تاریخ انتشار: ۰۹:۴۶ - ۰۸ فروردين ۱۳۹۹
تأمین مالی شرکت‌های تولیدی در بازار سرمایه راهی برای تحقق جهش تولید

طلا و دلار در سال ۹۹ ارزان می‌شود؟

بازار‌های طلا در اولین هفته فروردین با کاهش قیمت شروع به کار کرد و بازار سرمایه نیز افزایش شاخص بورس را تجربه کرد.

طلا و دلار در سال ۹۹

در اولین هفته سال ۱۳۹۹ به دلیل تعطیلات رسمی از یکم تا ۴ فرودین تمام بازار‌های مالی تعطیل بودند بازار ارز نیز در این هفته بعد از تعطیلات رسمی همچنان تعطیل بود، اما بازار بورس و طلا در روز‌های ۵ و ۶ فروردین شروع به دادوستد کردند.

بازار طلا و سکه در اولین هفته سال نو روند نزولی را تجربه کرد

بازار طلا و سکه بعد از تعطیلات فعالیت خود را را آغاز کردند به‌طوری که قیمت سکه در ۵ فروردین ۹۹ با مبلغ ۶ میلیون ۱۳۰ هزار تومان معامله شد و در روز بعد به نرخ ۶ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان رسید و در نهایت در آخرین روز هفته با روند نزولی به ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به کار خود پایان داد. نیم‌سکه و ربع‌سکه با تغییرات بسیار اندکی مواجه بودند که به ترتیب به مبلغ ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیدند.

قیمت طلا و سکه به نرخ اونس جهانی و ارز بستگی دارد/ روند نرخ بازار طلا و سکه را نمی‌توان پیش بینی کرد
ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و سکه در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره وضعیت بازار طلا و سکه اظهار کرد: هم اکنون نمی‌توان پیش بینی دقیقی در خصوص بازار طلا و سکه داشت.

رئیس اتحادیه طلا و سکه ادامه داد: اگر بازار به همین منوال باشد، نمی‌توان انتطارات خوبی از بازار داشت.

محمدولی ابراز امیدواری کرد که شیوع ویروس کرونا در کشور کنترل شود و با مدیریت صحیح این وضعیت سر و سامان بگیرد تا بازار طلا و سکه هم بتواند به آرامش برسد.

به گفته رئیس اتحادیه طلا و سکه؛ به طور کلی نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از روند بازار طلا و سکه داشت، چرا که بازار بستگی به ۲ عامل اونس جهانی و نرخ ارز دارد و به همین خاطر این امکان وجود ندارد که پیش بینی دقیقی برای سال ۹۹ ارائه داد.
تعطیلی بازار ارز در هفته اول فروردین ۹۹ / صرافی ملی قیمت ارز را اعلام نکرد
در ایام تعطیل عید نوروز نرخ مصوبی برای ارز اعلام نشد و تا الآن مشخص نیست که قیمت دلار و یورو در سال جدید با چه مبلغی شروع به معامله می‌شود البته ناگفته نماند که با شیوع ویروس کرونا در کشور و به حداقل رسان رفت‌وآمد‌ها در شهر در تعطیلی صرافی‌های غیرمجاز بی تأثیر نبود و تصاویر زیر گویای خلوتی و بسته به ون صرافی‌ها در فردوسی را نشان می‌دهد و هیچ قیمتی از سوی صرافی ملی برای دلار، یورو و درهم اعلام‌نشده است.
 

بیشتر بخوانید: سال ۹۹ سال کدام بازار است؟


 

آیا ارز در سال جدید گران می‌شود؟

علی اصغر سمیعی رییس اسبق کانون صرافان درباره وضعیت بازار ارز در سال ۹۹ گفت: اگر بخواهیم اوضاع ارز در کشور را مورد بررسی قرار دهیم، دو پارامتر را می‌باید در نظر بگیریم؛ یکی وضعیت پول ملی است و قوت و ضعف آن و روند قوی شدن یا ضعیف شدن آن و دیگری اینکه ببینیم عرضه و تقاضای ارز در چه وضعیتی قرار دارد.

سمیعی گفت:در ایران بالا و پایین رفتن نرخ تورم و به تبع آن نرخ بهره کاملا در اختیار دولت است، یعنی سیاست‌های بانک مرکزی است که تعیین می‌کند در سال چه مقدار اسکناس جدید باید چاپ شود، و حجم پول چه مقداری افزایش یابد، و توسط بانک‌های کشور با دادن بهره‌های غیر متکی به تولید، چه مقدار خلق پول بدون پشتوانه صورت گیرد.

رییس اسبق کانون صرافان تصریح کرد: اینکه که امید چه نقشی در اقتصاد دارد، باید عرض کنم امیدواری به پویایی یک اقتصاد، خودش می‌تواند باعث پویایی آن شود، مثلا اگر مردم به این باور و امید برسند که کارخانه داری و تولید در سال آینده سود آور خواهد بود، خود این به احداث کارخانه در کشور کمک می‌کند. به عبارتی، سرمایه‌ها از محل واسطه‌گری و دلالی به سمت تولید و کشاورزی کوچ می‌کند و خود این باعث ایجاد کار از یک طرف و بالا رفتن تولیدات از سوی دیگر می‌شود.
 

برنامه ریزی دقیق برای تحقق جهش تولید در بازار بورس

حمید میرمعینی کارشناس بازار سرمایه گفت:پیش بینی روند بازار بورس در سال جدید بسیار سخت است چراکه تعیین کردن مؤلفه‌های اثر گذار در این بازار متغیر است. در سال گذشته با توجه به رویداد‌هایی که اتفاق افتاد، اما روند رو به رشد خود را حفظ کرد.

او افزود: چهار عامل کلیدی در بازار سرمایه تأثیرگذار است و اولین آن را می‌توان به رفتار‌های سیاسی نسبت داد که می‌توان به موضوع تحریم‌ها و FATF اشاره کرد و اگر محدودیت‌ها درزمینه صادرات و واردات کاهش یابد تأثیر به سزایی در بازار سرمایه و سهام شرکت‌های صادرات محور است.

برزنی اظهار کرد: دومین عامل تأثیر گذار در روند بورس، نرخ ارز و سیاست‌های پولی و مالی است که دولت با تعیین نرخ ارز بر شاخص‌ها، رکود یا رونق اقتصادی تأثیر گذار هستند که شرکت‌های که در بورس هستند که عامل تأمین کننده‌ای در تولید ناخالص ملی هستند و نرخ ارز تأثیر مستقیمی بر آن‌ها خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: تعیین نرخ بهره یکی از مهم‌ترین عامل در جهت‌گیری آینده اقتصادی است البته بازار بورس اخیراً مور توجه دولت قرارگرفته است و به این نتیجه رسیده اند که نقدینگی سرگردان در جامعه بهتر است در بازار بورس هدایت کند.

او بیان کرد: سومین عامل تأثیر گذار در بازار سرمایه، اقتصاد جهانی و کلان است و در حال حاضر به‌طور مستقیم تحت تأثیر ویروس کرونا قرارگرفته است که در پی آن آسیب‌هایی را به اقتصاد وارد کرده است، اما زمانی این آسیب در اقتصاد تشدید واکنش منفی خواهد داشت که شیوع ویروس کرونا به در مدت‌زمان طولانی ادامه داشته باشد به‌طوری‌که اگر شیوع ویروس کرونا تا پایان اردیبهشت امسال ادامه داشته باشد اقتصاد دنیا دچار بحران و رکود شدیدی خواهد شد.

برزنی گفت: چهارمین عامل مؤثر در بازار سرمایه رویکرد سازمان متولی بازار سرمایه و نحوه عملکرد مدیریت جریان نقدینگی در بازار است. در حال حاضر بخش بازار ثانویه در بورس از عرف و حالت معمول خود کمی خارج‌شده است و قیمت برخی از سهام‌ها بیشتر از ارزش ذاتی‌شان است که به حباب قیمتی نزدیک شده است. مدیریت این بازار باید به‌گونه‌ای باشد که از حباب قیمتی جلوگیری کند و جذابیت بازار را حفظ کند.

او اظهار کرد: افزایش سرمایه‌های جدیدو هدایت نقدینگی در بازار سرمایه سبب تامین مالی شرکت‌های تولیدی می‌شود و می‌تواند به جهش تولید کمک کند برای تحقق این امر نیازمند برنامه‌ای مدون و دقیق در بازار سرمایه است که بتواند در بحران‌ها عملکرد مناسبی داشته باشد.
خرید بیش از ۳۷۱۸۱ میلیارد ریال اوراق بهادار در اولین روز معاملات بورس تهران در سال ۹۹
شاخص کل با ۱۲۶۰۶ واحد افزایش روبرو شد و به رقم ۵۲۱۲۶۷ واحد رسید.

شاخص کل هم وزن با ۴۸۲۸ واحد افزایش روبرو شد و به رقم ۱۸۳۴۷۸ واحد رسید.

شاخص بازار اول با ۷۶۸۳ واحد افزایش به رقم ۳۶۶۹۰۳ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۳۲۲۱۹ واحد افزایش رقم ۱۱۱۳۵۹۹ واحد را تجربه کرد.

بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل را صنایع پتروشیمی خلیج فارس، بانک ملت، گروه مپنا، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سرمایه گذاری غدیر، مخابرات ایران، شرکت ارتباطات سیار ایران، ملی صنایع مس ایران، بانک پاسارگاد، فولاد مبارکه اصفهان، توسعه معادن و فلزات و دارو سازی زهراوی به نام خود اختصاص دادند.

از سویی دیگر بیشترین حجم معاملات را بانک تجارت، بانک صادرات ایران، بانک ملت، سرمایه گذاری تاصیکو (تاصیکو ۲)، بین المللی توسعه ساختمان، فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت اصفهان، ملی صنایع مس ایران، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و پالایش نفت تهران به نام خود ثبت کردند.

امسال بازار‌های سرمایه چگونه خواهند بود؟

بسیاری از کارشناسان معتقدند با طولانی شدن کنترل شیوع ویروس کرونا اقتصاد جهانی دچار افت می‌شود و بازار‌های مالی نیز از این قاعده مستثنا نخواهد بود حال باید دید در روز‌های آینده شیوع ویروس کرونا به چه میزان خواهد بود و چه تأثیری بر بازار‌های مالی می‌گذارد.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
بازار
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/تفریحات سعید عزت اللهی در اردوهای تیم ملی

سینماآنلاین سود مالی دارد؟

فیلم/دردسرهای آرش ظلی پور و مادرش بخاطر بیماری کرونا‎

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور

فیلم/رهبرمعظم انقلاب: دولت باید با قوت سر کار بماند/قوا کرامت یکدیگر را حفظ کنند

شیمی درمانی رضا ناجی به پایان رسید+عکس

بهاره رهنما کرونا گرفت+عكس

آتش سوزی در جنگل های بلوط بلند چهارمحال و بختیاری

قیمت نفت خام بیش از ۴ درصد سقوط کرد

وضعیت بازار نفت پیچیده‌تر شد/ طلای سیاه به ۲۰ دلار می‌رسد؟!

چین تنها کشوری است که رسما از ما نفت می‌خرد

ترامپ: بایدن شستشوی مغزی شده است

بنیاد مسکن انقلاب و توسعه‌پایدار در حوزه مسکن

زمان تحویل خودرو K۱۳۲ ایران خودرو اعلام شد

وضعیت تهران به لحاظ شیوع کرونا بسیار نگران کننده است

مراسم راهپیمایی اربعین برگزار می‌شود؟

انتقاد حسین رفیعی از سلطه اینستاگرامی‌ها دربرنامه‌های اسپانسری

فیلم‌های ایرانی که نامزد اسکار شدند+عکس

گزارشی از اوضاع عجیب و تمرین باورنکردنی استقلال+عکس

۷ کشته و مصدوم در تصادفی در مسیر قزوین-آبیک

سرمایه‌گذاری در طلا رکورد جدید زد

فقط با مازاد سرمایه خود وارد بورس شوید

قیمت دوج دیمون در نروژ، ۲۸۷ هزار دلار است+عکس

ورود ۴۰ هزار میلیارد تومان پول جدید به بورس از ابتدای امسال

وان پلاس Nord از نمایشگر AMOLED بهره می‌برد

تولید معطل مواد اولیه مانده/ سیاست ارزی دولت، تولید و صادرات را زمین‌گیر کرده است

وقتی مدیری در افشای سن و سال رویا نونهالی ناکام ماند

پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته پایانی تیر / تقاضا برای خرید کدام خودروها بیشتر است؟

جزئیات مربوط به خبر اعدام یک مجرم مشهدی

سرخابی‌ها شهریورماه فرابورسی می‌شوند

قیمت طلا و سکه از ابتدای هفته تاکنون چقدر تغییر کرده است؟

زمان واریز مابه التفاوت هزینه سوخت رانندگان برون شهری

میرلوحی: خرد جمعی مجلس با تندروها همراه نیست / تندی شعار نمایندگان در ۱۵ روز دوم کاهش پیدا کرد

دولت چگونه از پس کسری بودجه برمی‌آید؟

ماجرای قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین و سریال حمله به دولت

اعتراف دیرهنگام دولت به عقب‌ماندگی بخش مسکن

به نام حمایت، به ضرر مردم