تاریخ انتشار: ۱۶:۰۹ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
اقتصاد ۲۴ گزارش می‌دهد

علیرضا زاکانی کیست؟/شهردار تهران باز هم کاندیدای پوششی می‌شود؟

علیرضا زاکانی، چهره اصولگرا تندرو و شهردار فعلی پایتخت، که پیش از این در انتخابات ریاست جمهوری کاندید شده بود، یک بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری زود هنگام سال ۱۴۰۳ ثبت نام کرده است.

علیرضا زاکانی کیست؟

اقتصاد۲۴- مهدی توفیقی: علیرضا زاکانی، یکی از چهره‌های سرشناس و چالش‌برانگیز در عرصه سیاست ایران است. او چهار دوره نماینده مجلس بوده و در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نیز نامزد شده بود.وی پس از کناره‌گیری از کاندیداتوری به نفع ابراهیم رئیسی،  در همان سال، با رأی اعضای شورای شهر تهران، به عنوان شهردار پایتخت انتخاب شد.

زاکانی که به عنوان یک سیاستمدار اصولگرا و تندرو شناخته می‌شود، اغلب با مواضع و اظهارات جنجالی‌اش توجه‌ها را به خود جلب کرده است. او در طول فعالیت‌های نمایندگی و شهرداری، نقش مؤثری در گفتمان‌های سیاسی اصولگرایان ایفا کرده و با انتقاد‌های تند خود علیه رقبای سیاسی، چهره‌ای متمایز از خود به نمایش گذاشته است.

با توجه به سوابق و رویکرد علیرضا زاکانی، انتظار می‌رود وی در مناظره‌های انتخاباتی آتی نیز یکی از چهره‌های اصلی و پرچالش باشد و همچنان نقش مهمی در گفتمان‌های سیاسی جناح اصولگرا ایفا کند.

با توجه به سیاست‌های فرهنگی محافظه‌کارانه زاکانی و تأکید وی بر موضوع حجاب، بودجه کلانی را صرف مسئله حجاب در شهر تهران کرده است، با اینکه شهرداری تهران در برخی نقاط پایخت با چالش‌های جدی تری روبروست. از همین رو، برخی این کار را نوعی ریخت و پاش بودجه عمومی می‌دانند.

بیوگرافی علیرضا زاکانی

علیرضا زاکانی در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۴۴ در محله میدان خراسان جنوب تهران به دنیا آمده است.

او فرزند حسین زاکانی و فاطمه کرندابی است و در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمده است. پدربزرگ مادری او اهل تبریز و جد مادری‌اش اهل کاشان بوده‌اند، اما اجداد پدری او اهل روستا‌های زایگان و لالان در حومه شمالی تهران بوده‌اند و پدر ایشان اهل شهرری بوده است.

همچنین پدر علیرضا زاکانی از ورزشکاران باسابقه و داور بین المللی کشتی بوده است و سابقه دوستی صمیمی با مرحوم تختی داشته است. به همین دلیل نیز علیرضا زاکانی از ابتدا به ورزش کشتی روی آورده است.

کارنامه کاری علیرضا زاکانی در عرصه سیاست

علیرضا زاکانی دارای سوابقی در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است. وی از سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰ به عنوان رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ایفای نقش کرده است.

همچنین، علیرضا زاکانی در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم به عنوان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی فعالیت کرده و در دوره یازدهم به عنوان نماینده مردم شهر قم در مجلس حضور داشته است. وی همچنین ریاست کمیسیون ویژه بررسی برجام و نتایج و پیامد‌های آن را بر عهده داشته است.

عضویت در شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران، مسئولیت بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران و علوم پزشکی تهران، همچنین مسئولیت سازمان بسیج دانشجویی کشور از دیگر سوابق فعالیت‌های علیرضا زاکانی است. وی همچنین عضو هیات موسس و شورای مرکزی جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و همچنین عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب بوده است.

در عرصه رسانه‌ای نیز، زاکانی صاحب امتیاز و مدیر مسئول نشریه فکری - فرهنگی پنجره بوده و عضویت در شورای عالی جمعیت هلال احمر را نیز در کارنامه خود دارد. همچنین، وی به عنوان چهل و هفتمین شهردار تهران انتخاب شده است.

تحصیلات علیرضا زاکانی چیست؟

علیرضا زاکانی در ۱۳ سالگی، فعالیت‌های انقلابی خود در مسجد لرزاده، آغاز به فعالیت کرد. با شروع جنگ تحمیلی، او مدرسه را رها و راهی جبهه شد. سرانجام در سال ۱۳۶۲، او موفق به دریافت دیپلم شد.

علیرضا زاکانی پس از پذیرش قطعنامه، در کنکور سراسری شرکت کرد. او در ۱۳۶۸ وارد رشته پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران شد و پس از ۸ سال تحصیل، در سال ۱۳۷۶ مدرک عمومی را کسب نمود.

چهار سال بعد، در ۱۳۸۰ زاکانی دوره تخصصی پزشکی هسته‌ای را آغاز و در ۱۳۸۳ آن را به پایان رساند. اکنون وی به عنوان عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و در مراکز درمانی امام خمینی (ره) و شریعتی مشغول فعالیت است. همچنین او عضو هیأت مدیره انجمن علمی پزشکی هسته‌ای ایران نیز هست.
همچنین علیرضا زاکانی از جانبازان پنجاه درصد جنگ ایران و عراق است و سابقه شصت و دو ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌ها را دارد. وی از ناحیه دست، پا و گردن جانباز شده است.

حضور علیرضا زاکانی در مجلس شورای اسلامی

زاکانی در مجالس هفتم، هشتم، نهم و یازدهم به عنوان نماینده مردم فعالیت کرده است. در واقع، حضور وی در مجلس یازدهم کوتاه بود، زیرا پس از روی کار آمدن شورای شهر اصولگرا، وی با حواشی زیاد به سمت شهردار تهران منصوب شد.

علیرضا زاکانی در انتخابات سال ۱۴۰۰

در سال‌های ۹۲ و ۹۶، علیرضا زاکانی تلاش کرد تا در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کند، اما صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان تأیید نشد. او در این مورد توضیح داد که به دلیل مبارزه با فساد اقتصادی، پرونده‌ای علیه وی بوده و به یک سال زندان محکوم شده بود، اما در نهایت با رأی قاطع هیأت منصفه تبرئه شده است. او معتقد است که نهاد‌هایی همچون وزارت نفت، یک نهاد امنیتی و برادر رئیس‌جمهور وقت از جمله شاکیان این پرونده بوده‌اند.

در سال ۱۴۰۰، آقای زاکانی در آخرین روز ثبت‌نام داوطلبان کاندیداتوری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، برای انتخابات ثبت‌نام کرد و صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان تأیید شد. اما دو روز پیش از برگزاری انتخابات، پس از حضور در امامزاده علی‌اکبر (ع) چیذر و در جوار مرقد فرمانده شهیدش حاج محمود (عبدالله) نوریان، از حضور در عرصه انتخابات کناره‌گیری کرد و اعلام کرد که ابراهیم رئیسی را اصلح می‌داند و به وی رأی خواهد داد.

حواشی زیاد انتخاب علیرضا زاکانی به عنوان شهردار تهران

برخی از سیاسیون، انتخاب علیرضا زاکانی به عنوان شهردار تهران و همچنین انتصاب سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی به ریاست بنیاد شهید، در ازای کناره‌گیری آن‌ها از کاندیداتوری در انتخابات به نفع ابراهیم رئیسی بوده است. این موضوع در رسانه‌ها نیز مطرح شده و برخی آن را به عنوان مبادله مناصب در ازای حمایت از رئیسی تلقی می‌کنند. 

بر اساس بند (چ) ماده ۳ آیین‌نامه اجرایی، شهرداران تهران باید حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی مرتبط و نه سال سابقه مدیریت ارشد داشته باشند. اما به دلیل اعمال معادل‌سازی از سوی برخی مسئولان، این شرط برای علیرضا زاکانی نادیده گرفته شد. حتی حمیدرضا رسایی، هم فکر زاکانی نیز این انتخاب او را مورد سوال قرار داد و آن را نوعی فساد سیاسی خواند. با این حال، پرویز سروری عضو شورای شهر تهران اعلام کرد که چنین معادل‌سازی‌هایی در موارد خاص امکان‌پذیر است، اگرچه اینجا مجوز قانونی برای آن وجود ندارد.

در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۴۰۰، علیرضا زاکانی با ۱۸ رای اعضای شورای شهر تهران به عنوان هجدهمین شهردار این شهر انتخاب شد. پس از صدور حکم در ۱۱ شهریور همان سال، وی رسما آغاز به کار در این سمت کرد. این انتصاب با جدل‌های فراوانی از سوی موافقان و مخالفان همراه بود که موجب بحث و گفتگو‌های زیادی شده بود.

همسر و فرزندان علیرضا زاکانی

علیرضا زاکانی، پس از پایان جنگ تحمیلی در سال ۱۳۶۸ و در سن ۲۴ سالگی، ازدواج کرد. این وصلت منجر به تولد سه فرزند دختر برای وی شد. همسر زاکانی، معصومه پاکتچی، پیش از ازدواج با زاکانی، همسر یک شهید بوده و یک فرزند داشته است. پاکتچی، اهل تبریز، دارای تحصیلات سطح حوزه علمیه است و پیشینه مدیریتی در حوزه علمیه خواهران تهران و بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود را در کارنامه خود دارد. درخصوص فرزندان زاکانی نیز گفتنی است که دختر اول وی در دبیرستان، و دو دختر دیگر پس از کنکور ازدواج کرده‌اند. زاکانی بر این باور است که باید مدل ازدواج آسان را به معنای واقعی دنبال کرد و هیچ یک از فرزندانش ازدواج سیاسی نداشته‌اند.

همسر دوم زاکانی کیست؟

در سال ۱۴۰۰، شایعاتی در مورد داشتن همسر دوم، علیرضا زاکانی منتشر شد. در پاسخ به این شایعات، زاکانی، که در آن زمان در حال تبلیغات انتخاباتی بود، گفت: "آن‌ها برای من حاشیه درست کرده‌اند که گویا دو همسر دارم، یکی در تهران و یکی در قم. آیا آن‌ها شرم نمی‌کنند؟ من چه تهدیدی برای آن‌ها هستم؟ هنگامی که به قدرت برسم، آنچه را که خورده و برده‌اند از گلویشان بیرون خواهم آورد و آن‌ها را راحت نخواهم گذاشت. "

ماجرای زندگی فرزندان زاکانی در خارج از کشور

در چندسال اخیر، اخبار و شایعات درباره خانواده شهردار تهران، علیرضا زاکانی، بیش از سایر شهرداران بوده است. در دوره پنجم شورای شهر تهران، قانونی مبنی بر ممنوعیت به کارگیری بستگان مدیران در شهرداری تصویب شد. این قانون حتی در دوره ششم شورا نیز اصلاح شد.

جالب است که زاکانی، همزمان با سخنان ضدغربی، دختر خود را به سوئیس فرستاده و نوه‌اش در این کشور متولد شده است. همچنین، داماد وی نقش پررنگی در شهرداری ایفا می‌کرده، به گونه‌ای که نه نفر از اعضای شورای شهر تهران تذکری درباره اقدامات وی صادر کرده‌اند.

درباره دختر زاکانی، در متن اطلاعیه ستاد علیرضا زاکانی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آمده است:«دختر دکتر زاکانی در سال ۱۳۹۵ از رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف فارغ‌التحصیل شده است. سپس در رشته «علوم اجتماعی محاسباتی» که معادلی در دانشگاه‌های ایرانی ندارد؛ در دانشگاهEPFL سوئیس و به جهت سابقه ممتاز تحصیلی به صورت رایگان مشغول به تحصیل شده است.لازم به‌ذکر است که وی هیچ‌گونه بورسیه‌ تحصیلی از داخل و خارج ایران دریافت نکرده و هیچ تعهدی نسبت به دانشگاه و کشور محل تحصیل ندارد.»

در نهایت، پس از انتقادات گسترده، داماد شهردار از شهرداری کنار رفت، اما گاهی خبر دخالت وی در امور شهرداری مطرح می‌شود.

ثبت نام علیرضا زاکانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

علیرضا زاکانی، شهردار تهران، چند شب پیش در قرارگاه انقلابی قم سخنرانی کرد و اعلام کرد که در رقابت‌های ریاست‌جمهوری آینده شرکت خواهد کرد. او روز شنبه به وزارت کشور رفت تا نام خود را در فهرست نامزد‌ها ثبت کند.

او در نهایت در بیستم خرداد ماه مطابق اطلاعیه شورای نگهبان برای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری صلاحیتش تایید شد. 

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
جعفری
0
0
پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۳
دروغگویان و تشنگان قدرت و ،،،،،،،،
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

فیلم/اظهارات جنجالی محمود احمدی‌نژاد درباره پهلوی

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

واکنش‌ها به نخستین مصاحبه تلویزیونی مسعود پزشکیان

قیمت انواع گوشی موبایل سامسونگ، شیائومی و نوکیا + جدول

قیمت سکه و طلا امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

درخواست عجیب اسکوچیچ از پرسپولیس

قیمت انواع لپ تاپ ایسر امروز + جدول

معرفی جنگنده J۲۰، اژد‌های رادارگریز چین

عکس/ اقدام ریاکارانه طرفداران جلیلی!

عکس/ جشن تولد بازیگر خردسال افعی تهران با حضور بازیگران سریال

قیمت سکه و طلا امروز پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

عکس/ تکرار تیتر راست از دنده چپ بعد از ۱۹ سال

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

رشد اقتصادی چین چه میزان است؟

افشاگری تازه مادر یاسین رامین همسر مهناز افشار درباره پرونده پسرش

قیمت همستر کامبت چقدر است؟

فیلم/ اظهارنظر تند مدیر پرسپولیس علیه هاشمی‌نسب

عکس/ علی دایی و کریم باقری در ترکیب برترین گلزنان ملی

شماره ۱۰ سابق گزینه هوادار متمول پرسپولیس

ساعت خاص و یونیک ۱۸۰ میلیونی علی دایی+ عکس

بازار خودرو قفل کرد + جدول

سرنوشت جواد عزتی و رعنا آزادی ور نابود می شود؟+ عکس

تقلید بازار طلا از روند اونس جهانی

تکرار حرکت رفت و برگشتی دلار

ایران یک زندانی فرانسوی را آزاد کرد

سبد داغ رای پزشکیان؛ با کناره‌گیری برخی از نامزد‌های ریاست‌جمهوری سبد رأی آن‌ها به کدام سو می‌رود؟

عکس/ پدر و پسر سریال «لحظه گرگ و میش» در دنیای واقعی

دورهمی با حال آقا تختی، گوگوش و ویگن در خیابان ولیعصر+ عکس

ترمیم شکاف دلار آزاد و مبادله‌ای

عکس/ مسعود پزشکیان برای انتخابات، زنان را سوژه کرد!

فیلم/ مهران غفوریان: دخترم گفت خجالت نمی‌کشی؟

ماجرای وضعیت حقوق کارگران پست

یارانه نقدی خردادماه واریز شد

پایان رسمی همکاری اوسمار با پرسپولیس+ عکس

نامزد‌های ریاست جمهوری برای بحران مسکن رویا فروشی نکنند

کارلوس کیروش سرمربی پرسپولیس می‌شود؟

آغاز مناسک حج تمتع از فردا

ناترازی انرژی، ابرچالش پیش روی دولت آینده

فیلم/ تیپ قناری عمو پورنگ در باشگاه بدنسازی خبر ساز شد

عکس/ سلفی جنجالی هدی زین‌العابدین با یک پسر

عکس/ تصاویر قدیمی از شطرنج بازی در دوران قاجار

سرنوشت قیمت دلار در سایه انتخابات ایران و آمریکا

عکس/ استایل افغانی بازیگر مشهور گاندو در یک کافه

عکس/ ناگفته‌های مازیار لرستانی درباره عمل تغییر جنسیتش

روش فعال سازی اینترنت رایگان دولت

بازی خطرناک ارزی

عکس/ استایل شیک و جذاب نیوشا ضیغمی در شیراز

اقدام ایران علیه قطعنامه شورای حکام آژانس

پیشگویی یک اقتصاددان درباره نرخ ارز در سال ۱۴۰۳

اظهارات اقتصادی ۳ نامزد انتخابات ریاست جمهوری

قیمت زعفران در بازار چند؟

قیمت میلگرد در بازار + جدول

فلاحت پیشه:هدف روسیه اثرگذاری در انتخابات است

فیلم/ برای تامین مالی یا باید در‌های مملکت را باز کنیم یا باید سراغ رمزارز برویم

راهنمای انتخاب سرویس خواب نوزاد و تخت خواب با بهترین کیفیت

عکس/ چهره جذاب سپیده خداوردی سوژه شد

خداحافظی با گاز ارزان

عکس/ تولد خواهرزاده علی ضیا در فضای مجازی پربازدید شد

تصمیمی جدید درباره وام مسکن روستانشینان

تحلیل ابوالفضل فاتح از انتخابات ریاست جمهوری پیش رو

انس جهانی طلا در سراشیبی افتاد

بعد ۴ سال تازه یادتان افتاده برای مهاجران افغان طرح بدهید؟

دولت آینده با خودروسازی چه می‌کند؟