تاریخ انتشار: ۱۵:۴۴ - ۱۱ دی ۱۴۰۰
یونس پناهی در نشست بررسی چالش‌ها و رفع موانع تولید واکسن‌های داخلی پاسخ داد:

چرا واکسن‌های ایرانی کرونا صادر نمی‌شوند؟

نشست بررسی چالش‌ها و رفع موانع تولید واکسن‌های داخلی با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و جمعی از تولیدکنندگان واکسن‌های داخلی برگزار شد.

چرا واکسن‌های ایرانی کرونا صادر نمی‌شوند؟

اقتصاد۲۴ - دکتر پناهی در ابتدای نشست ضمن قدردانی از تولیدکنندگان واکسن‌های داخلی در کشور گفت: اقدامات انجام شده برای تولید واکسن ویروس کووید_۱۹ شایسته تقدیر است، زیرا تولیدات داخلی قدرت مذاکره برای دریافت واکسن را افزایش داد. اکنون در مرحله‌ای از خودباوری هستیم که باید برای صادرات واکسن‌های تولید شده برنامه‌ریزی کنیم.

او در ادامه تاکید کرد: این نشست جهت شنیدن مشکلات و چالش‌های تولیدکنندگان واکسن کووید_۱۹ است و از آنجاییکه اولین تلاش‌ها همیشه با دشواری‌هایی همراه است؛ بدون شک تولیدکنندگانی که در این جلسه حضور دارند فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشتند با این وجود ما با تمام توان از شرکت‌های تولیدکننده حمایت می‌کنیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه به شرکت‌های تولیدکننده واکسن کووید_۱۹ پیشنهاد کرد: در صورت تمایل تولیدکنندگان در معاونت تحقیقات این آمادگی وجود دارد تا واکسن‌های تولید شده را از جنبه میزان اثرگذاری آن در بلندمدت ارزیابی کنیم و اطلاعات آن را هم در اختیار خودتان قرار می‌دهیم ضمن اینکه این دیتا برای بازار‌های صادراتی نیز مفید است و قدرت رایزنی را افزایش می‌دهد.

دکتر حسن ابوالقاسمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) و تولیدکننده واکسن نورا گفت: در دوره‌ای وزارت بهداشت به دلیل وضعیت اورژانسی در کشور به درستی اقدام به واردات واکسن کرد و واکسیناسیون گسترده انجام شد. اغلب تولیدکنندگان واکسن داخلی از این مرحله جا ماندند و اکنون که در کمیته علمی برای تزریق دوز بوستر ظرف سه ماه تاکید شده است انتظار داریم از واکسن‌های داخلی بیشتر استفاده شود که این امر احتیاج به پیش خرید تحت حمایت دولت دارد. حمایت از واکسن تولید داخل از خروج ارز از کشور جلوگیری به عمل می‌آورد.

او به برخی مشکلات پیش روی شرکت‌های تولیدکننده اشاره کرد و گفت: بسیاری از واکسن‌ها در دنیا فاز‌های کارآزمایی را با هم ترکیب کردند، ولی در کشور با اینکار موافقت نشد و سختگیرانه رفتار شد. واکسن‌های خارجی در مقالاتشان به این عملکرد ترکیب فاز‌ها افتخار کردند که روند ۱۰ ساله را به ۱ یکسال کاهش دادند.

ابوالقاسمی بر لزوم تسریع روند مطالعه واکسن روی نوجوان‌ها گفت: انتظار داریم پیش از اینکه دیر شود و جامعه آماری اشباع شود دولت حمایت کند تا مطالعات کارآزمایی روی نوجوان‌ها سریع‌تر انجام شود و واکسن‌ها داخلی مجوز برای این گروه سنی هم دریافت کنند.

ابوالقاسمی افزود: وزارت بهداشت حداقل در انجام مطالعات واکسن‌هایی که در بازار هستند کمتر سختگیری کند و اختیارات بیشتری بدهد.

امیرحسین باغ شیخی مدیر پروژه داروسازی اسوه با بیان اینکه موفق شدیم واکسن آنفولازای نوترکیب را تولید کنیم، گفت: هر سال نیازسنجی می‌شود برای تامین واکسن آنفولانزا و با توجه به محدودیت‌های ارزی تامین آن‌ها با مشکل مواجه شده است. با توجه به اینکه واکسن تولید شده تاییدیه‌های لازم را کسب کرده است و اکنون آنفولانزا نیز همپای کووید در کشور وجود دارد؛ انتظار داریم تامین بودجه شود تا به سرعت واکسن آنفولانزای مورد نیاز کشور به معاونت بهداشت تحویل داده شود.

علیرضا بیگلری رئیس انیستیتو پاستور تولیدکننده واکسن پاستوکووک افزود: با توجه به اینکه واکسن یک مقوله حاکمیتی است از سیاست‌مداران می‌خواهیم که از فرصت ایجاد شده بیشتر استفاده کنند، نه تنها کسانی که اقدام به تولید واکسن کردند برای همتشان باید تقدیر شوند بلکه علم و دانشی که در این مسیر ایجاد شده بسیار برای کشور مفید و قابل توجه است و انتظار حمایت جدی از فناوری سلامت داریم.

به گفته وی، به‌رغم دستاورد‌های ارزشمند به دست آمده در تولید واکسن کووید_۱۹ اگر تولیت واحد را به معاونت تحقیقات و فناوری می‌سپردند، نتایج بهتری به دست می‌آمد.

احمد کریمی مدیر پروژه تولید واکسن فخرا افزود: مشکل اصلی تولیدکنندگان با روال‌های پیچیده سازمان غذا و دارو است. مستندسازی طبق فرمایشات مقام معظم رهبری یکی از امور مهم و اساسی است؛ پیشنهاد می‌کنم مطالعات بالینی زیر نظر معاونت تحقیقات باشد و همه را با یک الگو بررسی کنند.

او افزود: سخت‌گیری‌های اعمال شده فقط تولیدکننده را نسبت به واردکننده به عقب می‌راند. باید کمیته‌ای باشد در معاونت تحقیقات که بر اساس وضعیت واقعی کشور تصمیم‌گیری کند و همه را در یک سبد و با یک سنجه ارزیابی کند.

علی اسحاقی معاون تحقیق و تولید فرآورده‌های بیولوژیک موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، گفت: نبود متولی یکسان برای تولیدکنندگان واکسن کووید_۱۹ موجب شده تا هماهنگی میان نهاد‌های مختلف نیز برعهده تولیدکننده باشد.

او در ادامه پیشنهاد کرد: چند شرکت تولیدکننده واکسن هم به عضویت کمیته علمی کرونا درآیند تا در تصمیمات اتخاذ شده دیدگاه این بخش هم در نظر گرفته شود.

نسیم انجیدنی مدیر پروژه واکسن اسپایکوژن گفت: اسم واکسن اسپایکوژن در دستورالعمل‌ها نیست و مراکز واکسیناسیون هم خدمتی به افرادی که در کارآزمایی‌های اسپایکوژن شرکت کردند ارائه نمی‌کنند. در حال حاضر کسانیکه دو دوز اسپاکوژن زدند، برای دوز سوم نه اسپایکوژن برایشان تزریق می‌شود و نه هیچ واکسن دیگری.

او افزود: درخواست رویکرد یکسان داریم اگر واکسن‌های سینوفارم و آسترازانکا روی واکسن‌های دیگر به صورت بوستر تزریق می‌شود این امکان برای دیگر واکسن‌های تولید داخل هم اعلام شود.

دکتر محمدرضا منظم رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، با تاکید بر اینکه متولی تولیدکنندگان واکسن داخلی باید معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت باشد، گفت: احتیاج به یک متولی است که به برنامه واکسن‌ساز‌ها رسیدگی کند در غیر این صورت ضرر این چندگانگی متوجه کشور می‌شود.

او افزود: بحث دریافت مجوز و پروتکل‌ها همه سختی‌هایی را ایجاد کرده است. مشارکت شرکت‌ها هم در پروتکل دستورالعمل‌ها، پیش خرید، سهم تولید و مصرف با هماهنگی تنگاتنگ امکانپذیر است.

دکتر منظم اعلام آمادگی کرد دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت در زمینه همکاری با تولیدکنندگان واکسن‌های داخلی آمادگی کامل دارد.

دکتر پناهی پس از استماع صحبت‌های حاضران در نشست، گفت: برخی از مباحث بنیادی است و باید پاسخ آن‌ها را پیدا کنیم که مربوط به حوزه‌های تحقیقات است و باید پیگیری و نتیجه گیری شود. به دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌سپاریم تا به جواب سوالات مطرح شده برسیم.

او افزود: تولیدکنندگان اگر مبحثی برای رفع مشکلاتشان دارند برای ما بفرستند در جلسه شورای معاونین که با حضور وزیر بهداشت برگزار می‌شود اعلام می‌کنیم.

معاون تحقیقات و فناوری با بیان اینکه شما به عنوان تولیدکننده و فعال بخش خصوصی طبیعی است که از رگولاتور جلوتر باشید، گفت: در معاونت تحقیقات باید بیماری‌های جدید و درمان‌های جدید را رصد و مطالعه کنیم و وظیفه خودمان می‌دانیم تا به معنی واقعی از محققین و پژوهشگران حمایت کنیم.

منبع: روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت سکه و طلا امروز پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت سکه و طلا امروز چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت انواع دوربین‌های عکاسی + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت دلار و یورو امروز چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

استوری عاشقانه مهناز افشار و دخترش + عکس

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت خودرو‌های بنز در بازار ایران امروز + جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت انواع گوشی موبایل سامسونگ، شیائومی و نوکیا + جدول

قیمت دلار و یورو امروز پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت انواع موتورسیکلت در بازار امروز + جدول

قیمت سکه پارسیان امروز چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت روز لپ تاپ اپل + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

عکس/ چهره واقعی صهبا شرافتی بازیگر نون خ

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

جنجال عروسی یک آقازاده در گران‌ترین هتل ایران!

جدول لیگ برتر بعد از برد پرسپولیس

شادی منشوری گلزن پرسپولیس +عکس

هشدار زرد هواشناسی برای این استان‌ها

راهداری: خسارت ۱۵۰۰ میلیارد تومانی سیل به راه‌های کشور

بایدن ایران را تهدید به تحریم سخت کرد!

فارس به نقل از منبع آگاه: خبر آسیب‌دیدن ساختمان نیروگاه اتمی دیمونا کذب است

فرماندار: دسترسی ۱۰۰ روستای نیکشهر مسدود است/ سیلاب جان ۲ نفر را گرفت

افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولت در سال جاری

یک پیش‌بینی عجیب از بازار خودرو

رئیسی: اگر خطایی از رژیم صهیونیستی سر بزند، پاسخی می‌دهیم که پشیمان شوند

آزمون وکالت ۱۴۰۳ پاییز برگزار می‌شود

یک نکته درباره ماجرای کاظم صدیقی و گشت ارشاد

اولین تصویر رسمی از اسکناس ۵۰۰ هزار تومانی

ترکیب پرسپولیس برای دیدار برابر صنعت‌نفت مشخص شد

در عملیات سپاه علیه اسرائیل از چه موشک‌هایی استفاده شد؟

آمریکا ۱۶ فرد و دو نهاد ایرانی را تحریم کرد

قتل مرد جوان با ۳۷ ضربه چاقو به خاطر یک میلیارد

یارانه فروردین دهک چهارم تا نهم واریز شد

علم الهدی: اینکه سن ازدواج بالا رفته، ریشه آن فرهنگی است

مراقب مسمومیت با این نوع هندوانه‌ها باشید

دوستداران قهوه بخوانند

فیلم/ بغض یک هموطن از گرفتار شدن در سیل دبی

ارتباط بین سلامت تیروئید و خستگی مزمن در زنان

عکس‌های جدید خرم سلطان در ۴۰ سالگی

فیلم/ بدترین ضربه پنالتی تاریخ فوتبال

فیلم/مرگ غم انگیز یک زن پس از سقوط در جوی آب

عکس/ حضور قرائتی با ویلچر در یک مراسم

رضوانی موتورز، پورشه ۹۱۱ را متحول می‌کند

انتقاد تند ربیعی از بازگشت گشت ارشاد + عکس

فیلم/ گل کوچیک سردار آزمون با دخترش در خانه

واکنش آذری جهرمی به بازگشت گشت ارشاد

فصل لاله‌ها در باغ ایرانی

عده‌ای اجیر می‌شوند در جلسه کنکور غایب باشند

فیلم/ حجت الاسلام جعفری بروجنی: اگر اسراییل به ایران حمله کند با پاسخ شکننده‌تری مواجه می‌شود

تصاویری آخرالزمانی از لحظه شروع طوفان و سیل در دبی

دیدار دوستانه تیم ملی ایران با ترکیه

معاون اول جدید قوه قضاییه کیست؟

فیلم/ گلف بازی عجیب طارمی و بیرانوند

نوسان افزایشی دلار با علامت تشدید تحریم‌ها

عکس‌های دل نواز از حال خوب دریاچه ارومیه

سهمیه بنزین چه تغییری کرد؟

دست انداز جدید اتحادیه اروپا برای صادرات نفت ایران

کاسبی جدید با جنجالی‌ترین خودروی سال

معاون اول احمدی نژاد درگذشت

فیلم/ لحظه ورود امیرعبداللهیان به نیویورک

تضمین ارزآوری به همت صنعت گاز

افزایش قیمت بلیت هواپیما در دستور کار

اینفوگرافی/ضرر و زیان‌ تعطیلی پنجشنبه‌ها

سوگل خلیق عروس شد؟