تاریخ انتشار: ۱۰:۳۲ - ۲۹ مرداد ۱۴۰۰
محاسبات بایدن یک سراب بود

بنیاد دفاع از دموکراسی: شکست اطلاعاتی آمریکا مشخص بود

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در گزارشی به قلم توماس جاسلین با انتقاد از عملکرد «ویلیام برنز» به عنوان مدیر آژانس اطلاعات مرکزی (سیا)، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش نوشت: قدرت گرفتن طالبان در افغانستان و عدم پیش بینی درست از وقایع اخیر شکست اطلاعاتی بزرگی برای آمریکا بود

بنیاد دفاع از دموکراسی

اقتصاد ۲۴-بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در گزارشی به قلم توماس جاسلین عضو ارشد این اندیشکده و از سردبیران ارشد ژورنال جنگ‌های بلندمدت این مؤسسه نوشت: رئیس‌جمهور جو بایدن، در روز ۸ ژوئیه، فکر کرد که باید بار دیگر از تصمیم خود برای عقب‌نشینی از افغانستان دفاع کند. کمتر از سه ماه قبل، او عقب‌نشینی آمریکا از طولانی‌ترین جنگ خود را اعلام کرده بود. این که رئیس‌جمهور بایدن در زمان صحبت‌هایش در اواسط ژوئیه می‌دانست که دولت افغانستان در حال فروپاشی است یا خیر مشخص نیست. به هر حال او مسئولیت را مستقیماً بر دوش نیرو‌های امنیتی افغانستان گذاشت.

دفاع بایدن از تصمیم خود مبنی بر خروج از افغانستان

بایدن گفت: «ما با همکاری متحدان و شرکای ناتو حدود ۳۰۰ هزار نفر از اعضای کنونی نیروی امنیت ملی افغانستان را آموزش داده و تجهیز کردیم. همچنین در طی دو دهه گذشته، صد‌ها هزار نیروی دفاع و امنیت ملی افغانستان آموزش دیده‌اند.»

بایدن گفت که نیرو‌های دفاع و امنیت ملی افغانستان ظرفیت و توانایی دفاع از کشور خودشان را داشتند، به همین دلیل آمریکا این کشور را ترک کرد. او توضیح داد: «ما تمام ابزار، در واقع تمام ابزار، آموزش‌ها و تجهیزات ارتش‌های مدرن را در اختیار شرکای افغان خود قرار دادیم. ما سلاح‌های پیشرفته را برای آن‌ها فراهم کردیم؛ و همچنان به تأمین بودجه و تجهیزات آن‌ها ادامه می‌دهیم؛ و ما تضمین خواهیم کرد که آن‌ها توانایی حفظ و نگهداری نیروی هوایی خود را دارند.»

بایدن پیروزی طالبان را حتمی نمی‌دانست

یک خبرنگار پرسید: «آیا تصرف افغانستان توسط طالبان اجتناب‌ناپذیر است؟»

رئیس‌جمهور بایدن اظهارات خود را تکرار کرد و گفت که افغان‌ها «۳۰۰ هزار نیروی مجهز» دارند که «به اندازه هر ارتشی در جهان تجهیز شده‌اند" و یک نیروی هوایی دارند که طالبان فاقد آن است؛ و آن‌ها باید «در مقابل ۷۵ هزار نفر از نیروی طالبان ایستادگی کنند.»

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگار گفت: «خیر، اجتناب‌ناپذیر نیست.»

روی کاغذ، شاید حق با رئیس‌جمهور بایدن باشد

این کارشناس و تحلیلگر آمریکایی معتقد است: روی کاغذ، شاید حق با رئیس‌جمهور بایدن بوده باشد. افغان‌ها نسبت به طالبان برتری عددی و فنی داشتند. ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش، این تحلیل را در اختیار بایدن قرار داده بود. در اواخر ماه ژوئیه، حتی زمانی که شورش‌ها به شدت افزایش یافته بود، میلی مدعی شد که افغان‌ها «ظرفیت کافی برای مبارزه و دفاع از کشورشان را دارند.»


بیشتر بخوانید: طالبانی کمتر منزوی و غربی بیشتر دستپاچه


ارتش آمریکا بار‌ها و بار‌ها گزارش داده است که صد‌ها هزار افغان آمادگی دفاع از کشورشان را دارند. در حالی که ژنرال‌های آمریکایی گاهی اوقات تردید‌های خود را در این باره بیان کرده‌اند، اما همچنین نیروی دفاع و امنیت ملی افغانستان را به عنوان یک نیروی بسیار توانا به تصویر کشیده‌اند، نیرویی که قطعاً نباید در عرض چند ماه شکست می‌خورد.

محاسبات بایدن و میلی به شدت اشتباه بوده است

در ادامه گزارش این اندیشکده آمریکایی آمده سات: تمام این‌ها یک سراب بود. جنگ‌ها روی کاغذ انجام نمی‌شوند. طالبان و القاعده در هفته‌های پیش از اظهارات بایدن یک لشکرکشی بی‌سابقه را به راه انداختند، و از آن زمان تاکنون بسیاری از مناطق کشور را تصرف کرده‌اند. تنها در هفته گذشته، جهادی‌ها ۱۶ مرکز استانی افغانستان را تصاحب کرده‌اند. تعداد بیشتری از آن‌ها به زودی سقوط خواهند کرد؛ بنابراین مشخص است که افغان‌ها «۳۰۰ هزار نیروی مجهز» آماده مقابله با تهاجم جهادی‌ها نداشتند. طالبان نیز فقط ۷۵ هزار نیرو نداشت. در همین حین که جهادی‌ها در حال اشغال اکثر مناطق کشور هستند، واضح است که محاسبات بایدن و میلی به شدت اشتباه بوده است. برآورد‌های روی کاغذ که توسط رهبری ارتش آمریکا و برخی از تحلیلگران نظامی سابق ارائه شدند کاملاً بی‌ارزش بودند. آن‌ها اصلاً نمی‌دانستند ماجرا از چه قرار است.

ضعف شدید نیرو‌های امنیتی افغانستان

در ادامه این گزارش آمده است: کاملاً واضح است که نیرو‌های افغان آمادگی دفاع از کشور خود را نداشتند. نشانه‌های هشدار فراوانی وجود داشت. بر اساس گزارش بازرس ویژه برای بازسازی افغانستان، نهاد نظارتی که به کنگره گزارش می‌دهد، ایالات متحده بیش از ۷۵ میلیارد دلار را صرف آموزش و تجهیز نیرو‌های امنیتی افغانستان کرده است. با چنین هزینه‌ای باید یک نیروی لایق‌تر تشکیل می‌شد.

اما بازرس ویژه برای بازسازی افغانستان مشکلات متعدد نیروی دفاع و امنیت ملی افغانستان را به طور مستند ثبت کرده است. ارتش افغانستان دچار مشکلاتی از جمله فساد، کاهش نیروها، مدیریت ضعیف و مسئله سربازانی که حقوق می‌گرفتند، اما وجود خارجی نداشتند بوده است. بر اساس گزارشات بازرس ویژه برای بازسازی افغانستان طی چندین سال گذشته، مشخص بود که برخلاف ادعا‌های بایدن و میلی، نیروی دفاع و امنیت ملی افغانستان آمادگی رهبری نظامی این کشور را ندارد. بازرس ویژه برای بازسازی افغانستان هشدار داده بود که «نیرو‌های امنیتی افغانستان هنوز قادر به تأمین امنیت کشور خود نیستند.»

دولت‌های آمریکا و افغانستان ظاهراً از تهاجم طالبان بی‌خبر بوده‌اند

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: همچنین باید رهبری سیاسی افغانستان در کابل را مقصر دانست. خروج نیرو‌های آمریکایی از افغانستان به بدترین شکل ممکن مدیریت شد. در دولت‌های مختلف، ایالات متحده زمان زیادی را با دیپلماسی چاپلوسانه با طالبان هدر داد، که مشروعیت کابل را تضعیف و جنبش جهادی‌ها را تقویت کرد. اما بالاخره افغان‌ها باید نسبت به آنچه که در ماه‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم آمادگی بهتری می‌داشتند. طالبان و القاعده برای احیای امارت اسلامی افغانستان می‌جنگند.


بیشتر بخوانید: احمد مسعود از آمریکا درخواست سلاح و مهمات کرد


دولت افغانستان هرگز چنین هدف واحدی نداشته است؛ که این نکته یکی دیگر از شکست‌های بزرگ را آشکار می‌کند: دولت‌های ایالات متحده و افغانستان ظاهراً از «تهاجم» جهادی‌ها بی‌خبر بوده‌اند. وزارت دفاع و وزارت امور خارجه به شدت معتقد بودند که مذاکره برای یک توافق سیاسی نه تنها ممکن است، بلکه تنها راه پیش رو است. این مزخرف بود. در حالی که مقامات آمریکایی در مورد اینکه "هیچ راه‌حل نظامی" برای جنگ وجود ندارد حرف مفت می‌زدند، طالبان و القاعده در حال برنامه‌ریزی تسخیر افغانستان -راه‌حل نظامی خودشان- بودند.

بزرگ ترین شکست اطلاعات نظامی آمریکا

همکارم بیل راجیو این را بزرگترین شکست اطلاعات نظامی از زمان حمله عید تت در سال ۱۹۶۸ تاکنون توصیف کرده است. اما همانطور که بیل گفته است این یک شکست برای عقل سلیم هم بود.

آمریکا هرگز نفهمید که در افغانستان با چه کسی می‌جنگد. ارتش آمریکا هنوز هم نمی‌تواند رابطه بین طالبان و القاعده را به درستی توصیف کند، مسئله‌ای که قبلاً در مورد آن نوشته‌ام. ارتش به ما می‌گوید که اتحاد بی‌وقفه آن‌ها هیچ ماهیت «استراتژیکی» ندارد. در همین حال، چند واقعیت اساسی را در نظر بگیرید: رهبر القاعده، ایمن الظواهری، با هبت‌الله آخندزاده مرجع طالبان، بیعت کرده است. این بیعت ناگسستنی است. معاون ارشد آخوندزاده سراج‌الدین حقانی است. سراج یکی از اعضای القاعده است؛ و همانطور که ما مکرراً به طور مستند در ژورنال جنگ‌های بلندمدت اعلام کرده‌ایم، برخلاف ادعا‌های جامعه اطلاعاتی و ارتش آمریکا، القاعده فقط چند صد جنگجو ندارد. القاعده و شاخه‌های مختلف آن در سراسر این کشور در حال مبارزه هستند.

این بنیاد در پایان اذعان کرد: رئیس‌جمهور بایدن در ماه گذشته ادعا کرد که «احتمال اینکه طالبان همه جا را اشغال کرده و تمام کشور را تسخیر کند بسیار بعید است.» او نه تنها در مورد شانس طالبان برای پیروزی کامل در جنگ یازده سپتامبر اصلی، بلکه در مورد القاعده نیز اشتباه می‌کرد.

دیده بان ایران

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

گزارشی از وضعیت بازار ویلا در شمال

نرخ سود بانکی در دولت رییسی چه رقمی می‌شود؟

قیمت خودرو در هفته گذشته چه تغییری کرد؟

والیبال ایران بار دیگر بر بام آسیا ایستاد

فیلم/ استقبال مردم لبنان از ورود کاروان سوخت ایرانی

جزئیات طرح مقابله با مفاسد اقتصادی

شکایت فرهاد مجیدی از فکری

مشکل بازار مسکن کجاست؟

آغاز واکسیناسیون دانش آموزان تا دو هفته آینده

دستورالعمل‌های بهداشتی پیشگیری از آنفلوآنزا چیست؟

کشف ۱۰۱ کیلو مواد مخدر در میدان آزادی

فیلم/ کنکوری‌ها واکسن می‌زنند

نوبت‌دهی هوشمند دُز دوم واکسن کرونا راه‌اندازی شد

کوچ دلالان مسکن از شمال تهران به ترکیه

پروازهای اربعین ایرلاین عراقی لغو شد

آمار واکسیناسیون کرونا در پایتخت

انواع خودرو‌های هیبریدی بازار چند؟

خوراکی‌هایی که پوستتان را جذاب‌تر می‌کنند!

چالش مرخصی زایمان پرستاران

احتمال گرانی کود شیمیایی

سرطانی خطرناک که با سرماخوردگی اشتباه گرفته می‌شود

شستا ۱۷ شرکت را تا سال آینده عرضه اولیه می‌کند

بروز برخی مشکلات برای جایگاهداران در پی عبور از سقف تراکنش‌های بانکی

با مصرف این مواد غذایی سیگار را ترک کنید

پروانه اشتغال مهندسان دارای تعارض منافع تعلیق می‌شود+جزئیات

تیم جدید وزارت خارجه را بهتر بشناسیم

سهام می‌تواند جایگزین سکه در مهریه شود؟

۵ دلیل افزایش قیمت تخم مرغ

دلیل تیراندازی در خیابان دانشگاه اعلام شد

هنرمندانی که در میان ۱۰۰ چهره تاثیرگذارِ نشریه تایم جای گرفتند

جذابیت رمزارزها برای حضور معامله گران با انگیزه پول‌شویی و قاچاق/ ریسک بالا و بی‌ثباتی ارزش بیت‌کوین

ویزای عراق در فرودگاه امام خمینی (ره) صادر نمی‌شود

هانیه توسلی: مردم مالک را به خاطر جواد عزتی دوست داشتند

نیویورک به سمت طرح ترافیک می‌رود همچون تهران!

باز شدن درب ورزشگاه آزادی به روی تماشاگران

فرانسه حدود ۳ هزار کادر درمان خود را به‌دلیل امتناع از دریافت واکسن کرونا تعلیق کرد

سازمان همکاری شانگهای، روابط دریایی ایران را تقویت می‌کند؟