تاریخ انتشار: ۱۴:۰۰ - ۲۱ تير ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۲ نظر

۲۰ روز درمانِ کرونا؛ ۱۵۰ میلیون تومان!

بررسی‌ها نشان می‌دهد که حداقل هزینه درمان کرونا در بیمارستان خصوصی ۳۵ میلیون تومان است، اما حداکثری برای آن نمی‌توان عنوان کرد. گاهی این هزینه تا ۱۳۰ و ۱۵۰ میلیون تومان هم می‌رسد. البته این جدای از هزینه پرستار خصوصی و دارو‌های خاص است.
هزینه بیست روز درمانِ کروناا
اقتصاد۲۴ - کرونا فقط بیماری عجیبی نیست، گران هم است. تست کرونا بین ۳۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان است. اگر بیمار نیاز به بستری داشته باشد احتمالا باید بین ۱۵ تا ۱۵۰ میلیون تومان هزینه کند و قیمت دارو‌های کمیاب آن گاهی تا ۲۰ میلیون تومان هم می‌رسد.
 
بر اساس اعلام دولت قرار بود هزینه درمان و تست کرونا رایگان باشد، اما گزارش‌های مردم و برخی از مقامات از هزینه‌های چند میلیونی درمان کرونا خبر می‌دهد.

از آن جمله رئیس کمیسیون بهداشت مجلس که گفته بود «بیماران مبتلا به کرونا فاکتور‌های ۱۵ تا ۵۴ میلیون تومانی داشته‌اند.»، اما پیگیری‌ها نشان می‌دهد هزینه درمان و داروی این بیماری گاهی دو تا سه برابر این ارقام است. به خصوص اگر بیماری بخواهد یا مجبور شود در بیمارستان خصوصی بستری و درمان شود.

آنگونه که یکی از پرسنل بیمارستان دولتی … می‌گوید: «تعداد زیادی از افراد برای تست و درمان به بیمارستان دولتی می‌آیند. آن‌ها توان مالی بستری در بیمارستان خصوصی را ندارند و ما هم تخت خالی نداریم. پس بیمار یا باید به بیمارستان خصوصی برود و چند ده میلیون هزینه کند. یا به خانه برود. منتظر بماند تا تختی خالی شود. البته اگر دیر نشود. «دیروز همینجا بیمار پشت در بیمارستان در آمبولانس مُرد. چون تخت خالی نداشتیم.»

البته از نیمه اسفندماه بیمه مرکزی در نامه‌ای اعلام کرده هزینه‌های درمان کرونا شامل بیمه تکمیلی می‌شود و حالا بستری در بیمارستان خصوصی هم ممکن است. اما هزینه‌های درمان بالاتر از چیزی است که تصور می‌شود.

برای بررسی هزینه‌های درمان کرونا مدارک درمانی چهار شرکت بیمه را بررسی کرده‌ایم و با دو بیمارستان دولتی مخصوص بستری بیماران کرونایی گفتگو کرده‌ایم. نتیجه چه بود؟

۲۰ روز درمان ۱۵۰ میلیون تومان!

بررسی‌ها نشان می‌دهد که حداقل هزینه درمان کرونا در بیمارستان خصوصی ۳۵ میلیون تومان است، اما حداکثری برای آن نمی‌توان عنوان کرد. گاهی این هزینه تا ۱۳۰ و ۱۵۰ میلیون تومان هم می‌رسد. البته این جدای از هزینه پرستار خصوصی و دارو‌های خاص است.

هزینه بستری و درمان در بیمارستان، چه دولتی و چه خصوصی، بر اساس شدت بیماری، مدت زمان بستری بیمار، نوع داروی مصرف شده و تعداد روز‌های بستری در بخش مراقبت‌های ویژه کاملا متفاوت است.

مدیر بیمه درمان یکی از شرکت‌های بیمه‌ای می‌گوید: اگر شدت بیماری کم باشد و بیمار فقط یک هفته در بیمارستان خصوصی بستری شود، هزینه درمان ۳۰ میلیون تا ۴۰ میلیون تومان است.

اما اگر بیماری شدید و بیمار نیازمند بستری در بخش مراقبت‌های ویژه باشد، هزینه ۱۰۰ تا ۱۳۰ میلیون تومان می‌شود. اگرچه مدارک درمانی‌ای داریم که ۲۰ روز بستری در بیمارستان ۱۵۰میلیون تومان شده است. یا مثلا بیماری که برای کل دوره درمان یک پرستار خصوصی داشته و برای ۲۰ روز بستری ۲۰ میلیون فقط هزینه پرستار داده؛ روزی یک میلیون تومان.

اتاق ایزوله ۲۵ میلیون!

بررسی مدارک درمان یکی دیگر از شرکت‌های بیمه‌ای نشان می‌دهد اگر بیمار فقط نیازمند بستری در اتاق ایزوله باشد، هزینه بین ۲۵ تا ۳۵ میلیون تومان است و اگر فقط نیاز به درمان دارویی داشته باشد باید ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان هزینه کند. اما اگر بیماری حاد باشد و بیمار به همه این موارد نیاز داشته باشد، هزینه بین ۳۰ تا ۷۰ میلیون تومان است.

اما این تفاوت‌ها به چه دلیل است؟ علاوه بر شدت بیماری و دوره بستری، نوع دارو‌های مصرفی هم بر هزینه نهایی درمان تاثیر می‌گذارد. در بیمارستان‌های خصوصی، بر خلاف بیمارستان دولتی، دست بیمار برای انتخاب نوع و کیفیت دارو باز است.

اگرچه داروی مشخص و معینی برای درمان کرونا وجود ندارد، اما کیفیت همان دارو‌های موجود هم کاملا متفاوت است. برخی بهتر است و زودتر نتیجه می‌دهد و برخی نه. در برخی از بیمارستان‌های خصوصی از داروی ژاپنی استفاده می‌شود که گران است. یا برخی از دارو‌ها هست که تحت پوشش بیمه تکمیلی نیست و هر بیماری از پس هزینه‌های آن بر نمی‌آید.

بیمارستان دولتی؛ ۲۰ تا ۳۰ میلیون!

هزینه درمان کرونا در بیمارستان دولتی قطعا از بیمارستان خصوصی کمتر است. بنابر اظهارات پرسنل دو بیمارستان دولتی، هزینه درمان این بیمارستان‌ها برای دارندگان بیمه پایه کاملا رایگان است. اما اگر بیماری بیمه پایه نداشته باشد، هزینه درمان بین ۵ تا ۳۰ میلیون تومان است. جدای از هزینه دارو‌های خاص.

مدیر درمان یکی از شرکت‌های بیمه‌ای می‌گوید: ما مدارک پزشکی از بیمارستان‌های دولتی داریم، مانند مسیح دانشوری، لبافی‌نژاد، رسول اکرم، امام خمینی و … که گاهی هزینه درمان در آن‌ها بین ۱۷ تا ۲۵ میلیون تومان است. یا برای مثال در یکی از بیمارستان‌های دولتی در شهر قم هزینه درمان ۲۲ میلیون تومان بوده.

به گفته فرد دیگری، بستری بیماران بدون بیمه، در بیمارستان‌های دولتی بین ۵ تا ۱۳ میلیون تومان است. البته هزینه درمانی به طور متوسط حدود ۷ میلیون تومان است. البته این فقط شامل هزینه بستری است. دارو و موارد مورد نیاز دیگر را خود بیمار باید تعیین کند.

داروی ۲۰ میلیون تومانی!

هزینه دارو، هم کم از هزینه بستری نیست. گاهی بیمار به دارویی نیاز دارد که کاملا آزاد است و تحت پوشش بیمه نیست. آنجاست که هزینه بالا می‌رود. «مثلا همراه یکی از بیماران روز گذشته سه واحد داروی آی وی آی جی تهیه کرده بود. من فاکتورش را دیدم. ۲۰ میلیون شده بود.»

«فرد دیگری همان دارو را ۳۰ میلیون تومان خریده.» فرد دیگری هم می‌گوید هزینه هر واحد داروی آی وی آی جی، ۵۰۰ هزار تومان است و بیمار باید به صورت مرتب این دارو را دریافت کند.

نکته قابل توجه این است که داروی آی وی آی جی قبلا برای بیماران دارای فشار ریه استفاده می‌شد و قیمت آن شامل بیمه و ۷ میلیون تومان بود. اما برای بیماری کرونا، این دارو شامل بیمه نیست و آزاد است.

برخی هم باید داروی «ایلومدین» استفاده کنند. دارویی که فشار ریه را کاهش می‌دهد، اما گران است و هزینه آن ۶ تا ۷ میلیون تومان است.

‌۶ میلیون تومان، هزینه ماسک و دستکش

اما جالب‌ترین هزینه، مربوط به هزینه لوازم حفاظتی کادر درمان است. گاهی بیماران باید ۶ میلیون تومان هزینه ماسک و دستکش و الکلی را بدهند که کادر درمان استفاده کرده‌اند.

مدیر بیمه درمان یکی از شرکت‌های بیمه می‌گوید: در حال بررسی این اعداد و هزینه‌های تحمیلی هستیم و احتمالا بیمه تکمیلی این موارد را تقبل نکند و کسورات بزنیم. چون این هزینه‌ای است که بیمارستان باید برای کادر درمان خود هزینه کند. اما آن را از بیمار می‌گیرد و بیمار هم انتظار دارد ما این هزینه را بدهیم. اما چون تعداد و رقم این ردیف هزینه در مدارک بیماران کرونایی زیاد شده، تصمیم گرفته‌ایم که آن را پرداخت نکنیم.

مدیر درمان شرکت دیگری، اما می‌گوید روزانه مبلغ ۱۵۰۰ تومان برای لوازم حفاظتی در فاکتور بیمار شارژ می‌شود. شاید در نگاه اول هزینه بالایی نباشد، اما اعداد دیگری هم به آن اضافه می‌شود و ناگهان به ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هزینه بی‌دلیل در روز می‌رسد و در یک دوره بستری ۱۰ تا ۲۰ روزه رقم آن قابل توجه می‌شود. این هزینه گاهی ۵۰۰ هزار تومان است و گاهی ۶ میلیون تومان.

هزینه ۴۰ میلیونی خطای پزشکی

اما همه آن‌هایی که در بیمارستان برای درمان کرونا بستری می‌شوند، الزاما کرونا ندارد. مدیر درمان یکی از شرکت‌های بیمه می‌گوید: یکی از بیماران مدارک پزشکی خود را به ما داده که نشان می‌دهد ۴۶ میلیون هزینه بستری او در بیمارستان …. بوده و بعد از یک هفته بستری مشخص شده، پزشک اشتباه تشخیص داده و بیمار اصلا به کرونا مبتلا نبوده است.

این اعداد همه برای وقتی است که ایرانی باشید. اگر جزو اتباع خارجی باشید، کار سخت‌تر است و هزینه درمان بالاتر. هزینه درمان و بستری در بیمارستان دولتی برای اتباع ایرانی متوسط ۷ میلیون تومان است و برای اتباع افعانستان حدود ۲۰ میلیون تومان.

یعنی عددی معادل بستری در برخی از بیمارستان‌های خصوصی. این در حالی است که خیلی از آن‌ها توان بستری در بیمارستان دولتی را هم ندارند. چه برسد به خصوصی.

در انتظار تخت خالی

احتمالا جز افرادی معدود، بقیه آن‌هایی که بیمه پایه دارند ترجیح می‌دهند در بیمارستان دولتی و به صورت رایگان درمان شوند. اما بستری در بیمارستان دولتی تنها در صورتی ممکن است که تخت خالی برای بستری بیماران وجود داشته باشد.

یکی از پرسنل بیمارستان دولتی می‌گوید: ما فقط ۱۰۸ تخت دارای امکانات برای درمان کرونا داریم. اما روزانه ۱۰۰ نفر برای تست کرونا به ما مراجعه می‌کنند و حداقل تست ۶۰ تا ۷۰ نفر آن‌ها مثبت است و از این تعداد، عده‌ای نیازمند بستری در بیمارستان‌اند. اما تخت خالی نداریم.

اینجا سر تخت دعواست. بیمار یا توان هزینه‌های چند ده میلیونی بیمارستان خصوصی را دارد و به آنجا می‌رود. یا ندارد و باید در انتظار تخت خالی بماند.

دو هفته قبل بیماری را به بیمارستان خصوصی … فرستادیم. ۱۵ روز بستری و مراقبت ۱۰۰ میلیون هزینه داشت. اما بیمار دیگری داشتیم که به خانه رفت تا تخت خالی شود. اما دیر شد. وقتی پشت در بیمارستان رسید، مُرد.»

شما همین الان بروید به محوطه بالای بیمارستان. پر از بیمارانی است که وصل به کپسول اکسیژن در ماشین و محوطه مانده‌اند بلکه جا خالی شود.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
1
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹
بیچاره اونی که پول نداره باید بمیره
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
یعنی تو این زندگی با این وضعیت اقتصادی فوق ضعیف این قیمتا چیه آخه . خیلی مسخره هست . این کرونارو برای خودتون منبع درامد میلیونی کردین دیدین نفت به فروش نمیره و حالا از این راه درامد و بوجه رو میخوایید تامین کنید ؟!
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ سورپرایز آناهیتا افشار برای تولدش

رضا صادقی: از خارج کشور برایم دارو نیاوردند / تنگی نفس بدی داشتم

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹

دارا دوم قطعی شد

طعنه میثاقی به حضور وزیر ورزش در جشن قهرمانی پرسپولیس

سهام خودروسازی‌ها به کدام سمت می‌رود؟

دو شرط مهم ایران برای واردات واکسن کرونا از روسیه

وزیر بهداشت آلمان: در مورد واکسن روسی کرونا تردید داریم

آینده فروشی یا بدهکاری دولت های آینده با ادبیات اقتصادی همخوانی ندارد

فیلم/ شرط معرفی سرپرست جدید وزارت صنعت از زبان نماینده مجلس

شرط روی دالان نرخ بهره بانکی!

جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت

قایدی: نیازی به گول زدن داور ندارم، گلزنی بلدم

تولید معطل تسویه حساب سیاسی مجلس و دولت/ از نگاه سیاسی به مقوله تولید پرهیز شود

فیلم/ تشکیل کارگروهی برای ورود شرکت‌های دانش بنیان به بورس

اکران دَرهم و بر هم این روزهای سینما

واکنش روحانی به پیشنهاد ترامپ برای توافق با ایران

چگونه ماسک بزنیم تا کرونا نگیریم؟

اجرای ۸۰۰ میلیارد تومان پروژه عمرانی در منطقه چابهار / مکران آباد می‌شود

یک گام تا اجرای پروژه انتقال پساب تصفیه‌خانه و خرید پساب فاضلاب در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

عکس‌العمل کارگردان «لباس شخصی» به شایعه توقیف این فیلم

رقابت اسکار بین‌المللی ۲۰۲۱ کلید خورد

رسانه ها نقش کلیدی در توسعه و معرفی ظرفیت های بی بدیل ارس دارند

آخرین قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹ + جدول

آذری‌جهرمی: قهر نکردم

چرا شاخص بورس منفی شد؟

لایحه افزایش سهم شرکت‌های دولتی باعث شفافیت بازار بورس می‌شود

توضیحاتی نگران‌کننده جهانپور درباره واکسن کرونای روسی

ارزان‌فروشی سهام عدالت؛ فروشندگان چقدر ضرر کرده‌اند؟

پردرآمدترین بازیگر مرد سینما معرفی شد

فیلم/ مصاحبه‌ای از ماه‌چهره خلیلی در حج که برای اولین‌بار پخش شد

فیلم/ حمله جنجالی قلعه نویی به داور بازی استقلال

جزئیات جدید از بازداشت عوامل تیراندازی در سعادت‌آباد

پیش‌بینی روند کرونا در ایران در هفته‌های آتی

چرا جرایم رانندگی اشتباهی ثبت می‌شوند؟ / نحوه اعتراض

با ۷ راز برای خوب خوابیدن آشنا شوید

کابوس خروج نقدینگی از بورس جدی است؟/ بازی در زمین ارز و طلا تبعات سختی برای اقتصاد کشور دارد