تاریخ انتشار: ۱۳:۰۸ - ۲۱ دی ۱۳۹۹
جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه ۲۱ دی‌ماه ۹۹

رشد ۲۱ هزار واحدی شاخص بورس در غیاب قیمت گذاری دستوری

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۲۱ دی‌ماه با رشد ۲۰ هزار و ۸۲۲ واحدی به رقم یک میلیون و ۳۰۶ هزار و ۷۱۴ واحد رسید و به کانال ۱.۳ میلیونی برگشت. در ابتدای معاملات شاخص کل تا ۲۴ هزار واحد رشد داشت، اما در ادامه روند نسبتا نزولی به خود گرفت. تا پایان معاملات شاخص کل ۱.۶۲ درصد و شاخص هم‌وزن ۱.۴۹ درصد رشد کردند که نشان می‌دهد شرکت‌های کوچک و بزرگ در کنار هم این رشد را رقم زدند. هرچند نماد‌های فولاد، شستا، وغدیر، فملی، شپنا و خودرو تاثیر بیشتری در رشد شاخص کل داشتند

شاخص بورس

اقتصاد۲۴ - فروشندگان سهام پشیمان شدند. شاخص کل بورس امروز کار خود را با رشد ۲۳ هزار واحدی آغاز کرده و با صف خرید در نماد‌های سنگین، شاهد بازگشت روند صعودی به بازار هستیم. لغو شیوه‌نامه وزارت صنعت برای قیمت‌گذاری فولاد در جلسه فوری روز گذشته معاون اول رئیس جمهور برای نجات بورس، نتیجه داده و در ۳۰ دقیقه اول ابتدای امروز شاخص رشد ۱.۷۸ درصدی شاخص کل و ۱.۱۸ درصدی شاخص هم‌وزن هستیم. موردی که نشان می‌دهد چه شرکت‌های کوچک و چه شرکت‌های بزرگ امروز روند صعودی دارند. تا این لحظه نماد‌های فولاد، فملی، شستا، خودرو، فارس، وغدیر و شپنا بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل گذاشته‌اند. 

بازار سبزرنگ بعد از لغو شیوه‌نامه جنجالی فولاد

 از مجموع ۳۱۰ نماد بورسی معامله شده در ساعات اولیه، شاهد افزایش قیمت سهام در ۲۷۰ نماد هستیم و تنها ۴۰ نماد روند نزولی دارند. همچنین در بازار فرابورس هم از مجموع ۲۳۱ نماد معامله شده، ۱۷۰ نماد سبزرنگ هستند و ۶۱ نماد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند. با این حساب می‌توان گفت امروز حدود ۸۰ درصد نماد‌های بازار سرمایه در مدار صعودی حرکت می‌کنند.

بررسی نقشه بازار نشان می‌دهد جلسه جهانگیری با بورسی‌ها نتیجه داده و حالا شاهد یک بازار سراسر سبزرنگ پر از صف‌های خرید سنگین هستیم. بیشترین آمار معاملات مرطوب به گروه خودرو است. در این گروه نمادهای خودرو، خچارس، خگستر و خزامیا بیش از چهار درصد افزایش قیمت را تجربه می‌کنند و شاهد تشکیل صف خرید در نمادهای کوچک و متوسط هستیم. خبهمن، خزر، خمحور و خفنر تنها نمادهایی هستند که در روند صعودی گروه همراهی نمی‌کنند. فولاد و فملی بالاخره یک روز خوش دیدند. گروه فلزات اساسی بیشترین تاثیر را از لغو شیوه‌نامه قیمت‌گذاری فولاد گرفته و حالا شاهد تشکیل صف خرید برای نماد فولاد مبارکه اصفهان هستیم. فملی هم در مدار صعودی حرکت می‌کند. در این بین فمراد، فروی و کویر نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می‌شوند و فرزین، فوکا و فپنتا نزولی هستند.

دیگر نمادهای فلزی اغلب با رنگ سبز به تابلو آمده‌اند. محصولات غذایی به جز خودکفا، غبهنوش و غبهار عموما شرایط خوبی را تجربه می‌کنند. مواد و محصولات دارویی بازار متعادلی دارند. هم نماد سبز و هم نماد قرمز در این گروه پیدا می‌شود. از نمونه قرمزها می‌توان به برکت و دبالک و از نمونه سبزها می‌توان به دیران و دتوزیع اشاره کرد. گروه فرآورده‌ها نفتی در ابتدا شاهد تشکیل صف خرید سنگین بود، اما در ادامه این صف جمع‌آوری شد. هرچند همچنان پالایشگاه‌ها سبزترین گروه بازار هستند. شپنا و شتران دو سه درصد و شبندر و شبریز در کنار شاوان شنفت پنج درصد افزایش قیمت را تجربه می‌کنند. امروز خوش‌خوشان صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF سهامی است. حتی دولتی‌ها هم به روند صعودی افتاده و شاهد رشد دو سه درصدی قیمت واحدهای دارا یکم و پالایش هستیم. هولدینگ‌ها از جمله شستا، نهادهای مالی، سیمانی‌ها، حمل و نقل و رایانه از جمله دیگر گروه‌های سبزرنگ بازار امروز هستند. در طرف مقابل هتل و رستوران، زراعت و عرضه برق و گاز از جمله معدود گروه‌هایی هستند که در بازار صعودی امروز رنگ قرمز به خود گرفته‌اند.

ابطال معاملات فروش حقوقی فولاد در حین بازار

هفت شرکت حقوقی در ساعات ابتدایی بازار زمانی که برای نماد فولاد مبارکه اصفهان صف خرید تشکیل شده بود، اقدام به فروش ۱۵ میلیون سهام کردند که یک سوم کل سهام عرضه شده در نماد فولاد را تشکیل می‌داد. همین اقدام باعث شد صف خرید فولاد برای دقایق جمع‌آوری شود و شاهد کاهش قیمت آن باشیم. ناظر بازار در اقدامی عجیب، پیش از پایان ساعات معاملات، فروش حقوقی را باطل کرد و شاهد کاهش سهم حقوقی‌ها از فروش فولاد بودیم. عموما ناظر بازار معاملات مشکوک را بعد از پایان ساعت معاملات بررسی و در صورت لزوم آن‌ها را باطل می‌کند. این اولین بار است که در حین بازار شاهد ابطال معاملات هستیم.

تشکیل صف خرید برای ۴۰ درصد نماد‌ها

بررسی تعداد و ارزش صف‌های خرید در ساعات پایانی معاملات امروز نشان می‌دهد حدود ۲۴۸ نماد که ۳۹ درصد بازار را تشکیل می‌دهند دارای صف خرید هستند. مجموع ارزش صف‌های خرید به رقمی حدود دو هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که در انتظار فروشنده هستند. در طرف مقابل ۹۰ نماد که ۱۴ درصد بازار را تشکیل می‌دهند صف فروش دارند و مجموع ارزش صف آن‌ها حدود هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان است.

شستا؛ سنگین‌ترین صف خرید بورس

شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی امروز بعد از مدت‌ها روند نزولی، دل سهامدارانش را شاد کرد. نماد شستا با صف خرید ۹۰ میلیارد تومانی که تا پایان معاملات حفظ شد، در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های خرید قرار دارد. حکشتی با صف خرید ۵۰ میلیارد تومانی در رتبه دوم و قرن با صف خرید ۴۵ میلیارد تومانی در رتبه سوم ایستاده‌اند. پارند، حتاید، غشاذر و ثبهساز از جمله دیگر صف‌های خرید سنگین بورس در بازار امروز هستند. در فرابورس هم فهرست سنگین‌ترین صف‌های خرید به ترتیب در اختیار سپیدار، کرمان، کلر، ذوب، رافزا، غگیلا و غصینو است.

شاخص بورس به رشد ۲۱ هزار واحدی بسنده کرد

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۲۱ دی‌ماه با رشد ۲۰ هزار و ۸۲۲ واحدی به رقم یک میلیون و ۳۰۶ هزار و ۷۱۴ واحد رسید و به کانال ۱.۳ میلیونی برگشت. در ابتدای معاملات شاخص کل تا ۲۴ هزار واحد رشد داشت، اما در ادامه روند نسبتا نزولی به خود گرفت. تا پایان معاملات شاخص کل ۱.۶۲ درصد و شاخص هم‌وزن ۱.۴۹ درصد رشد کردند که نشان می‌دهد شرکت‌های کوچک و بزرگ در کنار هم این رشد را رقم زدند. هرچند نماد‌های فولاد، شستا، وغدیر، فملی، شپنا و خودرو تاثیر بیشتری در رشد شاخص کل داشتند. در بین شاخص‌ساز‌ها فارس تنها نمادی بود که روی شاخص کل تاثیر نزولی گذاشت و به تنهایی آن را هزار واحد کاهش داد. 

افزایش ارزش معاملات روزانه به ۱۶ هزار میلیارد

معامله‌گران بورس امروز بیش از ۱۰ میلیارد سهام و اوراق مالی را در قالب یک میلیون و ۵۰۰ هزار معامله به ارزش ۱۱ هزار و ۳۳ میلیارد تومان دادوستد کردند. با در نظر گرفتن معاملات پنج هزار و ۲۹۲ میلیارد تومانی فرابورس، ارزش کل معاملات امروز بازار سرمایه به رقمی حدود ۱۶ هزار و ۳۲۵ میلیارد تومان می‌رسد که نسبت به روز گذشته افزایش پیدا کرده است. امروز فهرست نماد‌های پرتراکنش بورس در اختیار ولپارس، برکت، شتران، فملی، شپنا، خودرو و کاما بود. شاروم، زملاد، بپیوند، سپیدار، وسپهر، بگیلان و وپویا هم نماد‌های پرتراکنش فرابورس بودند.

منبع: فرارو
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

عکس‌های جدید یکتا ناصر با دخترش سوفیا

استقلالی‌ها برنامه میثاقی را تحریم کردند

همتی: تحریم‌ها نمی‌تواند روند قبل را طی کند

فولاد مبارکه بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان

هفته آینده کجاها برف می آید؟

توصیه‌های ظریف به بایدن درمورد برجام

حال علی انصاریان چطور است؟

گدایی زن زیبا به خاطر زیبایی اش! + عکس!

مرد بی غیرت برای تجاوز جنسی به زنش ۸ مرد اجیر کرد

ساعد سهیلی و ساقدوش هایش + عکس

ملیکا زارعی و دخترش + عکس

شرط سالار عقیلی برای بازیگر شدن

کاخ مجلل پوتین

بحران کمتر دیده شده در خط دفاع پرسپولیس

فیلم/ گم شدن حمید فرخ نژاد در کوه

حباب سکه ترکید

مخالفت دولت با ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی / واعظی: مجلس وابستگی بودجه به نفت را زیاد کرده است

رونمایی از گریم بهرام رادان در فیلم جدید نرگس آبیار +عکس

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز جمعه ۳ بهمن ۹۹

عصر جدیدی‌ها می‌آیند + جزئیات و فیلم

محمود فکری: حسرت آسیا در دلم مانده است

فیلم/ تصویری از عامل انتحاری انفجار دوم دیروز بغداد (۱۸+)

اعلام جزئیات شکایت از وزیر ارتباطات

جزئیات لغو تراکنش‌های بانکی بدون کد ملی

واعظی خودش متهم به مداخله در بورس است/ مجلس کوتاه نمی‌آید

تعیین سقف پاداش بازنشستگی

برف و کولاک در ۱۹ استان کشور

توضیح ظریف درباره بدهی ایران به سازمان ملل

بازار جهانی طلا در سراشیبی

تیم ایتالیایی به دنبال شیخ دیاباته

بایدن نیامده استیضاح می‌‎شود؟!

سقف معافیت مالیاتی حقوق اعلام شد

مسابقه بزرگ ایلان ماسک با جایزه ۱۰۰ میلیون دلاری

سرانجام پروژه ارائه اینترنت با بالون چه شد؟

غائله مسکن مهر امسال تمام می‌شود؟

بورس‌های آمریکا و آسیا صعودی ماندند

شرط دولت بایدن برای لغو تحریم‌های ایران