تاریخ انتشار: ۱۱:۲۰ - ۱۸ خرداد ۱۴۰۳
علی قنبری مطرح کرد:

نقش ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایران

اگر در انتخابات آتی ایالات متحده، شاهد انتخاب دونالد ترامپ، به عنوان فردی باشیم که مواضعی کاملا ضد جمهوری اسلامی دارد، بنابراین بسیار مهم است که فردی رئیس جمهور بعدی کشور باشد که در کنار جلب اعتماد عمومی در داخل کشور، از پس چالش‌های ریاست جمهوری دونالد ترامپ نیز به خوبی بربیاید

نقش «ترامپ» در انتخابات ریاست جمهوری ایران

اقتصاد۲۴- یک اقتصاد دان می گوید: «بین سه طیف اصلاح طلب، اصولگرا و طیف تندرو، برخی از افراد هستند که تجربه حضورشان را پس داده و دیده ایم که وقتی در راس امور قرار می‌گیرند چه عملکردی دارند. درواقع برخی از آن‌ها در راستای بهبود روابط کشور با جهان حرکت کرده اند، ولی برخی حتی ضد برجام، ضد توافق و ضد FATF فکر می‌کنند و در حوزه مذاکرات نیز ضعیف یا بی حاصل ظاهر شده اند و مشخص است وقتی به مقام ریاست جمهوری برسند، چگونه عمل خواهند کرد. به همین دلیل امیدوارم شورای نگهبان به این موارد هم فکر کند و افرادی متنوع را تایید صلاحیت کند تا مردم بر اساس شناختی که در این مدت کسب کرده اند افراد را انتخاب کنند.»‌ با توجه به این شرایط پرسش‌هایی مطرح است از جمله مهمترین چالش‌های اقتصادی پیش روی کاندیدا‌های ریاست جمهوری و بهترین راه حل‌ها برای مواجهه با این مشکلات و چالش ها. علی قنبری، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با فرارو به این پرسش‌ها پاسخ داده است:

 

رئیس جمهوری با نگاه محدود به درد کشور نمی‌خورد

علی قنبری به فرارو گفت: «انتخابات پیش رو از مهمترین و اثرگذارترین انتخابات‌هایی است که تا کنون در تاریخ پس از انقلاب اسلامی در ایران رخ داده است. در حوزه سیاست خارجی نیز تحولات مهمی در راه است. اگر در انتخابات آتی ایالات متحده، شاهد انتخاب دونالد ترامپ، به عنوان فردی باشیم که مواضعی کاملا ضد جمهوری اسلامی دارد، بنابراین بسیار مهم است که فردی رئیس جمهور بعدی کشور باشد که در کنار جلب اعتماد عمومی در داخل کشور، از پس چالش‌های ریاست جمهوری دونالد ترامپ نیز به خوبی بربیاید. حقیقت انکار ناشدنی این است که حضور مجدد ترامپ در عرصه قدرت مساویست با بازگشت تحریم‌هایی که یکبار به شدت طعم آن را چشیده ایم و انکار فشار‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌های کمرشکن ترامپ هم چیزی جز فقدان دانش یا تلاش برای نافهمیدن حقیقت نیست.»


بیشتر بخوانید: علیه همه برای یک نفر؛ مروری بر فضاسازی‌های انتخاباتی و مجادلات داخلی تندرو‌های اصولگرا


وی افزود: «به جز تحریم‌ها ما با مسائل حساس دیگر اقتصادی هم رو به رو هستیم که باید هر چه سریعتر حل شوند. مسائلی از جمله احیای برجام، FATF و توسعه مبادلات تجاری با کشور‌های منطقه و در سطح بین الملل. ویژگی مهمی که کاندیدای اصلی انتخابات ریاست جمهوری ایران و سپس شخصی که رای می‌آورد باید داشته باشد این است که اصول و قواعد روابط بین الملل را بلد باشد. منظور من صرفا این نیست که شخصی رئیس جمهور شود که مثلا مدرک روابط بین الملل و سیاسی دارد، بلکه ما به شخصی نیاز داریم که نگاه محدود نداشته باشد و تصور نکند ارتباطات محدود با یکی دو کشور همسایه کافیست. ما به شدت به پتانسیل‌های اقتصادی ارتباط با کشور‌های اروپایی نیاز داریم.»

عوام زدگی و اظهارات پوپولیستی به جان اقتصاد کشور افتاده

این اقتصاددان در ادامه گفت: «رئیس جمهور بعدی کشور در کنار دید مناسب به خارج از کشور، باید پتانسیل ایجاد توازن داخلی هم داشته باشد. متاسفانه یک آفت بزرگ که به جان اقتصاد کشورمان افتاده «عوام زدگی» و اظهارات «پوپولیستی» است. این سنت که یک تعداد عدد و رقم و امار گزینشی را مطرح کنیم و بعد صحبت از پیشرفت یا گردش چرخ توسعه و رشد اقتصادی کشور کنیم، یک سنت سراسر غلط است. اگر رئیس جمهور دولت چهاردهم می‌خواهد در حوزه اقتصاد قوی ظاهر شود قبل از هرچیز باید صادقانه آمار‌های اقتصادی را با ملت به اشتراک بگذارد. ارائه آمار گزینشی و محدود کردن جریان دسترسی به گذاره‌های اقتصادی، می‌شود همان مسیر بیراهه‌ای که نه تنها هیچ سودی نداشت، بلکه باعث کاهش اعتماد عمومی به دستاورد‌های دولت شد.»

وی افزود: «واقعیت را به مردم درباره امکانات موجود، منابع نفتی، گازی، پتروشیمی یا حتی قدرت ژئوپلیتیکی منطقه و شرایط آب و هوایی نگفتن، به معنای سنگ اندازی پیش پای خود مسئولانی است که واقعیت‌ها را پنهان می‌کنند. به همه این دلایل انتظار من به عنوان اقتصاددان در درجه اول، صداقت تیم اقتصادی و در راس آن، رئیس دولت چهاردهم است.»

برخی گزینه‌ها ضد برجام و FATF فکر می‌کنند

این نماینده ادوار مجلس در ادامه گفت: «نمی توان به طور دقیق درباره این که کدام کاندیدا بهتر عمل خواهد کرد صحبت کرد، چون حقیقت این است که اول باید منتظر نوع برخورد شورای نگهبان با افرادی باشیم که برای رقابت‌های انتخاباتی ثبت نام خواهند کرد. اگر شورای نگهبان یک انتخابات غیررقابتی و محدود را تدارک ببیند، اصلا انتظار این که انتخابات قدرتمند و رقابتی برگزار شود، کاملا از بین می‌رود. بین افرادی که مطرح هستند افرادی از جمله علی اکبر صالحی، محمد صدر، مسعود پزشکیان و علی لاریجانی، تجارب بالایی دارند، اما مسئله این است که نمی‌دانیم کدام یک از افراد وارد گردونه رقابت‌ها خواهند شد و اصلا مشخص نیست استراتژی کلی نظام به کدام سمت معطوف است.»


بیشتر بخوانید: جدال روایت‌ها در زمین آژانس؛ نگاهی به صدور قطعنامه و بیانیه‌های متوالی در نشست فصلی شورای حکام


وی افزود: «بین سه طیف اصلاح طلب، اصولگرا و طیف تندرو، برخی از افراد هستند که تجربه حضورشان را پس داده و دیده ایم که وقتی در راس امور قرار می‌گیرند چه عملکردی دارند. درواقع برخی از آن‌ها در راستای بهبود روابط کشور با جهان حرکت کرده اند، ولی برخی حتی ضد برجام، ضد توافق و ضد FATF فکر می‌کنند و در حوزه مذاکرات نیز ضعیف یا بی حاصل ظاهر شده اند و مشخص است وقتی به مقام ریاست جمهوری برسند، چگونه عمل خواهند کرد. به همین دلیل امیدوارم شورای نگهبان به این موارد هم فکر کند و افرادی متنوع را تایید صلاحیت کند تا مردم بر اساس شناختی که در این مدت کسب کرده اند افراد را انتخاب کنند.»‌

نمی‌شود یک نفر بیاید و همه چیز را به تنهایی درست کند

این عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در ادامه گفت: «اگر قرار باشد اولویت‌های اقتصادی را طبقه بندی کنیم، به ترتیب، کنترل تورم، رشد اقتصادی، کنترل نرخ بیکاری و افزایش روابط خارجی از مهمترین اولویت‌ها محسوب می‌شوند. این موضوع که رئیس جمهور بعدی کشور، برای بهبود وضع اقتصادی و افزایش رفاه عمومی کار بسیار دشواری در پیش دارد، موضوعی پنهانی نیست و قرار هم نیست در عرض یکی دو ماه همه چیز درست شود، اما با توجه به وخامت اوضاع انتظار می‌رود کاندیدا‌های احتمالی از همین حالا شروع به برنامه ریزی کنند.»

وی افزود: «وضعیت کشور به شکلی است که نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم یک نفر سر کار بیاید و همه چیز را درست کند. فارغ از مجموعه وزیران و کابینه‌ای که باید به دقت انتخاب شود، مسائل دیگری از جمله نوع برخورد دیگر قوا با قوه مجریه نیز در چگونگی پشبرد برنامه‌های اقتصادی مهم است. من معتقدم که اگر یک دولت قدرتمند سر کار بیاید، حتی مجلس هم نمی‌تواند فارغ از اختیارات قانونی خود فشار بیش از حد به چنین دولتی وارد کند. یک نکته مهم هم وجود دارد. بهتر است دولت‌های مختلف، همان وقتی که در راس امور قرار دارند، با کارشکنی مواجه می‌شوند، اعلام کنند، اتفاقا خوب است که مردم بدانند اگر تغییری در کشور رخ نمی‌دهد دلیلش چیست. این که یک دولت بعد از کنار رفتن تازه شروع به افشاگری می‌کند را حرکت درستی نمی‌دانم.»

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

آغاز واریز حقوق بازنشستگان از امروز

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت سکه و طلا امروز چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

عکس/تصویری از عراقچی در کنار ظریف و پزشکیان در حال اقامه نماز

قیمت سکه و طلا امروز سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

تیپ مجلسی شبنم قلی‌خانی در یک کنسرت + فیلم

قیمت تبلت اپل امروز + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

عکس/ ظریف به یاری پزشکیان آمد

قیمت انواع زعفران + جدول

عکس/طعنه حسام‌الدین آشنا به زاکانی: اینکه با پول خودمان به خودمان وام بدهند افتخار نیست

فیلم/ نادر قاضی پور به کمپین پزشکیان پیوست

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

عکس/ظریف تصویر نمودارهایش را منتشر کرد

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ پزشکیان: با مردم نباید برخورد خشن کرد

عکس/پزشکیان روی بنر‌های تبلیغاتی

فیلم/ نحوه ثبت نام در اپلیکیشن بیمه ملت

تصویر هواپیمایی معراج از وزن بار همراه مریم قالیباف

عکس/پدر و دختر مشهور سینمای ایران بالاخره آشتی کردند

یک ستاره دیگر پرسپولیس، بعد از بیرانوند عزم رفتن کرد

سفر هیئت عالی رتبه امنیتی – نظامی روسیه به ایران

تصاویری متفاوت از قالیباف در همایش زنان

بازداشت مردی که دختری جوان را اغفال کرد

واکنش پزشکیان به تهدید زاکانی درباره اظهارات ظریف

وزیر ارشاد: تاسیس «بنیاد بین‌المللی شهید رئیسی»، گامی در جهت افزایش قدرت جریان جهانی انقلاب است

وزیر کشور: شورای نگهبان ترجیح داد انتخابات الکترونیکی برگزار نشود

فرمانده کل سپاه: ما با قدرت‌مان تحریم را شکستیم نه با ارادۀ دشمن

کنایه پزشکیان به حامیان طرح نور

حمله هواداران به بیرانوند

آمار فوتی‌های حج امسال؛ چند نفر ایرانی هستند؟

روایت یک استاد دانشگاه از تفاوت دو دولت

تکذیب یک شایعه درباره جواد نکونام

 پیش بینی قیمت دلار فردا پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳

فیلم/ رانندگی پوتین برای کیم جونگ اون

قاضی زاده هاشمی : انصراف نمی‌دهم

جوان ایرانی، زن و مردی را  در کانادا، کشت و سپس خودکشی کرد

فیلم/ پورمحمدی: خیابان جای بگیر و ببند نیست

افزایش ۳ برابری صادرات نفت کشور در دولت سیزدهم

معرفی پرفروش‌ترین خودروی جهان +عکس

فیلم/ پاسخ قاضی زاده هاشمی به کناره‌گیری از انتخابات ریاست جمهوری

اعلام آمادگی بیمه سینا برای کمک به زلزله‌زدگان کاشمر

فیلم/فرزندآوری به شیوه الهام حمیدی!

برداشت ۳۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ پول از جیب مردم ایران به بهانه دور زدن تحریم‌ها

عکس/واکنش حسام الدین آشنا به مصاحبه دختر قالیباف و ماجرای سیسمونی گیت

پیام مهدی کروبی به مردم ایران درباره انتخابات

هر آنچه از کاخ گلستان باید دانست

رانندگان فاقد بیمه نامه شخص ثالث بخوانند

یکی از بازداشت‌شدگان پرونده فساد فوتبال آزاد شد

گمانه زنی درباره کنار کشیدن زاکانی از انتخابات

فیلم/پاسخ قاطع ظریف به حامیان کاندیداهای پوششی

بیمه پاسارگاد مجمع خود را برگزار کرد

سکه امامی در کانال ۳۹ میلیونی درجا زد

استوری جنجالی سام درخشانی درباره فوتبال ایران+ عکس

توزیع کنندگان مشروبات الکلی مرگبار کرج به اعدام محکوم شدند

قرعه‌کشی ۴ مناظره تلویزیونی برگزار شد

فیلم/ گزارشی از آن ۶ ماه تلخ که ظریف گفت

جزئیات جدید از فسخ قرارداد بیرانوند با پرسپولیس

آخرین وضعیت پرونده حادثه تروریستی کرمان

کاهش یکسان تتر و دلار

واکنش باشگاه پرسپولیس به فسخ قرارداد بیرانوند

افشاگری تازه وحید اشتری درباره سیسمونی دختر قالیباف/ بار چمدان داماد قالیباف از ترکیه، ۲۰ چمدان و ۲۹۴ کیلو بود! + عکس

آیا ظریف رئیس‌جمهورساز این دوره است؟

فیلم/ غوغای دختر اصفهانی در میتینگ انتخاباتی پزشکیان!

نماینده زنان و جوانان خطاب به پزشکیان:حقوق محذوفین را فریاد بزنید+ فیلم