تاریخ انتشار: ۰۰:۰۴ - ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳
تعداد نظرات: ۴ نظر
اقتصاد ۲۴ گزارش می‌دهد؛

سلطان گندم کیست؟/ چرا دلالان بخشی از درآمد گندمکاران را تامین می‌کنند؟

دبیر اجرایی خانه کشاورز استان مرکزی با بیان اینکه کشاورز برای جلوگیری از زیان مالی گسترده چاره‌ای جز فروش گندم به دلال در چنین شرایطی ندارد، گفت: دلال گندمی که تایید نشده را خریده و به شیوه‌ای دیگر، به سیلو تحویل می‌دهد. این همکاری کارشناس سیلو و دلال، باعث می‌شود تا محصولی که پیش از این رد شده، این بار تایید شود و در چرخه خوراک مردم قرار گیرد.

گندم

اقتصاد ۲۴ - با آغاز زمان برداشت گندم در ایران، مجددا توجهات نسبت به گلایه‌های گندمکاران از دولت و نحوه خرید گندم از آن‌ها، جلب شد. نرخ تضمینی هر کیلوگرم گندم در ایران، هرساله با آغاز سال زراعی توسط دولت تعیین می‌شود.

با توجه به مصوبه شورای عالی قیمت‌گذاری، نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم سال ۱۴۰۲ - ۱۴۰۱ مبلغ ۱۵ هزار تومان تعیین شده بود که این رقم برای سال زراعی سال ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ به هر کیلو گندم ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافت. فارغ از بحث عادلانه و صحیح بودن نرخ اعلامی برای خرید گندم توسط دولت، زمان پرداخت این مبلغ وعده داده شده از یک سو، حضور گسترده دلالان در روند خرید و ورود گندم به بازار از سویی دیگر همواره از چالش‌های این بحث و نگرانی گندمکاران به شمار می‌رود.

نبود نظارت مناسب در مراحل ورود و فروش گندم‌ها به سیلوها، پایین بودن نرخ خرید گندم و از همه مهم‌تر برخورد گا‌ها سلیقه‌ای نهاد‌های دولتی در مسئله پرداخت حق گندمکاران، فعالان کشاورزی را به تاب آورده است.

دولت هنوز به کشاورزان بدهکار است

داریوش رحمتی، دبیر اجرایی خانه کشاورز استان مرکزی و کارشناس اقتصاد کشاورزی در گفتگو با اقتصاد ۲۴، درباره نحوه پرداخت دولت به گندمکاران گفت: مبلغی که امروز دولت برای خرید گندم می‌پردازد، قیمت واقعی آن نیست که اگر این بود، مردم باید هر قرص نان را با مبلغی حدود ۲۰ هزار تومان می‌خریدند. اما نان و گندم یک کالای یارانه‌ای است و از این رو نرخ آن توسط دولت پایین محاسبه می‌شود. نرخی که امسال دولت برای خرید هر کیلوگرم گندم اعلام کرده، ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان است. این قیمت در سال گذشته ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان بود. جدای از بحث مناسب بودن یا نبودن این قیمت برای گندمکار، نحوه پرداخت پول از سوی دولت است که طی سال‌ها همواره دردساز بوده است.


بیشتر بخوانید:‌  جزئیات جدید از پرداخت یارانه‌ها در بودجه ۱۴۰۳


این گندمکار با سابقه ادامه داد: همانطور که پیش‌تر گفته شد، نرخ اعلامی گندم در سال گذشته، کیلویی ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان بود؛ زمانی که گندمکار محصول خود را به سیلو‌ها تحویل داد، روی بارنامه کیلویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان نرخ خورد و ارزش و مفید و غیرمفید و سایر کسورات نیز بر این قیمت اثر گذاشت؛ بنابراین مبلغ پرداختی، کمتر از کیلویی ۱۱ هزار تومان برای گندمکار رقم خورد. از کیلویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان، ۴ هزار تومان فاصله است که دولت اعلام کرد این مابه‌التفاوت را بعدا پرداخت خواهد کرد. اواخر سال گذشته، بخشی از این کسری به گندمکاران پرداخت شد و این پرداختی برای همه یکسان نبود. برای برخی ۲ هزار تومان و بعضی دیگر ۳ هزار تومان به ازای هر کیلو گندم پرداخت شد و هنوز بدهی دولت با گندمکاران به طور کامل صاف نشده است.

گندم‌های بازگشتی در چرخه خوراک مردم

رحمتی در ادامه صحبت‌های خود، به حضور دلالان در بحث خرید گندم اشاره کرد و توضیح داد: در اغلب عرصه‌های اقتصادی ایران، دلالان حضور پررنگی دارند و خرید و فروش گندم نیز از این قاعده مستثنی نیست. روند فروش گندم به این صورت است که گندمکار محصول خود را بار زده و به سیلو می‌فرستد. اگر کارشناس محصول را قبول کرد که هیچ، اگر به هر دلیلی کیفیت آن توسط کارشناس تایید نشد، باید بار به گندمکار برگردانده شود، اما کشاورز نه جایی برای نگهداری آن دارد و نه هزینه‌ای که برای این محصول کرده را می‌تواند دریافت کند. در این لحظه دلالانی نزدیک سیلو‌ها حضور دارند که بار گندم را تا ۳ هزار تومان زیر قیمت مصوب دولت از کشاورز خریداری می‌کنند.

دبیر اجرایی خانه کشاورز استان مرکزی ادامه داد: کشاورز برای جلوگیری از زیان مالی گسترده چاره‌ای جز فروش گندم به دلال در چنین شرایطی ندارد. دلال گندمی که تایید نشده را خریده و به شیوه‌ای دیگر، به سیلو تحویل می‌دهد. این همکاری کارشناس سیلو و دلال، باعث می‌شود تا محصولی که پیش از این رد شده، این بار تایید شود و در چرخه خوراک مردم قرار گیرد.

گندم

خلا‌های مدیریتی، راه را برای دلالان گندم باز می‌کند

به گزارش اقتصاد ۲۴، به راستی سلطان گندم کیست؟ فعالان عرصه کشاورزی و گندمکاران همواره به وجود گسترده دلالان در عرصه‌های مختلف فعالیت‌های خود اذعان دارند. تشریح فعالیت این واسطه گران و سودجویان نشان می‌دهد همگی به دلیل تلاش برای جلوگیری از زیان گسترده کشاورز است. زمانی که دولت پول کشاورز را با تاخیر بسیار زیاد می‌پردازد، به دلایل مختلف و گا‌ها بی‌دلیل، محصولات بازگشت می‌خورند، اما به شیوه‌ای دیگر به سیلو‌ها بازمی‌گردند و بدیهیست که کشاورزان از هیچ تلاشی برای جلوگیری از ضرر مالی خود دریغ نکنند. اینجاست که عملکرد دلالان، بیش از پیش مشخص می‌شود.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
0
1
شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳
دیگه گندمکاران ما اینقدر خسته و ناتوان و بی انگیزه شده آن با این نرخ اجباری از طرف دولت که در بهترین بازدهی مزارع حتا هزینه های سر سام آور تولیدش را هم جبران نمیکنه و پرداخت پول با تاخیر گاها مانند سال قبل تا ۷ ماه بدون ریالی جریمه تاخیر که احتمال بسیار زیاد چنانچه دولت در سال جاری مبلغ خرید را تا ۲۲ تومان بالا نبرد نصف کشت سال آینده گندم به محصولات دیگری اختصاص یابد. در شگفتم از اینهمه نالایق و مدیریت ضعیف در تولیدگندم. کشورهای دنیا هزار جور کمک و خدمات به کشاورزان گندمکار میکنن تا کشورشون وابسته نشود ولی دولتمردان ما افتخار میکنن که گندم خوراک دام را با قیمت کمتر تبدیل به آرد ونان برای مردم میکنن. آنهم گندم وارداتی از روسیه
سام
0
1
شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳
دیگه گندمکاران ما اینقدر خسته و ناتوان و بی انگیزه شده آن با این نرخ اجباری از طرف دولت که در بهترین بازدهی مزارع حتا هزینه های سر سام آور تولیدش را هم جبران نمیکنه و پرداخت پول با تاخیر گاها مانند سال قبل تا ۷ ماه بدون ریالی جریمه تاخیر که احتمال بسیار زیاد چنانچه دولت در سال جاری مبلغ خرید را تا ۲۲ تومان بالا نبرد نصف کشت سال آینده گندم به محصولات دیگری اختصاص یابد. در شگفتم از اینهمه نالایق و مدیریت ضعیف در تولیدگندم. کشورهای دنیا هزار جور کمک و خدمات به کشاورزان گندمکار میکنن تا کشورشون وابسته نشود ولی دولتمردان ما افتخار میکنن که گندم خوراک دام را با قیمت کمتر تبدیل به آرد ونان برای مردم میکنن. آنهم گندم وارداتی از روسیه
سعید
0
1
شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳
دیواری کوتاه‌تر از دیوار کشاورز نیست دولتی دروغگو قیمت گندم اول ۱۹۵۰۰ بود
کشاورز بدبخت بیچاره
0
0
يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳
امسال نرخ برداشت کامباین در هکتار و هزینه حمل از تولید گندم در استان بوشهر بیشتر است، بطوری که تولید گندم آبی در این استان بطور میانگین دو تن در هکتار است.
پول کامباین هکتاری ۳و نیم هست پول گازوئل و اجاره زمین گاوآهن و دو دیسک و بذر و کود و سموم را هم اضافه کنیم تازه پول حمل تا سیلو هم هست و الا غیر بذر پای و کودپاشی که در چند مرحله توسط کارگر و تراکتور انجلم میشود را هم اضافه کنید.
برای دیمکار گندم که ضرر انر ضرر است ، و چهار دانه ای که سبز شده را باید با چاقو داس چید و به مرغ داد. چون هزینه برداشت از از تولید پیشی گرفته و پول کامباین سه برابر شده ولی پول گندم نسبت به پارسال دو ۲ هزارتومان افزایش داشته بیشتر شبیه یک شوخی تلخ با کشاورز است.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت سکه و طلا امروز جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

قیمت انواع دوربین‌های عکاسی + جدول

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

قیمت دلار و یورو امروز جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت انواع موتورسیکلت در بازار امروز + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

قیمت سکه پارسیان امروز جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

قیمت روز لپ تاپ اپل + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

قیمت انواع لپ تاپ مایکروسافت امروز + جدول

عکس/ باغ‌نشینی بهاره رهنما در اصفهان

عکس/یانگوم در کنار پدر و مادر واقعی‌اش

واردات خودرو قیمت‌ها را افزایش می‌دهد!/ مردم به جایی رسانده‌اند که خودروی اسقاطی خارجی را به خودروی ملی ترجیح می‌دهند!

اینجا کسی به فکر مستاجر‌ها نیست/ افزایش ۴۰ درصدی اجاره بها از فرودین ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۳

۲۰ نکته درباره حواشی سریال هفت سر اژد‌ها

بازیگر پیش از انقلاب و مادر لیلا حاتمی درگذشت

رقابت درون خانوادگی اصولگریان در مرحله حساس؛ افشاگری‌های حساب‌شده شب انتخاباتی قالیباف و رائفی‌پور

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

پیش بینی بورس امروز ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

تتر چیست و چرا جای دلار را در ایران گرفته است؟

برای درمان نفخ شکم این داروی گیاهی را مصرف کنید

تمرین‌هایی برای تقویت حافظه و تمرکز

کشف بهترین راه برای افزایش طول عمر

بهترین زمان مصرف دانه چیا

از گران کردن بنزین تا واردات خودروهای دست دوم؛ راه حل ناترازی بنزین چیست؟/ متهمان اصلی معضل بنزین در ایران

فیلم/ سکانسی از بازی زری خوشکام در سریال هزار دستان علی حاتمی

ورود سامانه جدید بارشی به کشور

فیلم/ لحظه انفجار ایستگاه فشار قوی برق در کوهسنگی مشهد

شمار جانباختگان سیل در خراسان رضوی به ۱۲ تن رسید

پرونده فساد بزرگ فوتبال علنی شد

فیلم/ لحظه ترور یکی دیگر از رهبران حماس در البقاع لبنان

شهادت یکی از فرماندهان حماس در حمله پهپادی اسراییل در لبنان

فیلم/ انتقاد تند رضا رشیدپور درباره ممنوعیت اجرای DJ در رستوران‌های کیش

فیلم/ تخلیه برخی منازل در هاشمیه مشهد

فیلم/ ادعای عجیب کارشناس شبکه اینترنشنال درباره دلیل پاسخ‌ندادن اسراییل به حمله ایران

واکنش بیمارستان طالقانی به خبر خودداری از پذیرش مددجویان زندان اوین

پزشکان بدون کارتخوان متخلفند

نخستین پیشنهاد تمدید برای ستاره پرسپولیس

بازگشت حسن یزدانی به تیم ملی

با ارزان‌ترین سلاح پهپادکُش آشنا شوید: هر شلیک ۷هزار تومان

زری خوشکام: سی سال ممنوع‌الکارم کردند/ علی حاتمی را دق دادند

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس: لایحه حجاب گنجینه‌ای از جواهرات است

صعود نوشاد عالمیان از مرحله گروهی تنیس روی میز انتخابی المپیک

امام جمعه کرج: شعار فرزند کمتر، زندگی بهتر صهیونیستی بود

فیلم/ اقدام عجیب فرماندار مشهد در اوج بحران سیل

محور کندوان-کرج یک‌طرفه شد

جنیفرلوپز و بن افلک جدا شدند

پست فلسفی علیرضا بیرانوند + عکس

آتش سوزی در تجریش تهران

هشدار سازمان هواشناسی به تهرانی‌ها

فیلم/ ویدیوی خداحافظی اشکان دژاگه با دنیای فوتبال

نخست‌وزیر اسلواکی جان سالم به در برد

قیمت شکر اعلام شد

خداداد افشاریان به سمتش بازگشت؟

فیلم/ ماجرای بازجویی و کتک‌خوردن مهران مدیری

خودروهای آفرود در معابر عمومی اجازه تردد ندارند

تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان روشن شد

زائران ایرانی از فردا به مکه می‌روند

این داروی گیاهی نفخ شکم را فوری درمان می کند

کمبود این ویتامین باعث خواب رفتن پاها می شود

سرنوشت خانم دکتری که دستور قتل شوهرش را داد

پیش‌بینی روند مثبت بازیابی اقتصاد چین

اعلام میانگین مبلغ مالیات ستانی از بازاریان

اولین تصویر از شاخص پیش‌بینی کننده تورم در ۱۴۰۳

فیلم/ اعتراف سرباز اسرائیلی به کشتن ۱۳ کودک فلسطینی

تعطیلی شنبه‌ها فرصتی تازه برای تجارت خارجی ایران

عکس/ آرایش عجیب و نامناسب مه‌لقا باقری

سکه در مرتبه دوم افت بازدهی