تاریخ انتشار: ۰۷:۵۷ - ۲۹ اسفند ۱۳۹۹
اقتصاد۲۴ گزارش می‌دهد؛

برترین مناطق آزاد جهان در سال ۲۰۲۰ / بررسی تطبیقی مناطق آزاد پنج قاره

مجله fDi در گزارشی برترین منطقه آزاد جهان در سال 2020 را منطقه DMCC در امارات متحده عربی معرفی کرده است و همچنین برترین مناطق آزاد در هر قاره را نیز معرفی کرده است.

برترین مناطق آزاد جهان در سال ۲۰۲۰

اقتصاد۲۴ - ساجده رحیمی: مجله fDi که یک بخش تخصصی از فایننشال تایمز است، هر ساله مناطق آزاد جهان را ارزیابی و رتبه‌بندی میکند و در اکتبر ۲۰۲۰ نیز گزارشی کامل از برترین مناطق آزاد جهان در سال ۲۰۲۰ ارائه کرده است.


بیشتربخوانید: برترین مناطق آزاد جهان در سال ۲۰۱۹


DMCC در امارات متحده عربی برترین منطقه آزاد جهان

DMCC یا Multi Commodities Centre Authority یک منطقه تجاری در قلب دبی و در مرکز منطقه برج های دریاچه جمیرا است که تمام آنچه برای زندگی ، کار و پیشرفت نیاز است را در خود جای داده است. این منطقه مدیریتی برجسته دارد و تقریباً ۱۰۰ ٪ خدمات به صورت دیجیتالی ارائه می‌شود که با افزایش همه گیری ویروس Covid-۱۹ به علت این سیستم پیشرفته دیجیتالی بارگزاری به کاهش پیدا نکرد و به صورت دیجیتال انجام شد.

منطقه آزاد DMCC با شرکت Etisalat Digital همکاری کرد تا برج‌های دریاچه جمیرا را به یک منطقه هوشمند و پایدار مبتکر تبدیل کند که از شبکه ۵G پشتیبانی می‌کند. همچنین این منطقه با نیروگاه تدارکاتی DP World مستقر در دبی همکاری کرد تا اعضای DMCC را برای انبار‌های واقع در منطقه آزاد و بندر جبل علی آماده کند، بنابراین ارزش اضافی برای مشتریانی که قبلاً نمی‌توانستند به راه حل‌های انبار در منطقه آزاد دسترسی داشته باشند، فراهم شد.

در همین حین همچنین، یک مرکز تجارت قهوه راه اندازی کرد و قطب الماس خود را بازسازی کرد تا نقش خود را به عنوان یک رابطه اصلی تجارت کالا در خاورمیانه تقویت کند. DMCC با داشتن ۶۸ برج تجاری و مسکونی میزبان بیش از ۱۷، ۵۰۰ شرکت است (حدود ۲۰۰۰ شرکت جدید که فقط در سال ۲۰۱۹ ثبت شده اند) که ۶۰، ۰۰۰ نفر را استخدام می‌کنند.

در تصویر زیر رتبه بندی مناطق آزاد جهان در سال 2020 را از نگاه مجله fDi مشاهده میکنید؛ 

برترین مناطق آزاد جهان در سال ۲۰۲۰

مناطق تانگر مد، مراکش برترین منطقه آزاد در افریقا

مناطق Tanger Med از رتبه پنجم در سال ۲۰۱۹ به مقام دوم در سال ۲۰۲۰ رسید و توانست در طی این یک سال پیشرفت‌های قابل توجهی داشه باشد. این اولین بار است که یک منطقه آفریقایی در این رتبه بندی رتبه بالایی را کسب می‌کند، که گواه افزایش فوق العاده شبکه مناطق توسعه یافته توسط اپراتور Tanger Med در اطراف بندر Tanger Med در تنگه جبل الطارق، یکی از شلوغ‌ترین آفریقا است.

مناطق Tanger Med از چهار سرمایه گذاری اصلی تشکیل شده است که یک پیشنهاد تجاری یکپارچه را شامل می‌شود که شامل خدمات خودرو و ساخت، تدارکات و خدمات دریایی است. طبق آمار شرکت، کل مجموعه در سال ۲۰۱۹ به ارزش ۸.۸ میلیارد پوند صادرات داشته است که ۱۰.۹ درصد بیشتر از سال قبل است. به طور کلی، این مناطق میزبان حدود ۱۰۰۰ شرکت صادرات محور بودند که در پایان سال ۲۰۱۹ حدود ۹۰، ۰۰۰ نفر را به کار گرفتند.

در حالیکه مراکش نقش خود را به عنوان قطب استراتژیک تولید و بازرگانی میان اروپا، آفریقا و حوضه اقیانوس اطلس ایفا میکند، در قلب آفریقا قرار گرفته و شبکه مناطق آن نشان داده اند توانایی لازم برای توسعه شرکت‌های خودرویی، هوانوردی، خدمات لجستیکی و.. دارند.

منطقه آزاد تجاری Waigaoqiao، چین برترین منطقه در آسیا و اقیانوسیه

منطقه آزاد تجاری شانگ‌های به عنوان برترین منطقه آزاد در منطقه آسیا و اقیانوسیه انتخاب شده است و مقام چهارم را در رتبه بندی جهانی کسب کرده است. این منطقه در سال ۱۹۹۰ تأسیس شده و بزرگترین منطقه در چین است. این صنعت از ترکیبی متنوع و متنوع برخوردار است که بیشترین تمرکز آن علوم زیستی، مراکز داده، تولید هوشمند و اطلاعات الکترونیکی است و اثرات خوشه‌ای ایجاد می‌کند. مقامات منطقه تأکید می‌کنند که حدود ۱۱۷ شرکت چند ملیتی مقر‌های خود در آسیا-اقیانوسیه و چین را در اواخر ماه مه سال ۲۰۲۰ در منطقه آزاد تجاری Waigaoqiao ایجاد کرده اند، بیش از هر جای دیگر در سرزمین اصلی چین.

منطقه ویژه اقتصادی Łódź، لهستان برترین منطقه میان مناطق آزاد اروپا

منطقه ویژه اقتصادی Lódź در لهستان به عنوان منطقه برتر اروپا در مناطق آزاد جهانی جهانی fDi’s سال ۲۰۲۰ شناخته می‌شود. این منطقه همچنین در رتبه بندی کلی جهانی سوم است. این منطقه در تلاش خود برای تبدیل شدن به مرکز صنعت در قلب اروپای مرکزی و شرقی پیشرفت کرده است. منطقه می‌گوید، سرمایه گذاران خارجی متعهد به پروژه سرمایه گذاری جدید با ارزش ۵۳۰ میلیون پوند در سال ۲۰۱۹ شده اند.
با توجه به اینکه قانون منطقه اقتصادی لهستان برای تقویت سرمایه گذاری با محتوای ارزش افزوده بالاتر به روز شده است، فعالیت‌های پیشرفته تولید و تحقیق و توسعه در میان مجوز‌های تجاری جدید صادر شده بسیار برجسته است. منطقه ویژه اقتصادی Lódź همچنین با طیف گسترده‌ای از خدمات با هدف ایجاد شرکت‌های مبتنی بر فناوری و شرکت‌های کوچک و متوسط، با تمرکز ویژه بر توسعه موارد استفاده ۵G صنعتی، پیشنهاد خود را توسعه داده است.

Cayman Enterprise City، جزایر کیمن برترین منطقه در قاره امریکا

در میان مناطق آزاد امریکا در این رتبه بندی جزایر کیمن جزو برترین مناطق سال۲۰۲۰ انتخاب شده است.


بیشتربخوانید: معرفی منطقه آزاد کیمن؛ جزایری در دریای کارائیب/ زیرساخت‌هایی برای تبدیل شدن به مرکز هدف برای مشاغل دیجیتال


از زمان راه اندازی در سال ۲۰۱۱، Cayman Enterprise City به چراغ دریایی شرکت‌های فعال در خط مقدم نوآوری و فن آوری‌های جدید تبدیل شده است. ارقام شرکت نشان می‌دهد که در پایان سال ۲۰۱۹ حدود ۲۵۸ شرکت بین المللی در این منطقه فعال بودند، تقریباً نیمی از آن‌ها (۴۶.۲ ٪) متعلق به شهر به اصطلاح Cayman Tech City بودند. این منطقه در میانه راه یک طرح توسعه ۶۷ میلیون دلاری قرار دارد که هدف آن توسعه یک مرکز هدف برای مشاغل دیجیتال است. این چشم انداز طولانی مدت مستلزم توسعه یک میلیون فوت مربع فضای اداری کلاس جهانی، مناطق مسکونی، رستوران‌ها و امکانات رفاهی برای تنوع بیشتر اقتصاد کیمن است. کل سرمایه گذاری‌ها به ترتیب ۵۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود.

اقتصاد۲۴ پیشتر نقش مناطق آزاد در اقتصاد آلمان، چین ، ترکیه ، امارات ، هند ، سنگاپور ، اسپانیا، کره جنوبی، کاستاریکا، یونان ، ایتالیا ، عمان، نیجریه ، موریس ، مالزی ، کانادا ، بنگلادش ، سوریه، تونس و مناطق ویژه اقتصادی روسیه، ازبکستان ، بلاروس ، عربستان ، لبنان ، تانزانیا ، آرژانتین ، لیتوانی ، غنا ، گرجستان ، اندونزی ، کرواسی ، نامیبیا ، پاناما، کلمبیا، اولین منطقه آزاد تجاری جهان و همچنین شهر اینترنتی دبی را نیز بررسی کرده بود که گزارش آن را می‌توانید مطالعه کنید.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

واکنش علی مطهری به دستور محسنی اژه‌ای درباره محکومان آبان ۹۸ و تجمعات خوزستان

با ۱۵ میلیون تومان چه لپ تاپی می توان خرید؟

تصاویری از جنیفر و نامزدش بن افلک در موناکو

ادعای عجیب متکی درباره تماس اوباما و روحانی + فیلم

نکته عجیب درباره جلسات هیات مدیره استقلال

باز کردن دروازه پرسپولیس برای ستاره تراکتور سرانجامی جز ناکامی ندارد!

سرکوب صدای مردم و رسانه‌هایی که به دنبال روایتی صادقانه اند، محکوم است

نجیب میقاتی مامور تشکیل کابینه لبنان شد

مدیر عامل سیمان تهران: برق نداریم، تقاضا هم بسیار است، برای همین سیمانی برای عرضه نیست

داستان‌هایی هولناک از چند زنِ ساکن تهران

زالی: بستری بیش از ۹۰۰۰ بیمار کرونایی در تهران

برهنگی سارا و نیکا پشت پرده دارد؟! + عکس

چشم‌های زیبای پریناز ایزدیار پشت ماسک کرونایی! + عکس

رسوایی در شورای شهر دشتی بوشهر

فولاد پیگیر اتهام‌های پورموسوی به نکونام

خودکشی هولناک پدر و نامادری بعد از مرگ پسر نوجوان

چرا تهران شلوغ شد؟ + فیلم

ماشین‌های فروشی ۵۰۰ میلیون

از طرح جنجالی اینترنت چه خبر؟

نحوه فیلتر کردن اینستاگرام اعلام شد

فیلم/ دولت روحانی، دولت سلامت و محیط‌زیست است

انهدام باند سارقان منازل در تهران

کنایه تند مهاجری به طرح جنجالی مجلس

در طرح صیانت از اینترنت ملی هزاران میلیارد تومان رانت نهفته است

هشدار جدی پلیس به خودروهای پلاک مخدوش

جواب یک فولادی به حمله عجیب پورموسوی به نکونام

مرغ کیلیویی ۴۰ هزار تومان

تالاب هشیلان تا 20 روز آینده خشک خواهد شد

فیلم/ درخواست عاجزانه یک خرس از ماشین‌های گذری

اعتراض مردم خوزستان امنیتی نیست

طرز تهیه پیتزا مخلوط بدون فر بسیار خوشمزه

از تیم پناهجویان چه می‌دانیم؟

عکس‌های عجیب غریب و نامتعارف آزاده زارعی!

تحولات تونس؛ ارتش مانع ورود الغنوشی به مجلس شد

فیلم/ تصاویری هولناک از رانش مرگبار زمین در هند

راه آشتی با همسر بعد دعوا بدون منت کشی

آخرین بازی کنعانی‌زادگان با پیراهن پرسپولیس