تاریخ انتشار: ۱۹:۴۶ - ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۱
مدیرعامل ایران‌خودرو :

تولید خودروی ناقص از خردادماه متوقف می‌شود/ تعهدات معوق بزودی به صفر می‌رسد

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو، با بیان این‌که فضای صنعت خودرو به دلیل حاشیه‌پردازی‌ها بسیار غبارآلود شده، گفت: در این فضا، فعالیت‌های راهبردی، محوری و ساختاری که در حال انجام است، به حاشیه رانده می‌شود و گویا اراده‌ای برای حذف حواشی و حل آن وجود ندارد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو

اقتصاد۲۴-یکی از سخت‌ترین و ریشه‌ای‌ترین اقداماتی که هم‌زمان چند مشکل را حل می‌کند را پرهیز از تولید ناقص و عبور مستقیم تولید دانست و گفت: بر این اساس، به هیچ عنوان تولید خودروی ناقص صورت نگیرد و هر چه تولید می‌شود به صورت کامل بوده و پس از عبور از خط تولید به صورت مستقیم در اختیار بخش فروش برای صدور سند، پلاک و حمل و تحویل به مشتریان قرار گیرد.

وی تولید مکانیکی و تجاری را دو مفهوم نادرست شکل گرفته در صنعت خودروی کشور در سال‌های اخیر عنوان کرد و گفت: تولید مکانیکی به معنی تولید ناقص و تولید تجاری یا تجاری سازی به معنی کامل کردن خودرو است، این در صورتی است که تولید مکانیکی تولید به شمار نمی‌رود و بالا بودن آن نمی‌تواند به عنوان حسن در فرآیند تولید مطرح باشد.


بیشتر بخوانید:همه چیز درباره فروش اقساطی خودرو


مدیرعامل ایران‌خودرو افزود: هر چه تولید مکانیکی و ناقص بیشتر هم باشد به زیان تولیدکننده خواهد بود، کمااین‌که همین موضوع باعث شد که معضل خودرو‌های کف بدون فایده گریبان‌گیر صنعت خودرو شود.

خطیبی افزایش هزینه را ماحصل تولید خودروی ناقص عنوان کرد و گفت: طبق بررسی‌های به عمل آمده از وضعیت تولید خودرو‌های ناقص در سال گذشته، به این نتیجه رسیدیم که اگر از تولید خودروی ناقص جلوگیری می‌شد، صرفه جویی چهار هزار میلیارد تومانی برای ایران خودرو اتفاق می‌افتاد. این عدد به معنی جلوگیری از ۳۵ درصد زیان سال قبل ایران خودرو است! وی رفع معضل تولید خودروی ناقص و پرهیز از این همه هزینه، صرف زمان و ایجاد تنش و ... را دیگر نتایج حذف خودروی ناقص از فرآیند تولید دانست و گفت: افزون بر این، جهش ۲۵ درصدی کیفیت محصولات ایران خودرو نیز صورت می‌گرفت.

مدیرعامل ایران خودرو تصریح کرد: صرفه جویی هزینه، با توجه به این که برنامه افزایش تولید و عرضه را در سال جاری در دستور کار قرار داده‌ایم، بسیار بیشتر از تخمین چهار هزار میلیارد تومان سال گذشته رقم خواهد خورد.

خطیبی ادامه داد: طرح موضوع کاهش تولید در ایران خودرو از لحاظ مفهومی دارای ایراد است و نمی‌تواند در شرایطی که امکان عرضه خودروی ناقص وجود ندارد، مورد قبول باشد. فرض کنید طی دو ماه یک میلیون خودروی ناقص تولید می‌شد، چه فایده‌ای برای بازار و مشتریان داشت؟ مگر خودروی ناقص قابلیت صدور سند، حمل و تحویل به مشتریان را دارد؟ این اقدام جز زیان برای تولیدکننده و مصرف کننده نتیجه‌ای دیگری در بر نداشته و فعل نادرستی در اقتصاد به حساب می‌آید.

وی با بیان این که تولید خودروی مکانیکی را تولید نمی‌دانیم، تصریح کرد: بر این مبنا تولید کامل و قابل صدور سند، حمل و تحویل به مشتریان، تولید به شمار می‌رود که از ابتدای امسال این شاخص در گروه صنعتی ایران خودرو نسبت به مدت مشابه سال گذشته بالاتر بوده و تا انتهای هفته جاری به بیش از ۶۰ هزار دستگاه خواهد رسید که بیش از ۱۲ هزار دستگاه از سال گذشته بیش‌تر است و در حال حاضر، این رقم با شیب قابل ملاحظه‌ای در حال فاصله مثبت از مقدار سال قبل است.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو افزود: میزان عرضه محصولات ایران خودرو یعنی خودرو‌های پلاک شده و خودرو‌های از کف پارکینگ‌های ایران خودرو برای تحویل خارج شده است، طی سال جاری تا انتهای هفته به رقم ۹۰ هزار دستگاه خواهد رسید که این هم رشد قابل توجهی نسبت به سال قبل دارد.

وی در پاسخ به علت تفاوت عدد تولید ۶۰ هزار دستگاه با تحویل ۹۰ هزار دستگاه خودرو گفت: این اختلاف مربوط به خودرو‌های مانده در کف پارکینگ در انتهای سال قبل است که الحمدلله با سیاست‌های اتخاذ شده و تلاش شبانه روزی همکارانم تعداد خودرو‌های ناقص کف هم اکنون ۳۱ هزار دستگاه است که تا پایان هفنه به رقم ۲۸ هزار دستگاه خواهد رسید. در کاهش تعداد خودرو‌های ناقص در سه ماه گذشته، توفیق چشمگیری حاصل شده است.

خطیبی خاطرنشان کرد: در سه ماه گذشته، علاوه بر تولید و تحویل خودرو به مشتریان، در برنامه ریزی انجام شده، تعداد ۵۴ هزار دستگاه یعنی ۶۶ درصد از خودرو‌های ناقص کف کاسته و روانه بازار شده که فقط ۳۴ هزار دستگاه از این رقم مربوط به سال جاری است. یعنی از ابتدای فروردین تا کنون، فقط ۴۱ درصد از خودرو‌های ناقص ۹ بهمن سال قبل کاسته و تا انتهای هفته به رقم کل ۲۸ هزار دستگاه خواهد رسید که خیلی کمتر از حد تعیین شده توسط ریاست محترم جمهوری در بازدید سرزده از ایران خودرو است.

وی از توقف کامل تولید خودروی ناقص از ابتدای خردادماه خبر داد و گفت: بنابراین دیگر معضلی به نام خودروی کف و ناقص نخواهیم داشت.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این که به مردم عزیز اطمینان می‌دهم که با واژه‌ها و الفاظ بازی نمی‌کنیم و واقعیات را شفاف می‌گوییم، گفت: به دنبال بازی با اعداد برای انحراف افکار عمومی و ارایه اعداد بالای تولید، ولی تولید ناقص و غیرقابل عرضه نیستیم، ایران خودرو، تولید ناقص را ضعف در مدیریت می‌داند و آن را به زودی از فرآیند تولید حذف خواهد کرد.

وی افزود: هر چند این اقدام طاقت فرسا و سخت به خصوص برای شبکه تامین ایران خودرو خواهد بود، اما از مجموعه قطعه سازان می‌خواهم که برنامه تولید خود را با ایران خودرو مطابقت دهند، چون معتقدیم، خیر تامین کنندگان، ایران خودرو، مردم شریف و کشور در همین است.

خطیبی تولید خودروی ناقص را شجره خبیثه در صنعت خودرو خواند و گفت: تولید ناقص و اعلام آمار تولید خودرو به نام تولید اقدام خوبی نیست و ایران خودرو این اقدام را انجام نخواهد داد. شاید در ابتدای امر کار سختی به نظر آید، اما ریشه این موضوع برچیده خواهد شد و باقیات و صالحات آن برای همه خواهد بود. وی خواستار حمایت نهاد‌های نظارتی از این تصمیم مهم ایران خودرو شد و گفت: از نهاد‌های نظارتی خواهش می‌کنیم، مانند گذشته که همیشه فریادرس و یاری رسان صنعت و تولید کشور بوده اند، در این پروژه بزرگ ملی و خیر مطلق نیز از ایران خودرو حمایت کنند. همه ما در ثواب، خیر و برکات این کار بزرگ اقتصادی، فنی و مدیریتی شریک هستیم.

خطیبی از کاهش آمار تعهدات معوق به مشتریان نیز خبر داد و گفت: بر اساس وعده داده شده به وزیر محترم صمت در بازدید روز ۱۳ فروردین، آمار تعهدات معوق به مشتریان با سرعت بالایی به سمت صفر شدن پیش می‌رود و تا انتهای ماه از رقم کنونی که حدود ۹ هزار دستگاه است به صفر خواهد رسید و تعهدات به روز خواهد شد. عدد فعلی تعهدات، در سال‌های اخیر فعالیت ایران خودرو بی سابقه بوده و رسیدن آن به صفر نیز رکوردی ماندگار در این شرکت خواهد بود.

وی در پایان گفت: تمامی موارد فوق و مابقی موفقیت‌های چشمگیر ایران خودرو نظیر جهش ۲۰ درصدی کیفیت قبل از تحویل خودرو، کاهش ۵۵ درصدی خودرو‌های معوق در شبکه خدمات پس از فروش و موارد دیگر که در زمان خود اطلاع رسانی خواهد شد، میسر نشده مگر با درایت، دلسوزی، توجه و حمایت‌های وزیر صمت. خطیبی ضمن قدردانی از وزیر صمت، خاطرنشان کرد: ایشان به دنبال حمایت‌های تحول گرایانه و مسوولانه از صنعت خودروی کشور به عنوان سرمایه ملی هستند و برنامه‌های ایران خودرو نیز در مسیر اجرای راهبرد‌های وزارت صمت قرار دارد.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

خانه در تهران، گرانتر از شهر‌های ترکیه

تنفس و احیا برای برجامی که در آستانه ایست قلبی است

افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی تا کجا ادامه دارد؟ / تولیدکنندگان متضرر از گرانی لبنیات

میزان افزایش اجاره بها در سال ۱۴۰۱/ سونامی اجاره بها در راه است؟

روایت تکان‌دهنده از میان ویرانه‌های برج متروپل

حسام الدین آشنا: مراقب فرار جنازه‌ها به خارج باشید!

گران‌ترین بازیکن جهان به فروش می‌رسد!

هوای ۱۷ شهر خوزستان در وضعیت خطرناک

خبر مهم برای جاماندگان یارانه/ محدودیت زمانی فعلا برداشته شد

استقلال و پرسپولیس به دنبال سه ستاره سپاهان

جزییات واردات خودرو روشن نیست

شعب بانک کشاورزی در پنج شنبه و جمعه هفته جاری باز است

پیش‌بینی آذری‌جهرمی درباره اپل درست از کار آمد

افشاگری جنجالی درباره منشی وزیر نفت

آواربرداری در متروپل آبادان ادامه دارد، یک نفر دیگر بازداشت شده است

آژانس ایران را به جعل اسناد محرمانه متهم کرد

کاردار یونان به وزارت امور خارجه احضار شد

خروج توده گرد و غبار از تهران

در روز حادثه حداقل ۲۰۰ کارگر در متروپل حضور داشته‌اند

افشاگری درباره بنجل‌فروش‌های کالا‌های چینی!

عاشقانه تازه نوید و فرشته این بار در کن

ارز ۴۲۰۰ رسما از گمرک خارج و حذف شد

قیمت آیفون نجومی شد

مقایسه آرای قالیباف در مقام رئیس مجلس

افزایش تقاضا برای به فرزندخواندگی نوزاد تازه پیدا شده

آواربرداری ساختمان متروپل آبادان از سرگرفته شد

تمدید مهلت ثبت‌نام افراد جامانده از یارانه

وزیر کار: وقت بررسی حقوق بازنشستگان را نداشتیم

ریزگرد‌ها و کرونا خیلی شبیه، خیلی متفاوت

چرا واردات خودرو از هند مطرح شد؟

پسر فرهاد مجیدی بهتر از قایدی

قیمت آپارتمان در گیشا چقدر است؟

قیمت رهن و اجاره خانه در منطقه شهرک امید تهران چقدر است؟

پلیس راهور تمهیدات ترافیکی پایان هفته را اعلام کرد

رشد بورس در آخرین روز کاری هفته

سرمایه‌گذاری روی تتر جای دلار را گرفت!

الهیار صیادمنش از نامزدش رونمایی کرد+عکس