تاریخ انتشار: ۱۰:۴۵ - ۲۴ خرداد ۱۴۰۱

جولان مشاوران املاک با کد رهگیری تاریخ جدید

مشاوران املاک با دریافت مبالغی کد رهگیری صوری با تاریخ سال جدید صادر می‌کنند تا افراد بتوانند برای وام اجاره ثبت نام کنند.

روش تازه برای دریافت وام اجاره

اقتصاد۲۴- تسهیلات ودیعه مسکن، کمک‌هزینه‌ای است که از دو سال قبل برای حمایت از مستأجران به متقاضیان دریافت این وام پرداخت می‌شود. البته به خاطر محدودیت منابع و تعداد بالای تقاضا در دو سال اخیر کمتر از یک‌سوم مستأجرانی که برای وام ودیعه مسکن درخواست داشتند توانستند وام را دریافت کنند.

در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ تسهیلات کمک‌ودیعه مسکن به مستأجران پرداخت شده است که در قالب این طرح بیش از ۴۵۰ هزار خانوار از تسهیلات کمک‌ودیعه مسکن استفاده کردند. به عبارتی می‌توان گفت در هر سال حدود ۲۲۰ هزار خانوار وام ودیعه مسکن را دریافت کرده‌اند؛ در حالی که متقاضیان دریافت این وام بر اساس اطلاعات سامانه ثبت‌نامی نزدیک به سه میلیون خانوار است. کمبود منابع عامل مهمی در کاهش تعداد وام‌های پرداختی است. بسیاری از متقاضیانی که سال قبل نتوانستند وام اجاره‌بها را دریافت کنند، امید داشتند امسال از آن بهره‌مند شوند، اما یک بند از شروط دریافت وام ودیعه که وزارت راه و شهرسازی آن را تدوین کرده، مانع ثبت نام بسیاری از متقاضیان دریافت وام است.

شرط زمانی

مهم‌ترین تغییری که متولی بخش مسکن برای دریافت وام ودیعه در شرایط دریافت وام گنجانده، محدودیت‌های زمانی است. بر این اساس فقط مستأجرانی می‌توانند از زمان اعلام وزارت راه و شهرسازی (۱۲ خرداد) برای دریافت وام ثبت نام کنند که اجاره‌نامه آن‌ها از فروردین ۱۴۰۱ تنظیم شده باشد. از آنجا که برای ثبت نام کد رهگیری الزامی است بنابراین مستأجران حتماً باید قرارداد اجاره با کد رهگیری داشته باشند، اما اگر تاریخ قرارداد اجاره، سال قبل باشد، امکان ثبت نام را ندارند. بسیاری از مستأجران نسبت به این شرط برای ثبت نام معترض هستند. آن‌ها می‌گویند سال قبل نتوانستند وام را بگیرند و این دوره نیز، چون تاریخ قرارداد اجاره برای امسال نیست امکان ثبت نام از آن‌ها سلب شده است.


بیشتر بخوانید: واکنش مستاجر‌ها به تب بالای اجاره‌بها


مشخص نیست چرا وزارت راه و شهرسازی این محدودیت زمانی را برای قرارداد اجاره مستأجران تعیین کرده است. ثبت نام مستأجران متقاضی می‌توانست بدون محدودیت زمانی انجام شود، اما به خاطر کمبود منابع، قرارداد‌های جدید در اولویت قرار می‌گرفت. در دو سال اخیر به خاطر نبود نظارت، کسانی وام ودیعه مسکن را گرفتند که مستأجر نبودند و فقط با پرداخت مبلغی به مشاوران املاک و ثبت قرارداد صوری اجاره، کد رهگیری گرفته بودند و به بانک‌ها معرفی می‌شدند. از آن طرف بانک‌ها نیز با سختگیری در مورد شروط ضامن عملاً کمک کردند تا کسانی به وام ودیعه دسترسی داشته باشند که بتوانند شروط بانک را برای معرفی ضامن فراهم کنند. امسال که محدودیت زمانی برای قرارداد‌های اجاره در نظر گرفته شده، عملاً بستری را برای تخلف بیشتر مشاوران املاک ایجاد کرده است.

گزارش‌های میدانی از برخی مشاوران املاک شهر تهران نشان می‌دهد این مشاوران املاک با دریافت مبالغی، قرارداد اجاره صوری با تاریخ سال جدید را صادر می‌کنند. این قرارداد‌ها بعضاً برای کسانی صادر می‌شود که مستأجر نیستند، اما چون قرارداد اجاره با تاریخ امسال را دارند می‌توانند در سامانه ثبت نام کنند؛ در حالی که متقاضیان واقعی، چون قرارداد امسال را ندارند از ثبت نام جا می‌مانند.

بسیاری از مستأجران که از این شرط ثبت نام اطلاعی ندارند با مراجعه به سامانه ثبت نام متوجه می‌شوند که امکان ثبت نام را ندارند. وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی ثبت نام متقاضیان، اطلاعات مربوط به شرایط وام را از ابتدا به صورت شفاف اعلام نکرد و هر روز شروط ثبت نام، به صورت قطره‌چکانی و پس از اعتراض بخشی از مستأجران، اطلاع‌رسانی می‌شود. برخی مستأجران که برای جست‌وجوی خانه با قیمتی متناسب با وضعیت درآمدی خود به بنگاه‌ها مراجعه کرده بودند، به خبرنگار «ایران» گفتند، شرط و شروط ثبت نام وام ودیعه، دست مشاوران املاک را برای دورزدن مستأجران بیشتر باز گذاشته و افرادی که حتی مستأجر نیستند، فقط، چون مبلغی را به املاکی‌ها می‌پردازند قراردادی صوری که شرایط ثبت نام وام را دارد، تنظیم می‌کنند به این ترتیب با اینکه انتظار می‌رفت امسال با نظارت بیشتر بر عملکرد مشاوران املاک و بانک‌ها، مستأجران متقاضی واقعی بتوانند وام اجاره‌بها را دریافت کنند، اما زمینه تخلف برای این وام همچنان فراهم است.

نگرانی دیگر مستأجران اتمام منابع و پایان زمان ثبت نام است. سال گذشته زمان ثبت نام وام اجاره‌بها تا پایان شهریور بود که به خاطر تعداد بالای تقاضا، زمان ثبت نام تا آخر آذرماه سال گذشته تمدید شد، اما بررسی میدانی نشان می‌دهد، کسانی که دیرتر ثبت نام کرده بودند به خاطر اتمام منابع وام نتوانستند وام بگیرند. با اینکه وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است مستأجران هر زمان که اجاره‌نامه جدید با تاریخ امسال تنظیم کنند می‌توانند برای وام ثبت نام کنند و ثبت نام محدودیت زمانی ندارد، اما بسیاری از مستأجران که تاریخ قرارداد اجاره آن‌ها نیمه دوم سال است، نگرانند که امسال نیز مانند سال گذشته وام به آن‌ها نرسد.


بیشتر بخوانید: عامل افزایش اجاره‌بها دولت است


در بازار اجاره، بیشترین جابه‌جایی مربوط به بعد از بهار و فصل تابستان است به همین دلیل فصل تابستان به فصل جابه‌جایی در بازار مسکن مشهور است، به همین دلیل تعداد قرارداد اجاره‌ها در سه ماه ابتدایی سال کم است. این موضوع دلیل دیگری است که فعالان بازار می‌گویند زمان قرارداد اجاره بسیاری از مستأجران مربوط به سال قبل است. با این حال آن‌ها امکان ثبت نام برای وام را در ابتدای ثبت نام از دست می‌دهند.

افزایش قیمت‌های اجاره از یک‌سو و نبود نظارت بر عملکرد بنگاه‌ها از سوی دیگر فشار مضاعفی را بر مستأجران وارد کرده است. بنا به گزارش بانک مرکزی از وضعیت بازار مسکن در اردیبهشت امسال میزان رشد اجاره‌بها در تهران نسبت به ماه مشابه سال گذشته (اردیبهشت ۱۴۰۰) ۴۶ و در سراسر کشور ۵۰.۶ درصد رشد داشته است. همچنین میزان افزایش اجاره‌بها طی اردیبهشت امسال نسبت به ماه قبل (فروردین ۱۴۰۱) در تهران ۱.۹ و کل مناطق شهری دو درصد بوده است. با مصوبه شورای پول و اعتبار، سقف وام در تهران ۱۰۰ میلیون تومان در مراکز استان‌ها ۷۰ میلیون و در سایر شهر‌ها ۴۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

اقدام دیگری که دولت برای حمایت از مستأجران، از دو سال قبل آن را ابلاغ کرده، محدودیت سقف افزایش اجاره‌بها به میزان ۲۵درصد در تهران، ۲۰ درصد در شهر‌های بزرگ و ۱۵ درصد در شهر‌های کوچک است. اما قرارداد‌های اجاره‌ای که در این دو سال تنظیم شده نشان می‌دهد این سقف نه تنها از سوی مالکان رعایت نمی‌شود بلکه اجاره‌بها چندین برابر این رقم‌ها افزایش یافته است.

در این خصوص روز گذشته، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه نشست کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مجلس با اشاره به مشکل بزرگ افزایش اجاره‌بهای مسکن برای مستأجران، گفت: خوشبختانه مجلس یک طرح دوفوریتی را در این زمینه در دستور کار دارد که اگر در صحن تصویب شود، مجوز‌های لازم در اختیار وزارتخانه قرار می‌گیرد تا بتواند با استفاده از این ابزار‌ها کنترل‌های لازم را انجام دهد.

وی تصریح کرد: حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان منابع برای افزایش توانایی پرداخت ودیعه مسکن به مستأجر‌های دهک‌های پایین در نظر گرفتیم که در تهران این رقم تسهیلات به ۱۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها ۷۰ میلیون تومان و سایر شهر‌ها ۴۰ میلیون تومان است که خوشبختانه بخشی از آن اجرایی شده و حدود ۱۰۰ هزار نفر در سامانه ثبت نام کرده‌اند و مسیر اجرایی آن در حال انجام است.

قاسمی درباره نحوه تنظیم بازار در حوزه مسکن نیز گفت: روند افزایش اجاره‌بها باید به گونه‌ای باشد که در واقع ۲۵ درصد در تهران قابل افزایش باشد و در شهرستان‌ها حدود ۲۰ درصد و ۱۵ درصد در سایر شهر‌های کوچک باشد، اما چون ابزار کار مشخص نیست با سازمان‌های مربوطه در حال مذاکره هستیم و طرح مجلس نیز در این خصوص می‌تواند کمک شایانی به کنترل قیمت‌ها داشته باشد.

طرح مجلس برای ساماندهی بازار اجاره بر نظارت بیشتر بر بنگاه‌های مشاوران املاک و الزام بنگاه‌ها به ثبت قرارداد‌های اجاره معطوف است. فعالان حوزه مسکن می‌گویند، چون این نوع قوانین ضمانت اجرایی ندارد مانند تعیین محدودیت افزایش سقف اجاره‌بها، موفقیت آن با تردید همراه است.

منبع: روزنامه ایران
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

تساوی پرسپولیس و فولاد در مصافی سرد و بی روح!

نامه سرگشاده همسر تاج‌زاده به رئیس قوه قضاییه

عکسی کمتر دیده شده از شاه قاجار و همسرش

فیلم/اقدام جنجالی پرسپولیسی‌ها در حمایت از علی کریمی

هشدار پوتین به ماکرون درباره وقوع فاجعه بزرگ

ترکیب فولاد مقابل پرسپولیس مشخص شد

مقام وزارت اقتصاد: در سه ماهه ابتدایی سال جاری روزانه ۳ هزار میلیارد تومان نقدینگی تولید شد

وزیر ارشاد: پیش‌نویس مدیریت شبکه خانگی نهایی شد

روایت الجزیره از جزئیات پیش نویس اروپا برای احیای برجام

ستاره استقلالی پشیمانی شد! / وضعیت نامشخص در تیم جدید

کارمند صداوسیما خود را در سازمان به دار آویخت!

فحاشی به خانم ملی‌پوش بابت تبلیغ نوار بهداشتی

گربه‌ای که از شکار کبوتر نابینا صرف نظر می‌کند + فیلم

آخرین آمار بدحجاب‌ها در کشور اعلام شد

سرمربی استقلال نام یک بازیکن را از لیست خروج خط زد

احتمال بروز اختلالات مغزی در مبتلایان کووید تا دو سال

فیلم/ مواجهه خنده‌دار علی شادمان با بچه در مهمونی

اتهامات تند معاون رئیسی علیه دولت روحانی روی آنتن زنده سیما

۶ قانون برای داشتن خوابی خوب و راحت

آن چه برای آمریکا و ایران در آخرین فرصت برای توافق هسته‌ای در خطر است؟

ادعا‌های جدید دختر روس علیه سردار آزمون: کمک‌هایش به نیازمندان نمایشی است!

علت عدم دریافت یارانه خود را ببینید!

از جزئیات وام فرزندآوری مطلع شوید

قالیباف به طرف غربی برجام هشدار داد

قیمت برنج کاهش یافت

فیلم/ جوگیری ساپینتو بعد از اولین برد لیگ

تورم در جهان کوتاه آمد در ایران نه / دولت توان کنترل تورم را دارد؟

کاهش خروج پول از بورس در هفته چهارم مرداد ۱۴۰۱

بازیکن ۶۰ هزار یورویی یک میلیون یورو هزینه روی دست پرسپولیس گذاشت

رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید موقتی در برخی مناطق کشور

طلای جهانی از پرواز جا ماند!

آیا عرضه خودرو در بورس منافع مردم را تامین میکند؟

نخستین واکنش ضارب سلمان رشدی به ادعاها درباره ارتباطش با ایران

با وام ۴۸۰ میلیون تومانی چند متر خانه می توانید بخرید؟

هوا دارد سرد می شود!/ کنایه معنادار مشاور تیم مذاکره کننده ایران

دولت رییسی قصد دارد با تخریب دولت‌های پیشین خود را بالا ببرد/ اعضای کابینه آموزش ندیده‌اند

جزئیات مطالبات برجامی ایران در پاسخ ارسالی به آمریکا و اروپا