تاریخ بروز رسانی: ۱۵:۱۶ - ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

اجرای فاز دوم متناسب سازی از اسفند

مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از اجرای مرحله دوم متناسب سازی مستمری بازنشستگان این سازمان در اسفند ماه سال ۱۳۹۹ خبر داد.

متناسبسازی

اقتصاد ۲۴- مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی احتمال اجرای مرحله دوم متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را از ماه جاری رد نکرد و گفت: «با مرحله آخر افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری در سال ۹۹ اختلاف حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با بازنشستگان این صندوق‌ها، به بیش از ۴۹ درصد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال جاری رسید. از این رو درصدد هستیم که با نظر مثبت دولت مرحله دوم متناسب‌سازی را در اسفند ماه اجرا کنیم.»

مصطفی سالاری در نشست خبری امروز خود با رسانه‌ها با اشاره به حذف دفترچه‌های تامین اجتماعی از ابتدای اسفند ماه، گفت: «در گام اول از ابتدای خرداد تمدید دفترچه بیمه‌ها (مهر زدن) را بدون نیاز به مراجعه حضوری برقرار ساختیم. در آبان ماه هم اعلام کردیم، که امکان نسخه‌نویسی به ۲ طریق وجود دارد؛ اول اینکه مراکز درمانی در سامانه‌های خودشان نسخه‌نویسی کنند؛ دوم اینکه در سامانه سازمان نسخه‌نویسی کنند.»

وی افزود: «از اول اسفند ماه هم چاپ دفترچه بیمه متوقف شد و شرایطی را فراهم کردیم که پزشک در سربرگ مطب یا هر کاغذ دیگری از قبیل کاغذ باطله، نسخه بیمار را با کد ملی او بنویسد تا بیمار بتواند آن را از داروخانه دریافت کند.»


بیشتر بخوانید: اجرای متناسب‌سازی دست کم ۵۰ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد


سالاری با بیان اینکه با حذف دفترچه بیمه دو فرض برای مراجعه کنندگان به مراکز درمانی وجود دارد، گفت: «یا برگه دفترچه بیمه آن‌ها تمام شده است که در این فرض مرکز درمانی می‌تواند به صورت برخط کد ملی فرد را استعلام و استحقاق درمان او را به دست آورند. برای ارائه خدمات هم در صورتی که بیمار هیچ برگه‌ای در دفترچه خود ندارد صرفا با کد ملی و جلد دفترچه بیمه می‌تواند خدمات بگیرد.»

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: «قصد داریم که به زودی نه تنها با کارت ملی که با ارائه هر اوراق هویتی قابل اتکایی در مراکز درمانی به بیماران خدمات ارائه شود. بیشترین انعطاف در این طرح به کار گرفته‌ایم تا همه بتوانند از آن استفاده کنند؛ یعنی حتی پزشکانی که امکان نسخه‌نویسی الکترونیک را ندارند بتوانند در یک کاغذ ساده نسخه بیمار را بپیچند.»

وی با اشاره به مزایای توسعه نسخ الکترونیک، گفت: «تجویز هدفمند دارو و جلوگیری از عدم تداخل دارویی و انجام کنترل‌های سلامت از این جمله هستند. ضمن اینکه با الکترونیک شدن نسخ امکان ارائه خدمات جانبی را هم داریم؛ ازجمله می‌توان به ارائه خدمات با فرانشیز صفر در بیمارستان‌های دانشگاهی اشاره کرد که از روز عید مبعث (۲۱ اسفند) به اجرا گذاشته می‌شود. همچنین کل هزینه‌های مربوط به پروتز‌ها را زیر پوشش بیمه بردیم و طرحی را در دست داریم که جزئیات آن را بعدا اعلام می‌کنیم، اما کلیات آن این است که سهم بیمه شده دارای بیماری‌های صعب‌العلاج از هزینه‌های دارویی صفر می‌شود.»

سالاری با اشاره به لحاظ شدن ۳۲ هزار میلیارد تومان برای پرداخت دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی، گفت: «با اجرای همسان‌سازی و افزایش حقوق در سال ۹۹، چهل و نه درصد به حقوق بازنشستگان اضافه شد، اما با اجرای مرحله آخر افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری در سال ۹۹ اختلاف حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با بازنشستگان این صندوق‌ها، به بیش از ۴۹ درصد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال جاری رسید. از این رو درصدد هستیم که با نظر مثبت دولت مرحله دوم متناسب‌سازی را در اسفند ماه اجرا کنیم.»

وی افزود: «بر این اساس احکام بازنشستگان صادر می‌شود، اما هر روزی که احکام صادر شوند، تاریخ اجرای آن اول اسفند است. به هر صورت اگر متناسب‌سازی مرحله دوم در اسفند ماه اجرا شود، علی‌الحساب مبلغی را به بازنشستگان پرداخت می‌کنیم.»

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در مورد اجرای متناسب‌سازی برای بازنشستگان سال ۹۹، گفت: «برای بازنشستگان جدید باید محاسبات مجدد صورت می‌گرفت و طبیعی است که امکان اینکه برای بازنشستگان ۹۹ که در طول سال بازنشسته می‌شوند، مبلغ متناسب را پیش پیش محاسبه و پرداخت کرد، وجود نداشت. در نتیجه از سال ۱۴۰۰، حقوق این گروه از بازنشستگان هم با مبلغ متناسب‌سازی پرداخت می‌شود.»

وی در بررسی افزایش مزد سال ۱۴۰۰ در جلسات شورای عالی کار کار، گفت: «چون سازمان تامین اجتماعی در جلسات شورای عالی کار نماینده‌ای ندارد ما هم نمی‌توانیم در مورد میزان افزایش دستمزد و حواشی آن صحبت کنیم، اما امیدوارم با توجه به افزایش مناسب حقوق کارمندان، کارگران هم افزایش مناسبی را در دستمزد خود شاهد باشند.»

سالاری در مورد تصمیم سازمان تامین اجتماعی برای کمک به مراکز درمانی برای توسعه زیرساخت‌های مربوط به تولید نسخه‌های الکترونیک، گفت: «اول اینکه پزشکانی که نسخه الکترونیک در سامانه تامین اجتماعی تولید کنند، ۸۰ درصد از هزینه نسخ خود را به صورت برخط در همان روز دریافت می‌کنند؛ البته در کنار این کار تسهیلاتی را هم برای مراکز تابعه وزارت بهداشت درنظر گرفته‌ایم که از آن برای تجهیز زیرساخت‌های مربوط به فناوری‌های اطلاعات استفاده کنند.»

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در مورد تاثیر خدمات غیرحضوری بر کاهش درآمد‌های کارگزاری‌های تامین اجتماعی، گفت: «کارگزاری‌ها امور جایگزین را دارند و مصالح آن‌ها در نظر گرفته می‌شود، اما اجرای خدمات به شکل الکترونیک الزام قانون است و قرار نیست که به خاطر مصالح کارگزاری‌ها متوقف شوند.»

وی در مورد ایراد حقوقی وارد شده به واگذاری ۲ درصد سهام شستا به بازنشستگان تامین اجتماعی، گفت: «باید بررسی شود که سهام به چه قیمت‌هایی واگذار شوند و این نیاز به اخذ مجور از هیات امنا داشت که البته من در جریان جزییات آن نیستم.»

سالاری در پاسخ به این پرسش که چرا از میان ۳۲ هزار میلیارد تومان سهامی که قرار بود به سازمان تامین اجتماعی واگذار شوند، تنها سهام هپکو واگذار شده است، گفت: «سهام سایر شرکت‌ها نیاز به قیمت‌گذاری داشت، اما هپکو در فرابورس آماده واگذاری بود؛ ضمن اینکه باید سریعتر تعیین تکلیف می‌شد تا بدهی‌های آن پرداخت شود. هپکو ۱۱۰۰ میلیارد تومان بدهی بانکی داشت که طلب آن با بدهی دولت به تامین اجتماعی تهاتر شد. به هر صورت اموال و دارایی هپکو آزاد شده است و قصد داریم که از ۳ تا ۴ روش ترکیبی به هپکو برای افزایش سرمایه کمک شود.»

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، افزود: «با توجه به اینکه سال ۹۹ پایان اجرای قانون بودجه است باید سهام سایر شرکت‌ها هم تا پایان سال به سازمان تامین اجتماعی منتقل شود. قیمت‌گذاری سهام این شرکت‌ها انجام شده است و ظرف روز‌های آینده نقل و انتقال انجام می‌شود.»

وی با اشاره به نگرانی‌های بیمه شدگان در مورد اجتناب برخی از مراکز درمانی از همکاری با سازمان تامین اجتماعی برای پذیرش بیمه شدگان بر اساس کد ملی و صدور نسخه الکترونیک برای آن‌ها، گفت: «بیمه شدگان که در این زمینه مشکل دارند با ۱۴۲۰ تماس بگیرند تا کار را پیگیری کنند و مشاوره بگیرند. در حالی تهیه فلوچارت‌ها و دستورالعمل‌های ارائه خدمات به بیمه شدگان و ارسال آن‌ها به مراکز درمانی غیرملکی هستیم تا همه مراکز درمانی از جزییات خبر داشته باشند، اما تا همین جای کار هم ۹۰ درصد از درمانگران با طرح همکاری داشته‌اند و در مورد باقی آن‌ها هم اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد. این طرح پشتوانه ملی دارد و مصوبه مورد حمایت تمام دستگاه هاست.»

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ مراسم عجیب ترخیص یک سلبریتی از ICU با کیک!

واکنش فرمانده ناجا به کتک زدن یک جانباز توسط مامور پلیس

استقبال رییس‌جمهور از تولید مشترک واکسن اسپوتنیک در ایران

پیام روحانی به سران کشورهای اسلامی

بایدن برای دیدار به پوتین پیشنهاد داد

توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت به روزه‌داران

فیلم/ عذرخواهی نیروی انتظامی از کتک زدن یک جانباز توسط یک مامور

۳ پاسخ ایران به نقش خرابکارانه اسرائیل در حادثه نطنز

اجرای مرحله اول متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

نشانه‌های ثبات بازار خودرو

فیلم/ برنامه حیرت‌انگیز شرکت رولز رویس برای کشتی‌سازی در آینده!

گزارش توئیتری ظریف از دیدار امروز با لاوروف

اثر واکسن کرونا فقط ۶ ماه است

قتل با تبر پسر ۱۷ ساله تبریزی

پاسخ ظریف به دلیل عدم حضورش در انتخابات ریاست جمهوری

گلایه عراقچی از اقدام اخیر اتحادیه اروپا علیه ایران

تعریف و تمجید سرمربی اسبق پاریسن ژرمن از پرسپولیس

فیلم/ حذف صحبت‌های جنجالی گوهر خیراندیش درباره رقص از آپارات

اولین عکس از مهران غفوریان در بیمارستان!

جریمه سنگین برای دو بازیکن استقلال

زمان واریز یارانه ماه رمضان اعلام شد

سود ۲۶۰۰درصدی سهامداران و قول حمایت از بورس /تکذیب ۳هزارمیلیاردی برادرزاده

تشکیل کارگروه شناسایی چالش‌ها و رفع موانع تولید در کیش

فیلم/ فرار بزدلانه یک خرس بزرگ از ۲ توله سگ شجاع

رشد ۱۸ هزار واحدی شاخص کل/ مجوز انتشار ۲۴ هزار میلیارد تومان اوراق برای خرید سهام، بورس را سبزپوش کرد

فیلم/ زد و خورد فروشنده فست فود با مشتری بر سر میزان تخفیف!

فیلم/ نصب دوربین به نخ ماهیگیری برای شکار هوشمندانه!

قیمت ساعت اپل، سامسونگ و شیائومی امروز + جدول

فیلم/ قتل در روز روشن؛ پرتاب مادربزرگ از پنجره!

از سجامی شدن تا مدیریت شرکت‌های ۴۰۰ هزار میلیاردی

قیمت خودرو‌های میتسوبیشی امروز + جدول

راه اندازی نخستین بورس مبتنی بر ارز‌های دیجیتالی در جهان

قاچاق چه تاثیری بر بورس می گذارد؟

فیلم/ ربیعی: بورس جایی نیست که دولت در آن کیسه ای دوخته باشد

بلایی که AFC سر کلاه گل محمدی آورد+ عکس

پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

حیله کثیف سارقان برای سرقت از زوج کهنسال