تاریخ انتشار: ۱۳:۳۰ - ۱۰ تير ۱۳۹۹
در گفتگویی ابراز شد؛

سیگنال‌های مثبت بورسی سرپرست وزارت صنعت

پذیرش آسیب‌های قیمت‌گذاری دولتی و اعتقاد به ارز تک نرخی دو اظهار نظر مهم سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت است. حسین مدرس خیابانی حتی گفته است: اعتقاد دارم اقتصاد ایران به ارز ۴۲۰۰ تومانی نیاز ندارد. وی درباره بورس نیز سیگنال‌های مثبتی را بیان کرده است.
سیگنال‌های مثبت بورسی سرپرست وزارت صنعت
اقتصاد۲۴- حسین مدرس خیابانی پس از پذیرش مسئولیت سرپرستی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفتگویی از رشد نمادین شاخص بورس سخن گفته و توضیح داده بود: دست‌به‌دست شدن سهام بین کارخانه‌ها و بین دستگاه‌های شبه‌دولتی و دولت، هیچ خاصیتی برای صنعت، تولید و تجارت ندارد. این‌که امروز اگر بتوانند حتی دستگاه‌های شبه‌دولتی و نهاد‌های عمومی بیایند و سرمایه‌گذاری بکنند و سهام شرکت‌هایی که تکنولوژیک هستند و نیاز به سرمایه‌گذاری دارند را بخرند بسیار مطلوب‌تر است تا اینکه بیایند و سهام‌ها را دست‌به‌دست کنند و فقط باعث شوند که شاخص بورس رشد نمادین پیدا کند.

پس از این اظهارات، برخی کارشناسان از نگاه او نسبت به بازار سرمایه گلایه و آن را متفاوت از اظهارات دیگر مسئولان دولتی تلقی کرده بودند. اما امروز مدرس خیابانی در گفتگویی از نگاه مثبت به بورس سخن گفته است.

او گفته است:‌ای کاش هر کسی که پول خود را قرار است به کالا تبدیل کند، به بورس مراجعه کند. حتی رشد بیش از حد طبیعی هم اگر بورس داشته باشد، باز هم در قیاس با بورس‌های دنیا در دوران کرونا قابل تقدیر است. باید از این فرصت استفاده کرد و اینکه مردم به بورس اقبال داشته و سرمایه‌های خود را به بازار سهام می‌آورند، جای خوشحالی دارد. این بهتر از آن است که در خودرو و سکه و بازار مسکن وارد شود

علاوه بر این، سرپرست وزارت صمت اظهارنظر متفاوتی هم درباره ارز داشته است. وی بیان کرده است: کشور در حال اداره با ارز‌های حاصل از صادرات غیرنفتی است.

 ارز تک نرخی شود

او درباره قیمت‌گذاری دستوری هم بیان کرده است: هر جا قیمت‌گذاری دولتی وارد گود شد، آلارم منفی می‌دهد که در آن حوزه توسعه متصور نیست.
مدرس خیابانی گفته است:‌ای کاش هر کسی که پول خود را قرار است به کالا تبدیل کند، به بورس مراجعه کند.

قیمت‌گذاری را محدود کردیم

بخش‌های مهم مصاحبه امروز مدرس خیابانی را در زیر می‌توانید بخوانید:

– ما به‌صورت اصولی، موضوع قیمت‌گذاری را اکنون محدود کرده و نظام قیمت‌گذاری اعمالی از سوی وزارت صمت، محدود به کالا‌ها و خدماتی است که یا انحصاری بوده یا از نهاده‌های دولتی استفاده می‌کنند. اینکه گفته می‌شود، دولت قیمت‌گذاری می‌کند، در دوره جدید فعالیت وزارت صمت به این مفهوم است که تنها آن دسته از کالا‌هایی مشمول نرخ‌گذاری از سوی دولت است که ارز ۴۲۰۰ می‌گرفتند یا کالای انحصاری به شمار می‌روند. این رویکرد در همه جای دنیا به چشم می‌خورد، به این معنا که در اتحادیه اروپا، برای خدمات پستی یا آموزشی مشمول نرخ‌گذاری و کنترل دولتی یا حتی پرداخت یارانه است.

– اگر ما ارز ۴۲۰۰ تومانی بدهیم و نرخ کالای مرتبط با آن را کنترل نکنیم، اثری بر سفره مردم ندارد؛ پس ما ارز ارزان در اختیار واحد‌های تولیدی و واردکنندگان قرار می‌دهیم تا یک کالا را به نرخ حمایتی به دست همه مردم یا بخشی از اقشار آسیب‌پذیر جامعه برسانیم.

– کالا‌های اساسی شامل ذرت، جو، سویا، روغن و دانه روغنی پنج قلم کالایی هستند که ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند. جز این موارد دیگر به هیچ کالای دیگر داده نمی‌شود.

– دیگر با سیاست‌های جدید اجازه نخواهیم داد که کالا‌های غیرضرور وارد کشور شود. هم‌اکنون که خدمت شما هستم، ظرف یک هفته ۶۰۰ ردیف تعرفه‌ای را که شامل کالا‌های لوکس و غیرضرور یا دارای مشابه داخلی است قفل کرده و ثبت‌سفارش آن‌ها امکان‌پذیر نیست. این فهرست خنده‌دار است. دلار‌های نفتی تمام شد، اقتصاد متکی بر صادرات غیرنفتی و توان تولید کشور است که باید بتواند آن را مراقبت کرد که هر چیز غیرضروری وارد کشور نشود. دولت و حاکمیت، تحت هر شرایطی ارز مواد اولیه کارخانه‌ها، کالای اساسی و ماشین‌آلات و تجهیزات تولید را که در داخل کشور تولید نمی‌شود تامین خواهد کرد. منابع ارزی محدود است، البته در وزارت صمت، پرچمی بلند شده که بر اساس آن تراز صادرات و واردات صنایع نباید منفی باشد.

– اکنون ۸۰ درصد مرز‌های تجاری و ۷۵ درصد از بازارچه‌های مرزی کشور فعال هستند و در بسیاری از کشور‌ها مراودات تجاری در حال انجام است.

ای‌کاش مردم به جای کالا سهام بخرند

–‌ای کاش هر کسی که پول خود را قرار است به کالا تبدیل کند، به بورس مراجعه کند. قرار نیست عده‌ای در کشور در صف اول مقاومت باشند و برخی سودجویی کنند. همان‌طور که دیدید که در کرونا، نیرو‌های مسلح و پزشکان و اقشار مختلف مردم در میدان هستند و خانه‌ها و مساجد تبدیل به کارگاه‌های تولید ماسک شدند. پذیرفته نیست که برخی سودجویی کنند. کشوری که در جنگ اقتصادی است نمی‌پذیرد که کسی خون مردم را در شیشه کند. انتظار تورمی مردم باعث شده که پول خود را تبدیل به کالا کرده و آن را نگه دارند. دولت اعلام کرده با هر نوع احتکار و امتناع از عرضه کالا برخورد می‌کند.

– من موافقم که هر جا قیمت‌گذاری دولتی وارد گود شد، آلارم منفی می‌دهد که در آن حوزه توسعه متصور نیست. به هر حال دولت موظف است که در یک حوزه خاص یکسری از اقشار را حمایت کرده یا کالایی را مشمول قیمت‌گذاری کند؛ اما اینکه الان لحن دولت تهدیدآمیز شده و کنترل بیشتری صورت می‌دهد، به شرایطی برمی‌گردد که در توزیع و عرضه کالا دچار نوساناتی می‌شویم.

– همه جای دنیا وقتی‌که فضای فشار اقتصادی شکل می‌گیرد، مراقبت‌ها بیشتر می‌شود. اعتقاد ما بر این است که جنس این نظارت‌ها، پلیس‌گونه نیست، بلکه از جنس کنترل و مراقبت است. چراکه نمی‌توان اقتصاد را مراقبت نکرد.

– امروز، چیزی به نام وفور دلار‌های نفتی وجود ندارد و کشور در حال اداره با ارز‌های حاصل از صادرات غیرنفتی است. این صادرات غیرنفتی باید ارز داشته باشد و تلاش کنیم که ارز به چرخه اقتصاد ملی برگردد. دولت هم مراقبت لازم را در این زمینه به عمل خواهد آورد.
اقتصاد ایران به ارز ۴۲۰۰ تومانی نیاز ندارد

بیشتر بخوانید: سرپرست وزارت صنعت: دلار نفتی تقریبا تمام شده است
– قبول دارم ارز ۴۲۰۰ تومانی در برخی زمینه‌ها سیگنال منفی به اقتصاد کشور داده است. ولی نمی‌توان به‌طور قطع گفت که تمام اهداف این سیاست محقق نشده است. البته من خودم از جمله افرادی هستم که اعتقاد دارم اقتصاد ایران به ارز ۴۲۰۰ تومانی نیاز ندارد.

– وقتی ارز کشور یارانه‌ای شد، تولید شکل نمی‌گیرد. همان‌طور که وقتی ارز دولتی از برخی کالا‌ها و نهاده‌ها برداشته شده، سرمایه‌گذاری توجیه پیدا کرده، چراکه قبل از آن واردات ارزان‌تر بوده است. اما من روش دیگری هم در ذهن دارم. چرا ارز دونرخی شود؟ اگر قرار است که دولت کالایی را با یک قیمت خاص به دست اقشار خاص برساند، باید ارز را تک‌نرخی کرده و مصرف‌کننده را به‌صورت ریالی مورد حمایت قرار دهد. حتی تولیدکننده را نیز می‌توان به‌صورت ریالی حمایت کرد. ما می‌توانستیم به تولیدکننده بگوییم که با ارز نیمایی کالا وارد کند و سپس قیمت مصرف‌کننده کالای آن را محاسبه کرده و اگر قرار است که کالا ارزان‌تر به دست مصرف‌کننده برسد، مابه‌التفاوت ریالی به واردکننده پرداخت شود.

سیگنال‌های جدید بورسی

– راجع به بورس باید اشاره کنم اینکه بورس ما متاثر از رشد نقدینگی است، نکته قابل انکاری نیست. این نقدینگی که اکنون در کشور وجود دارد وارد هر حوزه‌ای بشود، قابلیت تخریب خواهد داشت. حتی رشد بیش از حد طبیعی هم اگر بورس داشته باشد، باز هم در قیاس با بورس‌های دنیا در دوران کرونا قابل تقدیر است. تمام بورس‌های بزرگ دنیا و خلیج‌فارس با افت مواجه بودند. باید از این فرصت استفاده کرد و اینکه مردم به بورس اقبال داشته و سرمایه‌های خود را به بازار سهام می‌آورند، جای خوشحالی دارد. این بهتر از آن است که در خودرو و سکه و بازار مسکن وارد شود. باید از این فرصت استفاده کرد، ولی باید کارشناسان بورس بگویند.

– به هر حال موضوع ارز موضوع مهمی است. اگر نرخ ارز به این روال پیش رود، حتماً کالا‌های ما نیز گران خواهند شد، اما اگر این افزایش مقطعی باشد و برگردد، حتماً بازار را مدیریت خواهیم کرد. دلار اگر برگردد، همه قیمت‌ها کنترل می‌شود.

– هیچ کشوری در دنیا بدون تولید به‌جایی نرسیده است. قطعاً اقتصاد ایران هم در سال ۱۳۹۹ با پیشرانی صنعت به رشد اقتصادی خواهد رسید. شاید شما دلایلی برای ناامیدی داشته باشید، اما من اینجا پشت این چرخ‌دنده‌ها امید را می‌بینم. شک نکنید صنعت دوباره برمی‌خیزد.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
بازار
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

بیوگرافی همسر دوم پیمان قاسمخانی + تصاویر

ویتامین‌هایی که با کرونا مقابله می‌کنند را بشناسید

ایران خودرو تولید ۴۰ قطعه با فناوری پیشرفته را به صنعتگران داخلی سپرد

افزایش لحظه‌ای مبتلایان کووید ۱۹ در مشهد

اختصاص ۲۸۰۰ میلیارد تومان برای افزایش عائله‌مندی و بیمه تکمیلی بازنشستگان

اینفوگرافی/ مقایسه قیمت‌ ماشین‌های دست دوم در ایران و آمریکا

استقلال باید با پارس جنوبی بازی کند

ظروف بیماران مبتلا به کرونا را چگونه بشوییم؟

سرنوشت زنی که شوهرش را در بشکه قیر سوزاند

واکنش روسیه به نامه ظریف به اتحادیه اروپا

دوست دختر دونالد ترامپ کرونا گرفت + عکس

فروش ۳۰ درصد سهام عدالت برای مالکان مستقیم آزاد شد

حریرچی: از فردا ارائه خدمت به افراد فاقد ماسک ممنوع است

سعید حجاریان درباره نامه خوئینی‌ها چه نوشت؟

محمدعلی کامفیروزی تبرئه شد

کنایه ابطحی به میزان رضایت مردم از صداوسیما

آخرین وضعیت جسمانی وزیر احمدی‌نژاد

خدمه کنسولگری سعودی: پیش از قتل خاشقچی گفتند فر را روشن کنم

ویتامین‌هایی که با کرونا مقابله می‌کنند

فیلم/ تلخ‌ترین مرگ کرونایی در ایران

طلا ارزان شد

فیلم/گریه و اندوه هنرمندان در مراسم بدرقه با سیروس گرجستانی

مناطق آزاد برنامه های تحقیق و توسعه در حوزه ساختمان را عملیاتی کنند

شمارش معکوس برای سقوط تیم استقلال به لیگ دسته اول

جنجال‌هایی درباره ازدواج مجدد پیمان قاسمخانی! +عکس

فیلم/ نقش کولر خودرو در انتشار ویروس کرونا

اینفوگرافی/ مقایسه قدرت خرید خودرو در ایران و کشورهای مختلف

درخواست پدر روح‌الله زم از رییس قوه قضاییه

شتاب توسعه چابهار با الحاق به منطقه آزاد

تعرفه بسته‌های اینترنتی افزایش می‌یابد؟

فیلم/ سریال «هم‌گناه» جیب مردم را خالی می‌کند!

شریعتمداری: پرداخت تسهیلات به بازنشستگان ۱۱ برابر شد

بازآفرینی بافت فرسوده منطقه آزاد قشم مطابق طرح جامع و تفصیلی مصوب در حال انجام است

داریوش ارجمند: هرگز بازی در «شهرزاد» را قبول نمی‌کردم

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور

نفس تالار‌های پذیرایی به شماره افتاد

فیلم/تاکید رئیس جمهور بر ضرورت استفاده از ماسک