تاریخ انتشار: ۱۳:۳۱ - ۱۷ تير ۱۳۹۹
اقتصاد ۲۴ گزارش می‌دهد؛

با تسهیلات مسکن نمایندگی مجلس کجای تهران می‌توان خانه اجاره کرد؟/ از ودیعه ۲۰۰ میلیونی نمایندگان تا حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی کارگران

این روز‌ها درحالی تسهیلات ۲۰۰ میلیونی مسکن نمایندگان خبرساز شده است که بدانیم افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران بعد از ماه‌ها جدل و اختلاف نظر در شورای عالی کار به تصویب رسید، ضمن اینکه این تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی با کمترین بروکراسی پیچیده بانکی به حساب نمایندگان واریز می‌شود.
حقوق نمایندگان
اقتصاد۲۴ - «اولین حقوق نمایندگی ۱۱ میلیون تومان واریز شده به علاوه ۲۰۰ میلیون تومان بابت مسکن و ۲۰ میلیون تومان هم برای سایر هزینه‌ها به حساب ما واریز شد.» این نقل قول از یک نماینده مجلس برای واریز حقوق است که البته این روز‌ها سرو صدا زیادی به پا کرده است. نکته جالب توجه آن است که این مجلس یک دست اصولگرا که البته معتقد است یکی از انقلابی‌ترین مجلس‌های ادوار مختلف است در حالی نسبت به حقوق خود واکنشی نشان نمی‌دهند که همین طیف بر سر حقوق‌های نجومی برخی مدیران جنجال زیادی به پا کردند.

از سوی دیگر رسانه‌های همسویی که در زمان مطرح شدن حقوق‌های نجومی سروصدای زیادی به پا کردند نسبت به این خبر واکنش چندانی نداشته اند، گو اینکه حقوق بالا برای عده‌ای بد و برای عده‌ای بلا اشکال است.
هرچند احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس طی پیامی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نسبت به این خبر واکنش نشان داد و نوشت: «دوره قبل به نمایندگان ۲۵۰ میلیون ودیعه مسکن پرداخت و از حقوقشان کسر گردید، این دوره به ۲۰۰ میلیون کاهش و ماهیانه تا آخر دوره از حقوق کسر می‌شود.
۲۰ میلیون تومان، حقوق نماینده نیست این هزینه دفتر شامل اجاره، حقوق کارکنان، آب، برق، گاز، تلفن ثابت و سیار، اینترنت و ... است که به حساب دفتر واریز می‌شود.»

با این حال، اما به نظر می‌رسد وام برای ودیعه مسکن نمایندگان بدون دریافت سود و البته طی شدن هفت خوان رستم بانک‌ها به راحتی صورت گرفته است. در حالی که این نمایندگان منتخب مردمی هستند که برای گرفتن یک وام ۱۰ میلیون تومانی باید با انواع وثیقه‌ها و دوندگی‌ها دست و پنجه نرم کنند.
 
لازم به یادآوری است که یک نماینده برای دفتر خود چه هزینه‌ای دارد که باید برای آن ماهیانه ۲۰ میلیون تومان دریافت کند. از سوی دیگر آیا حقوق ماهیانه ۱۱ میلیون تومانی که چند برابر متوسط درآمد مردم است نمی‌تواند به تنهایی تکافوی هزینه نمایندگان در تهران باشد؟ اما آیا این همه حقوقی است که یک نماینده دریافت می‌کند؟


حقوق نمایندگان مجلس چقدر است؟


پیش از این درباره حقوق نمایندگان مجلس اخبار ضد و نقیض منتشر شده است. به نظر می‌رسد قوانین شفافیتی که نمایندگان ادوار مختلف از آن دم زده اند شامل حال خودشان نمی‌شود. پیش از این برخی نمایندگان مجلس دهم نیز درباره حقوق خود رقم‌های متفاوتی را بیان کرده بودند.
از فیش حقوقی که نشان می‌دهد دریافتی نماینده بیش از ۳۰ میلیون تومان است تا برخی نمایندگان که در پاسخ می‌گویند: "نمی‌دانم رقم دقیق دریافتی‌ام چقدر است!".

محمود صادقی نماینده پیشین مردم تهران نیز سال گذشته در این باره گفته بود: «کل دریافتی نمایندگان حدود ۱۷ تا نهایت ۲۱ میلیون است. این را هم در نظر بگیرید که این رقم از هزینه دفتر نمایندگی تا عبور و مرور و مسکن و سفر‌ها و هزینه‌های مختلفی است که نمایندگان هر ماه می‌پردازند و گاهی این‌طور مطرح می‌شود که یک نماینده ۲۱ میلیون تومان حقوق می‌گیرد و می‌گذارد در جیبش که این‌طور نیست.».

اما روزنامه شرق پیش از این گزارشی را منتشر کرده بود که در آن مشخص شد «نمایندگان مجلس برای اقامت در تهران، اجاره ماهانه پنج‌ میلیون‌تومانی دریافت می‌کنند. این مبلغ به حساب تمامی نمایندگان واریز می‌شود و افرادی هم که ساکن تهران هستند، از مزایای تأمین هزینه اجاره منزل بهره‌مند هستند. همچنین هر نماینده ماهیانه مبلغ دو میلیون‌ و ۲۰۰ تومان برای هزینه‌های ایاب‌وذهاب خود دریافت می‌کند و هزینه مشاوران نماینده نیز از بیت‌المال پرداخت می‌شود. این به‌جز یک دستگاه خودروی پژو پارس و سهمیه بنزینی است که در اختیار تمامی نمایندگان مجلس برای رفت‌وآمد قرار داده شده است. علاوه بر این جالب است بدانیم که پرداخت حقوق ماهانه راننده خودرو نمایندگان، از طریق امور مالی مجلس به‌طور جداگانه مانند سایر کارکنان مجلس انجام می‌شود و در سبد هزینه‌ای نمایندگان مجلس جا داده نمی‌شود. به‌جز این موارد هزینه پرداخت قبض موبایل هم به حساب هر کدام از نمایندگان مجلس واریز می‌شود».

گزارشی که البته تکذیب هم نشد. اما حالا به نظر می‌رسد مجلسی که داعیه همراهی با مردم را دارد و از انقلابی بودن خود دم می‌زند هم با این حقوق‌ها مشکلی ندارد!


با تسهیلات مسکن نمایندگی مجلس، کجای تهران می‌توان خانه اجاره کرد؟


قیمت اجاره بها در تهران به شدت بالا رفته است. حتی تعیین سقف توسط رئیس جمهوری هم مانع از افزایش قیمت مسکن و اجاره بهای آن نشده است؛ با این همه اگر سری به مشاوران املاک بزنید و یا در سایت‌های اجاره املاک جست و جویی کنید درمی‌یابید که با ۲۰۰ میلیون تومان پول ودیعه و البته ماهیانه ۵ میلیون تومان اجاره که به نمایندگان پرداخت می‌شود تقریبا می‌توانید از میانه شهر به بالا یک خانه خوب اجاره کنید، مبلغی که حتما بسیاری از اقشار مردم از پرداخت آن ناتوان هستند.

برای مثال در سعادت آباد تهران یک آپارتمان ۱۰۶ متری فول امکانات را می‌توان با ۲۵۰ میلیون تومان ودیعه و ۴ میلیون تومان اجاره ماهیانه، اجاره کرد. هر چند گزینه‌های زیادی با این پول می‌توان یافت. مناطق دیگر تهران از هروی و سهروردی در شرق تا یوسف آباد و فاطمی در مرکز و همین طور در جردن البته با متراژ حدود ۷۵ تا ۸۰ متر و حتی میرداماد و ظفر می‌توان خانه اجاره کرد.
 
حال اگر حق مسکن ۵ میلیون تومانی که در گزارش شرق هم به آن اشاره شده است را مدنظر قرار ندهیم -کما اینکه در هر فیش حقوقی مبلغی بابت حق مسکن لحاظ می‌شود- و صرفا به همان ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن اکتفا کنیم نیز می‌توان گفت با این تسهیلات می‌توان در مناطق میانی تهران خانه‌ای با متراژ ۶۰ تا ۷۰ متر به سادگی و با رهن کامل اجاره کرد.
 
درحالی تسهیلات ۲۰۰ میلیونی مسکن نمایندگان این روز‌ها خبرساز شده است که بد نیست مرور کنیم که برای افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگری ماه‌ها جدل و اختلاف نظر در شورای عالی کار میان نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران بود تا سرنجام با کشمکش‌های فراوان به تصویب برسد. گو اینکه حالا نمایندگانی که با رای همین کارگران به مجلس راه می‌یابند قرار نیست درد مردم را در کنارشان احساس کنند.
 
همچنین اقتصاد ۲۴ در گزارشی که امروز منتشر کرد به وام ضروری که قرار است به بازنشستگان تامین اجتماعی پرداخت شود اشاره کرد و طی آن نوشت: «در بودجه سال ۹۹ سازمان تامین اجتماعی اعتباری ۲ هزار میلیارد تومانی برای پرداخت وام ضروری به بازنشستگان در نظر گرفته شده است؛ از قرار معلوم قرار است تا ۴ هزار فقره وام ۵ میلیون تومانی برای امسال میان بازنشستگان مشمول توزیع شود که به هیچ وجه با جمعیت سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفری مستمری بگیران همخوانی و تناسبی ندارد.»

در این گزارش چنین نتیجه گیری شده است که در صورت صحت این خبر اگر قرار باشد اعتبار تخصیص یافته میان جمعیت سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفری مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی تقسیم شود، سهم وام هر بازنشسته مبلغی کمتر از ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود که در مقایسه با هزینه‌های جاری زندگی مبلغی ناچیز تلقی می‌شود.

حال این وام ۶۰۰ هزار تومانی بازنشستگان با تسهیلات ۲۰ میلیونی نمایندگان مجلس را چگونه می‌توان هضم کرد، مجلسی که داعیه رسیدگی به امور محرومان و مستضعفان را دارد.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

تبخال زدن بیش از ۲ بار در سال غیر عادی است!

فیلم/ نجات عجیب زن باردار از انفجار بیروت

با این تست‌ها در ۳۰ ثانیه از سلامت خود باخبر شوید!

فیلم/ چرا امیر آقایی ازدواج نمی‌کند؟

منطقه آزاد ارس بعنوان اولین منطقه آزاد کشور برنده جایزه تعالی صنعت گردشگری شد

معرفی فورد موستانگ شلبی با پکیج سفارشی Shelby American

عامل اصلی انفجار بیروت مشخص شد +عکس

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ۹۹ در تهران

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز پنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹

آخرین قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز پنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹

تمامی بانک‌ها موظف به ارائه کارت اعتباری با وثیقه سهام عدالت هستند

جریمه ۶۵۰ میلیون تومانی یک خانه ۱۰۰ متری خالی در تهران!

نقش اقتصادی دولت در مواجهه با کرونا/ دولت رویکرد کارل اشمیتی خود را کنار بگذارد/ مانع تراشی‌های داخلی که همچون تحریم‌ها مخرب‌ است

‏اینترنت رایگان، هدیه روحانی به خبرنگاران

فیلم/ ویدئویی وحشتناک از ریزش ساختمان دو طبقه در تهران

پیام تبریک مرتضی بانک به مناسبت «روز خبرنگار»

سلطنت برند‌های داخلی

جانی‌ترین قاتل روس به قتل ۸۳ زن اعتراف کرد! +عکس

جذب ۳۰ درصد نقدینگی توسط بازار سرمایه

توقف ۴ نماد بانکی در بورس

قیمت‌های عجیب بازار لوازم‌ خانگی

فیلم/ مانی رهنما: بخاطر حرف آن خانم مجری رفتم!

سرنوشت صدور کارت‌های سوخت به کجا رسید؟

آمار عجیب کالدرون در تقابل با مدعیان

قلم خبرنگار، نفخ صور برای بیداری جامعه است

اسماعیلی: یکی از محکومان محیط زیستی عفو شد

بازتاب گرانی دلار در بازار‌های موازی/ تردید در ثبات قیمت ارز

اقدام خودجوش مردم لبنان

امکان اجرای اپلیکیشن گوشی‌های سامسونگ در ویندوز ۱۰ با Your Phone فراهم می‌شود

چرایی دپوی کالا در مناطق آزاد

آخرین آمار جهانی بیماری کرونا امروز پنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹

فیلم/ موج انفجار در کلیسایی در ۲ کیلومتری بندر بیروت

قاضی منصوری به خاک سپرده شد؟ + عکس

فاجعه‌ای بدتر از بیروت در کمین تهران

اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد تا اواخر مهر

بازنگری مجدد دستمزد کارگران منتفی شد

قیمت خودرو در بازار آزاد امروز پنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹