تاریخ انتشار: ۱۵:۰۵ - ۲۵ مهر ۱۳۹۹

اگر مسئولین ما کمی محبت داشتند، شجریان مال ما بود

نقویان تأکید کرد: حرف من این است که مردمی که با سلاح ایمان بیاورند، آن ایمان ارزشی ندارد. ایمانی ارزش دارد که از روی عشق، میل، رغبت و اشتیاق باشد. قرآن می‌گوید «لا اِکْراهَ فِی الدّین»؛ اساسا این دین جوری است که با اجبار و زور نمی‌توانید کسی را وادار به آن کنید.

صجبت های نقویان درمورد شجریان

اقتصاد۲۴ - دبیر سابق شورای عالی گزینش کشور با تأکید بر اینکه پیامبر (ص) با شمشیر رحمت دل‌ها را فتح کرد، گفت: رهبر معظم انقلاب سال ۸۸ در نماز جمعه فرمود روش ما جذب حداکثری و دفع حداقلی است. کسانی که خیلی سنگ ولایت را به سینه می‌زنند بگویند تا حالا چند نفر را جذب کرده اند. جذب یعنی کسی که دارد می‌رود را به این طرف بکشیم. کسی که انتقاد دارد و ناراحت است را توانسته ایم جذب کنیم یا هرچه بلد بودید در روزنامه نوشته اید؟

حجت الاسلام و المسلمین ناصر نقویان در هیأت عشاق الائمه حزب مردم سالاری با اشاره به ماجرای جنگ حنین و کار رسول خدا (ص) گفت: اگر مسئولین ما کمی محبت داشتند، شجریان مال ما بود. ما او را در دامن خیلی‌ها انداختیم که خودش هم دوست نداشت دو مصاحبه با آن‌ها داشته باشد. خیلی وقت‌ها کار با یک محبت و یک مهربانی حل می‌شود؛ کما اینکه پیامبر (ص) حل می‌کرد.

دبیر سابق شورای عالی گزینش کشور افزود: حافظ خطاب به کسانی که به صندلی‌های خود چسبیده اند می‌گوید «فی الجمله (یک لحظه) اعتماد مکن بر ثبات دهر- کین کارخانه‌ای ست که تغییر می‌کنند». زود روزگار عوض می‌شود و کارخانه عالم می‌چرخد. قرآن می‌گوید «تلک الایام نداول‌ها بین الناس».

وی ادامه داد: اگر قرار است که این دین بر بقیه ادیان غلبه کند، بقیه ادیان چه ادیانی هستند؟ هرکس می‌گوید حق با من است. جالب است کسی که هیچ خبری از ادیان دیگر ندارد می‌گوید حق با من است. تو اگر همه تورات و انجیل را خوانده‌ای و اوستا را تماما خواندی، آن وقت می‌توانی بگویی حق با من است. ما وارد این بحث نمی‌شویم. فرض می‌کنیم همین دینی که ما داریم را خدا گفته می‌خواهد بر همه برتری بدهد و دین شما جهان شمول شود.

نقویان اظهار داشت: بحث این است که با چه ابزاری خدا می‌خواهد این کار را انجام دهد. بعضی از دوستان می‌گویند ما اسرائیل را بیچاره می‌کنیم و کاخ سفید را می‌گیریم و حسینیه می‌کنیم. یک فرض این است که با قدرت سلاح و توپ و تانک این کار انجام شود. این فرض معقول نیست. ممکن است سلاح ما برتر هم باشد. اشکالی هم ندارد؛ چشم ترامپ هم کور شود. یک نفر می‌گفت این تحریم‌ها کاغذ پاره است الآن می‌گویند این تحریم‌ها ما را بیچاره کرده است. یک نفر هم نیست بگوید چند مدل حرف می‌زنید. قرآن می‌گوید خدا خیلی عصبانی می‌شود حرفی بزنید که همین جوری از دهانتان در برود.

وی تأکید کرد: یک حرف نامربوط، به خصوص اگر در سطحی باشد که طنین این صدا جامعه را در نوردد، گناهش از هزار عرق خوری و زناکاری بدتر است؛ شک نکنید، دلیل و روایت دارم. چون آن فرد عرق خور خودش دارد در گوشه‌ای گناه می‌کند و فردا هم ان شاء الله توبه می‌کند و خدا هم توّاب و رحیم و «یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعًا»، اما وقتی ذهنیت جامعه عوض شد، «ذنب لایغفر» است. اگر من کاری کردم که مردم از دین برگشتند چطور می‌توانم شب قدر العفو العفو بگویم؟! تمام ذهن‌هایی که برگردانده‌ای را باید سر جایش بیاوری. آب رفته‌ای است که محال است برگردد.

این پژوهشگر مسائل دینی افزود: فرض می‌کنیم یک روز با سلاح برتر آمریکا را هم گرفتیم. حرف من این است که مردمی که با سلاح ایمان بیاورند، آن ایمان ارزشی ندارد. ایمانی ارزش دارد که از روی عشق، میل، رغبت و اشتیاق باشد. قرآن می‌گوید «لا اِکْراهَ فِی الدّین»؛ اساسا این دین جوری است که با اجبار و زور نمی‌توانید کسی را وادار به آن کنید. سالهاست با گشت ارشاد مردم را وادار کرده اید روسری سرشان کنند. به نظر شما این روسری سر کردن ارزشی دارد؟ آمار رابطه‌های پنهانی را هم دارید؟ سفیر جمهوری اسلامی در کشوری به من گفت این‌ها از هر جهت از ما سالم‌تر هستند.

وی ادامه داد: در مکه و مدینه که همه روسری و برقع هم دارند؛ پس چرا به آن‌ها فحش می‌دهید. می‌گوییم این‌ها ظاهر اسلام است. چطور مال آن‌ها ظاهر است و مال ما باطن است؟ دادگاه‌های آن‌ها واقعا خلوت است، ولی به مجتمع قضایی شهر مقدس مشهد بروید و ببینید چه خبر است. چه کار کرده ایم که همه مردم با هم دعوا دارند و همه با هم داریم می‌جنگیم؟ همه تقصیر ماهواره‌ها و دشمن است و ما هیچ تقصیری نداریم؟ این‌ها همه پسران نوح هستند که فاسد شده اند؟ چه زود خودشان را جای انبیاء و اولیاء می‌گذارند. «کار پاکان را قیاس از خود مگیر/ گرچه باشد در نوشتن شیر شیر». اگر پیامبر (ص) همین لباس را داشت و من همین لباس را دارم، من هم پیامبر (ص) می‌شوم؟

نقویان گفت: گزینه دوم این است که خدا معجزه می‌کند و مردم همه مسلمان می‌شوند. این هم فایده ندارد. چون خدا برای پیامبرش این کار را نکرد؛ می‌خواهد برای نواده پیامبرش حضرت مهدی (عج) این کار را انجام دهد؟ قانون خدا که عوض نمی‌شود. یک گزینه می‌ماند. چه چیزی باعث شد دین اسلام رشد کرد؟ اول اینکه حرف‌های پیامبر (ص) معقول و منطقی بود و مدام می‌گفت «افلا تعقلون»، «افلا یتفکرون» و «افلا یتدبرون». چرا فکر نمی‌کنید خدایی که من می‌گویم با عقل سازگارتر است یا خدایی که این سنگ پرست می‌گوید؟ می‌دیدند این منطقی‌تر است. دوم با فطرتتان بسنجید. فطرت انسان صداقت و راستی است. پیامبر (ص) به زن‌ها می‌گوید خیانت نکن و وقتی به فطرت خودش مراجعه می‌کرد می‌دید فطرتش همین را می‌گوید.

وی یادآور شد: پیامبر (ص) یک چیز دیگر هم داشته که در کنار این‌ها معنی پیدا می‌کند. قرآن می‌گوید «ما أَرْسَلْناکَ إِلاَّ رَحْمَةً لِلْعالَمینَ». تو با شمشیر رحمت دل‌ها را فتح می‌کنی. داعش کم آدم کشته؟ هیتلر و موسولینی هم آدم کشته اند؟ پس چرا کسی کشته مرده این‌ها نیست؟ پیامبر (ص) با شمشیر حلم، گذشت، رحمت و بزرگواری دل‌ها را فتح کرد. ابزار مهم ریاست، قدرت و نفوذ کلام نیست؛ مهمترین ابزار ریاست، سعه صدر است و اینکه بتوانی راحت چشم پوشی کنی. به قول صائب تبریزی «مردم مصاف در همه جا یافت می‌شود/ در هیچ عرصه مرد تحمل ندیده ام». خدا در قرآن به پیامبر می‌فرماید «فَبِمَا رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ». تو به لطف خدا با آن‌ها نرم هستی و این نرمش و گذشت تو آن‌ها را دور تو جمع کرده است. «وَلَو کُنتَ فَظًّا غَلیظَ القَلبِ لَانفَضّوا مِن حَولِکَ». اگر بداخلاق بودی همه از دورت پراکنده می‌شدند.

دبیر سابق شورای عالی گزینش کشور اظهار داشت: هرکس از ما انتقاد کند، ممنوع التصویر و ممنوع المنبرشان می‌کنیم؛ پست و مقام آن‌ها را می‌گیریم. کسی می‌تواند بفهمد احترامی که به من می‌گذارند از ترس است و یا از عشق است؟ ببینید آفریقا راجع به نلسون ماندلا چه می‌گویند. ۲۷ سال زندان بود. حالا که آقا رئیس جمهور شده و سفید‌ها اقلیت شده اند، وقت انتقام است و می‌تواند همه را اعدام کند. قدرت نداشت؟ به دخترش گفت اگر آفریقا را دوست داری امروز بهترین روز بخشیدن است. هر جا می‌رفت همه به افتخارش بلند می‌شدند؛ چون بزرگ بود و بزرگی به ملتش یاد داد.

وی تأکید کرد: بعد از اینکه ابوسفیان یاران پیامبر (ص) را کشت، یک نفر از یاران گفت «الیوم یوم الملحمه»، اما پیامبر (ص) پاسخ داد «الیوم یوم المرحمه». پیامبری که من و شما اعتقاد به علم غیبش داریم و می‌داند فرزندان این ابوسفیان جنایتکار با فرزندان معصومش چه خواهند کرد؛ در عین حال او را می‌بخشد. رهبر معظم انقلاب سال ۸۸ در نماز جمعه فرمود روش ما جذب حداکثری و دفع حداقلی است. کسانی که خیلی سنگ ولایت را به سینه می‌زنند بگویند تا حالا چند نفر را جذب کرده اند. جذب یعنی کسی که دارد می‌رود را به این طرف بکشیم. کسی که انتقاد دارد و ناراحت است را توانسته ایم جذب کنیم یا هرچه بلد بودید در روزنامه نوشته اید؟ آن جور دینش را غلبه می‌داد.

نقویان در پایان گفت: وقتی علم با حلم در می‌آمیزد یک معجون ضد گلوله درست می‌کند که جز آدم‌های حسود، هیچ کس حریف شما نیست. امام رضا (ع) که علیه مأمون سلاح جمع نمی‌کرد. امام صادق (ع) که علیه منصور کار پارتیزانی نمی‌کرد. از جاذبه معنوی و رحمانی این‌ها می‌ترسیدند و آن‌ها نداشتند. چون بزرگی خرج دارد و باید از خودت بگذری و به جای نفرین دعا کنی و به جای خشم لبخند بزنی. مگر کار هرکسی است؟! حافظ می‌گوید «تحصیل عشق و رندی آسان نمود اول/ آخر بسوخت جانم در کسب این فضائل». خیلی سخت است. باید به کوره آتش بروی تا بتوانی عده‌ای را جذب کنی. پیامبر (ص) این کار را کرد تا خداوند به ایشان مدال «خلق عظیم» داد و گفت تو با مهربانی دل‌ها را جذب کرده‌ای و من خدا به تو نمره «عظیم» می‌دهم. آه پیامبر (ص) مهر و نفرینش دعا بود.

 

منبع: جماران

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

شاهرخ استخری: گول دخترا رو نخوردم! + عکس

پسر سنگدل اهوازی پدر خود را سلاخی کرد + جزئیات قتل فجیع

بلعیده شدن دختر ۱۸ ساله در خانه

آغاز واکسیناسیون رانندگان تاکسی در کشور

استقلالی‌ها با رانندگی یک خانم به قائمشهر رفتند + عکس

کشمکش استقلالی‌ها برای پایان اعتصاب

فیلم/ امیرمحمد زند: در ایتالیا از من می‌پرسیدند همه ایرانی‌ها خوشتیپ هستند؟

پراید ثابت ماند؛ پژو گران شد

غفور امتیاز آورترین بازیکن ایران شد

فیلم/ واکنش سحر قریشی به آهنگی که تتلو برای او خوانده است

سارق بخت‌برگشته هنگام فرار از طبقه چهارم افتاد و جان باخت

قیمت تخم مرغ باز هم بالاتر خواهد رفت

جواد فروغی کیست؟!

جشن پسرهای خوش‌تیپ ایران پس از پیروزی مقابل لهستان + عکس

پیروزی شیرین والیبال ایران مقابل لهستان

فیلم/ بازگشت دختر ربوده شده قزوینی به ایران بعد از ۱۸ سال

فیلم/ اتفاق عجیب در المپیک ۲۰۲۰

اعلام پنج گروه جدید برای تزریق واکسن

ادعای عجیب بازیکن پرحاشیه درباره پیشنهادهایش

فیلم/ استودیویی به شکل اژدها

علی مطهری علت مشکلات کم آبی خوزستان را فاش کرد

سد گتوند و هزار مصیبت آبی!

فیلم/ زندگی دسته جمعی طوطی دریایی در صخره‌های ساحلی

نشانه‌های جدی کمبود آب بدن کودکان و بزرگسالان

ابراهیم رئیسی تجارت ایران و روسیه را آزاد می‌کند؟

پست اینستاگرامی سایت رهبری درباره خوزستان +عکس

زگیل تناسلی چیست و چه شکلی دارد؟

لاهیجان‌زاده: هورالعظیم با مجوز شورای عالی امنیت به نفع شرکت نفتی چینی خشک شد

تبریک رئیسی به مدال آور طلایی المپیک

گزینه رئیسی برای وزارت جهادکشاورزی کیست؟

چطور با دارچین قند خون را فوری کاهش دهیم؟

پیام مهم مجیدی به هیات مدیره استقلال

کدام شهر‌ها در مصرف برق رکورد زدند؟

نامه انجمن صنفی خبازان به اتحادیه نانوایان مشهد

مطالبه صنعتگران رفع قوانین دست و پاگیر است

فیلم/ تکذیب شایعه درگذشت سیما بینا

۲۴ درمان خانگی برای کاهش تب