تاریخ بروز رسانی: ۰۸:۴۸ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۰
سرنوشت مردم در دست مردم

روسایی که جمهور انتخاب کرده است

  مردم ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در انتخابات‌های متعددی شرکت کرده اند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها انتخابات ریاست جمهوری است.

انتخاباتاقتصاد۲۴- انتخابات ریاست جمهوری همیشه برای حاکمیت و ملت ایران از حساسیت خاصی برخوردار بوده و در تمام دوره‌ها شاهد رقابت‌های نفس گیری بین داوطلبان برای تصدی صندلی ریاست جمهوری بوده‌ایم که این رقابت‌ها در انتخابات سال ۱۳۸۸ به اوج خود رسید.

ملت ایران تا کنون ۱۲ بار با حضوری پر شکوه و آگاهانه در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده که ماحصل این مشارکت، راهیابی ۷ نفر به پاستور بوده و حالا در آستانه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، بار دیگر مردم ایران منتخب خود را برای تصدی بر قوه مجریه به خیابان پاستور می‌فرستند.

بنابر اعلام وزارت کشور و پس از بررسی صلاحیت ۵۹۲ داوطلب ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان، صلاحیت ۷ داوطلب تایید شده که این این نفرات همزمان با آغاز مهلت تبلیغات یعنی ۷ خرداد ماه لغایت ۲۷ همین ماه باهم به رقابت خواهند پرداخت که اسامی این ۷ نفر به شرح زیر است:
۱ سعید جلیلی
۲ محسن رضایی میرقائد
۳ ابراهیم رئیسی
۴ علیرضا زاکانی
۵ امیرحسین قاضی زاده هاشمی
۶ محسن مهرعلیزاده
۷ عبدالناصر همتی

طبق اعلام وزارت کشور سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ۲۸ خرداد برگزار خواهد شد و به همین علت نگاهی بر ۱۲ دوره انتخابات ریاست جمهوری که پیش از این برگزار شده خواهیم انداخت.

نخستین دوره انتخابات ریاست جمهوری

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ۱۲۴ فرد برای شرکت در نخستین دوره انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کردند که پس از اعلام انصراف و استعفای چند تن از داوطلبان، در نهایت ۹۶ نامزد در پنجم بهمن ۱۳۵۸ با یکدیگر به رقابت پرداختند.

این دوره از انتخابات با حضور افرادی همچون «ابوالحسن بنی صدر، احمد مدنی، حسن ابراهیم حبیبی، کاظم سامی، حسن آیت، صادق طباطبایی، صادق خلخالی، محمد مکری و صفر علی خلیلی» برگزار شد. میزان مشارکت مردم در این دوره از انتخابات ۶۷.۴۱ درصد اعلام شد و از ۱۴ میلیون و ۱۵۲ هزار و ۹۰۷ رای ماخوذه، ابوالحسن بنی صدر با کسب ۱۰ میلیون و ۷۵۳ هزار و ۷۵۲ رای به عنوان نخستین رئیس جمهوری ایران انتخاب شد و ابراهیم حبیبی با ۶۷۶ هزار و ۸۵۲ نفر دوم شد.

دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری

دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری بعد از گذشت یک سال از آغاز جنگ تحمیلی و همزمان با عزل بنی صدر از ریاست جمهوری و فرارش از کشور آن هم با چادر در دوم مرداد ۱۳۶۰ برگزار گردید. در این دوره از انتخابات ۷۱ نفر اعلام داوطلبی کردند که پس از بررسی‌های شورای نگهبان تنها، صلاحیت چهار نفر تایید شد که اسامی این نفرات این شرح است: عباس شیبانی، علی اکبر پرورش، حبیب اللّه عسگراولادی و محمدعلی رجایی.

میزان مشارکت مردم در این دوره از انتخابات ۶۴.۲۴ درصد بود و از ۱۴ میلیون و ۵۷۲ هزار و ۴۹۳ رای ماخوذه در نهایت محمدعلی رجایی با کسب ۱۲ میلیون و ۷۷۰ هزار و ۵۰ رای به عنوان دومین رئیس جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد. عباس شیبانی با ۶۵۸ هزار و ۴۹۸ رای دوم شد.

سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری

با ترور و شهادت محمدعلی رجایی در هشتم شهریور ۱۳۶۰، بار دیگر رئیس جمهور منتخب ملت نتوانست ریاست ۴ ساله خود را به پایان برساند و به همین دلیل بلافاصله سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد. در این دوره از انتخابات، ۴۶ نامزد برای رقابت ثبت نام کردند که در نهایت شورای نگهبان آقایان سید علی خامنه ای، سید علی اکبر پرورش، حسن غفوری فرد و سید رضا زواره‌ای را تایید صلاحیت کرد.

این دوره با مشارکت ۷۴.۲۶ درصدی و مشارکت ۱۶ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۷۱۵ در ۱۰ مهر ۱۳۶۰ برگزار و آیت الله خامنه‌ای با کسب ۱۶ میلیون و ۸ هزار و ۵۷۹ رای به عنوان سومین رئیس جمهوری ایران، ریاست قوه مجریه را بر عهده گرفتند و علی اکبر پرورش با ۳۴۸ هزار و ۲۹۴ نفر دوم شد.

چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با ثبت نام ۵۰ نامزد برای تصدی پست ریاست جمهوری آغاز شد که پس از بررسی‌های شورای نگهبان، آقایان آیت الله سید علی خامنه ای؛ حبیب الله عسگر اولادی و سید محمود کاشانی تایید صلاحیت شدند.

این دوره از انتخابات که در ۲۵ مرداد ۱۳۶۴ برگزار شد، مشارکت ۵۴.۷۸ درصدی مردم را در پی داشت و از ۱۴ میلیون و ۲۳۸ هزار و ۵۸۷ آرای ماخوذه، باز هم آیت الله خامنه‌ای توانستند با کسب اکثریت آرا یعنی ۱۲ میلیون و ۲۰۵ هزار و ۱۲ رای برای دومین بار متوالی به عنوان رئیس جمهوری ایران انتخاب شوند و سید محمود کاشانی با ۱ میلیون ۴۰۲ هزار و ۹۵۳ نفر از ریاست بر قوه مجریه بازماند.

پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که با رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) همزمان بود که ۷۹ داوطلب در آن نام نویسی کردند و شورای نگهبان بعد از بررسی این نفرات صلاحیت آقایان آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی و عباس شیبانی را تایید کرد و برای اولین بار تنها ۲ نفر در انخابات ریاست جمهوری باهم به رقابت پرداختند.

این دوره از انتخابات ریاست جمهوری در ۶ مرداد ۱۳۶۸ و با مشارکت ۵۴.۵۹ درصد مردم برگزار شد و از ۱۶ میلیون و ۴۵۲ هزار و ۵۶۲ رای، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی با کسب ۱۵ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۴۳۰ رای به عنوان پنجمین رئیس جمهوری قانونی کشور رئیس جمهور شد.

ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

در ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران ۱۲۸ داوطلب ثبت نام کردند که در نهایت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، احمد توکلی، رجبعلی طاهری و عبدالله جاسبی، برای تکیه بر کرسی ریاست جمهوری با هم به رقابت پرداختند.

با مشارکت ۱۶ میلیون و ۷۶۹ هزار و ۷۵۵ نفر در ۲۱ خرداد ۱۳۷۲، مشارکت ۵۰.۶۶ درصدی را که پایین‌ترین مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری بود برای جمهوری اسلامی ثبت کرد و آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی با کسب ۱۰ میلیون و ۵۶۶ هزار و ۴۶۷ رای، برای دومین بار به عنوان رئیس جمهوری ایران انتخاب شد و احمد توکلی با ۴ میلیون و ۲۶ هزار و ۸۷۹ رای از رسیدن به خیابان پاستور بازماند.

هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ۲ خرداد ۱۳۷۶ برگزار شد. در این دوره از انتخابات ۲۳۸ داوطلب برای شرکت در انتخابات ثبت نام کردند که شورای نگهبان در نهایت، صلاحیت علی اکبر ناطق نوری، سیدمحمد خاتمی، سیدرضا زواره‌ای و محمد محمدی نیک (محمد محمدی ری‌شهری) را برای رقابت با هم تایید کرد.

با مشارکت ۷۹.۹۲ درصدی مردم در انتخابات وحضور ۲۹ میلیون و ۱۴۵ هزار و ۷۴۵ نفر در پای صندوق‌های رای سید محمد خاتمی با کسب ۲۰ میلیون و ۱۳۸ هزار و ۷۸۴ رای رئیس دولت هفتم شد و علی اکبر ناطق نوری با کسب ۷ میلیون و ۲۴۸ هزار و ۳۱۷ رای برابر با ۸۷/۲۴ درصد آرا دوم شد.

هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ۱۸ خرداد ۱۳۸۰ برگزار و ۸۱۴ داوطلب برای حضور در این رقابت قدم به عرصه‌ای گذاشتند که نفرات زیادی از موفقیت در آن بازمانده اند. این بار شورای نگهبان صلاحیت ۱۰ نفر را تایید و همه چیز برای برگزاری انتخاباتی پر شور آماده شد و سیدمحمد خاتمی، احمد توکلی، علی شمخانی، عبدالله جاسبی، سیدمحمود کاشانی، حسن غفوری فرد، سید منصور رضوی، سیدشهاب الدین صدر، علی فلاحیان و سیدمصطفی هاشمی طبا با یکدیگر به رقابت پرداختند.


بیشتربخوانید:مطالبه‌ صریح جمعی از استادان دانشگاه‌ از داوطلبان انتخابات ۱۴۰۰


میزان مشارکت عمومی در هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۶۶.۷۷ درصد بود و ۲۸ میلیون و ۱۵۵ هزار و ۹۶۹ نفردر شعب اخذ رای حاضر و آرای خود را داخل صندوق رای ریختند که در نهایت سیدمحمد خاتمی با ۲۱ میلیون و ۶۵۱ هزار و ۵۲۱ رای برای بار دوم به ریاست جمهوری ایران را در دست گرفت و احمد توکلی برای دومین بار از رسیدن به صندلی ریاست جمهوری بازماند.

نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با نام نویسی یک هزار و ۱۴ نفر عملا آغاز و در نهایت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، محمود احمدی نژاد، مهدی کروبی، محسن رضایی، محمدباقر قالیباف و علی لاریجانی با تایید شورای نگهبان و مصطفی معین و محسن مهرعلیزاده نیز با تشخیص مقام معظم رهبری برای احراز پست ریاست جمهوری با یکدیگر به رقابت پرداختند که با انصراف محسن رضایی از شرکت در انتخابات، رقابت با حضور ۷ نامزد آغاز شد.

این دوره از انتخابات با مشارکت ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار و ۸۵۷ نفر در ۲۷ خرداد ۱۳۸۴ برگزار شد که به دلیل به دست نیاوردن حد نصاب نیمی از آرا به وسیله هر یک از نامزدها، برای نخستین بار در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری، این انتخابات به مرحله دوم کشید و محمود احمدی نژاد و آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی به دور دوم راه یافتند. لازم به ذکر است در دور اول مرحوم آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی ۶ میلیون و ۱۹۰ هزار و ۱۲۲ رای و محمود احمدی نژاد ۵ میلیون و ۷۱۸ هزار و ۱۲۹ رای را به خود اختصاص دادند که در نهایت و در دوم محمود احمدی نژاد توانست با کسب ۱۷ میلیون و ۲۴۸ هزار و ۷۸۲ رای مرحوم آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی را شکست دهد و رئیس جمهور ایران شود.

دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

پس از بررسی صلاحیت ۴۷۶ نفر به وسیله شورای نگهبان، صلاحیت محمود احمدی نژاد، میرحسین موسوی، محسن رضایی و مهدی کروبی تایید و دهمین دوره انتخابات برگزار شد.

این انتخابات که حرف و حدیث‌های زیادی را به دنبال داشت با حضور پر شکوه مردم در ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ برگزار شد که میزان مشارکت ۸۴.۸۳ درصدی را در این انتخابات رقم زد و و رکورددار بیشترین مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری شد که از مجموع ۳۹ میلیون و ۳۷۱ هزار و ۲۱۴ رای، محمود احمدی نژاد با کسب ۲۴ میلیون و ۵۹۲ هزار و ۷۹۳ رای برای دومین بار متوالی ریاست جمهوری ایران را بر عهده گرفت و میرحسین موسوی با ۱۳ میلیون ۳۳۸ هزار و ۱۲۱ رای انتخابات را به رقیب اصلی خود واگذار کرد.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با نام نویسی ۶۸۶ داوطلب کلید زده شد و در نهایت شورای نگهبان، حسن روحانی، محسن رضایی، سعید جلیلی، علی اکبر ولایتی، محمد باقر قالیباف، محمد غرضی، محمدرضا عارف و غلامعلی حداد عادل را به منظور رقابت برای پست ریاست جمهوری معرفی کرد که با انصراف عارف و حداد عادل، ۶ نامزد برای رقابت در انتخابات باقی ماندند.

این دوره از انتخابات با شرکت ۳۶ میلیون و ۸۲۱ هزار و ۵۳۸ رای دهنده در ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ و با مشارکت ۷۲.۹۴ درصدی مردم برگزار و حسن روحانی با کسب ۱۸ میلیون و ۶۵۱ هزار و ۶۶۸ رای به نهاد ریاست جمهوری راه یافت؛ لازم به ذکر است محمدباقر قالیباف با ۶ میلیون و ۷۷ هزار و ۲۹۲ رای از رسیدن به مقام ریاست جمهوری باز ماند.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آقایان محمدباقر قالیباف، حسن روحانی، ابراهیم رئیسی، اسحاق جهانگیر، مصطفی آقا میرسلیم و مصطفی هاشمی طبا مشارکت ۷/۷۳ درصدی مردم رقم خورد و از مجموع ۴۱ میلیون و ۲۲۰ هزار و ۱۳۱ رای حسن روحانی با ۲۳ میلیون و ۵۴۹ هزار و ۶۱۶ رای به عنوان دوازدهمین رئیس جموری اسلامی ایران انتخاب شد و ابراهیم رئیسی با ۱۵ میلیون و ۷۸۶ هزار و ۴۴۹ رای نتوانست بر صندلی ریاست جمهوری تکیه بزند.

منبع: باشگاه خبرنگاران
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

قیمت سکه پارسیان امروز یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ + جدول

دلار ۳۵ هزار تومان خواهد شد

قیمت سکه و قیمت طلا امروز یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ + جدول

قیمت بیت کوین و ارز‌های دیجیتال امروز یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ + جدول

خانواده خانم بازیگر مشهور روی بیلبورد‌های تهران + عکس

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند امروز یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ + جدول

واکنش عبدی به برگزاری اولین مناظره انتخاباتی

حادثه در کارخانه فولاد زرند کرمان

تصویر ویژه همتی برای کمپین انتخاباتی‌اش

مرگ پدر و فرزند به دلیل گرما در جازموریان

واکنش علی مطهری به بیانیه شورای نگهبان

کدام ادعا‌های نامزد‌ها در مناظره برجسته شد؟

نامه انتقادی سخنگوی دولت به رئیس صداوسیما

قسم جلاله محسن رضایی در مناظره

توئیت انتقادی همتی از صداوسیما در حین مناظره

حملات پی در پی زاکانی به روحانی و دولتش

محسن رضایی به همتی: افتضاح عمل کردید

رگبار جملات آتشین کاندیدا‌ها در اولین مناظره

رضایی: همتی را ممنوع‌الخروج و دادگاهی می‌کنم

پاسخ تند همتی به تهدید محسن رضایی + فیلم

همتی: در مقابل ۵نفر و به ریاست رئیسی هستم

تصویر مدرک تحصیلی ابراهیم رئیسی

حمله عجیب مهرعلیزاده به رئیسی + فیلم

اولین حمله محسن رضایی به دولت روحانی + فیلم

ضد حمله همتی به محسن رضایی + فیلم

اعتراض همتی به تبعیض مجری صداوسیما + فیلم

توئیت همتی پیش از آغاز مناظرات

گزارش مناظره اقتصادی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

ترکیبی اثربخش برای درمان کرونا

بازیگرانی که چند همسر بازیگر داشته‌اند + عکس

فیلم/ گاف عجیب محمدرضا گلزار در مسابقه هفت‌خان

حامد لک پرسپولیسی‌ها را نگران کرد!

جزئیات حمله هوایی ترکیه به شمال عراق

فیلم/ سانسور عجیب در قسمت اول زخم کاری

فیلم/ برنامه خبرساز جلیلی برای زوج‌های جوان

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

بازدهی ۱۰ درصدی پالایش یکم با وجود نوسان بورس