تاریخ انتشار: ۰۹:۰۵ - ۱۷ مهر ۱۳۹۹
قیمت واقعی هر لیتر شیرخام چند؟

چرا لبنیات باید سه برابر گرانتر فروخته شود؟

بسیاری از مسئولان بر این باورند که با حذف یارانه از محصولات لبنی سرانه مصرف لبنیات به طور چشمگیری کاهش یافت که دولت برای پیشگیری از بیماری‌های مختلف و کاهش هزینه‌های درمان راهی جز بازگشت به ۱۰ سال گذشته را ندارد.

گرانی لبنیات

اقتصاد۲۴ - همه ساله قیمت محصولات لبنی تحت تاثیر فاکتور‌های مختلف همچون حقوق و دستمزد، مواد بسته بندی، حمل و نقل و ... دستخوش تغییر و تحولاتی در بازار قرار می‌گیرد که این امر بیش از پیش دهک‌های ضعیف جامعه را در تامین لبنیات مورد نیاز سبد خانوار دچار مشکل می‌کند.

آمار‌ها نشان می‌دهد که در خوشبینانه‌ترین حالت سرانه مصرف لبنیات به ازای هرنفر ۷۰ کیلوگرم است که این میزان یک سوم متوسط دنیاست. هرچند اظهار نظر مسئولان درباره سرانه مصرف متفاوت است.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که با وجود کاهش سرانه مصرف طی سال‌های اخیر، دولت همانند گذشنته به محصولات لبنی باید یارانه تخصیص دهد که این امر علاوه بر ارتقای سرانه مصرف از بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند که با این وجود یارانه درمان کاهش می‌یابد.

ماجرا تنها به این‌جا ختم نمی‌شود چرا که مدیر عامل اتحادیه دامداران اذعان می‌کند که بطری شیر ۱ تا ۱.۵ درصد چربی که سهم شیر آن ۲ تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان است، با نرخ ۶ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان معادل ۳ برابر قیمت واقعی به دست مصرف کننده می‌رسد که کارخانه‌های لبنی این امر راقبول ندارند و دلایل دیگر را برای این اختلاف قیمت مطرح می‌کنند.


بیشتر بخوانید: گرانی لبنیات چراغ خاموش ادامه داردحال به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم تا از آخرین‌جزئیات سرانه مصرف لبنیات و مقایسه با دیگر کشور‌ها و راهکار‌های ارتقای آن به منظور پیشگیری از هزینه‌های درمان با خبر شویم:

تعطیلی ۳۰ درصدی واحد‌های دامداری

سعید سلطانی سروستانی مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به اینکه تناسبی بین قیمت خرید شیرخام با محصولات لبنی وجود ندارد، اظهار کرد: بنابر قانون چهارم، پنجم و ششم توسعه تکلیف تولیدکننده و مصرف کننده مشخص است و علت اجرا نشدن سرانه مصرف محصولات لبنی را باید در گرانی قیمت لبنیات جست و جو کرد.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه سرانه مصرف لبنیات باید به ۱۶۵ کیلوگرم برسد که بنابر توصیه سازمان بهداشت جهانی و کارشناسان علم تغذیه رسیدن به این میزان مصرف در پیشگیری از بیماری تاثیر بسزایی دارد.

سلطانی ادامه داد: با توجه به جمعیت ۸۲ میلیون نفر، سرانه مصرف ۱۶۵ کیلو محصولات لبنی به ازای هر نفر نیازمند تولید ۱۳ تا ۱۳.۵ میلیون تن شیرخام در سال است.

مدیر عامل اتحادیه دامداران با اشاره به اینکه ۳۰ درصد واحد‌های دامداری تعطیل و با ظرفیت ناقص کار می‌کنند، بیان کرد: بنابر تاکید برنامه بر مصرف ۱۶۵ کیلو شیرخام، باید زیرساخت‌های لازم برای تحقق این امر فراهم شود چرا که تمامی کشور‌ها به شیر به عنوان یک غذای کامل یارانه اختصاص می‌دهند.

وی با انتقاد از قیمت بالای محصولات لبنی بیان کرد: در حال حاضر هر بطری شیر ۱ تا ۱.۵ درصد چربی با نرخ ۶ هزار تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان در مغازه‌ها عرضه می‌شود، درحالیکه سهم شیر ۲ تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان است که این امر نشان می‌دهد محصولات لبنی ۳ برابر قیمت واقعی به دست مردم‌می رسد که کارخانه‌های لبنی۳۵ درصد این اختلاف قیمت را مربوط به هزینه حمل و نقل و مابقی هزینه‌های بسته بندی می‌دانند.

سلطانی ادامه داد: در شرایط فعلی که مردم قدرت خرید برای محصولات لبنی ندارند و روز به روز مصرف لبنیات در سبد خانوار کاهش می‌یابد، از این رو یارانه تنها راهکار ارتقای مصرف محصولات لبنی است.

کاهش ۵۰ درصدی سرانه مصرف لبنیات طی ۱۰ سال اخیر

علی احسان ظفری مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به اینکه سرانه مصرف لبنیات از ۱۰ سال گذشته پایین‌تر است، اظهار کرد: هم اکنون سرانه مصرف لبنیات در کشور ۶۰ تا ۷۰ کیلوگرم است، در حالیکه در سال ۸۹ سرانه مصرف حدود ۱۲۰ کیلوگرم بود.

وی حداقل سرانه مصرف لبنیات در دنیا را ۱۸۰ کیلوگرم اعلام کرد وی افزود: حمایت دولت تنها راهکار ارتقای سرانه مصرف لبنیات است، در غیر این صورت محصولات لبنی از سبدکالا حذف می‌شود.

ظفری با تاکید بر اعطای یارانه به محصولات لبنی بیان کرد: پرداخت یارانه به محصولات لبنی موجب شده سرانه مصرف لبنیات به ۱۲۰ کیلو گرم برسد، درحالی که طی سال‌های اخیر یارانه لبنیات قطع شده است.

این مقام‌مسئول با تاکید بر پرداخت یارانه مستقیم به تولید شیر و لبنیات بیان کرد: اگر دولت یارانه را مستقیم به تولید شیر و لبنیات اختصاص دهد، از این رو شیر یارانه‌ای در اختیار مردم قرار می‌گیرد که این امر در پیشگیری از بیماری تاثیر به سزایی دارد.

وی ادامه داد: با گذشت ۱۰ سال دولت متوجه شد که محصولات لبنی نیاز مبرم جامعه است که متاسفانه وزارت بهداشت نسبت به موضوع سلامت بی توجه است.

مدیر عامل اتحادیه دامداران با بیان اینکه پرداخت یارانه به محصولات لبنی در سلامت جامعه نقش بسزایی دارد، تصریح کرد: این در حالی است که با وجود اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات خوراک دام، محصولات لبنی با قیمت‌های عجیب و غریبی به دست مردم می‌رسد که علت ان را باید در رانت و تعداد معدود و انگشت شمار وارد کنندگان جست و جو کرد.

کاهش ۱۱ درصدی سرانه مصرف لبنیات با حذف یارانه

حسین چمنی کارشناس صنعت لبنیات در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به اعتراض مردم به نوسان قیمت محصولات لبنی اظهار کرد: با کاهش قدرت خرید خانوار نه تنها مصرف شیر بلکه سایر مواد غذایی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

وی افزود: بنابر آمار بانک مرکزی با حذف یارانه، سرانه محصولات لبنی ۱۱ درصد کاهش یافت که این امر بر دولت و خانوار‌ها هزینه بیشتری تحمیل می‌کند.

چمنی ادامه داد: با توجه به کاهش قدرت خرید خانوار، افزایش قیمت لبنیات در حذف این اقلام‌از سبد خانوار تاثیر بیشتری دارد، درحالیکه دولت باید موانع را برطرف کند.

این کارشناس صنعت لبنیات با اشاره به اینکه حذف اقلام سبد خانوار در تولید ناخالص ملی تاثیر مستقیمی دارد، گفت: خانوار‌ها بر موضوع شیر و فرآورده‌های لبنی به عنوان غذای کامل بابد توجه بیشتری داشته باشند چرا که در کاهش هزینه‌های غذایی و درمانی اهمیت فراوانی دارد.

وی با انتقاد از حذف یارانه اقلام لبنی گفت: در حال حاضر سرانه مصرف لبنیات در خوشبینانه تربن حالت ۷۰ کیلوگرم است، در حالیکه متوسط دنیا ۱۱۰ کیلوگرم و در برخی کشور‌ها ۱۷۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم است که میزان مصرف در کشور ما یک سوم دنیاست.

این کارشناس صنعت لبنیات در پایان با اشاره به اینکه میزان سرانه مصرف لبنیات در برنامه چهارم تا ششم توسعه در حد عدد باقی مانده است، تصریح کرد: با وجود نبود متولی، هیچ گاه به هدف گذاری برنامه سرانه مصرف چهارم، پنجم و ششم توسعه نرسیدیم و به عبارتی هدف گذاری تنها در حد یک عدد و رفع تکلیف است.

منبع: باشگاه خبرنگاران
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

زمان قرعه کشی لیگ یک اعلام شد

اعلام طرح مشترک دولت و مجلس در حوزه خودرو در آینده نزدیک

ثبات قیمت نفت/ نفت بشکه‌ای ۴۲.۶۳ دلار

تحریم و برجام بر رفاه مادی دهک‌های درآمدی تا چه حد تاثیر داشته است؟

مجازی شدن بانک‌ها تا ۲ سال دیگر

درخواست علی مطهری از دولت برای لغو تعطیلی ۴ آبان

تاسیس یک نیروگاه خورشیدی ۵۰ مگاواتی در معدن مس پرویکتو

چرا نباید صورت خود را با آب داغ بشوییم؟

قانون رمز ارزها را تدوین کنید!

در روز‌های آلودگی هوا؛ چه بخوریم و چه نخوریم؟

قایدی به تمرین استقلال برگشت +عکس

توقف افزایش قیمت بلیت هواپیما تا هفته آینده

احسان علیخانی کرونا گرفت؟

مواضع بایدن و ترامپ درباره اسرائیل لو رفت

قیمت‌ها در بازار خودرو ریزشی شد/ کاهش ۱۰ تا ۴۰ میلیون تومانی

فیلم/ روایت عجیب همتی از کارتن خواب هایی که ارز صادرات را برنگرداند!

فیلم/ماجرای ساخت مومو توسط ۷ دانش آموز در هرمزگان!

پیشنهاد بزرگ چینی‌ها برای گل‌محمدی

بانک‌های بدون شعبه در راهند!/چرا کارت های بانکی تجمیع نمی شوند؟/فیلم

خودرو‌های بالای ۱ میلیارد تومان مشمول مالیات می‌شوند

صدقه دادن ترامپ بحث‌برانگیز شد

هافبک پرسپولیس در راه اصفهان

فیلم/ ۶۰۰ قربانی کرونا در هر روز، اگر رعایت نکنیم!

قیمت‌های جدید خودرو به زودی اعلام می‌شود

ساعت کاری صرافی های بانکی و بازار متشکل ارزی افزایش یافت!

قیمت انواع پژو پارس مهر ماه سال ۹۹

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز سه شنبه ۲۹ مهر ۹۹

اینفوگرافی / برآورد صندوق بین‌المللی پول از اقتصاد ایران

تبلیغ ماساژور ۲۰۰ میلیونی در تلویزیون+ عکس

دستگیری زنی که بی حجاب در اصفهان دوچرخه سواری می‌کرد + عکس

فردا، آخرین مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن

آغاز فعالیت پلیس دوچرخه‌سوار در تهران

طارمی و رفقا در راه منچستر +عکس

هافبک استقلال به نفت مسجدسلیمان پیوست

فیلم/ اعتراض سید جواد هاشمی به رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی

تاسیس دفاتر نمایندگی بیمه ایران در خارج از کشور؛ شوخی یا جدی؟!/ دغدغه شرکت‌های بیمه، صدور بیشتر بیمه ثالث شده است!

قول روحانی به مردم برای برقراری ثبات ارزی و تامین دارو