تاریخ بروز رسانی: ۲۲:۵۶ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
در گفتگو با اقتصاد۲۴ تشریح شد؛

جزئیات پروژه‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی/ محورهای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد ابلاغ شده است

مدیر توسعه سرمایه‌گذاری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: سند راهبردی توسعه مناطق آزاد با همفکری جمعی از خبرگان سازمان‌های مناطق و فعالان بخش خصوصی و خبرگان دبیرخانه پیش رفته است. در این اسناد راهبردی مسیر‌ها و محور‌های کلیدی کسب و کار مناطق مشخص شده است.

پروژه‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

اقتصاد۲۴ - چندی پیش پروژه‌های متعددی با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افتتاح شد. این رویداد دومین مرحله از رویدادی بود که با هدف افتتاح متمرکز و رونق تولید در این مناطق به بهره‌برداری می‌رسید. در شهریور ماه امسال با حضور رئیس جمهوری بیش از ۵۸ پروژه افتتاح شد. در مجموع طی دو افتتاحیه با حضور رئیس جمهوری ۱۱۸ طرح و پروژه افتتاح شده که عمدتاً با مشارکت بخش خصوصی بوده است. 

از این رو درباره جزئیات پروژه‌های افتتاح شده از سوی رئیس جمهوری و اهداف آتی افتتاحیه متمرکز با محمد خضرایی منش، مدیر توسعه سرمایه گذاری و انتقال فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفتگو کردیم که در ادامه می‌خوانید.

در رویداد شهریور، ۹۱ درصد پروژه‌های مناطق آزاد توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شد

وی در گفتگو با اقتصاد۲۴ با اشاره به رویداد اول افتتاحیه متمرکز پروژه‌های سرمایه‌گذاری شده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در شهریور ماه سال جاری، اظهار داشت: در این رویداد ۵۸ پروژه را در مناطق کیش، قشم، ارس و تعدادی از مناطق ویژه اقتصادی به بهره‌برداری رساندیم که مجموعاً برای ۴۴۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرد. ارزش مجموع این پروژه‌ها تقریباً ۱۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده که از این بین، تنها ۹ درصد از محل منابع داخلی سازمان‌های مناطق آزاد بوده است.


بیشتر بخوانید: ۲۰۰ پروژه آماده بهره‌برداری در مناطق ویژه اقتصادی طی ۲ سال آینده/ واردات مناطق ویژه تقریبا به صفر رسیده است


خضرایی منش با بیان اینکه در رویداد افتتاحیه متمرکز شهریور ماه، ۹۱ درصد پروژه‌ها توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شده است، گفت: این مسئله نشان می‌دهد که چقدر مناطق آزاد توانسته‌اند در ایجاد اکوسیستم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی موفق باشند.

مدیر توسعه سرمایه گذاری و انتقال فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد خاطرنشان کرد: در رویداد شهریور ماه پروژه ۸۰ هکتاری مجتمع گلخانه‌ای و یک مجتمع فولادی در منطقه آزاد ارس و در کیش نیز ۲ مگاپروژه، یک هتل ۵ ستاره و مرکز نوآوری کیش در ۱۲ طبقه برای میزبانی طرح‌های نوآور و استارت‌آپی جوانان کشور به بهره برداری رسید.

وی افزود: در منطقه آزاد قشم در شهریور ماه یک پایانه صادراتی و ترمینال نفتی افتتاح شد که رئیس جمهوری دستور بهره‌برداری از ماژول دوم نیروگاه سیکل ترکیبی را نیز صادر کرد. پروژه‌های مهم افتتاح شده در مناطق ویژه اقتصادی نیز شامل یک مجتمع عظیم کاشی و سرامیک در سرخس، مجتمع تولید لوازم خانگی شامل ماشین لباسشویی و یخچال فریزر در منطقه ویژه اقتصادی پیام، لوازم آرایشی بهداشتی و کارخانه تولید متریال ضد حریق  برای صنایع نفت و گاز پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی شیراز بودند.

سرمایه‌گذاری در اسکله منطقه آزاد انزلی به صورت BOT

خضرایی منش با اشاره به دومین رویداد افتتاح‌های متمرکز در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز گفت: مجموعاً ۶۰ پروژه را با ارزش ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رساندیم که در این رویداد نیز پروژه‌های قشم و انزلی و چهار منطقه ویژه را داشتیم.

مدیر توسعه سرمایه گذاری و انتقال فناوری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه در دومین افتتاحیه متمرکز پروژ‌های صنعتی و اقتصادی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی سهم بخش دولتی صرفاً  ۲ درصد بوده است، گفت: سهم عمده پروژه‌های اقتصادی متعلق به بخش خصوصی بوده است.

مناطق آزاد ایران

وی ادامه داد: در دی ماه نیز موفق شدیم پالایشگاه نفت خام فوق سنگین و یک واحد تامین یوتیلیتی و بخار آن را به بهره‌برداری برسانیم. در منطقه آزاد انزلی نیز اسلکه شماره ۱۳ بندر کاسپین را افتتاح کردیم. نکته قابل توجه این است که توانستیم با سرمایه‌گذاری به صورت BOT این اسکله را راه‌اندازی کنیم، یعنی بعد از یک دوره بهره‌برداری توسط بخش خصوصی تمامی زیرساخت ایجاد شده به دولت منتقل می‌شود. این مسئله ارزش پروژه را چندین برابر می‌کند.

خضرایی منش با اشاره به پروژه‌های سرمایه‌گذاری مناطق ویژه اقتصادی گفت: پروژه تولید کمپرسور در منطقه ویژه انرژی پارس، تعدادی پروژه توسعه زیرساخت‌های لجستیکی در منطقه ویژه اقتصادی کاوه به همراه تعدادی پروژه صنعتی دیگر در سهلان و سلفچگان افتتاح کردیم. در رویداد دوم برای بیش از ۳۲۰۰ نفر نیز اشتغال مستقیم ایجاد شده است.

مدیر توسعه سرمایه گذاری و انتقال فناوری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی درباره ایجاد اشتغال در مناطق آزاد گفت: میزان اشتغال‌زایی در حوزه صنعت نسبت به اشتغال‌زایی در حوزه خدمات بیشتر است. تقریباً به صورت متوسط ضریب ۳ را برای اشتغالزایی غیر مستقیم می‌توان درنظر گرفت، به این معنا که در رویداد افتتاح دوم احتمالاً حدود ۹ هزار نفر اشتغال غیر مستقیم و در رویداد اول نیز حدود ۱۲ هزار نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد شده است.

نحوه تعیین قابلیت‌های صنعتی مناطق آزاد 

خضرایی منش با اشاره به پروژه‌های صنعتی و اقتصادی مناطق آزاد نیز گفت: سند راهبردی توسعه مناطق آزاد با همفکری جمعی از خبرگان سازمان‌های مناطق و فعالان بخش خصوصی و خبرگان دبیرخانه پیش رفته است. در این اسناد راهبردی مسیر‌ها و محور‌های کلیدی کسب و کار مناطق مشخص شده است، یعنی از قبل معلوم است که منطقه آزاد ارس با توجه به ظرفیت بالای آب، دمای مناسب و شرایط اقلیمی متناسب، قابلیت زیادی برای فعالیت‌های گلخانه‌ای دارد. در این سطح محور‌های کلیدی کسب و کار به مناطق آزاد  ابلاغ شده و آن‌ها بر اساس این محورها اقدام به جذب سرمایه‌گذار در حوزه‌ها و رشته‌های مختلف می‌کنند.

وی افزود: البته تشخیص اینکه چه سرمایه‌گذاری با چه ارزشی در منطقه آزاد انجام بگیرد، اولین تصمیم گیر آن خود سرمایه‌گذار است. وقتی سرمایه‌گذار بر اساس آمایشی که در منطقه انجام داده به این نتیجه برسد که ایجاد اسکله در منطقه انزلی برایش منفعت داشته باشد، سعی می‌شود که همه امکانات برای او فراهم شود. سازمان منطقه آزاد در این مرحله پس از بررسی توانمندی و ظرفیت مالی و اجرایی متقاضی، طرح را تایید کرده و به دبیرخانه اعلام می‌کند.

مدیر توسعه سرمایه گذاری و انتقال فناوری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد بر مبنای آمایش منطقه پذیرش می‌کند. اگر سرمایه‌گذاری آب‌بر باشد، در مناطقی که مشکلات آبی دارند، جانمایی نخواهد شد. بیشتر ملاحظات مناطق آزاد برای رشته‌های سرمایه‌گذاری شده به این شکل است. اگر طرحی آلایندگی محیط زیستی داشته باشد، در مناطق حساسی مثل کیش و انزلی جانمایی نخواهد شد و عملاً از فهرست طرح‌های قابل قبول مناطق حذف خواهد شد.

وی افزود: قبل از افتتاح یک طرح، سه دوره ساخت پشت سر گذاشته می‌شود. در واقع میزان سرمایه‌ای که برای یک طرح اعلام می‌شود، طی یک دوره جذب شده است و نمی‌توان گفت که این میزان سرمایه‌گذاری در سال مشخصی جذب شده است و آن را مبنای آماری قرار بدهیم.

خضرایی منش با بیان اینکه سرمایه‌گذاری جذب شده در ۹ ماهه سال ۹۹ نسبت به ۹ ماهه سال ۹۸ تقریباً ۵۷ درصد رشد داشته است، گفت: عملاً مناطق آزاد نه‌تنها در تحقق اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و پروژه‌های ابلاغی ستاد موفق بودند، بلکه بسیار بالاتر از آن اعداد ابلاغی، موفق به جذب سرمایه گذار شدند. در واقع امسال نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد سرمایه گذاری‌ها در حوزه داخلی و خارجی محقق شده است.

مدیر توسعه سرمایه گذاری و انتقال فناوری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: در سال ۹۹ تاکنون ۱۵۸ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب کردیم و علیرغم وجود شرایط نامتناسب در اقتصاد بین‌المللی و تحریم‌های ظالمانه، مناطق آزاد همچنان در جذب و تحقق سرمایه‌گذاری موفق عمل کرده‌اند.

وی در پایان تصریح کرد: به مراتب بیشتر از این عدد، جلب سرمایه گذاری داشتیم که از طریق موافقتنامه‌ها ممکن شده است. البته این شاخص در آمار‌های ما خیلی جایی ندارد. امسال بعد از ۲۷ سال که مناطق آزاد در کشور ایجاد شده‌اند، برای اولین بار به صورت متمرکز نوبت دوم رویداد‌های افتتاح مناطق آزاد را در سال ۹۹ برگزار کردیم و امیدواریم نوبت سوم آن را نیز افتتاح کنیم. برای نیمه اول سال ۱۴۰۰ و نیز نیم سال دوم دولت بعدی، رویداد‌های افتتاح را نیز خواهیم داشت و طوری برنامه‌ریزی کرده‌ایم که هر یک از رویداد‌ها حداقل ۱۰ هزار میلیارد تومان ارزش سرمایه‌گذاری داشته باشد.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

کنایه تند روحانی به سعید جلیلی؛ ۷ سال مذاکره کردی، جز قطعنامه چه آوردی؟

فیلم/ رد پای خنده‌دار بیت‌کوین و ایلان ماسک در سریال رامبد جوان

یک برنامه برای گذر از خاموشی تهران

فیلم/ روحانی: اگر دیگران جای ما بودند حتما امروز همه قطعنامه‌ها بر سر ما می‌ریخت

سعید جلیلی انصراف نمی‌دهد

آخرین وضعیت پرواز‌های خارجی آزاد و ممنوعه کرونایی

فیلم/ حیوانات دو سر، پدیده‌ای نادر در حیات وحش

زمان اعلام نتیجه آرای انتخابات ریاست جمهوری

شور و حال انتخاباتی شب‌های تهران

میرسلیم: قرار نبود رئیسی وارد عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری شود

۹ میوه کم قند را با خیال راحت، روزانه مصرف کنید

قانون بانک مرکزی از طریق لایحه در دستور کار قرار گیرد

وزش باد شدید در برخی مناطق کشور

مشاوران املاک منطقه آزاد چابهار نسبت به اخذ مجوز فعالیت اقدام کنند

فیلم/ توضیحات سخنگوی ستاد انتخابات کشور در خصوص احراز هویت الکترونیکی

آخرین آمار جهانی کرونا چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

روانچی: ۲۷ شعبه در آمریکا آرای ایرانیان مقیم را اخذ می‌کنند

نفت گران شد

فیلم/ سرقت نافرجام از جواهرفروشی در برزیل

۶ نشانه بهداشتی محرومیت از خواب را جدی بگیرید!

ترکیب والیبال ایران مقابل برزیل مشخص شد

برای نخستین بار در مناطق آزاد کشور، سند برنامه توسعه تدوین می‌شود

ضرر ۵.۲ میلیارد دلاری رونالدو به کوکاکولا!

جشن و پایکوبی بازیکنان تیم ملی در بحرین +عکس

از لاریجانی در دولتم استفاده خواهم کرد/ رئیسی در قوه قضاییه بماند

فیلم/ نتیجه انتخابات قبل ظهر شنبه اعلام می‌شود

رئیسی پیشتاز است

شفاف‌سازی همتی درباره فردوسی‌پور و علی دایی

۱۵ اختراع خلاقانه‌ای که هر کسی آرزوی داشتن آن‌ها را در سر دارد +عکس

گرانی لاستیک در راه است/ عرضه لاستیک در بورس کالا به نفع مصرف کننده است

انتخابات ایران در رسانه‌های جهان

شرکت در جشنواره‌های بین المللی برای معرفی ژئوپارک قشم/افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری برای احداث هتل‌های درجه یک

فیلم/ مجید انصاری خطاب به کدخدایی: از چه می‌ترسید؟ فیلم را منتشر کنید!

اصولگرایان دست به دعا برداشتند

بازار داغ فروش ماینر در روز‌های خاموشی

این افراد واکسن کرونا نزنند

تصمیم جنیفر لوپز برای ازدواج با بن افلک