تاریخ انتشار: ۰۹:۲۱ - ۱۰ دی ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر

معلمان خرید خدمت؛ از اینجا رانده و از آنجا مانده!

یک معلم خرید خدمت می‌گوید: ما معلمان خرید خدمات در شرایطی قرار داریم که نه دیگر فرصتی داریم تا بتوانیم در دانشگاه فرهنگیان تحصیل کنیم و نه شرایط لازم برای شرکت در آزمون استخدامی و جذب از طریق ماده ۲۸ را داریم، آن هم با این تعداد اندک نیروی مورد نیازی که اعلام می‌شود!

معلمان خرید خدمت

جامعه ۲۴ – معلمان خرید خدماتی عمدتاً در مناطق محروم خدمت می‌کنند و حداقل قانون کار به آن‌ها پرداخت می‌شود. این در حالی است که میزان ساعت کار معلمان خرید خدمات در طول هفته کاهش پیدا کرده که موجب می‌شود دریافتی آنان بسیار کم باشد، اما همچنان این معلمان به اندازه معلمان رسمی و پیمانی فعال هستند. جای سوال دارد که چطور این قشر قادر خواهد بود با میانگین دو میلیون تومان پرداختی، به امور معیشتی خود بپردازد؟ حال آن‌که اینان از هرگونه مزایایی که معلمان رسمی برخوردارند، محروم هستند و غالباً تا سال‌ها بیمه‌ای ندارند و اگر بیمه و مزایای دیگری به آن‌ها پرداخت می‌شود، بسیار حداقل و در مقایسه با معلمان رسمی آموزش و پرورش بسیار کمتر است.

وزارت آموزش و پرورش سال‌هاست که برای جبران کمبود معلم به ویژه در کلاس‌های مهارتی و کارگاهی در هنرستان‌ها، جوانان تحصیلکرده دانشگاهی را به کار می‌گیرد و کم‌لطفی نسبت به این قشر تا آنجاست که تمام اختیارات مربوط به استخدام و پرداخت حقوق و بیمه این مربیان، به صورت تام به عهده شرکت‌های ثالث قرار داده شده است و این طبیعی است که آن‌ها بیشتر به نفع خود فکر کنند. اگر چه خبر‌هایی به گوش می‌رسد که در آینده‌ای نزدیک قرار است معلمان خرید خدمت، از طریق دریافت گواهینامه‌های صلاحیت حرفه‌ای به استخدام آموزش و پرورش درآیند، اما همچنان اقدام در این‌باره نیز در پیچ و خم‌های اجرایی وزارتخانه نامشخص است.

نگار احمدی، معلم و هنرآموز و یکی از همین نوع معلمانی است که سال‌ها تجربه تدریس در مدارس روستایی در استان فارس را دارد. او درباره وضعیت پرداختی‌ها و رسیدگی به معیشت معلمانی چون خود گفت و اظهار کرد: وزارت آموزش و پرورش پیش‌تر اعلام کرده بود که قانون خاصی برای استخدام وجود ندارد، اما با طرح استخدام معلمان خرید خدمات می‌توان اقداماتی انجام داد. به همین منظور طرحی از سوی یکی از نمایندگان (محمودزاده نماینده مهاباد) در مجلس مطرح شد که این طرح با نام خود ایشان بر سر زبان‌ها افتاد و طی آن، استخدام تمام گروه‌های مشمول از سال ۹۱ به بعد را شامل می‌شد، اگر چه این طرح دیگر پیگیری نشد و معلق ماند. این طرح بار مالی برای دولت نخواهد داشت و بر اساس سابقه کار، نیرو‌ها استخدام می‌شوند.

جذب از طریق آزمون و ماده ۲۸ و ناممکن بودن قبولی برای معلمان خرید خدمت

وی ادامه داد: اعضای کمیسیون آموزش بر این نظر بودند که معلمان خرید خدمات مانند سایر متقاضیان از طریق ماده ۲۸ و آزمون استخدامی اقدام کنند، اما چنین دیدگاهی به درد افرادی مانند من که سال‌ها تدریس داشته‌ایم نمی‌خورد، نخست آنکه شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش، شرایط سنی دارد و برای دارندگان مدرک لیسانس حداکثر ۳۵ سال در نظر گرفته شده است. از دیگر سو، برای مثال در این آزمون اعلام می‌شود که برای استان فارس، سه معلم کامپیوتر نیاز است که هر نیرو به یک شهر اختصاص دارد، حال در شرایطی که اولویت استخدام و جذب با خانواده ایثارگران بوده و این استان حداقل دارای ۵ هزار تحصیلکرده رشته کامپیوتر است، قبول شدن در این آزمون برای متقاضیان امکان‌پذیر است؟

این معلم افزود: شرط دیگر در جذب از طریق ماده ۲۸ و آزمون استخدامی، بومی بودن است و با این تعداد نیروی مورد نیاز اعلام شده، مطمئناً دایره قبول شوندگان بسیار محدود خواهد شد. ما معلمان خرید خدمات در شرایطی قرار داریم که نه دیگر فرصتی وجود دارد که بتوانیم در دانشگاه فرهنگیان تحصیل کنیم و نه شرایط لازم برای شرکت در آزمون استخدامی و جذب از طریق ماده ۲۸ را داریم، آن هم با این تعداد اندک نیروی مورد نیازی که اعلام می‌شود! حال آن که در بسیاری از مدارس از جمله مدارس روستایی که خود من در این مدارس تدریس می‌کنم، حدود ۳۰ تا ۴۰ ساعت درسی روی زمین است و برای آن‌ها معلمی نیست. وقتی که این همه با کمبود نیروی معلم مواجهیم، چرا باید اعلام شود که برای مثال فقط ۳ معلم برای فلان رشته در یک استان مورد نیاز است؟ آن هم در صورتی که اولویت با خانواده ایثارگران است.


بیشتر بخوانید: اجرای رتبه‌بندی فرهنگیان فقط برای این گروه از معلمان


تضمینی برای قبولی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش نیست

احمدی خاطرنشان کرد: کمیسیون آموزش مجلس می‌گوید ماده ۲۸ امکانی برای شرکت کردن همه افراد واجد شرایط در آزمون و جذب در آموزش و پرورش از طریق این ماده است، اما با توجه شرایط سنی شرکت در آزمون، معلمان خرید خدمتی که بعضاً سابقه کار بالایی هم دارند و با مدرک لیسانس، سن آن‌ها از ۳۵ گذشته است، چه می‌شوند؟ از طرفی، رشته‌های بسیاری وجود دارد که جوانان در آن رشته‌ها تحصیل کرده و از دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند، حال آنکه در آزمون استخدام آموزش و پرورش اصلا این رشته‌ها وجود ندارد و نیرویی جذب نمی‌شود. می‌گویند فکر کنید این آزمون مانند کنکور است، امسال نشد سال بعد تلاش کنید و قبول شوید! اما مگر می‌شود با وجود شرایط سنی محدود هر سال در این آزمون شرکت کرد؟ دیگر اینکه در کنکور درصد زیادی می‌توانند پذیرش شوند و دیگر چیزی به نام پشت کنکور ماندن معنا ندارد، اما در آزمون استخدام آموزش و پرورش چه تضمینی وجود دارد که حداقل ۵۰ درصد شرکت کنندگان پذیرش شوند؟

به گفته این معلم خرید خدمات؛ نمایندگان مجلس ادعا دارند که ما بهتر می‌دانیم چه مسائلی باید در نظر گرفته شود و بر همین اساس هم یک طرح نوشته شده است. آن‌هایی که می‌گویند جذب معلم فقط باید از طریق دانشگاه فرهنگیان باشد و در این زمینه استناد به صحبت‌های رهبری دارند، چرا توجه نمی‌کنند که ایشان درباره تعیین تکلیف نیرو‌های قبلی آموزش و پرورش هم تأکیداتی داشتند. گفته نشد که با نیرو‌هایی که سال‌ها سابقه داشته‌اند این‌گونه برخورد شود.

احمدی یادآور شد: با نمایندگان جلسات مشترکی برگزار شده و صحبت و مسائل و دغدغه‌ها را بازگو کرده‌ایم. تنها نماینده‌ای که حرف ما را درک کرد نماینده مهاباد بود که طرحی را نوشت و به مجلس ارائه داد که تمام نیرو‌های خرید خدمت را شامل می‌شد. کسانی که یک سال مشغول به کار در پیش دبستانی و یا نهضت شده‌اند، خیلی سریع و به راحتی به استخدام آموزش و پرورش درآمدند، اما ما که همچنان در حال کار هستیم و چندین سال سابقه داریم هیچ حقی نداریم.

وی افزود: نمایندگان می‌بایست شرایط جذب از طریق ماده ۲۸، موضوع شرط سنی و نوع آزمون و تعداد رشته‌های متفاوتی که در این آزمون وجود دارد و ندارد و تعداد نیروی مورد نیازی که اعلام می‌شود را در نظر بگیرند. آیا این شرایط برای همه ما معلمان خرید خدمت فراهم است که اگر امسال نشد سال بعد در آزمون شرکت کنیم؟ قطعاً خیر.

معلمان رسمی واکسن زدند، خرید خدمتی‌ها در لیست نیامدند

این معلم تأکید کرد: اگر از همان ابتدا می‌گفتند ما نمی‌خواهیم شما را استخدام کنیم و خودتان می‌دانید که بمانید یا بروید، این‌قدر در مقابل ظلمی که به ما روا داشته شد، سکوت نمی‌کردیم، آن هم وقتی کارفرما بیمه‌ای برای ما رد نمی‌کرد و هر چه می‌گفت دم نمی‌زدیم، حداقل می‌توانستیم شکایت کنیم و از طریق اداره کار از حقمان دفاع کنیم. اکثر معلمان خرید خدمت هفته‌ای ۴۰ ساعت تدریس دارند و برای هر ساعت ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان دریافتی دارند. آن هم در شرایطی که در اوج شیوع کرونا و موج‌های مختلف آن، کلاس‌های کارگاهی تعطیل نشد و حضور در این کلاس‌ها اجباری بود، در حالی که معلم رسمی جانش محفوظ بود و در کلاس درس حاضر نشد. البته که از برگزاری کلاس درس حضوری راضی‌تر هستیم، چرا که خود من در روستا تدریس می‌کنم و شرایط آموزش حضوری بهتر است، آن هم به این دلیل که دانش آموزان کمتری به دلیل نبود امکانات آموزش مجازی، ترک تحصیل می‌کنند. دیگر درباره این مسئله چیزی نگویم بهتر است، که با وجود این شرایط و شیوع بیماری و اولویت تزریق واکسن برای معلمان پس از کادر درمان، نام معلمان خرید خدمت را در لیست نیاوردند.

این معلم خرید خدمت اضافه کرد: یکی از نمایندگان مجلس به ما گفت شغل دیگری انتخاب کنید، باشد قبول، اما برای شروع یک شغل دیگر با مدرک لیسانس و نداشتن سرمایه چه کاری را می‌توانیم شروع کنیم، آن هم وقتی که سن‌مان از ۳۰ سال گذشته است؟

نزدیک به یک دهه از طرح مشکلات معیشتی و مسئله استخدام معلمان خرید خدمت می‌گذرد و همچنان این مشکلات بر قوت خود باقی‌ست. مشکل حقوق نیرو‌های خرید خدمت باید برطرف شود و مبلغی که پرداخت می‌شود حتی هزینه رفت‌وآمد این قشر به محل کار را نیز تأمین نمی‌کند. در حال حاضر در لایحه رتبه‌بندی معلمان تلاش می‌شود که حقوق معلمان به ۱۵ تا ۱۶ میلیون تومان برسد، این در شرایطی است که نیرو‌های خرید خدمت دریافتی بسیار حداقلی و حدود دو تا سه میلیون تومان دارند.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمد
0
0
جمعه ۱۰ دی ۱۴۰۰
با سلام واحترام اخیرا ستم به معلمان محترم که در بدنه اموزش وپرورش فعال هستند و۸ سال تدریس هستند که به نام خرید خدمت از آنان یاد شده است ولی این افراد در بدنه‌ مدارس دولتی تدریس دارند باید تعیین تکلیف شوند.در غیر این صورت هم جسارت به نطام وهم خسارت به این افراد ومسلمان می باشد
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ اولین واکنش ایران به پیش شرط جدید آمریکا در مذاکرات وین

همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان محقق می‌شود؟

۳ مشتری لیگ برتری برای بازیکن پرسپولیس

یارانه نقدی و معیشتی این افراد حذف می‌شود

فیلم/ این صحنه زیبا مدیون انفجار یک کامیون است

زنگ خطر سقوط شدید بیت کوین/ ماینر‌ها خاموش می‌شوند؟

مهار رشد اجاره بها در دستور کار دولت

فیلم/ مولودی‌خوانی عجیب در شورای شهر شیراز

بورس باز هم قرمز شد/ افت ۲۱۸۲۵ واحدی شاخص بورس امروز ۴ بهمن‌ماه ۱۴۰۰

سهامداران بخوانند/انتقاد رییس سازمان بورس به تصمیم جدید مجلس

جزییات از نحوه حضور دانش‌ آموزان در مدارس

فیلم/ پرداخت وام بدون ضامن از شنبه آینده

فیلم/ لحظه نجات مسافران محبوس شده در آتش سوزی میدان راه آهن

مجازات سنگین برای سارق گردنبند علی دایی

تغییر موضع سلتیک در جذب مهدی قایدی+عکس

کلسیم برای سلامت قلب ضروری است

فیلم/ گریه بی‌امان پدیده جوکر برای مادرش را ببینید

فیلم/ حذف بی‌سروصدای وام ازدواج از بودجه؟

تست کرونا یکی دیگر از بازیکنان استقلال منفی شد

عرضه ۴ هزار میلیارد تومان املاک شهرداری تهران از طریق بورس کالا

حداقل حقوق کارکنان در سال آینده مشخص شد

واکنش فدراسیون به دعوت شدن کنعانی‌ زادگان

گریم متفاوت مهتاب کرامتی در آتش سبز+ عکس

پیام تبریک محمدرضا لواسانی به مناسبت گرامی داشت سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن

فرم فوق العاده پرسپولیس؛ قهرمان برگشته است؟

تشکیل اتاق فکر با حضور نخبگان و صاحب نظران در مناطق آزاد کشور

پایان عجیب سریال جزیره؛ شکست پروژه کارگردان خوش‌سابقه!

فرق سرماخوردگی و امیکرون

آلودگی‌های نفتی از مهمترین منابع آلودگی خاک

هافبک محبوب پرسپولیسی‌ها در راه تهران+عکس

اولین آمار از قربانیان حادثه میدان راه‌آهن

عکس/ میز کار انیشتین، ساعتی پس از درگذشت او

فیلم/ اعتراض به ممنوع‌الورودی نماینده کارگری در پتروشیمی رازی

خبر جدید وزیر ارتباطات درباره همکاری با چین

سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش در بورس/ بازگشت وشمال به صدر فروش سهامداران

این ویلای لوکس در آمریکا متعلق به روحانی است؟ + عکس

آتش‌سوزی دلهره‌آور در حوالی میدان راه‌آهن تهران +عکس