تاریخ انتشار: ۱۱:۵۳ - ۱۲ تير ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۸ نظر

کارشکنی جدید در افزایش حقوق بازنشستگان

بیش از ۱۰ روز از رای هیات تطبیق مجلس مبنی بر ابطال مصوبه دولت برای افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی می‌گذرد؛ با این حال همچنان خبری قطعی از تغییر مصوبه و اجرای نظر هیات تطبیق نیست.

کارشکنی جدید در افزایش حقوق بازنشستگان

اقتصاد۲۴- این اتفاق در حالی صورت گرفته که سی‌ام خرداد ماه گذشته پس از ماه‌ها اعتراض و کش و قوس، سرانجام هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین با استناد به اصول ۸۵ و ۱۳۸ قانون اساسی، موضوع تعیین و افزایش حقوق بازنشستگان، مستمری‌بگیران و ازکارافتادگان تامین اجتماعی را مغایر با قانون تشخیص داده و به دولت ۱۰ روز مهلت داد تا نسبت به اصلاح یا پاسخ مستدل به این مصوبه اقدام کند. با این حال بیش از ۱۰ روز از ابلاغ هیات تطبیق گذشته و مطابق با قانون اگر یک هفته پس از وصول رای هیات، دولت نسبت به اصلاح مصوبه خود اقدامی نکند، نظر هیات تطبیق قطعی شده و مصوبه دولت نیز باطل خواهد شد؛ امری که با پیگیری‌های کمیسیون اجتماعی مجلس صورت گرفته و در نهایت با رای هیات تطبیق منجر به باطل شدن مصوبه دولت شده است.

صحبت‌های نامفهوم میرکاظمی؛ اظهارنظر عجیب بهادری

هر چند این اقدام یک خبر دلگرم‌کننده برای بازنشستگان تامین اجتماعی محسوب می‌شود، اما از همان ابتدای امر نیز مشخص بود که دولت برای تغییر مصوبه یکجانبه خود مقاومت خواهد کرد. نخستین نشانه‌های مقاومت نیز از همان فردای روز ابطال مصوبه دولت توسط هیات تطبیق مقررات صورت گرفت. یعنی در شرایطی که رییس‌جمهوری بر رسیدگی به موضوع بازنشستگان تاکید کرده بود، شورای اطلاع‌رسانی دولت، همان روز ابلاغ هیات تطبیق، اعلام کرد که این هیات از جایگاهی برای ابطال مصوبه هیات وزیران برخوردار نیست!
از سوی دیگر، چهارشنبه هفته گذشته نیز مسعود میرکاظمی رییس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالات خبرنگاران در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان، صحبت‌هایی را مطرح کرد که هم دوپهلو بوده و هم مبهم. در واقع از صحبت‌های میرکاظمی کسی متوجه نشد که دست آخر نظر دولت در مورد غیرقانونی بودن مصوبه افزایش ۱۰ درصدی حقوق سایر سطوح بازنشستگان تامین اجتماعی چیست؟
میرکاظمی در صحبت‌های خود که بسیار آهسته هم مطرح می‌شد و به دشواری قابل شنیدن بود، دقیقا همین جملات را بیان کرد: «قانون حکم کرده است که انجام بگیرد. بحث مربوط به صندوق تامین اجتماعی است و صندوق به دولت مربوط نیست. این بخش مربوط به هیات امنای سازمان است و طبق مصوبات قانونی انجام می‌شود. ممکن است تاخیری اتفاق بیفتد، اما در نهایت خارج از قانون نیست!»
بعید به نظر می‌رسد خواننده یا شنونده‌ای از صحبت‌های میرکاظمی نکته قابل فهمی متوجه شود، اما موضوع تعجب‌برانگیز و در عین حال جالب توجه این است که هفته گذشته علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در خصوص رای هیات تطبیق و تعیین‌تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان اعلام کرده که در حال پاسخگویی به سوالات و ابهامات هستیم و افزایش حقوق بازنشستگان که در لایحه بودجه ۱۰ درصد بوده و بعد افزایش پیدا کرده باید در محدوده توان پرداختی دولت باشد!

تعیین‌تکلیف برای پولی که قرار نیست دولت بپردازد!

در این خصوص دو نکته مهم وجود دارد. نخست اینکه سخنگوی دولت می‌گوید در حال پاسخگویی به ابهامات هستیم و نکته دوم اینکه مگر سازمان تامین اجتماعی از دارای ردیف بودجه دولتی است و یا اینکه حقوق بازنشستگان این سازمان را دولت قرار است پرداخت کند که برای افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران صحبت از توان پرداختی دولت می‌شود؟ در واقع دولت مطابق با ماده ۴۱ قانون کار و ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی ملزم است مصوبات شورای عالی کار را برای بازنشستگان تامین اجتماعی عینا اجرایی کند. مصوبه شورای عالی کار در اسفند ماه نیز حداقل حقوق را ۴/۵۷ درصد و متوسط‌بگیران و سایر سطوح را ۳۸ درصد افزایش داده است. با این حال در حالی که هنوز ۵۷ درصد افزایش حقوق فروردین و اردیبهشت حداقل‌بگیران هم واریز نشده، دولت به جای ۳۸ درصد، ۱۰ درصد افزایش حقوق برای متوسط‌بگیران و سایر سطوح تصویب کرده است. این یک اقدام خلاف قانون است، زیرا سازمان تامین اجتماعی که موظف به افزایش و پرداخت حقوق‌هاست، خود مصوبه شورای عالی کار را از اردیبهشت ماه امسال تصویب کرده است. حال اینکه چرا دولت که قرار نیست این حقوق‌ها را پرداخت کند و ردیف بودجه‌ای هم برای تامین اجتماعی در نظر نگرفته در این مسیر اخلال می‌کند، از جمله سوالات مهم و اساسی است که هنوز پاسخ کاملی از سوی مسوولان جهت اتخاذ چنین رویه‌ای از سوی دولت داده نشده است.
در این رابطه پیگیری‌های روز گذشته «جهان‌صنعت» از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس جهت کسب آخرین اطلاع از وضعیت رای هیات تطبیق و اقدامات دولت برای حقوق متوسط‌بگیران بازنشسته تامین اجتماعی نیز به جایی نرسید؛ چراکه اعضای این کمیسیون یا پاسخگوی تلفن‌ها نبودند و یا اینکه مانند حمزه امینی اعلام کردند که فقط در صورت مراجعه حضوری حاضر به مصاحبه و پاسخگویی هستند!

البته در این میان پیگیری و تلاش‌های اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس برای احقاق حق بازنشستگان به خصوص اقدامات، ولی اسماعیلی رییس این کمیسیون نباید نادیده انگاشته شود. هر چند امروز بسیاری از نمایندگان که تا پیش از این سکوت کرده و حالا پس از رای هیات تطبیق و ابطال مصوبه هیات دولت از سوی کمیسیون اجتماعی مدافع حقوق کارگران شده‌اند را شاهد هستیم، اما در این رابطه یک موضوع مهم دیگر نیز برای حقوق بازنشستگان نباید فراموش شود؛ اینکه بازنشستگان و مستمری‌بگیران ۲۵ درصد از همسان‌سازی سال ۱۳۹۹ خود را طلبکار هستند و مطابق قانون ابتدا باید این همسان‌سازی اعمال شود و بعد از آن ۵۷ درصد و ۳۸ درصد افزایش حقوق روی دریافتی جدید اعمال شود؛ امری که هم هیات‌مدیره تامین اجتماعی و هم کمیسیون اجتماعی مجلس لازم است در مورد آن پاسخگو باشند.

منبع: جهان صنعت
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۵
غیر قابل انتشار: ۱
بازنشسته
0
0
يکشنبه ۱۲ تير ۱۴۰۱
کلاً این دولت رو یه مشت آدم بی سواد و نادان به کار در دست گرفته. خدا عاقبت این مملکت رو به خیر کنه با این سردمداران نابخردش. کسی به اینا رأی نداده که خودشونو آوردن کردن رئیس جمهور و زیر مجموعه.
ناشناس
0
0
يکشنبه ۱۲ تير ۱۴۰۱
جناب آقای بیات ریاست محترم کانون بازنشستگان تامین اجتماعی: به عرض میرساند که ظاهرا این شیوه پرداخت حق بیمه به حساب سازمان تامین اجتماعی باید بازنگری اساسی توسط بیمه پردازن بشود چون تمام تصمیم گیران سازمان تامین اجتماعی غیر ازذینفعان هستند، ودر این مقطع از زمان مشخص شده که ریختن پول حق بیمه در صندوق سازمان تامین اجتماعی مثل امانت دادن گوشت به گربه می باشد لذا باید تصمیم گیری برای ذینفعان وبازنشستگان بایستی تصمیم گیران اصلی این سازمان خود ذینفعان وبیمه گذران باشد تا شاید ازچپاول اندوخته های سازمان در قالب شستا و ‌برداشت بی رویه وبی ظابطه دولت ها از این صندوق بین النسلی وحق النساس جلو گیری گردد
بازنشسته
0
0
يکشنبه ۱۲ تير ۱۴۰۱
آقای قالیباف شما همون بهتر که از ظالم حمایت بکنی. مردم از شما و دیگران هیچ کمکی نمی خوان بالاخره حقشونو می گیرن. نه با رابطه و جیک و پیک کردن درِ گوش همدیگه. فیلم «خانه پوشالی» نمایانگر سیاست های همه کشورهاست حتی ایران اسلامی نابود شده.
مهدی
0
0
يکشنبه ۱۲ تير ۱۴۰۱
سلام بخداخسته شدم دارم دیوانه میشوم آخر چقدردروغ،اصلاً ناامیدشدم ازهمه چیز،آرزوی که برای این دولت تبلیغ میکردم چه فکرهاداشتم (عدالت،خیال راحت،حق رابه حقدارمیدهد،اسلامی رابهترمعرفی میکند،طرفدارمظلوم است و...)حالاچی ، همه چیزبرعکس . میگن مارراگرم کنی به خودت میزندفهمیدم.اخه چراوقتی بیمه بیشترپرداخت کردم برای پیری،بایدبشنوم عدالت میگه کمتربایدبگیری ، عدالت بیزارشدم.واقعا آقایان اینقدر کم...عجب سفره ها رنگین شدخجالت خجالت خجالت
ناشناس
0
0
يکشنبه ۱۲ تير ۱۴۰۱
دولت مگرقیم سازمان تأمین اجتماعی است. چکارش درحقوق سازمان تامین اجتماعی فضولی کند ایکاش دم ازاسلام نمی زدید خدا شمررامیبخشد ولی شما بی بته هارا نمی بخشدخاک عالم برسر تون اگرخیلی ادعایتون می‌شود دزدی هایی که درمملکت می‌شود جلوش بگیرید نه جلو حقوق بازنشستگان بلاخره مرگ شماهم فرامی رسد. وبجز لعت براخودتون وجدابادتون چیزدیگری نصیب تان نمی شود
بازنشسته
0
0
يکشنبه ۱۲ تير ۱۴۰۱
من امروز یخچالم خالی بود وکمک به برق ایران ان را خاموش کردم وخیلها مثل من هست به خدا پناه می بریم رزمنده انقلابی شما که در حکومتی خون شهید برادرت پایمال نکن مگر این زندگی چقدر ارزشدارد حیف حیف حیف
بازنشسته
0
0
يکشنبه ۱۲ تير ۱۴۰۱
من امروز یخچالم خالی بود وکمک به برق ایران ان را خاموش کردم وخیلها مثل من هست به خدا پناه می بریم رزمنده انقلابی شما که در حکومتی خون شهید برادرت پایمال نکن مگر این زندگی چقدر ارزشدارد حیف حیف حیف
محمد.ن
0
0
سه‌شنبه ۱۴ تير ۱۴۰۱
خداازسرگناهاتونن.نگدره. شمرویزیدهم.به.شماشرفداره
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

تصویری کمتر دیده شده از ناصرالدین شاه کنار مادرش مهدعلیا و خواهر تنی اش

دردسر جدید استراماچونی برای استقلال

ستاره‌های استقلال در راه پرسپولیس و سپاهان!

مهدی طارمی جواب داد

کار پرسپولیس برای جذب ستاره سابق سخت شد

کاپیتان تیم ملی در راه تهران/ رأی دوباره به یک استقلالی؟

یک به توان چهار رسید

پرداخت بیش از ۲۰۲ میلیارد ریال وام فرزندآوری توسط موسسه اعتباری ملل

کسب بیش از پنج هزار میلیارد ریال درآمد / رشد 196 درصدی تراز عملیاتی در مهترین بخش درآمدی

سرباز‌های استقلال سوژه‌ی پرسپولیسی‌ها شدند!

واکنش پرسپولیسی‌ها به شایعه‌ی جنجالی انتقال یاغی

آزمون سراسری ۱۴۰۲: نوبت اول ۲۹ و ۳۰ دی سال جاری، نوبت دوم ۱۴ و ۱۵ تیرسال آینده

بامزه‌ترین نوع نذری که مطمئنا تاکنون ندیده‌اید

تبلیغ سایه چشم با سواستفاده از درگذشت ابتهاج!

کاهش وزن و لاغری عجیب کارگردان مشهور سینما!

فیلم/صداوسیما تکلیف شیر تعزیه را مشخص کرد

آخرین وضعیت جسمانی خواننده محبوب پیشکسوت

بورس با رشد ۴۳ واحدی به کار خود پایان داد

فیلم/ خط و نشان وزیر خارجه برای آمریکا

شاخص کل بورس در مسیر وین-تهران

آخرین آمار قربانیان و مبتلایان کرونا امروز دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

هزینه خرید ماهی چقدر است؟

واکنش استقلال به چراغ سبز محمد نادری

ماجرای درگیری در پرواز نجف تهران امروز صبح چه بود؟

واکنش جادوگر به رقابت دوباره با یزدانی

قیمت دلار عقب نشینی کرد/ قیمت سکه در مرز ۱۴ میلیون تومان

شباهت باورنکردنی پسر دنیا جهانبخت به مهراد جم

طعنه عباس عبدی به مدیر مسئول کیهان؛ آخرالزمان سیاست است

عزل فوری یک مدیر بورسی

تصاویر جنجالی از سریال یاغی

فیلم/ اعلام موضع وزارت امور خارجه در خصوص سلمان رشدی

زیباترین لباس‌های بازیگران زن ایرانی

واکنش رئیس سازمان محیط زیست به قتل برومند نجفی

سیگنال بازار ارز به بورس

دختر ابتهاج: اطلاعات خاکسپاری پدرم کذب است

کاهش فروش کالا‌های اساسی پس از حذف ارز ترجیحی

فیلم/ صحبت های مهدی قایدی پس از بازگشت به استقلال