تاریخ انتشار: ۱۲:۲۱ - ۲۶ دی ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۳ نظر
چرا در قمیت های ارزنده همچنان عده ای فروشنده هستند؟

چرا بورس دوباره ریخت؟

میرمعینی با تاکید بر اینکه قیمت‌های امروز سهام بسیار ارزنده و جذاب برای سهام داران و فعالان بازار سرمایه است، اضافه کرد:با توجه به اصلاحی که اکثر نماد‌های بورسی و فرابورسی طی این چندماهه تجربه کردند، آن‌ها بسیار ارزنده هستند، اما به دلیل همان ناامیدی که به آن اشاره شد، همه منتظر هستند که قیمت‌ها با افت بیشتری مواجه شوند، تا بعد اقدام به خرید کنند

چرا بورس دوباره ریخت؟

اقتصاد۲۴ -در آخرین روز کاری هفته جاری، باز هم قرمزی تابلوی معاملاتی بورس تهران خودنمایی می‌کرد. با ثبت افت ۵/ ۲ درصدی نماگر سهام در این روز، حالا ضمن نزول ارزش کل بازار به کمتر از ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان، این شاخص تا رسیدن به کف پیشین خود در ۲۰ آبان تنها ۵/ ۱ درصد فاصله دارد.

به گزارش فرارو، به این ترتیب بورس تهران که پس از اصلاح ۳ ماهه، ۱۰ آذرماه تغییر فاز داده بود حال تا ورود مجدد به فاز خرسی، به یک افت ۵/ ۰ درصدی نیاز دارد. اما دلیل ریزش مجدد قیمت سهام آن نیز در ثابت ماندن محرک‌های بنیادی چه بود؟ به نظر می‌رسد چشم‌انداز کاهشی نرخ دلار و البته دخالت‌های دولتی یکی، دو هفته پیش بیشترین اثر در افت قیمت‌ها را داشته است.

دو دلیل عمده ریزش بورس

حمید میرمعینی کارشناس بازار سهام با اشاره به اینکه دو دلیل عمده در رابطه با نزول شدید یک هفته اخیر بورس می‌توان برشمرد، گفت: دلیل اول که بسیار مهم است، مربوط به کاهش خوشبینی‌هایی است که ناشی از کاهش تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به برجام است، در این رابطه با توجه به اتفاقاتی که رخ داد امید به آینده و بهبود اوضاع رنگ باخت و بسیاری نیز به این درک رسیدند که اوضاع اقتصادی طی ماه‌های پیش رو وخیم‌تر خواهد شد، یا اینکه حداقل آثار و نتایج مثبت مذاکرات مرتبط به این زودی‌ها هویدا نخواهد شد، بر اساس همین موضوع نیز خوشبینی جای خود را به بدبینی داد.

وی افزود: حال شاید این سوال پیش بیاید، در چنین شرایطی که چنین جو بدبینی به وجود آمده، چرا دلار در بازار با افزایش قیمت روبرو نشده، عمده دلیل این موضوع بحث‌هایی است که دولت در مورد کاهش قیمت دلار به ۲۰ هزار تومان مطرح کرده، اما به نظر می‌رسد اگر بخواهیم از لحاظ تحلیلی به این موضوع نگاه بینداریم باید گفت، این حربه دولت دوام چندانی نخواهد داشت و اگر این جو بدبینی و ناامیدی از شرایط آینده ادامه داشته باشد، بدون شک دلار نیز دوباره با افزایش قیمت روبرو خواهد شد و دیگر در این نرخ‌ها باقی نمی‌ماند.

میرمعینی با اشاره به اینکه ناهماهنگی در دولت و عدم حمایت از بورس دومین دلیل نزول بورس طی این مدت بوده است، اظهارداشت: طی این مدت در داخل دولت ناهماهنگی‌های زیادی رخ داده و این مسئله در سال‌های گذشته صدمات و ضرر‌های جبران ناپذیری به بورس و سهام داران بازار سهام وارد کرده است، در این باره موضوع شیوه نامه قیمت گذاری دستوری فولاد که وزیر صمت و این وزارتخانه سخت به دنبال اجرای آن بودند، بسیار به اعتماد اهالی بازار سهام ضربه وارد کرد، در این رابطه قیمت گذاری دستوری در فولاد تنها به توزیع رانت منجر می‌شود و به نفع دلالان و رانت خواران است، از سوی دیگر وقتی کالایی در بورس عرضه می‌شود، باید قیمت آن بر اساس مکانیزم بازار و با توجه به عرضه و تقاضا تعیین شود، نه این که قیمت آن دستکاری و دستوری تعیین شود.

این کارشناس بازار سهام اضافه کرد: علاوه بر این مسائلی که در مورد قیمت گذاری دستوری فولاد رخ داد، ما در بازار‌های دیگر از جمله خودرو، نیز چنین موضوعی را داریم، که به هیچ عنوان مطلوب نیست، اگر بخواهیم با نگاه اقتصادی به این موضوع نگاه کنیم، قیمت گذاری دستوری در هیچ بازاری جوابگو نیست و باعث ایجاد مشکلات زیادی از جمله توزیع رانت و ایجاد فساد می‌شود، بنابراین باید تعیین قیمت محصولاتی که در بورس عرضه می‌شود، بر اساس عرضه و تقاضا باشد، تا همه چیز شفاف باشد و دیگر رانتی در کار نباشد.

چرا در قیمت‌های ارزنده همه فروشنده هستند؟

وی با تاکید بر اینکه قیمت‌های امروز سهام بسیار ارزنده و جذاب برای سهام داران و فعالان بازار سرمایه است، اضافه کرد: با توجه به اصلاحی که اکثر نماد‌های بورسی و فرابورسی طی این چندماهه تجربه کردند، آن‌ها بسیار ارزنده هستند، اما به دلیل همان ناامیدی که به آن اشاره شد، همه منتظر هستند که قیمت‌ها با افت بیشتری مواجه شوند، تا بعد اقدام به خرید کنند، حتی در این زمینه حقوقی‌ها نیز می‌خواهند پایین‌تر اقدام به خرید کنند، متاسفانه این سیاست‌گذاری‌های غلطی که از سوی دولت انجام شده ضربه بزرگی به بورس وارد کرده، در این زمینه علاوه بر قیمت گذاری دستوری، مطرح کردن افزایش نرخ سود بانکی نیز از جمله دیگر مسائلی است که ریسک برای بورس ایجاد می‌کند و مانع رشد بورس می‌شود.
میرمعینی با اشاره تا زمانیکه ریسک‌های سیاسی و بین المللی از بین نرود، نمی‌توان انتظار رشد قابل توجه‌ای از بورس را داشت، ادامه داد: بنابراین باید این مسائل تعیین تکلیف شود تا این ریسک‌ها از میان برداشته شود، به بیان دیگر برجام باید مشخص شود، که چه سرنوشتی خواهد داشت و همچنین تحریم‌ها نیز آیا برداشته می‌شود یا خیر؟ این‌ها همه نکاتی هستند که حل شدن آن‌ها برای بورس از اهمیت بسزایی برخوردار است و می‌تواند بسیار راهگشا باشد.

وی یادآور شد: این در حالیست که اگر این انتظار را داریم که بورس بیشتر از این با نزول همراه نشود، باید دولت در این زمینه درست عمل کند، به بیان دیگر باید از بورس حمایت مناسب انجام دهد و سیاست گذاری‌های صحیح نیز در دستور کار قرار دهد، همچنین برای رشد بورس نیز نیاز به محرک قوی داریم.

منبع: فرارو
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
رحيم صرافان
0
0
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹
با سلام و ارزوي سلامتي همگي شما عزيزان در چند روز گذشته از هزاران كارشناس بازار سرمايه حتي يكنفر در باره اينكه اگر دلار به ١٥-١٧ هزار تومان برسد باين معني خواهد بود تحريمها كلا برداشته شده باشد امريكا به برجام برگشته باشد كه در اينصورت ارزش شركت هاي دلار محور valuation با استاندارد هاي بازارهاي ازاد قيمت گذاري خواهد شد براي مثال ملي مس با همين ذخاير و فروش فعلي بطور يقين كمتر از ٥٠-٦٠ ميليارد دلار ارزشگزاري نخواهد شد در مورد فولاد و پروشيمي ها همينطور با تشكر خداوند حافظ و نگهدارتان
رحيم صرافان
0
0
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹
با سلامي مجدد و ارزوي سلامتي شما عزيزان شايد يكمقدار ريختن بورس ها بعلت تنگ نظري و كوته بيني شماري از حقوقي ها باشه تصور بفرماييد امروز ثروت مدير عامل TESLA اقاي ELON MUSK يك شركت دو سه ساله ٢٠٠ ميليارد دلار برابر كل ارزش امروز بورس ايران واقعا چه بايد گفت ايران ثروتمند ايران داراي تاريخ چند هزار ساله و............. خداوند به همه دست اندركاران بورس ظرفيت إعطاء فرمايد با تشكر خداوند حافظ و نگهدارتان
رحيم صرافان
0
0
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹
با سلام و ارزوي سلامتي همگي شما عزيزان نكته جالب در مورد شركتهاي دلار محور اينكه هزينه هاي اين عزيزان ٩٠٪‏ به ريال انرژي ،كارگر ،كارمند و غيره هستش و ٩٠٪‏ تمام فروش به دلار چه در داخل و چه صادرات شما تصور بفرماييد حقوق كارگر ساده در غرب كمتر از ١٢ دلار در ساعت نيست باين معني در ايران بايد براي ٨ ساعت كار رقمي روزانه ٢.٤٠٠٠٠٠ تومان بايد پرداخت كنند خلاصه اينكه باين مردم ظلم نكنيد با هر اسمي كه با طراحي و فرار از پاسخگويي انها را تازه وارد هيجاني و ......... نام گزاراي كرديد ولي اينها كه اغلب هم جوان هستند گل هاي اين مملكت و بطور يقين إسرائيلي نيستند كه بايد نابود شوند با تشكر خداوند حافظ و نگهدارتان
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

پیش بینی قیمت طلا

متولدان سال ۱۴۰۰ سهام دار بورس می‌شوند

افتتاح ۲۵۰۰ مسکن محرومان در گلستان

فیلم/ تصاویری از آتش‌سوزی در انبار پنبه در خیابان مولوی تهران

واکنش علی کریمی به حرف‌های معاون وزیر

عراق برای پرداخت بدهی‌هایش به ایران اعلام آمادگی کرد

فیلم/ مدفون شدن خودرو‌ها زیر برف سنگین

امروز ۵۴۵ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد/ صف‌های فروش، جمع نشد

فیلم/ اختلالاتی که نگاه کردن مداوم به تلفن همراه در بدن انسان ایجاد می‌کند

معاون توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد منصوب شد

خودرو برقی هواوی امسال رونمایی خواهد شد

رئیس بخش عفونی مسیح دانشوری: سفرهای نوروزی باید ممنوع شود

شهاب حسینی از اینستاگرام خداحافظی کرد

دیدار سرپرست و اعضای هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی با مشاور رییس جمهور

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز شنبه ۹ اسفند ۹۹

هاپ آن - هاپ آف به منطقه آزاد کیش رسید

واکسیناسیون کرونا در سال ۱۴۰۰ به رونق صنعت گردشگری کمک می‌کند

فیلم/ خاطره جالب سروش صحت از خوابیدن عجیب و غریب شهاب حسینی!

آموزش هوانوردی در منطقه آزاد اروند

فیلم/ حضور 4 خورشید در آسمان سوئد

گاف و غلط‌نویسی در دیرین دیرین +عکس

دوئل احمدی نژاد و حدادعادل

سرپرست مدیریت توسعه صادرات، امورگمرکی و ارزش افزوده دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد منصوب شد

عادت‌های غلط که شما را در طول روز کم‌انرژی می‌کند

افزایش تقاضا برای سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی پیام

هشدار نوبخت به دولت بعدی در خصوص پرداخت یارانه‌ها

فیلم/ حمایت ستاره‌های فوتبال از علی کریمی برای انتخابات فدراسیون

امروز ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم وارد کشور می‌شود

اقدام ناشیانه بایدن در سوریه

دورخیز منطقه آزاد قشم برای تامین ۳۲۰ مگاوات برق جدید

طرح ساماندهی و هوشمندسازی مدیریت ترافیک مرزی در بازرگان الگویی برای سایر مرز‌های کشور

تصاویر منتخب حیات وحش هفته‎

فیلم/ پاسخ به شش سؤال درباره جریمه‌های کرونایی

هواوی P50 احتمالا نخستین گوشی دنیا با سنسور یک اینچ IMX800 خواهد بود

قیمت مرغ باید شکسته شود/ توزیع روزانه ۷۰ تن مرغ در البرز

مصوبه معافیت مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد تجاری به کجا رسید؟

نشانه‌های ریزش معاملات در بازار املاک