تاریخ انتشار: ۰۹:۲۳ - ۲۹ شهريور ۱۴۰۰

وزارت کار مدعی برنامه‌ای تازه برای رفع بی‌کاری است

حجت‌الله عبدالملکی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی دولت سیزدهم بار‌ها از پلتفرمی ملی برای رفع بی‌کاری سخن گفته، هرچند که هنوز دقیقا مشخص نیست این پلتفرم چیست و چه راهکاری در دل خود دارد؟

وزارت کار مدعی برنامه‌ای تازه برای رفع بی‌کاری است

اقتصاد۲۴- از روزی که وزیر جدید پا به ساختمان قدیمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خیابان آزادی گذاشته و حتی از روز‌ها پیش‌تر و حتی در صحن مجلس، بار‌ها از پلتفرمی ملی برای رفع بی‌کاری سخن گفته، هرچند که هنوز دقیقا مشخص نیست این پلتفرم چیست و چه راهکاری در دل خود دارد. «حجت‌الله عبدالملکی» به‌تازگی هم بار دیگر به این موضوع پرداخت و شفاف اعلام کرد که پلتفرم ملی اشتغال ایجاد می‌شود.

او این موضوع را در دومین نشست ستاد اشتغال قرارگاه رفاه مردم گفت و توضیح داد: هدف از نشست‌های ستاد، ایجاد پلتفرم ملی اشتغال با هدف تبادل اطلاعات و جمع‌بندی عملکرد دستگاه‌های مختلف است. عبدالملکی که به دلیل سفر به تاجیکستان پیام صوتی برای اعضای این نشست ارسال کرده بود، با اعلام اینکه منظور از پلتفرم، ایجاد یک الگو و نظام ایجاد اشتغال است، اظهار کرد: در این پلتفرم مشخص می‌شود بانک‌ها، اصناف، تعاونی‌ها، بخش خصوصی، متولیان بازار و دیپلماسی اقتصاد خارجی چگونه باید در زمینه اشتغال‌آفرینی کار کنند.

او گفت: این پلتفرم باید یک نظریه مبنا و اصلی داشته باشد و به نحوی تنظیم شود که همه بازیگران آن بر‌اساس ضوابط خود، ایفای نقش کنند. براساس توضیحات روابط‌عمومی این وزارتخانه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: پلتفرم ملی اشتغال باید حداکثر انطباق را با شرایط، محدودیت‌ها و سیاست‌های دستگاه‌ها داشته باشد و یک نوع هماهنگی ایجاد کند.

عبدالملکی گفت: این موضوع می‌تواند با همکاری خود دستگاه‌ها برای مشخص‌کردن یا حتی تغییر نقش آن‌ها انجام شود، به عبارت دیگر قرار است یک هم‌افزایی و انسجام اتفاق بیفتد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ستون فقرات این پلتفرم، جامعه مخاطب ما هستند، توضیح داد: اولویت اول، بی‌کاران و اولویت دوم، صاحبان مشاغل غیر‌رسمی با درآمد پایین است. او تأکید کرد: پلتفرم ملی اشتغال باید به نحوی طراحی شود که هر نهادی به تعدادی از این کد‌های ملی که یا بی‌کار هستند یا کارشایسته ندارند، خدماتی در راستای ایجاد اشتغال ارائه دهد.

عبدالملکی افزود: در‌این‌باره بانک‌ها می‌توانند در زمینه تأمین مالی، وزارتخانه‌ها در حوزه‌های مربوط به بوروکراسی و قوانین، اصناف درباره بازاریابی و بازار‌رسانی کمک کنند. او الحاق ایران به سازمان شانگ‌های را اتفاق مهمی در سطح بین‌المللی دانست و گفت: این عضویت که پس از سال‌ها اتفاق افتاد، گشایش‌های خوبی را برای کشور ایجاد می‌کند.

عبدالملکی اظهار کرد: علت حضور من در تاجیکستان امضای دو تفاهم‌نامه با وزارت تندرستی این کشور درخصوص همکاری در زمینه آسیب‌های اجتماعی، افراد دارای معلولیت و حمایت‌های اجتماعی و با وزارت محنت، مهاجرت و شغل در زمینه تبادل تجربیات در حوزه‌های سیاست‌های اشتغال، مهارت‌آموزی، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، بازرسی و بهداشت کار بود.

او درباره برنامه و نگاه رئیس‌جمهوری نسبت به این وزارتخانه هم گفت: رئیس‌جمهور تأکید دارد که حوزه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به‌عنوان موتور محرکه اشتغال کشور کار را پیش ببرد تا نتایج آن حاصل شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: هدف ما در ستاد اشتغال قرارگاه رفاه مردم این است که درباره ایجاد پلتفرم ملی اشتغال به تفاهم و جمع‌بندی برسیم.


بیشتر بخوانید: توقف در رشد جمعیت فعال بازارکار


او با بیان اینکه نرم‌افزار اولیه این کار به‌عنوان «سامانه ملی اشتغال» از سوی معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال تهیه شده است، گفت: این نرم‌افزار باید توسط افراد تکمیل و سپس اتصال نهاد‌ها و سازمان‌ها به آن انجام شود. عبدالملکی با تأکید بر اینکه هدف پلتفرم اشتغال ملی، تبادل اطلاعات و جمع‌بندی عملکردهاست، گفت: در این پلتفرم، برنامه‌های متعارف دستگاه‌ها برای ایجاد اشتغال هم دیده می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در توضیح این پایگاه ملی هم گفت: در این وب‌سایت ملی، خدمات دستگاه‌های مختلف درباره جامعه هدف هم قابل دسترسی خواهد بود و در این سامانه ثبت می‌شود و ما می‌توانیم گزارش نقش دستگاه‌ها در ایجاد اشتغال را ارزیابی کنیم. عبد‌الملکی تأکید کرد: اگر بتوانیم به‌درستی این پلتفرم را طراحی و نقش‌ها را تعیین کنیم، در لایحه بودجه ۱۴۰۱ بودجه مناسبی برای ایفای این نقش‌ها در نظر خواهیم گرفت.

او گفت: در بودجه ۱۴۰۰، ۳۲ هزار میلیارد تومان برای اشتغال و تولید، تخصیص داده شده بود؛ ولی نظام تخصیصی آن به‌درستی مشخص نبود. عبدالملکی خطاب به اعضای ستاد اشتغال قرارگاه رفاه مردم گفت: قطعا با کمک شما یک جریان جدید از برنامه اشتغال‌زایی ایجاد خواهیم کرد و با این پلتفرم ملی، یک الگوی قابل عرضه به دنیا خواهیم داشت که می‌توانیم به کشور‌های همسایه و دوست عرضه کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد کرد: نهاد‌هایی که خارج از دولت، برنامه‌های اشتغال دارند؛ مانند کمیته امداد امام خمینی (ره)، بسیج سازندگی، بنیاد علوی، بنیاد برکت و آستان قدس رضوی برای تکمیل اطلاعات سامانه ملی اشتغال کمک کنند و برنامه‌های اشتغال خود را با کد ملی افراد در سامانه ثبت و بارگذاری کنند تا اشتراک‌گذاری اطلاعات به‌درستی اتفاق بیفتد. عبدالملکی اظهار امیدواری کرد مردم در سال ۱۴۰۱، فضای اشتغال خوبی را تجربه کنند.

در ادامه این نشست هم «عیسی منصوری»، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال، با ارائه توضیحاتی درباره سامانه ملی اشتغال و نحوه ارتباط نهاد‌های عضو قرارگاه به آن گفت: شغلی که به طور قطعی ایجاد شود، برای ما ملاک است؛ شغلی که در نهاد‌های بیمه‌گر مثل تأمین اجتماعی یا صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر یا صندوق‌های دیگر ثبت شود و با شغلی که اداره مالیات، فرد شاغل را به‌عنوان مؤدی مالیاتی بشناسد.

او اظهار کرد: سامانه ملی اشتغال کمک می‌کند داده‌ها را در بخش عرضه و تقاضا تدقیق کنیم و دسترسی بهتری به آن داشته باشیم. معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در دو هفته آینده کار اطلاعات‌گیری از نهاد‌های عضو انجام و سپس کار راستی‌آزمایی داده‌ها انجام خواهد شد.

در این نشست نمایندگان دستگاه و وزارتخانه‌های مختلف از‌جمله اقتصادی و دارایی، میراث فرهنگی و گردشگری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت، معدن و تجارت، سازمان بهزیستی کشور، سازمان فناوری اطلاعات، صندوق کارآفرینی امید، اتاق تعاون، اتاق اصناف، صندوق توسعه ملی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد برکت و... برنامه‌های اشتغال خود برای شش‌ماهه دوم سال ۱۴۰۰ و همچنین منابع موجود خود را برای تحقق این برنامه‌ها عنوان کردند.

منبع: روزنامه شرق
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

انواع موتورسیکلت در بازار چند؟

فیلم/ مشت زدن به جای دست دادن مرکل با رئیس کمیسیون اروپا

دورخیز عابدزاده برای لالیگا

خبر بد برای خریداران مسکن در ترکیه

فیلم/ لحظه وحشتناک آتش گرفتن قایق تفریحی در برزیل

سقوط آزاد تقاضای کیک و شیرینی

چهار فایده فوق‌العاده چغندر برای پوست

منطقه آزاد انزلی برای قرارگیری بر روی ریل توسعه نیازمند گسترش اراضی است

عملیات اجرایی ساخت چهار هزار واحد مسکونی در استان اردبیل آغاز شد

فیلم/ تصاویری از اولین سفر نخستین قطار خودران جهان در آلمان

کیوان-الف ۲۳ آبان محاکمه می‌شود

ثبت نام ۱۰۰ هزار نفر در طرح جهش مسکن

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

صندوق بین‌المللی پول کمکی نکرد!

توزیع ۱۱ هزار تن تخم مرغ تنظیم بازار

شرایط مؤسسین یا سهامداران نهاد‌های مالی اصلاح شد

کشف دو جسد در یک خودرو سوخته

سکته ضرغامی تکذیب شد

قتل‌های ناموسی؛ زمینه‌های روانشناختی و خلأهای قانونی

امکان توسعه تأمین مالی از محل انتشار اوراق اجاره مبتنی بر سهام

طارمی دونده‌ترین بازیکن لیگ قهرمانان

وضعیت بازارها در روزهای اخیر

فیلم/ آتش سوزی در بیمارستان مدائن در انقلاب

قیمت‌های سرسام‌آور عرصه واحدهای مسکن مهر هشتگرد

اژه‌ای: قصد کار تبلیغاتی نداریم

فیلم/ شوخی جالب به حاشیه‌های پرسپولیس پیش از پرواز به عربستان

شوک به الهلال قبل از فینال آسیا

اجرای طرح جهش مسکن در ۹۰۰ شهر

دستورالعمل جدید تغییر نام و فامیل افراد

آتش سوزی در بیمارستان مدائن در خیابان انقلاب + عکس

مشکل معوقات کارگران پروژه تونل آزادراه منجیل به رشت ادامه دارد

بورس‌های جهانی، امیدوار به بازار کار و نگران از تورم

آغاز مراسم نمازجمعه تهران بعد از ۲۰ ماه وقفه

پیش‌بینی آینده بازار سرمایه

انتقاد یک کارشناس به شرایط بازار سرمایه

۴۸ هزارتن گوگرد پالایشگاه نفت بندرعباس در بورس بین المللی کالا عرضه شد

انتقاد پلیس راهور از کیفیت پایین خودرو‌های تولید داخل