تاریخ انتشار: ۱۱:۵۰ - ۱۵ مهر ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
رییس سازمان توسعه تجارت از بازگشت ارز‌های صادراتی گزارش می‌دهد؛

۱۶ میلیارد یورو ارز صادراتی به کشور بازنگشت

رییس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به ایفای ۳۵ میلیارد یورو از ارز‌های صادراتی در نیمه نخست سال جاری، گفت: تاکنون حدود ۱۶ میلیارد یورو از بدهی صادرکنندگان در سال‌های ۹۷ و ۹۸ به چرخه اقتصادی کشور بازنگشته است.

ارز صادراتیاقتصاد۲۴ - موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات، در ماه‌های نخست امسال به یکی از چالش‌های تجارت در کشور تبدیل شد و نهاد‌های دولتی مربوطه از جمله سازمان توسعه تجارت ایران و بانک مرکزی مدت زمانی را برای پرداخت ارز‌های صادراتی مشخص کردند تا تجار نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود اقدام کنند و در صورت بازنگرداندن ارز صادراتی، کارت بازرگانی صادرکنندگان متخلف تعلیق می‌شد.

در پایان تیرماه سال جاری، بخشی از کارت‌های بازرگانی متعلق به صادرکنندگانی که تعاملی با بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی نداشتند تعلیق شد و این روند در ۱۵ شهریورماه برای تجاری که تا این زمان کمتر از ۳۰ درصد ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده بودند تکرار شد.

برای سایر صادرکنندگان دارای واحد‌های تولیدی نیز تا ۱۰ آبان ماه فرصتی تعیین شده است تا نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود اقدام کنند و طبق اعلام‌های قبلی هیچ کارت بازرگانی مربوط به این دسته از صادرکنندگان تاکنون تعلیق نشده است تا چرخه تولیدی آن‌ها در شرایط شیوع ویروس کرونا از فعالیت باز نماند.

بر همین اساس «حمید زادبوم» با اشاره به آخرین آمار و اطلاعات بانک مرکزی در خصوص تسویه تعهدات ارزی صادرکنندگان تا هفتم مهرماه سال جاری، اظهار داشت: حدود ۱۶ میلیارد یورو از تعهدات صادراتی تجار در سال‌های ۹۷ و ۹۸، تاکنون پرداخت نشده که در حال پیگیری برای بازگشت آن هستیم، البته این میزان بدهی باقی مانده، از تعهدات بخش‌های دولتی تفکیک شده است.

وی با اشاره به بازگشت ۳۵ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور با احتساب ۲۰ درصد تخفیف بانک مرکزی در سال‌های یاد شده به صادرکنندگان، خاطرنشان کرد: تجار به سه دسته ۱۰۰ درصدی ها، صفر درصدی‌ها و کسانی که از ۱ تا ۹۹ درصد اقدام به پرداخت ارز صادراتی خود کرده اند، تقسیم می‌شوند.

وی افزود: ۲ هزار و ۳۳۲ تاجر، ارز حاصل از صادرات خود را معادل ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو به طور کامل پرداخت کرده اند که این رقم نسبت به آمار اعلام شده پایان تیرماه در تعداد ۱۳ درصد و در میزان ارز برگشتی ۱۷ درصد افزایش داشته است.

به گفته وی، از تعداد کل صادرکنندگانی که تعهدات ارزی خود را به طور کامل ایفا کرده اند، یک هزار و ۶۵۸ واحد تولیدی هستند که ۱۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون یورو تعهد ارزی خود را ایفا کرده اند و ۶۶۴ واحد غیرتولیدی محسوب می‌شوند که یک میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات خود را به کشور پرداخت کرده اند.

وی تصریح کرد: ۱۵ هزار و ۹ صادرکننده شامل ۲ هزار و ۳۸۵ واحد تولیدی و ۱۲ هزار و ۶۲۴ واحد غیرتولیدی برای ایفای تعهدات ارزی خود هیچ اقدامی نکرده اند که از این تعداد ۱۰ هزار و ۸۷۲ نفر فاقد کارت بازرگانی بوده و از روش‌های دیگری از جمله کارت پیله وری و مرزنشینی برای صادرات بهره برده اند.

زادبوم تاکید کرد: حدود پنج هزار تاجر که ۱ تا ۹۹ درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده اند در سه دسته تقسیم‌بندی شدند که بر اساس آن، ۷۷۱ صادرکننده ۱ تا ۳۰ درصد، یک هزار و ۲۶۷ تاجر ۳۱ تا ۷۰ درصد و یک هزار و ۸۸۷ بازرگان ۷۱ تا ۹۹ درصد اقدام به پرداخت ارز حاصل از صادرات خود کرده اند.

سامانه جامع تجارت مانع سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی می‌شود

چندی پیش اخباری مبنی بر واردات تعدادی خودروی پورشه با کارت بازرگانی به نام پیرزنی در روستایی دور افتاده منتشر شد که این فرد نه تنها از شرایط لازم برای دریافت کارت برخوردار نبود بلکه از موضوع داشتن کارت بازرگانی و واردات خودروی لوکس به کشور نیز اطلاع نداشته است.

در همین راستا رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به ممنوعیت واردات خودروی لوکس در سال‌های اخیر، تاکید کرد: انتشار چنین اخباری از حقیقت دور هستند و اگر تخلفی نیز در این خصوص رخ داده باشد مربوط به پیش از سال ۹۵ می‌شود؛ تاکنون احتمال اندکی برای سوءاستفاده از کارت بازرگانی جهت تجارت، بدون اطلاع دارنده کارت وجود داشته، اما امکان صدور کارت برای فردی که شایسته دریافت آن نیست وجود ندارد.


بیشتربخوانید:گردش ارز، احیاگر تجارت خارجی


به گفته وی، سازمان توسعه تجارت و اتاق بازرگانی ایران با دقت برای افراد مستحق و شایسته، مطابق قانون و آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات کارت بازرگانی صادر می‌کنند.

صدور کارت بازرگانی طی یک هفته انجام می‌شود

رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به سیستمی شدن صدور کارت بازرگانی از مردادماه امسال، تصریح کرد: با انجام فرآیند الکترونیکی در صدور کارت، تمام کنترل‌ها به صورت آنلاین انجام می‌شود و استعلام گواهی سوء پیشینه، مالیات و مدارک لازم به طور خودکار صورت می‌گیرد تا امکان تقلب به حداقل برسد، زیرا سامانه جامع تجارت الکترونیک مستقیم به سامانه‌های دولتی متصل شده است.

وی با بیان اینکه بعد از انجام استعلام مدارک به صورت سیستمی، درخواست ثبت شده در اتاق بازرگانی بررسی می‌شود، تاکید کرد: در این فرآیند سرعت انجام امور افزایش پیدا می‌کند و کارت بازرگانی که در حدود ۴۵ روز برای صدور آن زمان نیاز بود بدون مراجعه حضوری متقاضی در طی یک هفته صادر می‌شود.

زادبوم با اشاره به وجود مشکلات صدور در ماه‌های اولیه فعالیت سامانه جامع تجارت، تصریح کرد: این روند سرعت و دقت بالایی دارد، اما دارای دو مشکل است نخست آنکه کسانی که بررسی دقیق مدارک مخالف هستند، نظر مثبتی نسبت به این سیستم ندارند.

وی افزود: از سوی دیگر برخی متقاضیان مسلط به روند ثبت نام آنلاین نیستند که برای این دسته از افراد، نیاز به آموزش دیده می‌شود، در همین راستا با قرار دادن مطالب و ویدیو‌های کوتاهی در سامانه برای رفع آن اقدام کرده ایم.

پس از آغاز به کار سامانه جامع تجارت در مردادماه سال جاری از سوی بازرگانان اعتراضاتی مبنی بر اینکه مشکلاتی برای صدور و تمدید کارت بازرگانی وجود دارد صورت گرفت و به همین دلیل در شهریور ماه به دستور جعفر سرقینی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت فرصتی دو ماهه برای ادامه فعالیت اتاق بازرگانی در خصوص کارت‌های بازرگانی صادر شد تا ایرادات سیستمی شدن صدور و تمدید کارت رفع شود.

 

منبع: خبر آنلاین
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
0
0
سه‌شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹
برید سهام بخرید الان موقع بورسه
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

تجاوز وحشیانه به یک کودک توسط مرد عربستانی + فیلم لحظه تجاوز ۱۶+

عامل تعیین کننده قیمت نفت چیست؟/ بی‌تفاوتی بازار نفت به افزایش تقاضای فصلی/ کرونا پیروز بازار نفت

فیلم/ انفجار شدید در قلب قائم‌شهر

پیام معنادار مهاجم استقلال+ عکس

با برترین منطقه آزاد هند آشنا شوید/ ماهیندرا؛ شهر جهانی مدرن و پولساز

فیلم/ موسیقی گوش دادن ساره بیات در ماشین لاکچری

کشف انبار روغن‌های احتکار شده در تهرانپارس

مذاکره هافبک پرسپولیس با سه تیم لیگ برتری

اعلام زمان واریز یارانه آبان

پزشک معالج: کرونای رئیس مجلس، خفیف است

ثبت بیش از ۸۴ پس‌لرزه در ترکیه

صعودی اکید یا نزولی اکید شاخص محصول بی برنامگی مدیران بورس! +فیلم

فاصله ۱۱ برابری قیمت ملک در مناطق حومه تهران!

همدردی ظریف با زلزله زدگان در ترکیه

آغاز افزایش کارمزد خدمات بانکی از آذرماه

مضرات زالزالک و قند خون

بازگشت مدافع چپ پرسپولیس این بار با کت و شلوار

۴ کشته و ۱۲۰ زخمی نخستین آمار زلزله ترکیه

عکس/بهنوش بختیاری و استایل فشن کرونایی

فیلم/ زلزله در ترکیه چه خسارت‌هایی بر جا گذاشت؟

وقوع زلزله مهیب در ترکیه/تخریب دست کم ۲۰ ساختمان در ازمیر

توضیحات همتی درباره مقررات جدید بازگشت ارز‌های صادراتی

شکار ۳۲ زن در ۴ شهر ایران

میری در ازای یک پرسپولیسی!

مقیمی: با توسعه محصول و حفظ و ارتقای کیفیت، مطالبات مشتریان را محقق می‌کنیم

افزایش موارد مسمومیت با مصرف استامینوفن

برترین تصاویر کمدی حیات وحش سال ۲۰۲۰ معرفی شدند + تصاویر

۵ علامت که نشانه ابتلا به کرونای بلند مدت است

تراژدی مهاجرت خانواده کرد ایرانی به انگلستان +فیلم

۴ علت نفخ معده را بشناسید

دانشگر و مهدی‌پور از قرنطینه خارج شدند

عبدالله ویسی رسما از پیکان جدا شد

پیش‌بینی صرافان از مسیر حرکت دلار در هفته آینده

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز جمعه ۹ آبان ۹۹

شماره ۳۳ استقلال فردا در تهران

حقوق بازنشستگان فولاد از آبان همسان سازی می‌شود

نمایندگان مجلس خواستار افزایش حقوق کارگران در هر سال ۲ مرتبه شدند