تاریخ انتشار: ۱۳:۰۶ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
در گفتگوی اقتصاد ۲۴ با یک کارشناس بازار ارز مطرح شد:

احتمال کاهش ۳۰ درصدی قیمت دلار چقدر جدی است؟/ پیش‌بینی آینده قیمت دلار

علیرضا عباسی می‌گوید: امروز نشانه‌هایی مبنی بر گشایش‌هایی در حوزه سیاست خارجی وجود دارد. این نشانه‌ها می‌تواند ما را نسبت به قیمت دلار در آینده خوشبین کند که نرخ آن از قیمت‌های کنونی بالاتر نرود، چه اینکه در سه ماه آینده در صورت تغییرات سیاسی ممکن است با ریزش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت دلار روبرو شویم.

احتمال کاهش ۳۰ درصدی قیمت دلار چقدر جدی است؟ / تصمیم گیری استاندارد در شرایط فعلی سخت است

اقتصاد۲۴ - قیمت دلار برای همه مردم ایران مهم است؛ ملموس‌ترین شاخصی که بالا و پایین شدن آن را رصد می‌کنند. شاخصی که البته خود تابع تورم است، اما با بالا رفتن قیمت آن تاثیرش بر سایر قیمت‌ها ناگزیر است. طی روز‌های گذشته، اما نوسان در قیمت ارز زیاد بود. قیمت دلار تا ۲۵ هزار تومان بالا رفت تا یک رکورد را ثبت کند، اما در عین حال با کاهش حدود ۵ هزار تومانی در کانال ۲۰ هزار تومانی قرار گرفت. قیمتی که حالا چند روز است در همین محدوده قرار گرفته تا این گمانه قوی شود که ثبات قیمت دلار در کانال ۲۰ هزار تومان باشد.
با این همه برخی فعالان نگرانند تا دوباره با تحرکاتی در بازار نرخ ارز دوباره افزایش پیدا کند.
 
هر چند برخی دیگر از تحلیلگران معتقدند این قیمت پایدار نیست و احتمال کاهش آن طی هفته‌های آینده همچنان وجود دارد.
نشانه‌هایی که می‌توان بر آن‌ها استناد کرد مربوط به دو خبر مهم از سوی دو سازمان درباره بازگشت ارز صادرکنندگان می‌شود؛ رئیس سازمان توسعه تجارت خبر داد که مشخصات صادرکنندگانی که نسبت به رفع تعهدات ارزی خودشان به صورت کامل اقدام نکرده‌اند، به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها اعلام می‌شود. خبر دوم هم این بود که رئیس سازمان امور مالیاتی کشور طی بخشنامه‌ای روش‌های رفع تعهد ارزی مورد تایید بانک مرکزی را اعلام کرد.

از سوی دیگر مقصر بالا رفتن قیمت ارز همواره دلال‌ها و سفته بازان معرفی شده اند. در حالی که با دستگیری این افراد بازار همچنان مسیر خود را طی می‌کند. به نظر می‌رسد معادلات قیمت ارز فراتر از چند دلال و سفته‌باز باشد. با این همه، اما نشانه‌هایی مبنی بر عزم دولت و بانک مرکزی برای ثبات قیمت و یا حتی پایین آمدن نرخ ارز جدی است.
حال باید دید بانک مرکزی و دولت می‌توانند طی ماه‌های آینده قیمت ارز را در حالتی از ثبات نگه دارند؟

در شرایط تحریم تصمیم استاندارد سخت است

علیرضا عباسی، کارشناس بازار ارز در گفتگو با اقتصاد ۲۴ می‌گوید: آنچه امروز در بازار مشاهده می‌کنیم به خاطر شرایطی است که تحریم‌ها برای ما به وجود آورده است. در شرایط تحریم ما نمی‌توانیم یک تصمیم کلاسیک و استاندارد بگیریم.

وی می‌افزاید: تحریم‌ها در واقع نوعی از جنگ چریکی اقتصادی است که همه جانبه، غیر قابل پیش بینی و ظالمانه است. در سال‌های گذشته این موضوع سببب شده تا تجارت خارجی ما در صادرات و واردات به شدت محدود شود که این امر زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است.

این کارشناس ارز درباره نحوه مدیریت بانک مرکزی در بازار ارز می‌گوید: مدیریت این بازار حداقل در دو سال اخیر در حوزه مدیریت تقاضای ارزی مطلوب بوده است و در حوزه تامین منابع ارزی از محل صادرات نیز راهبرد‌های خوبی داشته است. ممکن است در حوزه ارزش گذاری ریالی قیمت ارز و نحوه محاسبه آن با صادرکنندگان اشتباهات محاسباتی نیز وجود داشته باشد.

وی ادامه می‌دهد: طبیعی است اگر به صادرکنندگان بهای بیشتری داده شود و دست آن‌ها در تامین بیشتر ارز باز گذاشته شود امیدواریم که گشایش‌های بیشتری رخ دهد.

کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی درآمد ارزی

عباسی می‌گوید: همچنین در حوزه سیاست خارجی نیز امید داریم تا بن بست شکنی‌هایی صورت گیرد تا اقتصاد از این فشار سنگین خارج شود.
 
وی تصریح می‌کند: به عنوان یک کارشناس مستقل و غیر وابسته می‌گویم که بانک مرکزی تمام تلاش خود را در قالب ماموریت سازمانی برای حفظ ارزش پول ملی انجام می‌دهد.

این کارشناس بازار ارز اظهار می‌کند: در عین حال یکسری متغیر‌های واقعی در اقتصاد وجود دارد که بر موضوع قیمت ارز اثرگذار است. درآمد‌های نفتی ما به شدت کاهش یافته است و درآمد‌های صادراتی غیر نفتی مانند محصولات پتروشیمی و یا صادرات کشاورزی و صنعتی، برخی کمودیتی‌های قابل صدور در منطقه به دلیل محدودیت‌های کرونا و تحریم، کاهش یافته است که بسیاری از پیش بینی‌های بانک مرکزی را برای تحقق درآمد‌های ارزی برهم زد و بین ۳۰ تا ۴۰ درصد درآمد‌های ارزی کشور کاهش یافت.


کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت دلار در سه ماه آینده


عباسی همچنین با اشاره به آینده قیمت دلار می‌گوید: طبیعی است به دلیل نرخ تورم طی دو سال گذشته و کاهش درآمد‌های ارزی شاهد تعدیل نرخ ارز در قیمت‌های کنونی باشیم و به نظر می‌رسد امکان مدیریت نرخ ارز در قیمت‌های فعلی وجود دارد و بانک مرکزی اگر اراده‌ای داشته باشد امکان جهش ارزی در ماه‌های آینده ضعیف است.

این کارشناس بازار ارز خاطرنشان می‌کند: همچنین باید گفت که نشانه‌هایی مبنی بر گشایش‌هایی در حوزه سیاست خارجی وجود دارد. وسیع‌تر شدن ارتباطات منطقه‌ای و عمیق شدن روابط اقتصادی با کشور‌هایی مانند چین و همچنین احتمال تغییرات سیاسی در آمریکا، می‌تواند چرخه تحریم‌ها را به نفع کشور بشکند و فشار‌ها برداشته شود.

عباسی تصریح می‌کند: همه این نشانه‌ها می‌تواند ما را نسبت به قیمت دلار در آینده خوشبین کند که قیمت دلار از قیمت‌های کنونی بالاتر نرود، چه اینکه در سه ماه آینده در صورت تغییرات سیاسی ممکن است با ریزش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت دلار روبرو شویم.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran, Islamic Republic of
احمد اهوازی
3
5
جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹
سلام رک وپوست کنده بگم تا خزانه بین المللی ارزی پر از دلار نشه به هیچ وجه ارز پایین نمیاد حالا با فروش نفت باشه یا صادرات کالا باشه یا توافق اقتصادی باکشورهای دیگه باشه ریال ایران نیاز به حمایت ارزهای بین المللی داره والسلام مردم رو هم گیج نکنید
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
چرا سوریه با وجود تحریم و جنگ واحد پولش و قیمت دلار اینقد نوسانی نیست و دلار همش افزایشی نیست؟؟؟ اونا اقتصادشون تو جریانه یا خزانشون از ارز خارجی پره؟؟
نه عزیزم گرونی دلار و طلا به مصلحت عده ای هست که حاضرن ضرر و زیانشون از جیب مردم پر کنند والسلام وقتی تو همه دنیا همه چی رو کاهشه چه دلیلی داره تو ایران گرون بشه
Belgium
ناشناس
1
12
جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹
دلار ظرف چند سال بیش از 20 برابر شده خجالت آوره کشوری مانند ایران عزیزمان که همه پتانسیلهای مثبت را دارد چرا باید اینگونه به ارز خارجی وابسته باشد .مایحتاج اولیه اعم از غذا وداروهای عادی ووسایل مورد لزوم زندگی در داخل ایران به وفور موجود است ای کاش بجای واردات لوازم لوکس از خارج تعدادی مدیر لایق ودلسوز وارد میکردیم .اگر این وضع در کشوری مثل ژاپن بوجود میامد شاید قابل قبول بود چراکه آنها نه خاک دارند نه منابع طبیعی به اندازه ایران ونه نفت ومعادن
Iran, Islamic Republic of
ایرانی
1
10
جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹
واقعا زحمت می کشید شرم آور است ۳۰درصد کم می کنید باید ۹۰۰۰ ریال باید باشد یعنی ۹۰۰ تومان صفر را حذف کردم چون اقای روحانی اعتقاد داره راحت گفته میشه خنده داره هم تصمیم گیریهاهم روسا
Iran, Islamic Republic of
mahmud
5
5
جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹
سلام دلار با اجازتون 50 هزارتومان میشه حالا نشون به این نشون جوجه آخر پاییز میشمرن
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
8
12
شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹
چی میگید چرا چرتو پرت مینویسید نمیخایم دلار بیاد پایین فقط دیگه بالاتر از این نشه
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
هنوز جا دارن. هم مردم هم بازار . مانند یخچال امرسان.
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
2
شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹
همش اگر این بشه و اگر آن بشه و اگر ...‌‌‌‌‌......
Iran, Islamic Republic of
Sasan
0
0
شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹
تا بازار کاسبی برای مافیای دلار و سکه وجود داره همین آش و همین کاسه
دلار بشه هزار تومان آن کسی که دلار بیست و شش هزار تومان خریده ضرر نکرده چون ارزش پولش حفظ شده و به موازات آن بقیه اجناس هم میان پایین
Iran, Islamic Republic of
بی نام
0
1
شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹
همه جای دنیامثلاشرکتهای مطرح خودروسازی قیمت‌های ماشینها شون رو شکوندن به علت کرونا برعکس توی کشورمااز جیب مردم کیسه دوختن واسه خودشون این کشوربااین سیستم درست بشو نیست والسلام
Iran, Islamic Republic of
اکبر
1
0
شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹
والا یکی از دوستان از سوریه گفت . یک جایی خوندم تو سوریه بعداز این اتفاقات و جنگ و داعش و... که بسیاری از زیرساختهای این کشور از بین رفته . اقتصادش نسبت به قبل از این اتفاقات فقط 40 درصد سقوط کرده . خیلی عجیبه . البته تو سوریه مثل ایران اینقدر اختلاس و سوء مدیریت و... نیست . و زمانی تو کشور ما همه چی درست می شود که همه دست در دست هم به داد کشور و اقتصادش برسند و رانت و اختلاس و.. ازبین برود .
Iran, Islamic Republic of
عمو صمد
0
0
شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹
قیمت واقعی دلار خیلی بالاتر از این است
انشاالله آرام و رای نیاره دلار همین قیمت می مونه!!
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

اولین واکسن کرونا در جهان ساخته شد

مستندات انتخابات «خانه سینما» بررسی می شود

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹

دارا دوم هفته دولت عرضه می‌شود

جزئیات ابلاغیه مهم سرپرست وزارت صمت برای تقویت داخلی سازی

تصاویر میکروسکوپی از حضور ویروس کرونا روی ماسک‌ها

فیلم/ حاجی بابایی: تا پایان سال به ۷ دهک چندین سبد کالا تعلق خواهد گرفت

قبیله ای متهم به قتل و خوردن مایکل راکفلر

نوراللهی در مسیر جدایی از پرسپولیس!

پیام واشنگتن به تهران چه بود؟

فیلم/ زنگنه: هرطور که بخواهند برای دارا دوم همکاری می‌کنیم

مناطق آزاد نقش مهمی در پیوند اقتصادی با کشورهای همجوار دارد

تعطیلی یازده روزه سینماها با آغاز ماه محرم

موافقت وزارت نفت برای ارائه هر شکلی از سهام پالایشگاه‌ها در بورس

عرضه دارا دوم روی قیمت‌ها تاثیر ندارد

فیلم/ وزیر بهداشت: با وجود تحریم‌های ظالمانه توانستیم بیماری کرونا را مدیریت کنیم

ماجرای پرحاشیه «دارا دوم»

برقراری مجدد پرواز‌های مسافری هما به وین+ جزییات

هشدار احمد توکلی به رئیس جمهور: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟

آخرین قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹ + جدول

فیلم/ کوبیدن مزدا ۳ مسروقه به خودروی پلیس

طنز جدید شبکه سه کلید خورد + عکس

منطقه آزاد ماکو بهترین ظرفیت اقتصاد ملی با کشورهای همسایه

قیمت طلا ریخت

ارزان‌ ترین خودروی الکتریکی برای بازار آمریکا معرفی شد + عکس

شوخی بودن بیمه‌ها در ایران کتمان‌پذیر نیست/ بیمه‌ها در ایران قادر به ارزیابی تخصصی ریسک نیستند

مرگ ماهانه ۱۸۰ «نوجوان» به‌دلیل خشونت

غیرمستقیمی‌ها می‌توانند سهام عدالتشان را بفروشند؟

عملکرد اقتصادی بنیاد مستضعفان در هاله‌ای از ابهام/ نهاد‌های حاکمیتی علیه بخش خصوصی

پیام احساسی قلعه‌نویی پس از استعفا

فیلم/ سختی‌های محسن تنابنده برای ساخت 6 سری «پایتخت»

بازار مکاره «رحم اجاره‌ای»

فیلم/ هنرمندانی که ناباورانه از دنیا رفتند

دوکاتی از سه مدل دوچرخه برقی تاشو رونمایی کرد + عکس

نگاهی به وضعیت اینترنت در ایران و جهان

محاکمه سه نوجوان داعشی در تهران

بارش پراکنده باران در ۹ استان کشور