تاریخ انتشار: ۱۵:۱۵ - ۰۵ شهريور ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۷ نظر

زوایای پنهان ترویج صیغه

بار دیگر رویکرد ترویج صیغه از طریق سکانسی از یک سریال مرتبط با شبکه خانگی خبرساز و مایه ابراز تاسف و ریشخند جامعه شد. در این یادداشت این سکانس را از منظر تبعات اجتماعی آن مورد واکاوی قرار می‌گیرد.

زوایای پنهان ترویج صیغه

اقتصاد۲۴ - سازمان هنری رسانه‌ای اوج این روز‌ها بار دیگر با تولید یک سریال در شبکه خانگی منتقدان را در مقابل خود قرار داده است. سکانسی از سریال آقازاده محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج خبرساز و نقل محافل شده است. این سکانس به شدت مورد انتقاد قرار گرفته و به نوعی تبدیل به طنز تلخ روز و دستمایه‌ای برای شوخی شده است.

ماجرای آش و شکلات و صیغه محرمیت خواندن دختری با ظاهری مذهبی برای پسری از یک خانواده مذهبی که احتمالا قرار بود به ترویج پدیده صیغه کمک کند تبدیل به مضحکه‌ای شده است که هنوز سازندگان فیلم درباره آن نظری نداده‌اند.

در این فیلم دختر (راضیه- مانلی) خود را برخلاف آنچه که هست معرفی می‌کند و موفق می‌شود دل پسر جوان (حامد) را ببرد و خود را به او نزدیک کند. در این سکانس جنجالی نشان داده می‌شود زمانی که پسر برای دادن یک ظرف آش به خانه دختر (که تنها هم زندگی می‌کند) می‌رود. راضیه برای چند دقیقه صحبت و خلوت با پسر، خطبه صیغه موقت را جاری و با یک شکلات و خطبه محرم او می‌شود و بعد هم پسر را به خوردن آش دعوت کرده و در اتاق به روی مخاطب بسته می‌شود.

در ادامه نگارنده این یادداشت قصد دارد چند نکته درباره این سکانس جنجالی را طرح کند:

نخست اینکه صیغه کردن هرگز در جامعه ایرانی به عنوان یک سبک زندگی زناشویی پذیرفته نشده است. هرگز زنی که به صیغه مردی درمی‌آید به عنوان همسر واقعی مرد، مورد قبول قرار نمی‌گیرد و فرزند حاصل از این ارتباط نیز معمولا سرنوشت مشخصی نخواهد داشت. در طرف مقابل، مردی هم که به صیغه روی می‌آورد مورد نکوهش جامعه قرار گرفته و به لحاظ اخلاقی زیر سوال می‌رود. به صورت کلی زن و مردی که در ارتباط عقد موقت قرار می‌گیرند معمولا به دلیل نگاه منفی جامعه رابطه خود را مخفی نگه می‌دارند. چرا که اساسا رابطه تک همسری، رابطه‌ای است که مورد قبول افراد و فرهنگ کشور ما است.


بیشتر بخوانید: سریال «آقازاده» کدام شخصیت‌های سیاسی را هدف گرفته است؟


دوم اینکه در این فیلم اجرای صیغه آن هم از سوی دختری که تا به حال ازدواج نکرده است پیشنهاد و خطبه جاری می‌شود. رفتاری که گویا قصد دارد به مخاطبان جوان خود آموزش بدهد که می‌توانند در صورت آنکه شرایطش را داشته باشند، روابطی را در قالب صیغه با یکدیگر داشته باشند بی‌آنکه به عواقب اجتماعی چنین رفتاری به‌ویژه برای زن توجهی داشته باشند. چرا که این موضوع می‌تواند به اختلال در زندگی و در واقع ازدواج دائمی و واقعی فرد منجر شود.

سومین و مهم‌ترین نکته در این صحنه مساله صحه گذاشتن بر عدم کنترل نفس از سوی افراد و به ویژه جوانان است. دختر و پسری بالغ و بزرگسال برای یک ساعت حرف زدن با یکدیگر باید صیغه شوند، این در حالی است که جوانان در کشور ما به راحتی و آزادانه در فعالیت‌های مختلف و در سطوح مختلف اجتماعی، ورزشی، سیاسی، تحصیلی و اقتصادی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. چرا کارگردان این سریال به جای تاکید بر اصل عقلانیت و بلوغ روانی و تصمیم گیری درست، اجرای صیغه موقت را به عنوان تنها راه کار قرار گرفتن دو جوان در کنار یکدیگر برای چند دقیقه معرفی می‌کند؟

گویا کارگردان، تهیه کننده و نویسنده این فیلم با واقعیات امروز جامعه کاملا بیگانه‌اند. واقعیتی که نشان می‌دهد زنان و مردان جوان امروز در کنار یکدیگر درس می‌خوانند، کار می‌کنند و حتی روابط اجتماعی و دوستانه گسترده‌تری را نیز تجربه می‌کنند بدون آنکه نگاه جنسی به یکدیگر داشته باشند. در دنیای امروز بسیار مضحک و بعید به نظر می‌رسد که زنان و مردان بالغ صحبتی یک ساعته را تاب نیاورده و توان کنترل نفس خود را نیز نداشته باشند.

فیلم‌ها باید آینه تمام نمای جامعه باشند، اما گویا این موضوع اصلا مهم نیست و برخی همچنان ساز خود را کوک می‌کنند. متاسفانه برخی فیلم‌سازان دنیا را وارونه می‌بینند و وارونه هم عمل می‌کنند. ماحصل این وارونگی می‌شود سکانسی که به جای ترویج کنترل نفس، نگاه انسانی و فراجنسی بین دو جنس مخالف و احترام به شان انسانی هر دو طرف تنها به کشش جنسی توجه می‌کند. کششی که ظهور و بروز آن در فرد مجوزی برای خواندن صیغه می‌شود.

در چنین شرایطی باید دید که ترویج فرهنگ صیغه با چه هدف و انگیزه‌ای بدون عنوان کردن تبعات آن انجام می‌شود؟ آیا رواج صیغه در کشور به تقویت کیان خانواده و ارتقا سطح فکر و فرهنگ جامعه و تقویت بنیان‌های اجتماعی کمکی می‌کند؟ اساسا، آیا صیغه کردن و صیغه شدن برای رفع نیاز‌های جنسی دختران و پسران کمکی به بهبود شرایط اقتصادی که ترس از ازدواج را موجب شده است خواهد کرد؟

ترویج فرهنگ صیغه روی دیگری نیز دارد، زنی که وارد رابطه صیغه می‌شود سرنوشتی نامعلوم داشته و بعد از پایان این ارتباط جز مهریه‌ای که در این سکانس یک عدد شکلات است هیچ حق و حقوقی دیگری ندارد و بعد از انقضای مدت عقد موقت، نفقه و ارث شامل حال او نمی‌شود گویی که هرگز در زندگی مرد وجود نداشته است.

نکته دیگر در زمینه امر صیغه این است که اگر در این رابطه فرزندی متولد شود، زن تنها باید به انصاف مرد امید داشته باشد، زیرا اگر مرد از پذیرش فرزند استنکاف کند این زن است که باید برای اثبات نسب فرزندش اقدام و تلاش کند. باید شرایطی را فراهم کند که بتواند با انجام آزمایش ژنتیک مرد نسب فرزند به پدر را اثبات کند. در غیر این صورت اگر زن نسبت به حق و حقوق فرزندش و راهکار‌های قانونی اطلاعی نداشته و از اقشار آسیب‌پذیر جامعه هم باشد در نهایت می‌تواند شناسنامه را به نام خود برای فرزندش بگیرد. فقدان نام پدر در شناسنامه فرزند نیز می‌تواند تبعاتی برای فرزند به دنبال داشته باشد.

نکته دیگر آنکه در این سکانس فیلم دختر با جسارت و شجاعت خود دست به انتخاب زده و خطبه صیغه را جاری می‌کند در واقع در این صحنه به زنان جوان القا می‌شود که شما حق انتخاب دارید و در شرایطی که بالغ و رشید هستید می‌توانید دست به چنین اقدامی بزنید، اما آیا حق انتخاب زنان در مواردی مانند انتخاب حضور در ورزشگاه‌ها، انتخاب استفاده از موتورسیکلت یا دوچرخه به جای خودرو در خیابان نیز در این فیلم‌ها مورد تاکید قرار می‌گیرد؟

در چنین شرایطی باید دید که آیا ترویج فرهنگ صیغه با چه هدفی صورت می‌گیرد و آیا مروجان این امر تبعات مختلف آن را نیز با مخاطبان خود مطرح می‌کنند؟ آیا اساسا مروجان این امر فکری برای مشکلات به وجود آمده ناشی از این موضوع کرده‌اند؟ و در نهایت امر صیغه در کشور تا چه اندازه به تقویت کیان خانواده و ارتقا سطح فکر و فرهنگ جامعه و تقویت بنیان‌های اجتماعی کمکی می‌کند؟

منبع: رویداد24
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
Iran, Islamic Republic of
عبداله
0
3
شنبه ۰۸ شهريور ۱۳۹۹
بحث در مورد این مسله به من و شما ربط نداره یک مسله فقهی و یک مسله اجتماعی هستش که اهلش باید فتوا بدهند و راهنمایی فرمایند. ما توی صیغه برای مدت هر چند کوتاه آرامش جنسی و نوعی تخلیه روحی حس خواهیم کرد که بسیار مفید هست هر چند موقت. ولی خب تبعاتش هم هست که باید بپذیریم که باید ببینیم ضامن پذیرفتن تبعات چه کسی و قوانینی هست؟ که باز اهلش باید نظر بدهند؟ نه من و شما
Iran, Islamic Republic of
نوروزی
2
1
يکشنبه ۰۹ شهريور ۱۳۹۹
شما اگه نگران کیان خانواده هستید چرا در مورد اینهمه روابط خارج از چهارچوب در فیلم ها که نشون داده میشه واکنشی ندارید.
یه سری به سریال های خانگی بزنید
Iran, Islamic Republic of
اردشیر عابدیان
1
1
يکشنبه ۰۹ شهريور ۱۳۹۹
آقای نگارنده اینقدر مساله را پیچیده نکن جواب سوالات تان را خودتان هم میدهید بهتر است نظر عالمان دینی را جویا شوید و بر اساس شریعت صحبت کنید تمام روابطی که شما از آن می گویید شرعی نیست حال اگر بایک صیغه محرمیت مشکل محرمیت حل شود چه اشکالی دارد صیغه حتما برای روابط جنسی و مسائلی از این قبیل نیست یک وقتی ضرورت دارد .
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
1
يکشنبه ۰۹ شهريور ۱۳۹۹
اگر شرایط ازدواج از لحاظ اقتصادی و دیگر زوایا در جامعه فراهم شود خیلی ازاین مشکل رفع خواهد شد
Iran, Islamic Republic of
...
0
1
يکشنبه ۰۹ شهريور ۱۳۹۹
زنا و دوست شدن منکری است که معروف شده .... در حالیکه صیغه حلال خدااااااست که در جامعه منفور و منکر است. وامصیبتاااااااا
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
0
دوشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۹
نظر شما هیچ اهمیتی نداره
صیغه الان خیلی هم خوبه
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
0
دوشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۹
اتفاقا خیلی هم سکانس خوبی بود چرا حلال خدا رو حرام جلوه میدین من خودم عقد موقت کردم
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
برچسب منتخب
# اخبار هنرمندان
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

روحانی، فردا به مجلس نمی‌رود

وزیر بهداشت: قدرت سرایت ویروس کرونا به شدت زیاد شده

اینفوگرافی/ تورم زمان جنگ تحمیلی بیشتر بود یا امروز؟

واکنش حسینی به خبر جدایی‌اش از استقلال

گفت‌وگوی مهم با کاپیتان استقلال در بازگشت از قطر

سرمربی گری این مرد در استقلال قطعی شد؟ +عکس

آخرین قیمت مرغ و تخم مرغ در بازار

پست حساسی که ترامپ برای ایوانکا در نظر داشت

ناصر تقوایی به بیماری آلزایمر مبتلا شد؟

مهرانه مهین ترابی و خواهر و خواهرزاده اش + عکس

اُفت بیش از یک میلیون تومانی ارزش سهام عدالت در یک هفته؛ بفروشیم یا نگه داریم؟

کمیسیون مشاوران املاک نصف شد

خارج گردی‌های خانم مجری با حجابی مثال زدنی+ عکس

وزارت اطلاعات: شبکه سازمان یافته‌ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

عذرخواهی حسین شریعتمداری از آیت الله سیستانی

خودکشی پدر امیر حسین مرادی در زیرزمین خانه اش + جزییات

نشانه‌ای که خبر از بیماری زنان می‌دهد

اطلاعات تازه در مورد گوشی‌های جدید شیوآمی

درگذشت مجری رادیو با کرونا + عکس

واکنش روزبه چشمی به شایعه درگیری

با این میوه‌های پاییزی خود را در برابر کرونا مقاوم کنیم

از بین بردن چین و چروک‌های صورت با این ماده غذایی!

تمرکز جدی بر رونق مسکن؛ اولویت نظام بانکی

مرز‌های کشور با عراق مسدود است/ تجمع و راهپیمایی، ممنوع

دژپسند: دولت در ۶ ماهه نخست سال ۱ ریال هم به بانک مرکزی وابستگی نداشت

فیلم/ تیزر فیلم بنفشه آفریقایی

فیلم/ نجات نفس‌گیر کودک از بین دو دیوار

علی کفاشیان جواب مایلی کهن را داد

نقش مهم رسانه ها در آگاهی بخشی برای کنترل شیوع کرونا

چه کسی عامل اصلی گرانی‌ های اخیر است؟

رئیس مجلس به وزیر اقتصاد تذکر بورسی داد/دژپسند به مجلس می‌رود

فیلم/ تظاهرات متوقف ناشدنی علیه نتانیاهو در سرزمین های اشغالی

برای ایجاد زیرساخت ها در اروند نیاز به منابع مالی داریم

قانون رفع موانع تولید،سد ورود بانک‌ها به بورس است!

از آتش نشانان منطقه آزاد انزلی تجلیل به عمل آمد

دستگیری تعدادی از شهرداران شهر‌های تهران

رشد ۹۱ درصدی قیمت مسکن در تهران