تاریخ انتشار: ۱۶:۱۰ - ۱۵ دی ۱۳۹۹
مشاور مدیرعامل سازمان بنادر اعلام کرد:

بندر شهیدرجایی ظرفیت تبدیل شدن به بندر نسل سوم را دارد

مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه حضور در پسکرانه بندر شهید رجایی به نفع سرمایه‌گذار است، گفت: پروژه ۲۴۰۰ هکتاری اراضی بندر شهید رجایی، یک پروژه فوق العاده ملی است که می‌تواند علاوه بر ارزآوری به اشتغالزایی هم منجر شود.

بندر شهید رجایی

اقتصاد۲۴ -سعید عظیمی در خصوص تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری در اراضی ۲۴۰۰ هکتاری‌ بندر‌ شهید رجایی به ارزش ۱۰۰ هزار میلیارد ریال و ۸۰۰ میلیون یورو که چهرم آذرماه سال جاری با حضور وزیر راه و شهرسازی امضاء شد، تصریح کرد: با این تفاهم‌نامه قرار است بندر شهید رجایی از نسل دوم به سوم تبدیل شود؛ ارتقای نسل بنادر لازمه وجودی توسعه هر کشور است و در همین راستا، وزارت راه و شهرسازی و سازمان بنادر ارتقای بنادر کشور به نسل سوم را با جدیت دنبال می کنند.

عظیمی ادامه داد: ‌بر همین اساس وزارت راه و شهرسازی؛ ارتقای بندر شهید رجایی که حجم بالایی صادرات و واردات دارد را در دستور کار خود قرار داده و در گام نخست، ۲۴۰۰ هکتار به اراضی پسکرانه بندر الحاق شد که این به تنهایی ظرفیت بندرشهید رجایی را به ۲ برابر ارتقاء می‌دهد.


بیشتر بخوانید: پهلوگیری ۹ فروند کشتی حامل نهاده‌های کشاورزی و دامی در بندرشهیدرجایی


وی افزود: در کنار این منطقه، زمین‌های دیگری بود که با سعی و تلاش آنها به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شد که در اتصال با بندر شهید رجایی است و قرار است با اقدامات انجام گرفته کاملا جزو اراضی بندر شود؛ جهت اتصال کامل یک بزرگراه از میان آن رد می‌شود که برای این مساله یکسری پیشنهاد به سازمان راهداری و شرکت ساخت ارائه شده است.

مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با هماهنگی‌های انجام گرفته، قرار است این مسیر ۵۰۰ متری که از ضلع شمالی اراضی رد می‌شود با پیشنهاد گذاشتن ۲ پل روی این تکه از مسیر و با برداشته شدن آن، مقدار اراضی به ۴۸۰۰ متر افزایش پیدا کند.

تبدیل بندر شهید رجایی به بندر نسل سوم با یک الگوی مناسب

عظیمی گفت: وقتی عمده صادرات و واردات کشور از طریق دریا انجام می‌گیرد، ‌بهتر است کارخانه‌ها را در کنار دریا داشته باشیم. به همین خاطر بهترین گزینه برای این اتفاق کارخانه‌های صنعتی و شرکت‌های بزرگ معدنی هستند که برخی از آنها بزرگترین هلدینگ بورسی مواد معدنی بوده که کار تولید سرب، روی، مس و منگنز را انجام می‌دهند. 

وی تصریح کرد: برای این مجموعه‌ها به همین خاطر فرقی ندارد که آن را در اصفهان بزنند یا خراسان شمالی؛ چون در کل هزینه حمل و نقل، گمرک و مالیات برای‌شان گران تمام می‌شود اما وقتی کارخانه‌ای چسبیده به بندر راه‌اندازی کنند این خود می‌تواند یک زمینه برای کاهش قیمت تمام شده محصول باشد و ارزآوری هنگفتی برای کشور به وجود بیاورد. این موضوع باعث شده، بنادر نسل سوم در دنیا بنادر موفقی باشند و برهمین اساس به دنبال پیاده‌سازی این الگو در بندر شهید رجایی بودیم تا این اتفاق مهم رقم بخورد.

 سازمان بنادر به آماده‌سازی این اراضی ورود نخواهد کرد

مجری طرح ۲۴۰۰ هکتاری بندر شهید رجایی در پاسخ به سوالی مبنی بر برخی نگرانی‌ها بابت حریم و حدود این اراضی که گفته می‌شود مشخص نیست و بدون داشتن زیرساخت از تپه و سنگلاخ تشکیل شده در مورد این موضوع که سازمان بنادر و دریانوردی بدون توجه به این موارد؛ تنها به دنبال امضای یک قرارداد بوده است، اظهار داشت: در این زمینه اشتباهی که وجود دارد این است که سازمان بنادر به هیچ عنوان در بحث آماده‌سازی با توجه به الگوی جدیدی که وجود دارد، ورود نخواهد کرد.

عظیمی ادامه داد: الگویی که در خیلی از کشورهای دنیا در حال انجام است و ما آن را به اجرا گذاشته‌ایم. در این زمینه با سرمایه‌گذار صحبت شده است که تنها سازمان بنادر، زمین را در اختیار آنها قرار خواهد داد و حتی شاید آب و گاز و برق را هم باید خود سرمایه‌گذاران تامین کنند.

وی افزود: به عنوان مثال یکی از شرکت‌های معدنی بزرگ حاضر در این تفاهم‌نامه اعلام داشته است که خودش ۱۱۰۰ دستگاه ماشین آلات سنگین دارد و کار آماده‌سازی را خودش بر اساس استانداردهای لازم انجام خواهد داد؛ چرا که معتقدند طرح آن‌ها با طرح مدنظر ما متفاوت است. به عنوان مثال این مجموعه باید بر اساس استانداردهای خودش جایی را برای منبع روی تعبیه کند و به همین خاطر در صحبت‌های اولیه قرار شد آماده‌سازی با خود این سرمایه‌گذاران باشد.

به هیچ سرمایه‌گذاری زمین واگذار نمی‌کنیم، بلکه اجاره می‌دهیم

مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه بیان داشت:‌ نکته مهم دیگر این است که به هیچ عنوان زمینی به این سرمایه‌گذاران واگذار نخواهد شد و تنها به آنها اجاره داده می‌شود. به همین خاطر آماده‌سازی پای خودشان است و این یک امتیاز برای وزارت راه و شهرسازی و مجموعه سازمان بنادر ودریانوردی است که هیچ هزینه‌ای برای آماده‌سازی پرداخت نمی‌کنند.

عظیمی افزود: سازمان بنادر می‌توانست در این زمین‌ها برای درآمدزایی خیلی از موارد همچون ساخت انبار را اجرایی کند اما چون به دنبال ارتقای بنادر است به جای اینکه سازمان ۲ تا ۳ هزار میلیارد هزینه کند و در ادامه کارهای توسعه‌ای متوقف شود، اینگونه از ظرفیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی استفاده کرد.

وی ادامه داد: به همین منظور در وهله نخست از مجموعه‌های معدنی دعوت به عمل آورده شد چون خودشان ماشین آلات داشته و هزینه‌ها برای آن‌ها کمتر می‌شود. قطعا برای سازمان بنادر مقدور نیست آماده‌سازی کارخانه مس را در برنامه داشته باشد چون استانداردهای خاص خودش را دارد و همین امر باعث شد با نهایی شدن کار، زمین‌ها به این شکل به سرمایه‌گذاران واگذار شود.

اراضی سنددار سازمان واگذار می‌شوند نه زمین‌های دارای معارض

مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درخصوص وجود معارض در اراضی ذکر شده و این شائبه که هیچگونه اقدامی در خصوص آنها انجام نشده است، گفت: در این اراضی سازمان بنادر و دریانوردی نزدیک به ۲۷۰۰ هکتار زمین دارد که تنها ۳۵۰ هکتار آن معارض دارد.

عظیمی افزود: به همین خاطر هیچ عقل سلیمی نمی‌گوید که به خاطر این میزان زمین بقیه زمین‌هایی که سند دارند و نزدیک به ۱۷۰۰ هکتار هستند بدون استفاده نگه داشته شوند. در این مسیر به هیچ عنوان زمین‌هایی که معارض دارند با توجه به اینکه تیم حقوقی دنبال کار آن‌هاست، واگذار نخواهند شد.

وی ادامه داد: با این کار بعد از ۱۵ سال بدون استفاده بودن این زمین ها، خون تازه‌تی به رگ‌های زمین منطقه تزریق شد تا با این سرمایه‌گذاری شاهد رشد روز افزون بندر باشیم. در این اراضی ۲۴۰۰ هکتاری نزدیک به ۱۸۰۰ هکتار از آن‌ها سند رسمی دارد و حول و حوش ۵۲۰ هکتار در حال تهیه سند بوده و ۳۵۰ هکتار هم معارض دارد که در مجموع نزدیک به ۲۷۰۰ هکتار می‌شود.

پیگیری برای تبدیل وضعیت تفاهم نامه به قرارداد تا ۱۴۰۰

مشاور مدیرعامل سازمان بنادر ودریانوردی در مورد اینکه ضمانت اجرایی این تفاهم نامه‌ها چیست و چه موقع به قرارداد تبدیل خواهد شد، گفت: در این مورد، یکسری مسائل در مورد شرکت‌های حاضر در این تفاهم نامه مطرح شد و اعدادی را اعلام کردند که به هیچ وجه درست نیست. همه شرکت‌های حاضر در این تفاهم نامه شرکت سهامی عام هستند و تنها یک شرکت به واسطه برخی مشکلات بابت مجموعه بالادستی خودش چند روز قبل از این تفاهم نامه ثبت شد.

عظیمی افزود: تمامی شرکت‌های حاضر در این تفاهم‌نامه از شرکت‌های توانمند بوده و به هیچ‌وجه چند روز قبل ثبت نشده و همان‌طور که گفته شد تنها یک شرکت بوده است و با مابقی شرکت‌ها از شش ماه قبل نامه‌نگاری‌های لازم انجام شده است که سازمان بنادر با آن شرکت جدید هم به طور مستقیم کار نداشته و طرف ما شرکت بالادستی آن است.

وی ادامه داد: این شرکت‌ها همه برای این تفاهم‌نامه اعلام آمادگی کردند و فعلا هیچ چیز منجر به قرارداد نشده‌ است. سازمان بنادر بعد از اعلام آمادگی این شرکت‌ها و حضور در فاز نخست این تفاهم‌نامه در مراحل بعد طرح‌های آن‌ها و قیمت‌های اجاره را مورد بررسی قرار خواهد داد و به همین خاطر هنوز زمینی اجاره نشده است. امیدواریم طبق هماهنگی‌ها ظرف چند ماه آینده یعنی تا ابتدای سال ۱۴۰۰ با پیگیری‌های انجام گرفته تبدیل به قرارداد اجرایی شوند.

پروژه ۲۴۰۰ هکتاری اراضی بندر شهید رجایی یک پروژه کم‌نظیر ملی است

مجری طرح ۲۴۰۰ هکتاری بندر شهید رجایی با بیان‌ این که درخصوص این تفاهمنامه متاسفانه یکسری مطالب با یک نگاه مغرضانه بیان شده است، تصریح کرد:‌ تمامی این شرکت‌های حاضر در این تفاهم‌نامه از شرکت‌های بزرگ تولیدی بین‌المللی هستند که ظرفیت بالایی دارند.

عظیمی افزود: پروژه ۲۴۰۰ هکتاری اراضی بندر شهید رجایی یک پروژه فوق‌العاده ملی است که می‌تواند علاوه بر ارزآوری به اشتغال‌زایی هم منجر شود. هم اکنون شرکت‌هایی که پا پیش گذاشته‌اند با استقبال شدیدی این تفاهم‌نامه را دنبال می‌کنند چرا که این کار می‌تواند تا نزدیک به ۴۲ درصد هزینه‌های تولید را برای آنها پایین بیاورد.

منبع: فرینا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

هفته آینده کجاها برف می آید؟

توصیه‌های ظریف به بایدن درمورد برجام

حال علی انصاریان چطور است؟

گدایی زن زیبا به خاطر زیبایی اش! + عکس!

مرد بی غیرت برای تجاوز جنسی به زنش ۸ مرد اجیر کرد

ساعد سهیلی و ساقدوش هایش + عکس

ملیکا زارعی و دخترش + عکس

شرط سالار عقیلی برای بازیگر شدن

کاخ مجلل پوتین

بحران کمتر دیده شده در خط دفاع پرسپولیس

فیلم/ گم شدن حمید فرخ نژاد در کوه

حباب سکه ترکید

مخالفت دولت با ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی / واعظی: مجلس وابستگی بودجه به نفت را زیاد کرده است

رونمایی از گریم بهرام رادان در فیلم جدید نرگس آبیار +عکس

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز جمعه ۳ بهمن ۹۹

عصر جدیدی‌ها می‌آیند + جزئیات و فیلم

محمود فکری: حسرت آسیا در دلم مانده است

فیلم/ تصویری از عامل انتحاری انفجار دوم دیروز بغداد (۱۸+)

اعلام جزئیات شکایت از وزیر ارتباطات

جزئیات لغو تراکنش‌های بانکی بدون کد ملی

واعظی خودش متهم به مداخله در بورس است/ مجلس کوتاه نمی‌آید

تعیین سقف پاداش بازنشستگی

برف و کولاک در ۱۹ استان کشور

توضیح ظریف درباره بدهی ایران به سازمان ملل

بازار جهانی طلا در سراشیبی

تیم ایتالیایی به دنبال شیخ دیاباته

بایدن نیامده استیضاح می‌‎شود؟!

سقف معافیت مالیاتی حقوق اعلام شد

مسابقه بزرگ ایلان ماسک با جایزه ۱۰۰ میلیون دلاری

سرانجام پروژه ارائه اینترنت با بالون چه شد؟

غائله مسکن مهر امسال تمام می‌شود؟

بورس‌های آمریکا و آسیا صعودی ماندند

شرط دولت بایدن برای لغو تحریم‌های ایران

استقلال سهمیه مستقیم آسیا گرفت

تجارت نیاز به رایزن بازرگانی دارد نه تغییر نام وزارت خارجه/ چرا دولت برای اعزام رایزن بازرگانی هزینه نمی‌کند؟

سهام عدالتی‌ها مراقب پیامک‌های جعلی باشند

پیش‌بینی روند معاملات بورس تا پایان سال ٩٩