تاریخ انتشار: ۱۳:۰۶ - ۱۶ دی ۱۳۹۹
شاخص سازان در محاق

کاهش ۲۴ هزار واحدی شاخص کل و رشد شاخص هم‌وزن

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۱۶ دی‌ماه با کاهش ۲۴ هزار و ۲۶۹ واحدی به رقم یک میلیون و ۳۵۰ هزار و ۲۱۴ واحد عقب‌نشینی کرد. هرچند امروز شاخص کل روند نزولی داشت، اما شرکت‌های کوچک با رشد قیمت سهام، شاخص هم‌وزن را ۶۳ صدم درصد افزایش دادند و باعث سبز شدن نقشه بازار شدند. امروز نماد‌های شاخص‌ساز از جمله فملی، فولاد، شستا، فارس، کگل، تاپیکو و وبملت بیشترین تاثیر را در کاهش شاخص کل داشتند

بورس تهران

اقتصاد۲۴ - گوی و میدان دوباره به دست شرکت‌های کوچک افتاده است. حداقل در ۳۰ دقیقه ابتدای بازار امروز شرایط به این شکل بوده و شاهد رشد شاخص هم‌وزن و کاهش شاخص کل بورس هستیم. در این ساعات شاخص کل ۹ هزار و ۴۰۰ واحد معادل ۶۸ صدم درصد عقب‌نشینی کرده و شاخص هم‌وزن رشد ۴۴ صدم درصدی را پشت سر گذاشته. بعد ۳۰ دقیقه از شروع بازار، شاخص کل در محدوده یک میلیون و ۳۶۵ هزار واحد قرار دارد و نماد‌های فملی، شستا، وبملت، خودرو، وپارس، وتجارت و شپنا بیشترین تاثیر را بر کاهش آن گذاشته‌اند.به وجود کاهش شاخص کل بورس در ابتدای معاملات، اکثریت بازار در دست نماد‌های سبزرنگ است. طوری که از مجموع ۳۲۵ نماد معامله شده در بورس، ۱۸۱ نماد در مدار صعودی قرار دارند و ۱۴۴ نماد ازش سهام خود را از دست داده‌اند. در بازار فرابورس هم از مجموع ۲۲۲۵ نماد معامله شده، ۱۵۷ نماد با افزایش قیمت سهام روبرو هستند و ۶۸ نماد روند نزولی دارند.

پیشتازی شرکت‌های کوچک به وضوح مشاهده می‌شود. بازار به شرایط سه هفته قبل برگشته و در هر گروهی سمت راست سبزتر از سمت چپ نقشه بازار است. مثلا در گروه خودرو و ساخت قطعات که بیشترین آمار معاملات را به خود اختصاص داده، خودرو، خساپا، خگستر و خبهمن در آستانه صف فروش قرار دارند، اما در این سو شاهد رنگ سبز برای نماد‌های کوچک مثل خچرخش، خاور، ختور و خنصیر هستیم. در گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری، عرضه حقوقی‌ها در سه بانک ملت، صادرات و تجارت کار دست این سه نماد بزرگ داد. طوری که یک روز بعد از بازگشایی دوباره به مدار نزولی افتادند و بازار در پی جبران غیبت آن‌ها در ریزش هفته اخیر است. در کنار این سه، دی، وپارس و وپست هم روند نزولی دارند. هرچند در این گروه نماد‌های کوچک و سبزرنگی مثل وگردش و وکار هم به چشم می‌خورند.

محصولات غذایی از وسط به دو نیم شده‌اند. غصینو، غبهار، غمهرا و غپینو ارزش سهام خود را از دست داده و در طرف مقابل غشاذر، غنوش، غگرجی و دیگر نماد‌های کوچک گروه سبزرنگ هستند. محصولات شیمیایی بازار متعادلی را تجربه می‌کنند. بزرگتر‌ها مثل پترول، شگویا، بوعلی، نوری و فارس قرمزرنگ هستند و دور، دور کوچکتر‌هایی مثل شتوکی، وپترو، شکربن و شکلر است. دارویی‌ها امروز سراسر سبزرنگ هستند و شاهد بازگشت روند صعودی به نماد برکت هستیم. انبوه‌سازی‌ها به جز ثاخت، ثشاهد و ثنام با افزایش قیمت سهام روبرو شده‌اند. نماد‌های بزرگ فلزی از جمله و فولاد و فملی ارزش سهام خود را ازدست داده، اما نماد‌های کوچک گروه مثل کویر، فپنتا و فروش در مدار صعودی حرکت می‌کنند. بیمه‌ها، حمل و نقل، زراعت، لیزینگ‌ها، هتل و رستوران، ساخت دستگاه‌های ارتباطی، کاشی و سرامیک و ساخت محصولات فلزی از جمله گروه‌های سبزرنگ بازار امروز هستند.

یک سوم بازار صف خرید دارند

از دیگر عجایب بازار منفی امروز اینجاست که حدود ۱۹۸ نماد که ۳۱ درصد بازار را تشکیل می‌دهند، صف خرید دارند. ارز مجموع صف‌های خرید در ساعات میانی معاملات امروز به حدود دو هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان می‌رسد. در طرف مقابل تنها در ۵۹ نماد معادل ۹ درصد بازار سرمایه شاهد تشکیل صف فروش هستیم و ارز مجموع آن‌ها حدود هزار و ۲۲۲ میلیارد تومان است. باید توجه داشته باشید که نماد‌های بزرگ به واسطه بازارگردان فعالی که دارند، به سختی به صف فروش می‌روند و برای همین تعداد صف‌های فروش کمتر است.

غنوش؛ سنگین‌ترین صف خرید بازار

شرکت نوش مازندران که برای دوره‌ای رکورددار بازدهی یکساله در بورس بود، دوباره روند صعودی در پیش گرفته و امروز شاهد تشکیل صف خرید به ارزش ۸۰ میلیارد تومان است که سنگین‌ترین صف خرید بعد از نماد تازه عرضه شده چخزر با ارزش ۱۹۵ میلیارد تومان به حساب می‌آید. کوثر با صف خرید ۷۵ میلیارد تومانی و اوان با صف خرید ۷۴ میلیارد تومانی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. از جمله دیگر نماد‌های دارای صف خرید در بازار امروز می‌توان به عگیلا، رافزا، فرزین، وکار، وایران، فسپا، غشاذر، ونفت و حتاید اشاره کرد. 

دی؛ سنگین‌ترین صف فروش بازار

نماد بانک دی در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های فروش قرار گرفته است. ارزش صف تشکیل شده توسط سهامداران این شرکت برای فروش سهام خود به حدود ۱۵۸ میلیارد تومان می‌رسد. گدنا، پربازده‌ترین عرضه اولیه ۹۹ که دیروز روند صعودی آن به پایان رسید، امروز در رتبه دوم سنگین‌ترین صف فروش با صف ۱۴۶ میلیارد تومانی است. وکبهمن هم شرایط مشابهی دارد و برای آن صف فروش ۵۸ میلیارد تومانی تشکیل شده. از جمله دیگر نماد‌های دارای صف فروش سنگین می‌توان به وتجارت، کماسه، خگستر، وبصادر، ولپارس و وبملت اشاره کرد. طوری که می‌توان گفت بانکی‌ها رکورددار صف فروش در بازار امروز هستند.  

عرضه اولیه سپیدار؛ ۶۰ هزار تومان کنار بگذارید

۲۶ میلیون سهام شرکت سپیدار سیستم آسیا با نماد سپیدار فردا چهارشنبه ۱۷ دی‌ماه به عموم سهامداران بورس عرضه می‌شود. در این عرضه اولیه، هر نفر می‌تواند تا سقف ۱۵ سهم به قیمت حداکثر سه هزار و ۹۸۰ تومان باری خرید سپیدار سفارش خرید ثبت کند. این یعنی شرکت در این عرضه اولیه نهایتا ۶۰ هزار تومان نقدینگی لازم دارد. البته در جریان عرضه اولیه در صورت مشارکت حدود ۴.۳ میلیون نفر مثل دفعات گذشته، احتمالا به هر نفر حدود شش یا هفت سهم سپیدار با ارزش ۲۴ تا ۲۸ هزار تومان تعلق خواهد گرفت. 

مسیر متفاوت برای شرکت‌های کوچک و بزرگ

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۱۶ دی‌ماه با کاهش ۲۴ هزار و ۲۶۹ واحدی به رقم یک میلیون و ۳۵۰ هزار و ۲۱۴ واحد عقب‌نشینی کرد. هرچند امروز شاخص کل روند نزولی داشت، اما شرکت‌های کوچک با رشد قیمت سهام، شاخص هم‌وزن را ۶۳ صدم درصد افزایش دادند و باعث سبز شدن نقشه بازار شدند. امروز نماد‌های شاخص‌ساز از جمله فملی، فولاد، شستا، فارس، کگل، تاپیکو و وبملت بیشترین تاثیر را در کاهش شاخص کل داشتند. 

منبع: فرارو
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

آمریکا تکلیف فروش بمب‌های هدایت شونده به سعودی را مشخص کرد

فیل‌هایی که نقاشی می‌کشند

بستری شدن دوباره مهدی تاج در بیمارستان

مقصر جدید قطعی برق کیست؟

انتقال تنها دلفین برج میلاد تهران به کیش

شیائومی به سرنوشت هواوی دچار شد

وعده سرخرمن دولت برای بازنشستگان تامین اجتماعی، معلمان و ایثارگران در سال ۱۴۰۰/ یک ردیف بودجه و چندین مدعی

روسیه یک پهپاد غول پیکر آزمایش کرد

دلفینارویوم برج میلاد برای همیشه تعطیل شد

اپل آیفون تاشو می‌سازد

قهر ارمنستان با ترکیه فرصتی برای فعالان اقتصادی ایرانی

اعتراف دلاری رییس‌جمهور

تعداد چک‌های برگشتی کاهش یافت

یک وزیر دیگر از کابینه ترامپ استعفا کرد

زلزله هرمزگان تنها یک مصدوم داشت

فرصت مناسب برای خرید در بورس چه زمانی است؟

۴ کاندیدای اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰

مجلس به دنبال اصلاح قانون معدن است

۲ وزارتخانه نورچشمی

واکنش به توهین قالیباف به روحانی از تریبون باز مجلس

واعظی: مسایل هسته‌ای پیچیده‌تر از آن است که هر فردی هرچه به ذهن‌اش بیاید را بگوید

اهمیت نقش زنان در پیشبرد وتوسعه جامعه اسلامی

بورس در «تله ارزندگی»

۲۵ درصد متقاضیان، تسهیلات رونق تولید گرفتند

آخرین آمار جهانی کرونا امروز شنبه ۲۷ دی ۹۹

ریزش قیمت طلا به این زودی جبران نخواهد شد

اسکان اضطراری ۱۲۰ زلزله زده هرمزگان

قیمت انواع گوشی موبایل امروز شنبه ۲۷ دی ۹۹ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز شنبه ۲۷ دی ۹۹ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز شنبه ۲۷ دی ۹۹ +جدول

قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت طلا امروز شنبه ۲۷ دی ۹۹ + جدول

جوانه دلشاد با چادر گل گلی + عکس

شاهرخ استخری و پدر زنش + عکس

مرد فراری از دست پلیس، گرفتار تمساح͏‌ها شد

جغد مینیاتوری نفیسه روشن + عکس

واتس‌اپ عقب‌نشینی کرد

تکذیب ضرب و شتم خانواده هاشمی در حرم امام