته است؛ به دروغ یا شاید راست؛ اطمینان می‌دهد که فیلم را ندیده است و تنها با دیدن تعدادی عکس فیلم، دست به نقد شده و طوماری را نوشته است! این چه بی‌اخلاقی آشکاری است که هر روز عریان‌تر از دیروز خودنمایی می‌کند. اگر تماشاگرِ پنهانی فیلم بوده‌اید که شرم بر شما باد و اگر خود را تماشاگرنمای فیلم نشان می‌دهید و بدون دیدن حتی لحظه‌ای از فیلم به نقد یا تمجید از آن می‌پردازید که دیگر زبانم قاصر است از پیدا کردن جمله‌ای در وصف این عمل.»

چرا فیلم‌های فجر ۴۲ همچنان لو می‌رود؟

فیلم سینمایی «نگهبان شب» ساخته رضا میرکریمی هم از این حاشیه مصون نماند و وقتی منتقدی درباره آن اظهارنظر کرد، شائبه دیده شد غیرقانونی آن در فضای رسانه مطرح شد، پیرو همین شائبه هم دبیرخانه جشنواره فجر، در آن دوره اطلاعیه‌ای با این مضمون منتشر کرد: «آثار ارائه شده به دبیرخانه جشنواره، فقط توسط مسئول دبیرخانه، اعضای هیأت انتخاب و شخص دبیر جشنواره مورد بازبینی قرار می‌گیرد و برخلاف حواشی و ادعا‌های نادرست، با تدابیر اتخاذ شده دبیرخانه جشنواره جهت ایزوله فضای بازبینی، حتی سایر دست‌اندرکاران ستاد جشنواره امکان دیدن آثار را ندارند، چه برسد به افراد متفرقه و بیرونی.»

بعد از این متن، اما عوامل فیلم «نگهبان شب» در اطلاعیه‌ای با اشاره به موضع از بالای منتقدیی که درباره فیلمشان مطلبی را منتشر کرده بود، تأکید کردند: «روزنامه‌نویس مورد نظر پس از عمومی شدن بحث، در اقدامی غیرحرفه‌ای اقدام به پاک کردن پست قبلی خود از صفحه‌اش در فضای مجازی می‌کند و در پست جدیدی اعتراف می‌کند کپی غیرقانونی فیلم سینمایی نگهبان شب را که با موبایل از روی پرده سینما فیلمبرداری شده در اختیار دارد و علیرغم اینکه فرد قاچاقچی را می‌شناسد، ولی حاضر نیست هویت وی را فاش کند. این ادبیات جسورانه، رفتاری کاملا غیراخلاقی و جرم محرز و از مصادیق مشارکت در سرقت اثر هنری است و با شنیدن آن این فضا به ذهن مخاطب متبادر می‌شود که ظاهرا فرد مورد اشاره پشتش به جایی گرم است؛ لذا زدودن این توهم خطرناک از ذهن سینماگرانی که نگران سرنوشت آثارشان هستند و از این پس احساس ناامنی خواهند کرد، امری ضروری است و در این زمینه صاحب اثر ابزاری برای پیگیری عاجل و موثر ماجرا در دست ندارد و به نظر می‌رسد سازمان سینمایی همانطور که در اطلاعیه جشنواره هم به درستی ذکر شده بود وظیفه دارد در مقام مدعی‌العموم به ماجرا ورود کند و از حقوق سینماگران دفاع کند.»

چرا فیلم‌های فجر ۴۲ همچنان لو می‌رود؟

فیلم‌های «فجر ۴۲» هم لو رفته است؟

فارغ از حاشیه‌هایی که به بازخوانی آن پرداختیم، آنچه تا به امروز همچنان در ابهام باقی مانده این است که چگونه افرادی می‌توانند پیش از رونمایی فیلم‌ها در جشنواره فجر و مهمتر از آن بدون کسب اجازه از صاحبان آثار به تماشای فیلم‌ها بنشینند.

این اتفاق گویی همچنان در حال تکرار است چه اینکه در روز‌های اخیر و بدون آنکه فیلم‌ها توسط عوامل‌شان رونمایی شده باشند، برخی افراد در قالب توئیت به اظهارنظر درباره کیفیت فیلم‌های راه‌یافته به جشنواره پرداخته‌اند.

عجیب اینکه برخی فیلم‌های راه‌نیافته مانند فیلم تازه مهران مدیری و فیلم تازه رامبد جوان هم از این اظهارنظر‌های توئیتری مصون نمانده‌اند و برخی به‌صراحت درباره کیفیت پایین سینمایی آن‌ها موضع‌گیری کرده‌اند! اما مشخص نیست کجا و چگونه امکان تماشای فیلم‌ها را به دست آورده‌اند.

فیلم‌های «صبح اعدام» و «صبحانه با زرافه‌ها» از دیگر آثاری هستند که شاهد موضع‌گیری‌های مجازی درباره کیفیت آن‌ها بوده‌ایم؛ آیا فیلم‌های «فجر ۴۲» هم بدون اجازه صاحبان‌شان، توسط «مخاطبان خاص» دیده می‌شوند؟ این «مخاطبان خاص» چه کسانی هستند و چه مأموریتی دارند؟

منبع: فرارو
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

قیمت ماشین های لوکس لکسوس در بازار ایران + جدول

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دلار و یورو امروز جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

معرفی جنگنده Kfir اسرائیل

قیمت مرغ، گوشت سفید و تخم مرغ در بازار + جدول

عکس/ گفت‌وگوی محمود احمدی‌نژاد با خلبانان در کابین هواپیما

قیمت خودرو‌های سایپا امروز جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت سکه و طلا امروز جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ + جدول

عکس/ هدیه عجیب بهاره رهنما برای پارسا پیروزفر

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ + جدول

عکس/ رئیس‌جمهور منتخب در کنار رهبر انقلاب

قیمت انواع لپ تاپ مایکروسافت امروز + جدول

عکس/ استوری خاص شبنم قلی خانی با استایل خاکی

قیمت خودرو‌های سایپا امروز شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت سکه و طلا امروز شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ + جدول

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

مراسم عزاداری امام حسین(ع) در دفتر روحانی + عکس

فیلم/ مصاحبه قدیمی رامین رضاییان روی آنتن تلویزیون درباره حضور در استقلال

ورود نخستین دستگاه VAR به ایران تا ۱۰ روز آینده

فیلم/ ویدیوی پربیننده از سینه‌زنی معروف مردم بوشهر

پیکان اسقاطی طلا شد

لایحه حفاظت از داده‌های شخصی در دولت تصویب شد

رونمایی از جانشین ترابی

شیطنت آماری سخنگوی دولت

آسوشیتدپرس: پزشکیان به دنبال توازن در روابط خارجی است

خبر مهم برای خریداران مسکن

فیلم/ مادر محمد بحرانی اشک‌های پسرش را درآورد

رتبه ایران در مصرف مداوم نوشیدنی‌های الکلی

دیدار پزشکیان با علمای اهل سنت

فیلم/ بازی مهراوه شریفی‌نیا در سریال زخم‌کاری سوژه شد

معرفی سایت‌های اطلاع‌رسانی مزایده خودرو شهرهای مختلف

پیش‌بینی قیمت دلار فردا یک‌شنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳

پیش‌بینی بورس فردا یک‌شنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳

روز هفتم محرم عباس(س) به همراه ۵۰ نفر چه کردند؟

دلیل واقعی قطع مکرر برق این روزها چیست؟

میراث بدهی دولت سیزدهم برای دولت پزشکیان

عکس/ تصاویر بارونکردنی از تغییر چهره سحر قریشی در آمریکا

جزئیات جدید از دریافت وام ۸۰۰ میلیون تومانی

۷۹ ضربه وزارت اطلاعات در رویارویی مستقیم با تروریست‌ها

عکس/ ملکه زیبایی هوش مصنوعی انتخاب شد

اسامی متهمان پرونده کرسنت افشا شد+ عکس

عکس/ تصاویر عبدالله کویته طراح عملیات تروریستی کرمان

فیلم/ دیدار مسعودپزشکیان با علمای اهل تسنن

فیلم/ مداحی در مراسم دیدار پزشکیان با نماینده ادوار مجلس

عکس/ تیپ خفن مجید واشقانی در آسانسور!

عکس/ استایل جنوبی الناز شاکردوست و سحر دولتشاهی

اعتراف محمدرضا گلزار در مورد زندگی زناشویی در کنار همسرش

عکس/ استایل عجیب نوید محمدزاده و فرشته حسینی

عکس/ واکنش تند زنگنه به خودداری جلیلی از مناظره

اعلام زمان قرعه‌کشی لیگ برتر فوتبال

متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان اجرا می‌شود؟

چراغ سبز پرسپولیس برای بازگشت علیرضا بیرانوند

ماجرای تب دنگی و جذام؛ از شیوع تا شایعه / مقایسه تب دنگی با کرونا اشتباه است

دلار یک کانال سقوط کرد

عکس/ جدیدترین گمانه زنی لیست کابینه مسعود پزشکیان

بیژن عبدالکریمی: نگرانم که مسعود پزشکیان مصادره شود

تغذیه و سبک زندگی پس از کاشت مو: چگونه بهترین نتیجه را بگیریم؟

شما برنده هشتمین جشنواره قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه بانک سینا باشید

فیلم/ حمله سارقان بی‌رحم از یک خانم سالمند اردبیلی!

تصاویری ازمحمد جواد ظریف در نهاد ریاست جمهوری

واریز ۷۴۵ میلیارد تومان سود به حساب اعضای بازنشسته صندوق ذخیره فرهنگیان

واکنش علیرضا بیرانوند به حضور طارمی در اینتر+ عکس

آیا بیرانوند به پرسپولیس برمی‌گردد؟

عکس/ استایل جذاب نیوشا ضیغمی و دخترش لنا

عکس/ میزان مشارکت در دور دوم انتخابات به تفکیک استان

فیلم/ پزشکیان خطاب به اسرائیل: اگر مردی با مردان بجنگ به زن و بچه‌ها چه کار داری؟