تاریخ انتشار: ۰۹:۴۷ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۹

بیش از ۸۰۰ محصول دفاعی داریم/ وارد بازی دشمنان نمی‌شویم

وزیر دفاع گفت: امروز به برکت انقلاب اسلامی در حوزه موشکی، دریایی، پدافندی و بسیاری از حوزه‌های دیگر جزو قدرت‌های برتر هستیم و دستاورد‌های بسیار بزرگی داریم.

بیش از ۸۰۰ محصول دفاعی داریم/ وارد بازی دشمنان نمی‌شویماقتصاد۲۴ - به نقل از وزارت دفاع، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در برنامه دوشنبه شب (۲۰ بهمن) تیتر امشب شبکه خبر با اشاره به اینکه مسیر بسیار موفقیت آمیز و خوبی را طی کرده‌ایم، گفت: بعد از انقلاب اسلامی مورد تحریم قرار گرفتیم و آمریکایی‌ها و دشمنان جمهوری اسلامی تلاش کردند تا دست جمهوری اسلامی به اقلام دفاعی نرسد.

وی با اشاره به اینکه با هدایت الهی و حکیمانه امام رحمة الله علیه و هدایت‌های میدانی رهبر انقلاب مسیر خودکفایی و خود اتکایی را در نیرو‌های مسلح انتخاب کردیم، افزود: در ابتدا با توجه به تجهیزات زیادی که در اختیار ارتش بود مسیر بازسازی تجهیزات را در پیش گرفتیم و به سمت مهندسی معکوس حرکت کردیم، لذا توانمندتر شدیم و از مهندسی معکوس عبور کردیم و شروع به طراحی کردیم.

وزیر دفاع گفت: طراحی‌های اولیه جزئی‌تر و سبک‌تر بود، اما هر چه جلوتر رفتیم به پیشرفت‌های خوبی رسیدیم و تبدیل به طراحان و تولیدکنندگان بزرگ شدیم که امروز می‌توانیم بخش اعظم نیازمندی‌های دفاعی کشور را خودمان تامین کنیم.

وی ادامه داد: امروز به حدی از پیشرفت در صنایع دفاعی رسیده ایم که بیش از ۸۰۰ محصول داریم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با اشاره به اینکه در ساخت ناوشکن‌ها ما تقریباً شبیه به دنیا حرکت می‌کنیم و شرایط خوبی را داریم گفت: دفاتر طراحی داریم و مرتب بازخورد دریافت می‌کنیم، این بازخورد در پرونده‌های جدید اعمال می‌شود.

وی افزود: در تسلیحات و تجهیزات مهمترین نکته این است که خودکفا هستیم و همه تسلیحات و تجهیزات از رادار‌های مختلف، توپ ها، موشک ها، ضد کروز‌ها بر روی شناور استفاده می‌شود؛ لذا ما متکی به خودمان هستیم و هم سطح دنیا حرکت می‌کنیم، ما حقیقتاً شرایط بهتری داریم. امروز به برکت انقلاب اسلامی در حوزه موشکی، دریایی، پدافندی و بسیاری از حوزه‌های دیگر جزو قدرت‌های برتر هستیم و دستاورد‌های بسیار بزرگی داریم.

امیر حاتمی با اشاره به دستاورد‌های رونمایی شده در سال‌های اخیر گفت: مسیر ما مسیر تحقیق و توسعه است و دستاورد‌های بسیار و تجهیزات بسیاری تولید کرده‌ایم که بخشی از آن‌ها قابل گفتن نیست و ما بخش مختصری از آن‌ها را رسانه‌ای می‌کنیم؛ ما با توجه به تهدیدات و نگاهمان به آینده و همچنین ظرفیت‌های در دسترس برنامه توسعه دفاعی را پیش‌بینی کردیم و در حوزه‌های موشکی، پدافند و دریایی به دلیل اهمیتی که در حوزه دفاعی برای ما داشتند، توجه ویژه به آن‌ها شد. البته این به معنای آن نیست که ما در دیگر حوزه‌ها سرمایه‌گذاری نکردیم.

وی تمرکز بر روی دقت و نقطه زنی موشک‌ها را هدف دیگر وزارت دفاع در سال‌های اخیر اعلام کرد و گفت: ما امروز بحمدالله به توانمندی بالایی در دقت موشک‌ها رسیدیم که می‌توانیم در خشکی و دریا اهداف را با دقت بسیار بالا مورد اصابت قرار دهیم.

وزیر دفاع، موشک شهید قاسم سلیمانی که در سال جاری رونمایی شد را نقطه اوج توانمندی دفاعی و نماد بازدارندگی ایران دانست و گفت: در روز صنعت دفاعی دو موشک بسیار استراتژیک شهید سلیمانی و شهید ابو مهدی که یک موشک کروز دریایی با برد بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر است رونمایی شد. همچنین در کروز زمینی به برد بیش از هزار و ۴۰۰ کیلومتر رسیده ایم که برد بسیار خوب و قابل توجه است.

وی پیشرفت کشور در حوزه پدافند را بسیار خوب دانست و گفت: امروز تمامی رادار‌ها و موشک‌های پدافندی در برد‌های مختلف در داخل کشور تولید می‌شود و ما چندین سامانه خوب مانند سوم خرداد که در نیروی هوافضای سپاه است و یا سامانه ۱۵ خرداد که در نیروی پدافند هوایی ارتش امروز بکار گرفته می‌شود، را داریم. در حوزه دریا نیز دستاورد‌های بسیاری داریم که دنا در آینده‌ای نزدیک رونمایی خواهد شد.

امیر حاتمی در ادامه به پیشرفت‌های حوزه هوایی اشاره کرد و گفت: ما امروز بحمدالله می‌توانیم جنگنده تمام بومی کوثر و جت آموزشی یاسین را تولید کنیم؛ همچنین در حوزه پهپاد یکی از قدرت‌های برتر جهانی هستیم و دستاورد‌های بسیار خوبی در این حوزه به دست آورده‌ایم.

وی با اشاره به پرتاب موفقیت آمیز ماهواره بر ذوالجناح گفت: ما در سال ۸۷ با سیمرغ جایگاه خود را تثبیت کردیم، اما نیاز بود ماهواره بر‌های سنگین‌تر با ارتفاع بیشتر را تولید کنیم. این مسیر با ذوالجناح و سروش در آینده ادامه پیدا خواهد کرد.

وزیر دفاع در ادامه به ویژگی‌های ناوشکن دنا اشاره کرد و گفت: این ناو تمام ویژگی‌های ناو‌های گذشته را دارد و در کنار آن از تسلیحات و تجهیزات توانمندتری برخوردار است و امیدواریم تا پایان سال به ناوگان نیروی دریایی ملحق می‌شود.


بیشتر بخوانید: پاسخ عباس عبدی به یک پرسش:چرا انقلاب شد؟


وی ادامه داد: ما در تمامی تجهیزات و تسلیحات و رادار‌هایی که در روی ناو‌ها استفاده می‌کنیم، شرایط بسیار خوبی داریم و تمام این تجهیزات را در داخل تولید می‌کنیم.

وی در خصوص اقداماتی که وزارت دفاع برای صنعت خودرو و کمک به این صنعت انجام داده است، گفت: استفاده از صنایع توسعه یافته بخش دفاعی در سایر حوزه‌ها یک سیاستی است که مورد تاکید مقام معظم رهبری است و ایشان تاکید کردند که این اطلاعات فناوری‌ها و دانش‌ها با سرعت بیشتری در اختیار بخش‌های صنعتی کشور قرار بگیرد.

وزیر دفاع افزود: البته ما به هیچ وجه قصد ورود به کار‌هایی که توسط بخش خصوصی و سایر اعضا انجام می‌شود را نداریم و صرفاً می‌خواهیم فناوری‌هایی که در بخش دفاع به دست آمده است را برای حل مسائل صنایع دیگر استفاده کنیم و حوزه خودرو نیز بعد از رفتن خارجی‌ها از صنعت خودروسازی تعداد زیادی خودرو در کارخانه‌های ما وجود داشت که بعنوان مثال یک قطعه نداشتند و با همکاری وزارت دفاع قرار شد که متناسب با نیازی که دوستان خودروساز اعلام می‌کند این همکاری صورت بگیرد و این قطعات تولید شود.

امیر حاتمی با بیان اینکه حدود ۱۰۰ دانشگاه در حال همکاری هستند، گفت: همکاری بسیار خوب و نزدیکی با دانشگاه‌های مختلف داریم که این همکاری‌ها دستاورد‌های بسیار خوبی داشته است.

وی در خصوص تهدیدات اخیر رژیم صهیونیستی گفت: رژیم صهیونیستی خودش را شکست خورده در برابر جمهوری اسلامی ایران می‌داند. آن‌ها تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هر آنچه را اراده کرده بودند پیش برده و در همه جنگ‌ها پیروز شده بودند و برای آن‌ها این باور شکل گرفته بود که کسی یارای مقاومت در برابر آن‌ها را ندارد، اما الهام بخشی از انقلاب اسلامی برای ملت‌ها این فضا را ایجاد کرد که آن‌ها آسیب پذیر هستند و به طور مشخص رژیم صهیونیستی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هیچگونه موفقیتی را نتوانست به دست بیاورد.

وزیر دفاع گفت: آن‌ها به معنای واقعی کلمه در تمام جنگ‌ها شکست خورده اند و شکست‌های خود را ناشی از انقلاب اسلامی می‌دانند و به همین دلیل بغض و کینه را نسبت به ایران دارند و به دنبال این هستند تا یک کاری را علیه ایران انجام دهند، اما آنچه مسلم است ما از لحاظ دفاعی دارای یک قدرت و استحکام هستیم و دشمنان به خوبی از این مطلع هستند؛ به عنوان مثال در جریان شهادت شهید سلیمانی هیچ کس فکر نمی‌کرد که یک کشوری بتواند پایگاه آمریکا را مورد هدف مستقیم قرار دهد، اما با آن اقدام نشان دادیم که اگر کسی منافع ما را تهدید کند پاسخی شدیدتر خواهیم داد.

امیر حاتمی گفت: آن‌ها می‌دانند که کاری نمی‌توانند علیه جمهوری اسلامی انجام بدهند؛ البته بخشی از این تهدیدات از روی استیصال و برای این است که بگویند ما وجود داریم، ما دارای قدرتی هستیم که می‌توانیم به تهدیدات به خوبی پاسخ دهیم.

وزیر دفاع در خصوص تناسب بودجه دفاعی کشورمان با توجه به تهدیدات در منطقه، گفت: ما در حوزه منابع مورد نیاز تلاش کردیم با خلاقیت و با توجه به محدودیت‌های کشور برنامه ریزی کنیم. ما می‌دانیم که دشمنان می‌خواهند هزینه‌هایی را بر ما تحمیل کنند و وارد این بازی نمی‌شویم. بودجه دفاعی ما قابل قیاس با هزینه‌های کشور‌های منطقه در حوزه تسلیحات نیست، اما با همین بودجه کار‌های مؤثری را انجام می‌دهیم و یکی از این کار‌های مؤثر داشتن صنعت دفاعی و تولید تجهیزات بومی و البته استفاده از توان بومی است.

وی با اشاره به سفر چند روز اخیر خود به هندوستان گفت: دیپلماسی دفاعی و گسترش این دیپلماسی یکی از برنامه‌های وزارت دفاع است و ما سعی می‌کنیم از فرصت‌ها استفاده کنیم و ارتباط را با دوستان و همسایگان خود برقرار کنیم و هندوستان نیز یکی از کشور‌های در حال توسعه است که پیشرفت‌های بسیار خوبی را در حوزه‌های مختلف داشته است. ما همچنین منافع مشترکی در این کشور داریم و سعی کردیم در این سفر از فرصت به وجود آمده برای گفتگو و تبادل نظر و گسترش همکاری‌ها استفاده کنیم.

امیر حاتمی در ادامه با اشاره به پایان تحریم تسلیحاتی ایران گفت: این اتفاقی که افتاد تنها یک موضوع دفاع این بود و در واقع یک موفقیت سیاسی برای ملت ایران و نیرو‌های مسلح بود. زیرا آمریکایی‌ها بسیار تلاش کردند تا این اتفاق رخ ندهد، آن‌ها تلاش زیادی کردند که محدودیت را حفظ و تبدیل به تحریم کنند، اما شکست سنگینی خوردند و این پیروزی از لحاظ سیاسی موفقیت قابل توجهی برای ایران است.

وی ادامه داد: از لحاظ دفاعی نیز فرصت محترمی برای کشور ماست. امروز هیچ کشوری در دنیا محدودیت قانونی برای همکاری با ایران در این حوزه ندارد و البته تجهیزات و فناوری‌ها و دستاورد‌های بسیاری داریم که قابل عرضه به بازار جهانی است و می‌توانیم فروش خوبی داشته باشیم که خود این فروش محصولات نیز می‌تواند دستاورد‌های سیاسی اقتصادی برای ما داشته باشد.

امیر حاتمی ادامه داد: رویکرد کلی ما در حوزه دفاعی یک رویکرد معقول و قابل قبول است، ما تولید مواد اولیه را دنبال کردیم و به دستاورد‌های خوبی رسیده‌ایم. در کل اگر بخواهیم بگوییم چه وضعیتی داریم باید بگویم در دوره فشار حداکثری که آمریکایی‌ها بیشترین جنایت را علیه ملت ما انجام دادند، پیشرفت‌های بسیار خوبی داشتیم و آن‌ها نتوانستند در مسیر توسعه ما ممانعت ایجاد کنند.

وزیر دفاع گفت: در آینده نزدیک در حوزه پدافند خبر‌های بسیار خوبی خواهیم داشت.

وزیر دفاع در پایان به دستاورد‌های حوزه زیر سطحی در کشورمان اشاره کرد و گفت: ما توانستیم در سال‌های اخیر زیر سطحی فاتح را بسازیم که تماماً بومی و تولید دست جوانان کشورمان است.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

آل کثیر شاگرد جلالی شد!

کارگر با حقوقش باید ماهی دوبار گوشت بخورد

فیلم/کوهنوردی زوج ترکیه‌ای قبل از اقدام جنون‌آمیز

بهزاد نبوى رئیس نهاد اجماع ساز اصلاح‌طلبان شد

عکس / سحرقریشی از دست همه عصبانی است

یک استوری که خرید جدید تراکتور را لو داد + سند

احتمال کاهش قیمت در بازار مسکن

لاغری زیاد شهره سلطانی + عکس

هدیه‌ی عجیب زن سنگدل برای روز ولنتاین

حال خوش کمند امیرسلیمانی + عکس

سفر بهاره رهنما به خارج از کشور در کرونا + عکس

نسرین مقانلو در شهر موش‌ها + عکس

عکس/ماشین ساره بیات چیست؟

برای کاهش فشار خون این مواد غذایی را مصرف کنید

مرسدس بنز کلاس C مدل ۲۰۲۲ رونمایی شد + عکس

۹ نفر در زلزله دوباره سی سخت مصدوم شدند

شناسایی دارویی با قابلیت درمان کرونا

قیمت خودرو‌های سایپا امروز چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹ + جدول

هشدار روحانی به مخالفان توافق ایران و آژانس

شاخص کل بورس بار دیگر در آستانه از دست دادن کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار قرار گرفت/ نام نماد‌هایی که بیشترین کاهش قیمت را داشتند

تجهیزات انفجاری کشف شده از تروریست عوارضی تهران ـ قم

قیمت تبلت اپل و لنوو امروز چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹ + جدول

۶۰ هزار مرد متاهلِ ۱۰ تا ۱۸ ساله در ایران داریم

مدافع تراکتور در فهرست خرید محمود فکری

هواپیمای مسی به رئیس جمهور رسید + عکس

تمهیدات سامسونگ برای خریداران گوشی تاشو

اعلام قیمت گرانترین خانه معامله شده در تهران

شوک قیمتی مسکن در راه است؟ / پیش بینی قیمت‌ها بعد از نوروز

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹

پول یحیی در شهرخودرو پیش‌خور شد!

وضعیت بازار مسکن در اسفندماه/ قیمت ملک در مناطق مختلف تهران

قیمت دلار و یورو امروز چهارشنبه ششم اسفند ۱۳۹۹

خبر مهم همتی/آغاز پرداخت بدهی کره‌جنوبی به ایران

وقتی علی دایی از مرگ گریخت +عکس

بازدید وزیر ارتباطات از غرفه منطقه ویژه اقتصادی پیام در نمایشگاه تلکام

ساماندهی اتباع خارجی شاغل در بازار‌های قشم و درگهان

شیکاگونومیکس