تاریخ انتشار: ۲۱:۲۴ - ۲۶ دی ۱۴۰۰

خواص برگ بو

برگ بو برگ‌هایی هستند که به دلیل خواص دارویی خود شناخته می‌شوند. آن‌ها از بدن ما در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می‌کنند که در ادامه به خواص برگ بو پرداخته می‌شود.

خواص برگ بو

اقتصاد ۲۴- برگ بو برگ‌هایی هستند که به دلیل خواص دارویی خود شناخته می‌شوند. آن‌ها از بدن ما در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می‌کنند و برای مدیریت دیابت، بهبود سلامت قلب و عروق، کاهش التهاب، کاهش مشکلات تنفسی و بهینه سازی هضم مفید است. برخی از خواص برگ بو برای سلامتی به شرح زیر است.

برگ بو برای معده و سیستم گوارش مفید است. ویتامین C، ویتامین A و سایر ترکیبات آنتی اکسیدانی برگ بو از سیستم گوارش در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. خطر ابتلا به چندین سرطان مانند سرطان روده بزرگ، پانکراس، شکم و روده را کاهش می‌دهد. فیبر‌های غذایی موجود در برگ بو یک ملین طبیعی است که حرکات روده را بهبود می‌بخشد؛ و به بهبود یبوست و سایر مشکلات گوارشی مانند درد شکم، گاز، نفخ و ... کمک می‌کند. خواص ضد میکروبی برگ بو از دستگاه گوارش ما در برابر عفونت‌های باکتریایی و قارچی محافظت می‌کند و خطر زخم معده را کاهش می‌دهد. همچنین در برابر اسهال موثر است، زیرا فیبر غذایی مایعات اضافی را از روده جذب می‌کند. سایر مواد مغذی مانند روی یا زینک، پتاسیم، آهن، مگنیزیم و ... در برگ بو نیز به هضم بهتر کمک می‌کنند.

برگ بو حاوی چندین ترکیب ضد التهابی مانند ویتامین C، ویتامین A، پارتنولید و فیبر‌های غذایی و ... است. این ترکیبات باعث تسکین درد و التهاب ناشی از بیماری‌های التهابی مانند آرتریت، روماتیسم، روماتوئید، نقرس، آسم و آسم برونش می‌شوند. مصرف برگ بو و همچنین استفاده موضعی از عصاره برگ بو به تسکین درد و التهاب مفاصل دردناک یا نواحی تحت تاثیر آرتریت کمک می‌کند.


بیشتر بخوانید: عوارض خطرناک خوردن سیر با شکم خالی!


برگ بو به دلیل فراوانی مواد مغذی ضروری موجود در آن، سلامت تنفسی ما را بهبود می‌بخشد. سایر ترکیبات آنتی اکسیدانی مانند تانن‌ها و ... در برگ بو از سیستم تنفسی در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. ترکیبات ضدالتهابی ویتامین C و A و فیبر‌های غذایی برگ بو باعث کاهش التهاب ریه و محافظت از آسم و آسم برونش می‌شود. اسانس برگ بو اغلب در آروماتراپی برای شل شدن خلط و از بین بردن پاتوژن‌های خطرناک در دستگاه تنفسی استفاده می‌شود.

برگ بو به مدیریت سطح کلسترول کمک می‌کند. زیرا حاوی فیبر‌های غذایی است که کلسترول LDL را کاهش می‌دهد. ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان‌های موجود در برگ بو باعث کاهش اکسیداسیون کلسترول شده و به مدیریت کلسترول کمک می‌کند. این امر از تجمع پلاک و رسوبات چربی در دیواره شریان‌ها جلوگیری می‌کند؛ و خطر ابتلا به تصلب شرایین را که یکی از دلایل اصلی چندین مشکل قلبی عروقی است، کاهش می‌دهد.

برگ بو حاوی پتاسیم است. یک گشادکننده عروق طبیعی که رگ‌های خونی را شل می‌کند، گردش خون را بهبود می‌بخشد و باعث تسکین فشار خون بالا می‌شود. فشار خون بالا یک بیماری شایع سلامتی است که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد و از دلایل اصلی مشکلات قلبی عروقی و سایر مشکلات سلامتی است. اگر از دارو‌های فشار خون استفاده می‌کنید، قبل از افزودن برگ بو به مواد غذایی خود با پزشک مشورت کنید. مطمئن شوید که خطر تداخل غذا با دارو وجود ندارد. پتاسیم بیش از حد ممکن است فشار خون را به زیر محدوده سالم کاهش دهد و باعث خستگی، بی‌حسی، حالت تهوع یا استفراغ، مشکلات تنفسی، درد قفسه سینه، تپش قلب یا ضربان قلب نامنظم و رنگ پریدگی پوست شود.

برگ بو باعث سلامت قلب و عروق می‌شود. حاوی آنتی اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C و A و ترکیباتی است که از آسیب رادیکال‌های آزاد در سیستم قلبی عروقی محافظت می‌کند. فیبر‌های غذایی موجود در برگ بو به مدیریت کلسترول و بهبود سلامت قلب و عروق کمک می‌کند. برگ بو حاوی پتاسیم است که فشار خون را تسکین می‌دهد و خطر مشکلات قلبی عروقی را کاهش می‌دهد. اسید کافئیک و روتین موجود در برگ بو نیز نقش مهمی در تقویت سلامت قلب دارند. سایر مواد مغذی مانند روی، آهن، مگنیزیم، کلسیم و ویتامین‌های گروه B برگ بو نقش مهمی در بهبود سلامت قلب و عروق دارند.

استرس مدیریت نشده ممکن است به سلامت جسمی، ذهنی و عاطفی آسیب برساند. مهم است که استرس را تحت کنترل داشته باشید، برگ بو می‌تواند در انجام همین کار کمک کند. لینالول، یک مونوترپنوئید غیر حلقوی در برگ بو، هورمون‌های استرس را در بدن کاهش می‌دهد. این ماده در رایحه درمانی استفاده می‌شود. آنتی اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C و ترکیباتی مانند تانن‌ها در برگ بو از سلول‌ها در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می‌کنند. ویتامین‌های B و مگنیزیم موجود در برگ بو اعصاب ما را آرام می‌کند و استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد.

برگ بو به دلیل شاخص گلیسمی پایینی که دارد، قند را با سرعت آهسته وارد جریان خون می‌کند. از افزایش ناگهانی سطح قند خون جلوگیری می‌کند و به مدیریت دیابت کمک می‌کند. برگ بو سطح کلسترول HDL را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ افزایش می‌دهد و سلامت آن‌ها را بهبود می‌بخشد. اگر داروی دیابت مصرف می‌کنید، تنها پس از مشورت با پزشک، برگ بو را به غذای خود اضافه کنید. مصرف برگ بو هنگام مصرف دارو‌های آرام بخش ممکن است باعث خواب آلودگی بیش از حد شود.


بیشتر بخوانید:  با این ادویه ۵ روزه لاغر می‌شوید


برگ بو باعث کاهش وزن می‌شود. زیرا متابولیسم را بهبود می‌بخشد و سرعت سوزاندن چربی‌های ذخیره شده در بدن را تسریع می‌کند. فیبر‌های غذایی موجود در برگ بو باعث سیری معده و کنترل پرخوری می‌شود که یکی از دلایل اصلی چاقی است. اگرچه برگ بو کالری بالایی دارد (۳۱۴ کالری در هر ۱۰۰ گرم)، اما چندان نگران کننده نیست. چرا که برک بو یک ادویه است؛ و فقط به مقدار کم به مواد غذایی اضافه می‌شوند. فیبر‌های غذایی موجود در برگ بو باعث بهبود هضم، دفع سموم و کاهش وزن می‌شود.

برگ بو منبع فراوانی از آنتی اکسیدان‌ها مانند ویتامین C و A و سایر ترکیبات آنتی اکسیدانی مانند تانن‌ها و فلاونوئید‌ها است. این ترکیبات از سلول‌ها در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. خطر ابتلا به سرطان‌های روده بزرگ، پانکراس، شکم، ریه و سرطان روده را کاهش می‌دهند. رادیکال‌های آزاد یون‌های ناپایدار هستند که با ربودن الکترون‌ها از مولکول‌های مجاور تثبیت می‌شوند. این کار باعث آسیب اکسیداتیو به آن‌ها می‌شود. آنتی اکسیدان‌ها همچنین برای تقویت سیستم ایمنی، ارتقای سلامت قلب و عروق، کاهش وزن، بهبود سلامت عصبی مفید است.

برگ بو باعث بهبود سریع زخم‌ها و جراحات می‌شود. خواص ضد میکروبی برگ بو از زخم‌ها و جراحات در برابر عفونت‌های باکتریایی، ویروسی و قارچی محافظت می‌کند. ترکیبات ضد التهابی برگ بو باعث کاهش درد و التهاب ناشی از آسیب می‌شود.

برگ بو برای چشم مفید است، زیرا حاوی ویتامین C و A و سایر ترکیبات آنتی اکسیدانی مانند تانن‌ها و فلاونوئید‌ها است. این ترکیبات از چشم‌ها در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا، آب مروارید و گلوکوم را کاهش می‌دهند. ویتامین A موجود در برگ بو یک ماده مغذی ضروری برای سلامت چشم است، زیرا بینایی را بهبود می‌بخشد. از خشکی چشم‌ها جلوگیری می‌کند و خطر شب کوری را کاهش می‌دهد. سایر مواد مغذی مانند روی، آهن، پتاسیم، منیزیم و ویتامین‌های B برگ بو نیز نقش مهمی در حفظ سلامت چشم دارند.

برگ بو مو‌های ما را تقویت می‌کند و خطر ریزش مو را کاهش می‌دهد. ویتامین C و A و آنتی اکسیدان‌های برگ بو از مو و پوست سر ما در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کنند. بتاکاروتن و پروتئین موجود در برگ بو باعث تقویت فولیکول‌های مو می‌شود و خطر ریزش مو را کاهش می‌دهد. سایر مواد مغذی مانند روی، پتاسیم، مگنیزیم و ویتامین‌های B موجود در برگ بو نیز نقش مهمی در کنترل ریزش مو دارند.

ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در برگ‌های بو، مو‌ها و پوست سر ما را تغذیه می‌کنند و از آن‌ها در برابر آسیب محافظت می‌کنند. آنتی اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C و سایر ترکیبات مانند فلاونوئید‌ها در برگ بو از مو‌ها در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. سفیدی زودرس مو، ریزش مو، دو شاخه شدن مو، خشکی مو و سایر علائم پیری را کاهش می‌دهد. برگ بو رطوبت را به فولیکول‌های مو باز می‌گرداند و آن‌ها را تقویت می‌کند.

معمولا با بالا رفتن سن، موهایمان سفید می‌شود. با این حال، عوامل متعددی مانند آلودگی، استرس، عادات بد غذایی و انتخاب نامناسب سبک زندگی ممکن باعث سفیدی زودرس مو شوند. برگ بو از مو‌ها در برابر سفیدی زودرس مو محافظت می‌کند. زیرا حاوی ویتامین C و سایر ترکیبات آنتی اکسیدانی مانند فلاونوئید‌ها و ... است. ویتامین B موجود در برگ بو باعث تقویت و تغذیه مو‌ها می‌شود. یه این ترتیب روند سفید شدن مو را به تاخیر می‌اندازد.

برگ بو از مو‌ها در برابر سفیدی زودرس مو محافظت می‌کند. زیرا حاوی ویتامین C و سایر ترکیبات آنتی اکسیدانی مانند فلاونوئید‌ها و ... است.


برگ بو به ترمیم مو‌های وز کمک می‌کند. برای این کار، برگ بو را در آب بجوشانید تا معجون درست شود. بگذارید خنک شود و بعد از شامپو کردن و حالت دادن به مو‌ها از آن به عنوان آبکشی مو استفاده کنید.

برگ بو به نرم کردن مو‌های خشک کمک می‌کند. برای این کار مقداری برگ بو را با روغن نارگیل به مدت چند دقیقه بجوشانید. سپس بگذارید به دمای اتاق برسد. پس از سرد شدن، این مخلوط را به آرامی روی مو‌ها و پوست سر ماساژ دهید. بگذارید ۳۰ دقیقه بماند و خشک شود. استفاده منظم از آن مو‌ها را عمیقا نرم می‌کند و از خشکی آن جلوگیری می‌کند.

سموم، آلاینده‌ها و سایر مواد ناخواسته موجود در جو به مو‌های آسیب می‌رسانند. با آسیب منظم، مو‌ها ضعیف می‌شود. مشکلاتی مانند سفیدی زودرس مو، ریزش مو، دو شاخه شدن، خشکی مو را افزایش می‌دهد. برگ بو از مو و پوست سر در برابر آسیب‌های ناشی از سموم، آلاینده‌ها و سایر مواد شیمیایی مضر محافظت می‌کند. ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در برگ بو، مو و پوست سر را تغذیه می‌کند. می‌تواند آن را سالم نگه می‌دارد. فولیکول‌های مو را تقویت می‌کند و خطر ریزش مو را کاهش می‌دهد.

بتاکاروتن و پروتئین موجود در برگ بو باعث بهبود ضخامت مو و تقویت آن‌ها می‌شود. مواد مغذی موجود در برگ بو‌ها مو‌ها را تغذیه کرده و درخشندگی طبیعی به آن‌ها می‌بخشد.

برگ بو برای ساقه مو مفید است، زیرا حاوی ویتامین B ۶ است. ویتامین B ۶ یک ماده مغذی ضروری برای مو‌های است، زیرا از ریزش مو و آسیب مو جلوگیری می‌کند.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلمی از درون ساختمان متروپل در هنگام ریزش

فیلم/ سرقت جنجالی کارمند عبدالباقی از خرابه متروپل

ماجرای استوری ترانه علیدوستی که جنجالی شد

پورعلی گنجی به پرسپولیس پیوست

مملکت دست کیست؟ / فحش به آل سعود در آستانه حج روی آنتن زنده تلویزیون؟

خرید وزیر سابق اقتصاد از وانتی

قرارداد ستاره پرسپولیس دوساله تمدید شد+عکس

دیدار ایران و کانادا لغو شد

فیلم/واکنش نوید محمدزاده به بوسیدن فرشته حسینی در جشنواره کن

منشا دیده شدن دود در شرق تهران چه بود؟

فیلم/ همخوانی احساسی الهام چرخنده با سرود سلام فرمانده

ترانه علیدوستی با کت و شلوار صورتی در جشنواره فیلم کن+عکس

اشک‌های جهانبخش سوژه رسانه‌ها شد+عکس

فوت شهروند ایرانشهری بر اثر آبله میمون تکذیب شد

دعوت از کنعانی‌زادگان با وجود محرومیت جنجالی!

هفت عامل مهم که خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می‌دهند؟

تازه‌ترین قاب‌ها از برادران لیلا در فستیوال کن

تمدید قرارداد قلعه‌نویی با باشگاه گل‌گهر

طعنه سنگین لیندا کیانی به حادثه متروپل آبادان +عکس

آسم و آلرژی ریسک بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهند

کریستیانو رونالدو خودش را حبس کرده بود!

فیلم/ چه می‌کنه سعید پورصمیمی در جشنواره کن!

توده جدید گرد و خاک در راه ایران

واکنش معاون پرسپولیس به توافق با بیرانوند

همه چیز درباره نقل‌وانتقالات پرسپولیس

فیلم/ مرد خبرساز حادثه متروپل عذرخواهی کرد

فیلم/ ماجرای جشن تولد لوکس در وزارت صنعت!

اطلاعیه وزارت دفاع درباره حادثه پارچین

شرط عربستان برای اعزام زائران ایرانی به حج

فیلم/ اوج غم و ماتم در تلخ‌ترین قاب از خیابان امیری آبادان

خروج عظیم پول از بورس

عصبانیت لاریجانی از وقوع حادثه مرگبار متروپل

فوت شهروند ایرانشهری براثر ابتلا به آبله میمون؟

زمان اجرای طرح کالا برگ الکترونیک در کشور

چین در تدارک حمله نظامی به تایوان است؟

کلید حل مشکلات حمل‌ونقل عمومی در دست دولت

حضور ۲ بازیکن پرسپولیس در جلسه کمیته انضباطی