تاریخ بروز رسانی: ۱۵:۱۹ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱۲ نظر

شوک قیمتی مسکن در راه است؟ / پیش بینی قیمت‌ها بعد از نوروز

بهمن ماه امسال عمیق‌ترین رکود بازار املاک در مقایسه با ماه‌های مشابه سال‌های قبل از آن دست‌کم از سال ۱۳۸۸ تاکنون رقم خورد؛ یک ماه مانده به پایان سال که انتظار می‌رفت با توجه قرار گرفتن در بازه زمانی شب عید معاملات رشد کند فقط ۲۹۵۰ فقره معامله ملک در تهران به امضا رسید که این حجم از کسادی در ماه‌های بهمن ۱۱ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

شوک قیمتی مسکن در راه است؟ / پیش بینی قیمت‌ها بعد از نوروز

اقتصاد۲۴ - ماه گذشته و در شرایطی که توقع می‌رفت پس از سه ماه کسادی، معاملات مسکن به دلیل نزدیک شدن به هفته‌های پایانی سال و قرار گرفتن در بازه زمانی جابه‌جایی‌های شب عید مقداری رشد کند، تحت تاثیر افت توان تقاضای واقعی و عقب‌نشینی سرمایه‌گذاران از بازار املاک روند کاهشی معاملات که از آبان ماه قبل شروع شده بود ادامه پیدا کرد. بر اساس اعلام مصطفی‌قلی‌ خسروی ـ رئیس اتحادیه مشاوران املاک ـ بهمن ماه امسال تنها ۲۹۵۰ فقره معامله ملک اعم از مسکونی، تجاری و اداری در شهر تهران به امضا رسید که نسبت به ماه قبل ۳۳ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۲ درصد کاهش یافت. این حجم اندک معاملات املاک از سال ۱۳۸۸ تاکنون به‌جز فروردین ۱۳۹۹ بی‌سابقه بوده است. از سال ۱۳۸۸ پس از مصوبه شورای عالی مسکن اطلاعات تعداد معاملات و قیمت مسکن پایتخت از طریق درج معاملات توسط بنگاه‌های ملکی در سامانه املاک و مستغلات جمع‌آوری می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد فقط در فروردین امسال که دفاتر املاک تعطیل بودند و معاملات تحت تاثیر شیروع ویروس کرونا قرار گرفت تعداد معاملات املاک با ۴/۱ فقره کمتر از بهمن سال جاری بوده است.

حتی شهریورماه سال گذشته که رکورد جدیدی در کسادی معاملات به ثبت رسیده بود ۳۹۰۲ فقره خرید و فروش ملک در تهران انجام شد که ۲۷۸۷ فقره آن مربوط به واحدهای مسکونی بود. با بیرون آوردن آمار معاملات واحدهای مسکونی بهمن امسال از کل قراردادهای خرید و فروش املاک تهران که معمولا هر ماه توسط بانک مرکزی انجام می‌شود وضعیت رکود، بیشتر خود را نشان می‌دهد. روند کاهش معاملات از آبان ماه همزمان با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و افت قیمت ارز شروع شد؛ به طوری که در ماه‌های آبان، آذر و دی به ترتیب ۵۰۷۲، ۳۱۲۴ و ۴۴۲۷ معامله ملک در تهران منعقد شد که در مقایسه با ماه‌های مشابه سال قبل ۱۲ درصد افزایش، ۷۴ درصد کاهش و ۶۸ درصد کاهش یافت.


 بازار آپارتمان‌های ۲۰ ساله
با اینکه آرشیو گزارش سال‌های قبل از ۱۳۹۶ در سایت بانک مرکزی موجود نیست، بررسی‌ها نشان می‌دهد از سال ۱۳۹۲ به بعد یازدهمین ماه طی سال‌های اخیر، پررونق بوده و به‌جز بهمن ۱۳۹۷ با ۳/۹ هزار فقره در سایر سال‌ها بین ۱۳ تا ۱۸ هزار فقره معامله مسکن در تهران به امضا رسیده است. طبق گزارش‌های ارائه شده توسط بانک مرکزی بین سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ تعداد معاملات مسکن در تهران به ترتیب ۵/۱۴، ۵/۱۵، ۳/۱۶، ۶/۱۵، ۴/۱۸، ۳/۹ و ۲/۱۳ هزار فقره بوده است. همچنین در ماه‌های فروردین سال‌های ۱۳۹۳ تاکنون به‌جز فروردین امسال چنین رکودی سابقه نداشته است. بین سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۹ در ماه‌های فروردین به ترتیب ۲/۷، ۹/۴، ۹/۵، ۳/۵، ۵، ۴/۳ و ۲/۱ هزار فقره معامله مسکن در تهران منعقد شده است. همزمان با تهران، بازار مسکن در کل کشور نیز با رکود مواجه شد. طی بهمن ماه ۱۳۹۹ تعداد ۲۷ هزار و ۶۳۸ مبایعه‌نامه (قرارداد خرید و فروش ملک) در کشور به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳۲ درصد و ۳۸ درصد کاهش یافته است. کارشناسان عوامل مختلفی را برای افت فشار بازار مسکن عنوان می‌کنند که مهم‌ترین آن می‌تواند انتظار برای احیای برجام و انتخابات ریاست جمهوری ایران باشد.
چه بسا کاهش توان خرید متقاضیان واقعی عامل اصلی افت معاملات نباشد؛ چرا که در ماه‌های قبل از آبان ماه که بازار تا حدودی رونق داشت، عمده خرید و فروش‌ها توسط سفته‌بازان و سرمایه‌گذاران انجام می‌شد. طبق برخی آمار ۷۷ درصد معاملات مسکن در ایران را خرید و فروش‌های سرمایه‌گذارانه تشکیل می‌دهد. مهدی روانشادنیا ـ کارشناس اقتصاد مسکن ـ با بیان اینکه به‌جز مقطع زمانی قطعنامه ۵۹۸ با ریزش قیمت مسکن مواجه نبوده‌ایم، گفت: توان اقتصادی خانوارها به‌عنوان یک مولفه تاثیرگذار اجازه رشد قیمت مسکن را نمی‌دهد و حتی پس از انتخابات و دولت بعدی هم پرش قیمت بعید به نظر می‌رسد. همچنین مصطفی‌قلی خسروی ـ رئیس اتحادیه مشاوران املاک ـ در تحلیل وضعیت کنونی بازار مسکن، گفت: کسادی معاملات به گونه‌ای است که فروشندگان و سازندگان به خریداران اصرار می‌کنند.

قیمت ها در حال کاهش
این نشان می‌دهد که بازار مسکن در مسیر کاهشی قرار گرفته است. تحولات سیاسی بین‌المللی در بازار مسکن تاثیرگذار بود؛ به طوری که از آبان ماه قیمت‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافت و در بهمن ماه نیز بر اساس گزارش‌های واصله از مشاوران املاک قیمت‌ها حدود هشت درصد پایین آمده و انتظار داریم روند کاهش قیمت ادامه پیدا کند. بعد از عید نوروز هم افزایش قیمت نخواهیم داشت. حسن محتشم ـ عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران ـ نیز ادامه وضعیت کنونی را مشروط به آرامش بازار ارز و شرایط سیاست خارجی دانست و گفت: مقطع کنونی می‌تواند آغاز یک دوره رکود سه تا پنج ساله برای بازار مسکن باشد؛ به شرطی که این بازار از ناحیه سایر متغیرها همچون شرایط بین‌المللی دچار شوک نشود و شاهد رشد قیمت ارز و طلا نباشیم. بعد ممکن است به تدریج سرمایه‌ها به بخش مسکن بیاید و معاملات کم کم افزایش پیدا کند. بخشی از این ورود نقدینگی از بورس خواهد بود؛ زیرا به دلیل روند کاهشی بازار سرمایه، سهامداران دچار دلزدگی شده‌اند.

قیمت مسکن؛ متری ۴/۲۷میلیون تومان
بنا بر این گزارش، دی امسال متوسط قیمت هر متر مسکن در شهر تهران ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۸/۱ و ۳/۹۸ درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همچنین تعداد معاملات انجام‌شده در دی ماه سال ۱۳۹۹ معادل ۵/۳ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱/۶۷ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۶/۳۷افزایش را نشان می‌دهد. گزارش بهمن ماه هنوز ارائه نشده است.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
0
0
چهارشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۹
سلام
واضح هست که در پی تبلیغ و جوسازی برای افزایش قیمت و ایجاد بی ثباتی هستید.
فکر نکنید مردم نمی دونند که مشاء سیاست شما کجاست!!!
ناشناس
0
0
چهارشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۹
دروغه هیچ شوکی درراه نیست دزدا توبورس مردم روخانه خراب کردن .ملک طلاست
ناشناس
0
0
چهارشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۹
جو ندید بابا،مردم پول ندارن
ک.م
0
0
پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹
قانون مالیات بر خانه های خالی ،اگه اجرایی بشه برای مدتی عرضه رو زیاد میکنه ولی پس از آن مدت، با فرار سازندگان از این بازار که ناشی از نگرانی مربوط به مالیات مزبور است،بخاطر کمبود بیشتر عرضه دچار شوک و گرانی بسیار شدید تری خواهد بود.
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹
سلام چرا الکی میگید خونه گرون نشده در منطقه ۱۶ خونه رو متری ۴۰ میلیون میگن
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹
قلی خسروی شما زمین بخر بساز مفت بفروش چرا مثل بقیه حرفهای بی پایه اساس میزنی ، خونه خودت کجاست ؟؟چقدر میفروشی ؟؟ مردی آدرس بده خریدارم ؟؟
دیاکو
0
0
پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹
کمتر در مورد گرانی مسکن شایعه سازی کنید
یک روز مورد خشم و غضب خداوند قرار خواهی گرفت
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹
باید مراقب بود که سفید پوست‌های غربی و آمریکایی واکسن های دست کاری شده و تقلبی به اسم برند های کشورهایی که وزارت بهداشت با آنها قرار داد دارد به کشورهای اسلامی از طریق دلال‌ها، ارسال نکنند. غربی ها بر خلاف ظاهر سفید شان، سیاهترین سیما و باطن ها را دارند. عرش طالقانی
مزتضی
0
0
پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹
این اقای خسروی رییس اتحادیه مسکن هم مثل الباقی سران هستش ، اتحادیه رو سند زده بنام خودش و خانوادش
اقا اگه این جماعت یه فکر مردم بودن و کارامد بودن که این وضع بنگاه داری و مملکت نبود ، بزارینشون کنار
محسن
0
0
جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹
سلام .لطفا درمورد اجاره خونه هاهم گزارش بگیرید.ماالان وقتمون تموم شده صاحبخونه کرایه رو دوبرابر افزایش داده ودرمونده ام چیکارکنم لطفا راهنمایی کنید.درمنطقه ۱۸تهران هستیم ۱۰۰متراپارتمان ۳۰۰میلیون رهن میگن.
ناشناس
0
0
جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹
وقتی حقوق کفاف خوردو خوراک رانمیدهد توقع دارید قشر کارگر با۲میلیون حقوق بتواند خانه بخرد امروز توان مستاجری هم دارد ازبین میرود.دلخوش بورس هم نباشید چون مردم عادی همینک خیلی هاشون بالای ۵۰درصد درضررند وتازه باپول این مردم زحمتکش که نمیشود خانه خرید مگر خانه یک متری!
حسین
0
0
جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹
قیمت ارزونتر اصفهان هست
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ مراسم عجیب ترخیص یک سلبریتی از ICU با کیک!

واکنش فرمانده ناجا به کتک زدن یک جانباز توسط مامور پلیس

استقبال رییس‌جمهور از تولید مشترک واکسن اسپوتنیک در ایران

پیام روحانی به سران کشورهای اسلامی

بایدن برای دیدار به پوتین پیشنهاد داد

توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت به روزه‌داران

فیلم/ عذرخواهی نیروی انتظامی از کتک زدن یک جانباز توسط یک مامور

۳ پاسخ ایران به نقش خرابکارانه اسرائیل در حادثه نطنز

اجرای مرحله اول متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

نشانه‌های ثبات بازار خودرو

فیلم/ برنامه حیرت‌انگیز شرکت رولز رویس برای کشتی‌سازی در آینده!

گزارش توئیتری ظریف از دیدار امروز با لاوروف

اثر واکسن کرونا فقط ۶ ماه است

قتل با تبر پسر ۱۷ ساله تبریزی

پاسخ ظریف به دلیل عدم حضورش در انتخابات ریاست جمهوری

گلایه عراقچی از اقدام اخیر اتحادیه اروپا علیه ایران

تعریف و تمجید سرمربی اسبق پاریسن ژرمن از پرسپولیس

فیلم/ حذف صحبت‌های جنجالی گوهر خیراندیش درباره رقص از آپارات

اولین عکس از مهران غفوریان در بیمارستان!

جریمه سنگین برای دو بازیکن استقلال

زمان واریز یارانه ماه رمضان اعلام شد

سود ۲۶۰۰درصدی سهامداران و قول حمایت از بورس /تکذیب ۳هزارمیلیاردی برادرزاده

تشکیل کارگروه شناسایی چالش‌ها و رفع موانع تولید در کیش

فیلم/ فرار بزدلانه یک خرس بزرگ از ۲ توله سگ شجاع

رشد ۱۸ هزار واحدی شاخص کل/ مجوز انتشار ۲۴ هزار میلیارد تومان اوراق برای خرید سهام، بورس را سبزپوش کرد

فیلم/ زد و خورد فروشنده فست فود با مشتری بر سر میزان تخفیف!

فیلم/ نصب دوربین به نخ ماهیگیری برای شکار هوشمندانه!

قیمت ساعت اپل، سامسونگ و شیائومی امروز + جدول

فیلم/ قتل در روز روشن؛ پرتاب مادربزرگ از پنجره!

از سجامی شدن تا مدیریت شرکت‌های ۴۰۰ هزار میلیاردی

قیمت خودرو‌های میتسوبیشی امروز + جدول

راه اندازی نخستین بورس مبتنی بر ارز‌های دیجیتالی در جهان

قاچاق چه تاثیری بر بورس می گذارد؟

فیلم/ ربیعی: بورس جایی نیست که دولت در آن کیسه ای دوخته باشد

بلایی که AFC سر کلاه گل محمدی آورد+ عکس

پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

حیله کثیف سارقان برای سرقت از زوج کهنسال