تاریخ انتشار: ۲۰:۵۷ - ۱۳ تير ۱۴۰۱
قائم مقام توسعه و تولید گروه صنعتی ایران خودرو تاکید کرد

جهش کیفیت در زنجیره ارزش محصولات گروه صنعتی ایران خودرو

قائم مقام توسعه و تولید گروه صنعتی ایران‌خودرو بر استقرار نظام کیفیت در شرکت‌های قطعه‌ساز توسط ساپکو تاکید کرد.

کیانوش پورمجیب

اقتصاد۲۴-  ایکوپرس نوشت:  کیانوش پورمجیب، در مراسم تبیین برنامه‌های راهبردی جهش کیفی در زنجیره ارزش تولید خودرو، با اشاره به فرامین هشت گانه رییس جمهوری به خودروسازان و موضوع کیفیت به عنوان یکی از بند‌های مهم آن، گفت: کیفیت محصولات را به نحوی افزایش می‌دهیم که برای مشتریان کاملا ملموس باشد، مردم انتظارات به حقی دارند که برای تحقق آن‌ها در تلاش هستیم.

وی توقف تولید خودرو ناقص را یکی از رویکرد‌های مهم ایران خودرو در افزایش کیفیت محصولات برشمرد و گفت: با کمک ساپکو، زنجیره تامین، معاونت کیفیت ایران خودرو و تمامی سایت‌های تولیدی سطح کشور، خودرو ناقص از فرآیند تولید حذف شده و خودرو‌ها از خط تولید مستقیم به دست مشتریان می‌رسد که تاثیر زیادی در افزایش کیفیت داشته است.

پورمجیب، تحول کیفی قطعات را یکی از اقدامات مهم در جهش کیفیت محصولات دانست و گفت: اقدامات بسیاری را برای استقرار کامل سیستم‌های کیفیت و ایجاد سد‌های کیفی در زمینه ساخت قطعات به عنوان مهم‌ترین بخش در زنجیره تولید خودرو در نظر گرفته‌ایم.

وی با بیان این‌که سیستم‌های کیفی به صورت کامل در تمام سایت‌های تولیدی ایران خودرو استقرار خواهد یافت، تصریح کرد: از شرکت ساپکو نیز درخواست کرده‌ایم تا استقرار سیستم‌های کیفی در سازندگان را در سریع‌ترین زمان اجرا کند.

پورمجیب از تشکیل تیم ویژه برای حل فوری مسایل قطعه‌سازان خبر داد و گفت: این تیم مشکلات سازندگان را به سرعت تجزیه و تحلیل و ریشه‌یابی کرده و سپس حل مساله می‌کند تا قطعات و مجموعه‌ها به بهترین شکل ممکن تولید و تامین شوند.

وی با تاکید بر این‌که گروه صنعتی ایران خودرو باید به روز‌های اوج خود بازگردد، به لزوم تنوع بخشی به سبد محصولات تولیدی اشاره کرد و گفت: محصولات قدیمی را از خطوط تولید حذف و با محصولات جدید جایگزین خواهند شد، برای امسال توقف تولید دو محصول سمند و پژو ۴۰۵ را هدف‌گذاری کرده‌ایم.

قائم مقام توسعه و تولید گروه صنعتی ایران خودرو افزود: به تازگی «ری‌را» که جدیدترین محصول گروه صنعتی ایران خودرو است، رونمایی شده و محصول پروژه TF ۲۱ نیز در آینده‌ای نزدیک رونمایی خواهد شد و هر دو این محصول با بالاترین سطح کیفیت در سال آینده وارد مرحله تولید انبوه و عرضه به بازار خواهند شد.
پورمجیب تصریح کرد: ظرف چند ماه آینده، مشتریان بر تحولات کیفی در محصولات ایران خودرو صحه خواهند گذاشت.

مکلف به اجرای فرآیند‌های تدوین شده کیفی هستیم

مدیرعامل شرکت ساپکو نیز در این مراسم، کیفیت را از اصلی‌ترین دغدغه‌های مردم و خودروسازان عنوان کرد و گفت: صنعت خودرو در کل دنیا با سرعت زیادی در حال توسعه است و اگر ما نتوانیم با روند توسعه در صنعت خودرو هم‌سو شویم، از اهداف اصلی رشد و توسعه صنعت خودرو دور خواهیم ماند.

وی با اشاره به پیشینه تولید خودرو در دهه ۱۳۷۰ گفت: صنعت خودرو زمانی که با عمق خودکفایی همراه باشد و به توسعه صنایع بالا و پایین دستی بینجامد همراه با ارزش افزوده خواهد بود.

پیرمحمدی گفت: در بیشتر کشور‌های دنیا، خدمات آزمایشگاهی و آزمون خودرو‌ها پیش از فرآیند تولید به مراکز تحقیق و توسعه تعلق می‌گیرد و از همین رو بازنگری روند هم‌سویی مراکز آزمایشگاهی و مراکز تحقیق و توسعه در کشور ما نیز ضروری است.

وی عدم توسعه محصول را از جمله دیگر عوامل عدم ارتقای کیفی برشمرد و گفت: در فرآیند توسعه محصول، خودروساز و قطعه‌ساز، نقش اصلی را بر عهده دارند و بی‌شک توجه ما به شرکت‌های FSS (FULL SERVICE SUPPLIER) و واگذاری توسعه محصول به قطعه‌سازان به عنوان یک اقدام بنیادی، بسیاری از نقاط بهبود کیفی را اصلاح خواهد کرد.

پیرمحمدی با اشاره به ضرورت رعایت الزامات کیفی در فرآیند تولید محصول و صدور مجوز‌های کیفی، تاکید کرد: ساپکو و سازندگان شبکه تامین، مکلف به اجرای فرآیند‌های تدوین شده کیفی هستیم و کاربرد ابزار‌های کیفی نظیر SPC، FMEA و DFMEA به عنوان ضروریات پایش عملکرد خطوط و سنگ بنای ارتقای کیفیت محصولات مطرح است.

مدیرعامل ساپکو، بازنگری فرآیند‌های اخذ تاییدیه قطعه‌سازان را به منظور پیشگیری از مشکلات کیفی و جلب حداکثری رضایت مشتریان، ضروری دانست.

وی با اشاره به رویکرد‌های ساپکو در زمینه تامین به موقع خطوط و تسریع جریان عبور مستقیم تولید، تاکید کرد: با تدوین برنامه‌های راهبردی در راستای ارتقای شاخص‌های کیفی، بازنگری فرآیند‌های اخذ تاییدیه و همچنین بهره‌مندی موثر و مطلوب از ابزار‌های کیفی در فرآیند تولید قطعه‌سازان، هم‌سو با طرح تحول کیفی محصولات ایران خودرو حرکت خواهیم کرد و معتقدیم که سنجه و ترازوی اصلی در بحث کیفیت، نظر مشتری است.

افزایش رضایت مشتری با اتصال آنلاین موارد کیفی شبکه از نمایندگی به سازنده

شیرخدایی معاون کیفیت شرکت ساپکو نیز در این مراسم، ضمن ارایه برنامه‌های چهارگانه طرح تحول کیفی شرکت ساپکو در سال ۱۴۰۱، گفت: با اصلاح استراتژی‌های تامین ساپکو بر مبنای گروه‌بندی مهندسی قطعات، ایجاد تمایز نظام‌مند در سیاست‌های تامین قطعات بین گروه‌های مختلف و کاهش دست‌کم ۳۰ درصدی PPM شش ماهه خط تولید (برگشتی قطعه در یک میلیون)، مورد انتظار است.

وی بهبود فرآیند شناسایی و رفع ایرادات حاد کیفی با تشکیل تیم‌های تخصصی واکنش سریع در سطح «سیستم خودرویی» را به عنوان دومین برنامه طرح تحول کیفی عنوان کرد و افزود: با این رویکرد، بهبود دست کم ۳۰ درصدی شاخص C ۱۰۰ سه ماهه (برگشتی یک‌ساله گارانتی از خدمات پس از فروش)، کاهش زمان ماندگاری خودرو در نمایندگی و کاهش مراجعه به نمایندگی در خودرو‌های هدف با کارکرد کمتر از شش ماه یا ۱۰ هزار کیلومتر کارکرد برنامه‌ریزی شده است.

شیرخدایی، اتصال آنلاین موارد کیفی شبکه از نمایندگی به سازنده را از جمله دیگر برنامه‌های معاونت کیفیت ساپکو مطرح کرد و گفت: در صورت بروز ایراد در خط تولید و یا شبکه تامین، مطابق دستورالعمل جرایم کیفی با سازنده برخورد خواهد شد و افزایش رضایت مشتری به‌واسطه افزایش حساسیت زنجیره تامین و تسریع در شناسایی و رفع ایراد و مدیریت بهینه هزینه‌های گارانتی مد نظر قرار گرفته است.

معاون کیفیت ساپکو، تشدید نظارت کیفی بر تامین‌کنندگان دارای قطعه با نمره عملکرد کمتر از ۷۵ را به عنوان چهارمین برنامه در راستای بهبود دست کم ۳۰ درصدی نمره عملکرد سازندگان حایز ریسک عنوان کرد و گفت: پیرو الزامات طرح تحول کیفی در سال ۱۴۰۱، قطعات را با کیفیت یکنواخت و با الزامات تعریف شده می‌پذیریم.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

اخطار به دولت درباره مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی

مساله سگ‌ها، آلوده به احساسات بدون آگاهی

فیلم/ تصاویر ترسناک از اسیدپاشی روی همسایه جوان در تبریز!

ناامیدی از بازگشت الواح هخامنشی به سرزمین مادری

اگر شرایط پیش بیاید باز هم برجام را آتش می‌زنم

ثانیه شماری برای تصمیم برجامی

دولتی که مصوبات مجلس را دور می‌زند

ویدئویی جنجالی از اجرای آهنگ خانم خواننده در برج میلاد و همخوانی مردم!

جزئیات درآمد و هزینه خانوار‌ها در سال ۱۴۰۰

خرید و فروش میلیاردی شهاب سنگ‌ها؛ از یک و نیم میلیارد تا ۴۵ میلیارد تومان!

نفت توقیف شده ایران بارگیری شد

جهت‌يابي بازارها در آستانه توافق

کشف سنگ نوشته ۴۰۰ ساله با یک هشدار مرموز

ركوردهاي تورمي در بزرگ‌ترين بخش اقتصاد

وزیرخارجه ایران از پاسخ تهران به متن پیشنهادی اروپا خبر داد

افزایش ۵۰ درصدی هزینه خانوار‌ها

حرکت خاکستری دلالان در بازار گوشت/ چرا شیوه نامه صادرات دام ابلاغ نشده است؟

تمام بدون نقطه؛ گزارش‌ها حکایت از رسیدن به توافق دارد

تقویم آزمون‌های سراسری ۱۴۰۲ اعلام شد

سرنوشت چنارهای طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه

واکنش همسر مهاجم هلندی پرسپولیس نسبت به حجاب

فیلم/ قمه‌کشی چند جوان برای مردم در خیابان‌های تبریز

تکذیب اعطای تابعیت لبنانی به زینب سلیمانی

فیلم/ خسارت شدید مسافران عصبانی به هواپیمای قشم ایر

نماینده مجلس: مدیرانی که به وزارت کار آمده‌اند، به دولت رئیسی و کشور ضربه می‌زنند

قیمت برنج به کمتر از ۸۰ هزار تومان می‌رسد؟

پدیده پایان‌نامه نویسی؛ حراج علم در زیر پله!

مبلغ قرارداد‌های استقلال و پرسپولیس افشا شد

این ۷ علامت در سالمندان یعنی افسرده شده اند /اینفوگرافی

پیش بینی قیمت سکه بعد از پاسخ برجامی ایران به اروپا

فیلم/ رونمایی از لیست هزینه‌های استقلال و پرسپولیس

جزئیات افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان

فیلم/ سرقت پراید در کمتر از ۳۰ثانیه!

مذاکرات احیای برجام چه تاثیری بر بازار‌های ایران گذاشته است؟

خبر مهم برای دارندگان خودروی فرسوده

یک نماینده مجلس به حبس محکوم شد

شوک برجام به بازار خودرو