تاریخ انتشار: ۰۹:۳۸ - ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
صعود بورس از سکوی دلار

ابر سیاه از آسمان بورس گذر کرد؟

معاملات بورس در روزگذشته همسو با تحرکات قیمتی در بازار‌های موازی، صعودی استارت خورد و شاخص سهام با رشد ۱.۵۴درصدی بعد از ۵۲روز پرنوسان در ارتفاع ۲میلیون و ۸۶هزار واحدی قرار گرفت و توانست روند متعادل‌تری را تجربه کند. در این روز شاهد انتقال سهامی به ارزش ۴۶۹میلیارد تومان از سبد حقوقی‌ها به پرتفوی معامله گران خرد بودیم. حال بعد از چندین هفته نزولی، ارزش روزانه معاملات خرد به میزان ۴۸۰۴میلیارد تومان رسید که بیشترین افزایش درصدی روزانه از سوم بهمن محسوب می‌شود.

ابر سیاه از آسمان بورس گذر کرد؟

اقتصاد۲۴- بورس تهران معاملات شنبه را توفانی و با رشد چشمگیر همه شاخص‌ها و د یگر مولفه‌های مهم از جمله ارزش معاملات و تحرکات معامله گران حقیقی پشت‌سر گذاشت؛ به‌طوری‌که همزمان با جهش ۱.۵۴ درصدی شاخص کل، این نماگر از میانه کانال ۲ میلیون واحد عبور کرد و در سطح ۲ میلیون و ۸۶ هزار واحد قرار گرفت. شنبه روز خوبی برای اهالی بازار سهام بود و سنجه‌های آماری از رونق نسبی د ر این بازار حکایت د ارند. بااین‌حال همچنان نشانه‌هایی از ترد ید میان معامله‌گران خرد قابل مشاهد ه است؛ نگرانی‌هایی که بیشتر از وضعیت متغیر‌های اقتصاد‌ی نشات گرفته است.

بررسی رفتار سهامداران نشان می‌دهد همزمان با اوج گرفتن تب سیاستگذاری‌های انقباضی به‌عنوان مانعی د ر برابر رشد قیمت سهام، خروج پول حقیقی سرعت بیشتری گرفته است؛ بنابراین می‌توان روند نزولی بورس طی ماه‌های اخیر را متاثر از نگرانی‌های اقتصاد‌ی مطرح کرد. اما در روز گذشته و برخلاف ماه‌های قبل، شاخص سهام روندی متفاوت به خود گرفت. شواهد امر نشان می‌دهد فعال بودن بازار‌های ارز و طلا علاوه بر دو خبر مثبت در حوزه خودرویی‌ها و پالایشی‌ها، نقش مهمی را در صعود نماگر‌ها در معاملات نخستین روز هفته ایفا کرده‌اند. کارشناسان بازار سرمایه معتقدند یکی از مهم‌ترین دلایل روند نزولی بورس از بهمن‌ماه به افزایش بی‌سابقه نرخ سود سپرده بانکی باز می‌گردد.

اما به نظر می‌رسد در صورتی که تحرکات قیمتی در بازار‌های ارز و طلا ادامه داشته باشد، می‌تواند شوک منفی تحمیلی حاصل از تبعات نرخ سود بهره به بازار سهام را خنثی کند و شرایطی را رقم بزند تا سمت تقاضا تقویت شود. در‌حالی‌که بورس ۲۳۰ روز معاملاتی را پشت‌سر گذاشته، اما شاخص سهام همچنان زیر کانال ۲.۱ میلیون واحد قرار دارد. این در حالی است که دماسنج اصلی بورس در ۱۴ فروردین‌ماه سطح کنونی را لمس کرده بود. حال با توجه به همگرایی بورس با بازار‌های موازی در روز گذشته این پرسش مطرح می‌شود که صعود مذکور تا کجا ادامه دارد؟

با توجه به اینکه رشد اخیر رابطه معناداری با رشد بازار‌های موازی دارد، باید دید در این بازار‌ها چه اتفاقاتی رخ خواهد داد. از ابتدای زمستان همه بازار‌های دارایی روند صعودی به خود گرفتند، اما بورس نتواست رقبای خود را در این مسیر همراهی کند؛ بنابراین یکی از سناریو‌های کنونی به یک نکته مهم اشاره می‌کند، اینکه اکنون زمانی است که بورس می‌تواند جاماندگی خود نسبت به بازار‌های دیگر را جبران کند. این سناریو از دو منظر می‌تواند محتمل به نظر برسد. نخست اینکه ارزندگی بازار و P/E آن در محدوده‌ای قرار دارد که خرید سهام را منطقی جلوه می‌دهد. اکنون سهام بسیاری از شرکت‌ها از خطوط قرمز ارزندگی عبور کرده‌اند. این در حالی است که بازار‌های دیگر با حباب قیمتی مواجه هستند. اگر فرض را بر این بگذاریم که از سرعت افزایش نرخ دلار کاسته شود و در این میان ریسک جدیدی به بازار اضافه نشود، ترس سهامد اران از جا ماند ن از مسیر رونق بازار‌ها می‌تواند رنگ ببازد. اما باید دید سناریوی «ورود بازار به رشد» از منظر تکنیکال تا چه میزان امکان‌پذیر است. شاخص کل بورس، به لحاظ تکنیکالی در محدوده کف کانال صعودی تشکیل شده در چند ماه اخیر است و احتمالا واکنشی را به سقف و کف این کانال خواهد داشت.

اگر متغیر‌های اقتصادی از بازار سهام حمایت کنند، احتمالا مثبت‌های اخیری که شامل شاخص کل شد، می‌تواند در نتیجه حمایت مورد اشاره باشد و بازار را تا سقف کانال محدوده ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد بالا بکشد. از این رو باید گفت هر دو عامل در حالتی می‌توانند به کمک بازار بیایند که شوک منفی جدیدی به بازار وارد نشود، در غیر این صورت همان‌طور که در ماه‌های اخیر مطرح بوده است، ارزندگی سهام موضوع تازه‌ای نیست. با این وجود پول حقیقی به‌سرعت در مسیر خروج قرار گرفته است. بررسی روند بورس حاکی از این است که شاخص سهام با ورود به زمستان ۵.۵۹ درصد از ارتفاع خود را ازدست داده و مبلغی به میزان ۸۹۹۵ میلیارد تومان سرمایه خرد و حقیقی از گردونه سهام خارج شده است که آمار تامل‌برانگیزی محسوب می‌شود.


بیشتر بخوانید: بازدهی بورس در هفته اول اسفند ماه


ثبت این آمار مایوس‌کننده در حالی است که چهار مولفه تاثیر‌گذار بر بازار، از جمله انتظارات مثبت برای گزارش‌های ۹ماهه شرکت‌ها، و تد اوم رشد قیمت‌ها د ر بازار‌های داخلی و خارجی نتوانستند ریسک‌های حاکم بر بازار را تقلیل د هند و منجر به رشد قیمت سهام شوند. هرچند طی ماه‌های اخیر، بورس تهران ابرنوسان‌های شدیدی را به خود دید، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد طی ۲۳۰ روز معاملاتی ۱۴۰۲ بورس تنها با رشد ۶.۴۳ درصدی، همچنان قعرنشین بلامنازع در میان بازار‌های ارز (۲۰ درصد رشد) و طلا (۱۱ درصد رشد) است. با وجود اینکه آمار‌ها نشان می‌دهد نگاه بلندمدت به سرمایه‌گذاری در این بازار، سود مناسبی را به ارمغان می‌آورد، اما ریسک‌پذیری بالای بورس از وضعیت متغیر‌ها و نداشتن تسلط کافی به تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال از سوی سهامداران خرد، بازار مذکور را به بازاری مخاطره‌آمیز برای سرمایه‌گذاران خرد در میان دیگر گزینه‌های سرمایه گذاری، مبدل کرده است.

ورق معاملات برگشت

با قرار گرفتن دماسنج تالار شیشه‌ای در محدوده ۲ میلیون و ۸۶ هزار واحد در دوازدهمین روز اسفند‌ماه ورق بورس برگشت. با وجود اینکه عوامل منفی دست به دست هم داده بودند تا سهام با اصلاحی فرسایشی همراه شوند، بورس‌بازان روز گذشته رقبای خود را همراهی کردند تا به‌رغم تداوم دستورالعمل‌هایی که محدودیت‌ها را افزایش می‌دهد، رنگ سبز را در تالار شیشه‌ای مشاهده کنند. دیروز حرف‌وحدیث‌های پیرامون تجدید ارزیابی در گروه‌های خودرویی، افزایش نرخ محصولات و خارج شدن احتمالی این گروه‌ها از زیان تا افزایش نرخ دلار آزاد، معاملات بازار را با رونق همراه کرد. در این روز همه نماگر‌های بورسی به صورت یکپارچه رشد کردند. پس از رشد ۱.۵۴ درصدی بازار، صف‌های خرید نیز فعال شدند. به این ترتیب بازار ورود پول ۴۶۹ میلیارد تومانی را ثبت کرد. این میزان ورود پول از ۴ شهریور سال جاری تاکنون بی‌سابقه بوده است.

از رفتار معامله‌گران در روز شنبه می‌توان این‌طور استنباط کرد که سهامدارانی که قصد نقد کردن سهام خود را داشتند تا حدودی از تصمیم خود منصرف شدند و به انتظار روز کاری بعد نشستند. در صورتی که روند صعودی بورس تداوم یابد، وضعیت نقدشوندگی بازار نیز تغییر مسیر خواهد داد. ارزش معاملات خرد سهام نسبت به روز چهارشنبه نیز بیش از ۶۵ د رصد افزایش یافت، که بیشترین افزایش درصدی روزانه از ۱۹ اردیبهشت‌ماه محسوب می‌شود. در روز گذشته ارزش معاملات خرد (سهام و حق تقدم در بورس و فرابورس) به رقم ۴۸۰۴ میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار از ۳ بهمن محسوب می‌شود. شاخص هموزن نیز رشد ۱.۴۷ درصدی نمایش مطلوبی را نشان داد. اوضاع در بازار فرابورس هم مساعد بود و هر دو نماگر این بازار توانستند رشد ۱.۳۴ و ۱.۴۵ درصدی را ثبت کنند.

در بسیاری از نماد‌ها دیروز شاهد رشد قیمت بودیم، اما همچنان هراس از تداوم افت قیمت سهام و جو هیجانی ناشی از کنترل انتظارات تورمی از مهم‌ترین مباحث در میان بورسی‌ها بود. به این ترتیب بازار سهام که در ماه‌های اخیر دوره‌های کاهشی را تجربه کرده، در اتفاقی کم‌سابقه طی سال جاری رشد خوبی را ثبت کرد. اما در عین حال تحلیلگران بر این باورند که سرمایه‌گذاران نباید در بورس به دنبال کسب سود نامتعارف یا به‌اصطلاح نجومی در زمانی اندک باشند.

منبع: دنیای اقتصاد
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نخستین واکنش سردار حاجی‌زاده به حمله پهپادی سپاه پاسداران به اسراییل

قیمت دلار و یورو امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های جک و لیفان شرکت کرمان موتور امروز + جدول

قیمت دلار و یورو امروز دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

عکس/ تصویری از فوج پهپادهای ایران بر فراز کربلا

قیمت ماهی امروز + جدول

قیمت سکه و طلا امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های مدیران خودرو امروز

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت قند و شکر امروز

فیلم/ افسر سابق ارتش آمریکا: ایران نشان داد شوخی ندارد!

قیمت تبلت سرفیس و سامسونگ امروز + جدول

قیمت سکه و طلا امروز دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ +جدول

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت خودرو‌های سایپا امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت پلی استیشن و ایکس باکس امروز + جدول

عکس/ واکنش فریبا کوثری به حمله‌ ایران به اسرائیل

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

جزییات نخستین حراج سکه در سال جدید

فیلم/ ژیلا صادقی: شهروند آمریکا هستم

فیلم/ سقف متحرک مسجدی در مدینه عربستان

مسئولیت اوضاع جنگی فعلی بر عهده اسرائیل است، نه ایران!/ اگر اسرائیل پاسخ دهد، به نقطه جوش جنگ نزدیک می شویم/ در دولت رئیسی دیپلمات‌ها خانه‌نشین شده‌اند

تمرین امروز پرسپولیس با حضور دختر سروش رفیعی

فیلم/ حمله تازه اسراییل به جنوب لبنان

اینفوگرافی/ ایران در جایگاه بیست و پنجم طولانی‌ترین ساعات کاری در جهان

علم‌الهدی: در صورت هر حماقت اسرائیل، تل‌آویو و حیفا با خاک یکسان خواهد شد

بدنساز پیشین پرسپولیس درگذشت

فتوای رهبر انقلاب درباره کسی که پرداخت فطریه را فراموش کرده است

هفته حساس لیگ و تصمیم مهم فدراسیون

حمله اسراییل به ایران جدی شد؟

فیلم/ رقص مازنی علیزاده با پرچم ایران پس از کسب طلای آسیا

پیامک هم گران شد

اجاره خانه در کدام محله‌های تهران ارزان‌تر است؟

بلژیک سفیر ایران را احضار کرد

جایگزینی تاکسی های فرسوده تهران با تاکسی های برقی کرمان موتور

نیمکت‌نشینی غیرمنتظره یک استقلالی

اینفوگرافی/ حمله سپاه پاسداران به اسراییل چقدر خرج داشت؟

ازدواج‌های صوری برای دریافت وام ازدواج

دومین طلایی کشتی فرنگی ایران در آسیا

فیلم/ نخستین تصاویر از دونالد ترامپ در داخل دادگاه جنایی

نخستین مدال طلای کشتی فرنگی ایران در قرقیزستان

جمهوری چک، سفیر ایران را احضار کرد

فیلم/ شوخی جواد خیابانی با لپ مهران غفوریان

فیلم/ بهروز افخمی: دوره بزمجه‌ها تمام شد و دوره پهلوانان فرا رسید

تراکتوری‌ها به دنبال بازگشت گل‌محمدی

رگبار باران در ۱۷ استان

عکس دیده نشده از بازیگر شب‌های برره با همسرش

فیلم/ اظهارات جدید ابراهیم رئیسی درباره مسکن و تامین هزینه خانواده‌ها

افشین قطبی در یک‌قدمی نیمکت تیم ملی

آلمان سفیر ایران را احضار کرد

ماجرای تبادل پیام میان ایران و آمریکا قبل از حمله موشکی به اسرائیل

پیش‌بینی قیمت دلار فردا سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

پیش‌بینی بورس فردا سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

سقوط آزاد ین ژاپن

شاخص‌های توسعه جهانی چیست؟

هوش مصنوعی تا سال ۲۰۳۰ تقاضای مس را افزایش می‌دهد؟

لغو کسر ۴۵ درصد از حقوق دانشجومعلمان

بهترین ویتامین برای سفیدی پوست صورت

ماجرای ذخیره ۳ ماهه سرم در کشور چیست؟

زنگ خطر استعفای پرستاران به صدا درآمد!

ترک تحصیل کودکان به دلیل فقر؟!

بازار سیاه فروش سوالات گواهینامه رانندگی

عکس/ نمای زیبایی از بلوار کشاورز در چهار فصل

عکس/ دسته‌گل وزیر خارجه برای سردار حاجی‌زاده

تعطیلی سفارت ایتالیا در تهران تا اطلاع ثانوی+ عکس

فیلم/ حمله وحشیانه به یک کشیش با چاقو در سیدنی

دیدگاه ۴ جامعه شناس درباره حجاب

این خودروی چینی حسابی جایش در بازار ایران حسابی خالیست! +عکس