تاریخ انتشار: ۱۰:۲۸ - ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

اصفهان در کام فرو‌چاله‌ها

پس از ۴۸ ساعت تلاش مراحل بازگشایی مسیر لوله فاضلاب در عمق ۱۲‌متری محور جنوب به شمال اتوبان شهید آقابابایی اصفهان به پایان رسید.

سومین فروچاله کلان‌شهر اصفهان

اقتصاد۲۴- سومین فروچاله کلان‌شهر اصفهان در خرداد در شرایطی اتفاق می‌افتد که منصور شیشه‌فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، می‌گوید از ۳۵ دشت مطالعاتی استان اصفهان، ۲۹ دشت با کاهش قابل توجه سطح آب‌های زیرزمینی مواجه هستند و وقوع این حادثه و حوادث مشابه می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را ایجاد کند. بنا بر گفته کارشناسان، در حال حاضر وضعیت فرونشست در دشت اصفهان-‌برخوار هشداردهنده است و نکته مهم ماجرا اینجاست که در این دشت شش هزار بنای تاریخی مستقر است.

۴۲ درصد چاه‌های کشاورزی غیرمجاز است

در مطالعات زمین‌شناسی به فرونشست زمین «مرگ خاموش زمین» گفته می‌شود. پیامد‌های این پدیده ایجاد شکاف‌های مارپیچی و عمیق در دشت‌هاست که به زیرساخت‌های شهری و برون‌شهری آسیب وارد می‌کند. فرونشست جبران‌ناپذیر است و خسارت سنگینی به جاده‌ها و زیرساخت‌های حمل‌ونقل وارد می‌کند.

مسعود ترابی، عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات کشاورزی اصفهان، به «شرق» می‌گوید: فرونشست مرگ پنهان زیست است. این فاجعه آرام اتفاق می‌افتد و شرایط زیست انسان و سایر موجودات را با مخاطره جدی روبه‌رو می‌کند؛ چراکه ابتدا منابع آب نابود می‌شود و در ادامه فرونشست زمین با از‌بین‌رفتن سازه‌ها، ابنیه، مزارع و دامداری‌ها زمین را زیر پای بشر سست می‌کند. او ادامه می‌دهد: وقتی تعادلی بین منابع و مصارف آبخوان نباشد و مصارف چندین برابر بیشتر از منابع باشد، فرونشست‌های موضعی و ناحیه‌ای اتفاق خواهد افتاد که نمونه آن را می‌توان در فروچاله‌های اخیر در شهر اصفهان یافت.


بیشتر بخوانید:  تراژدی آب؛ تاراج آب‌های زیرزمینی ایران برای مصرف روزمره کشور


ترابی با تأکید بر اینکه فرونشست در اصفهان تهدید ملی است، می‌گوید: برآورد‌ها حاکی از این است که حدود ۹۰۰ هزار حلقه چاه در کشور هست که بیش از ۴۲ درصد آن غیرمجاز است. برای کنترل سرعت نرخ فرونشست به درون شهر باید برداشت آب از آبخوان را به حداقل و تغذیه آبخوان را به حداکثر رساند که اصلی‌ترین منبع تغذیه‌کننده آبخوان، حفظ جریان دائمی زاینده‌رود از سراب تا پایاب است و همچنین شیوه‌های تولید محصولات کشاورزی را در ایران باید به‌طور بنیادی تغییر داد که این موضوع باید در سطح ملی و زیربنایی تغییر یابد.

۲۹ دشت از ۳۵ دشت اصفهان در وضعیت بحرانی

حالا اصفهان به موزه‌ای از آثار فرونشست تبدیل شده است. ترک‌ها و شکاف‌های فرونشست به اشکال مختلفی مانند لانه‌زنبوری در نزدیکی ابوزیدآباد کاشان، فرودگاه شهید بهشتی اصفهان و شمال موغار، دندریتی یا شاخه درختی در شرق امامزاده آقا علی‌عباس، شمال ایستگاه شهراب، دوایر متحدالمرکز در شمال سن‌سن، فروچاله شمال طاهرآباد و فرونشست طولی در مهیار و مشکات ایجاد شده است.

از مجموع ۶۰۹ دشت در ایران ۴۰۹ دشت با مخاطره فرونشست زمین مواجه هستند، اما این را که اصفهان از نظر فرونشست فوق‌بحرانی است، باید در این یافت که شش هزار بنای تاریخی در دشت اصفهان-برخوار مستقر است و آبخوان این دشت هزار‌و ۶۰۶ کیلومتر‌مربع است و نبود جریان زاینده‌رود از سراب تا پایاب تغذیه این آبخوان را تا لب مرگ کشانده است. رضا مکنون، عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر، به «شرق» توضیح می‌دهد: اصفهان از نظر پهنه فرونشست در کشور جایگاه نخست را دارد. زمانی که شدت فرونشست تشدید می‌شود، آثار آن در روی سطح زمین به صورت درز و ترک در دشت‌ها و ایجاد ترک بر در و دیوار منازل و تخریب سازه‌های شهری نمایان می‌شود.

او در ادامه می‌گوید: تنها راه نجات اصفهان از بحران فرونشست، دیپلماسی آب است؛ به این معنا که باید تعریفی دقیق برای تعیین سهم‌آبه ارائه داد و مطابق آن به مناقشه بالادست پایان داد. مردم اصفهان هم با تقویت فرهنگ مصرف بهینه بتوانند به شاخص حفظ ۷۰۰ میلیون مترمکعب دست یابند.

مکنون تزریق به آبخوان دشت اصفهان-برخوار را از طریق جریان زاینده‌رود حیاتی دانست و افزود: با توجه به بحران فرونشست در اصفهان باید در وهله نخست شرایط این شهر را پایدار کرد و بخشی از این حوضه آبریز را در استان اصفهان حل کرد و بخش بالادست را با عزم و نگاه ملی و نه منطقه‌ای چاره‌اندیشی کرد. راهکار‌های کنترل فرونشست واضح و بدیهی است و ضروری است که اعتبارات لازم برای اجرای طرح‌های کاهش خطر توسط سازمان برنامه و بودجه به استان اصفهان تخصیص یابد و برای احیای آبخوان‌ها و جبران کسری منابع آب‌های زیرزمینی لازم است وزارت نیرو به صورت ویژه طرح‌های تأمین آب استان اصفهان را اجرا کند و احیای رودخانه زاینده‌رود از سراب تا پایاب را در دستور کار خود قرار دهد.

منصور شیشه‌فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان نیز در گفتگو با «شرق» با تأکید بر اینکه از ۳۵ دشت مطالعاتی استان اصفهان، ۲۹ دشت با کاهش قابل توجه سطح آب‌های زیرزمینی مواجه هستند، افزود: وقوع این حادثه و حوادث مشابه می‌توانست خسارات جبران‌ناپذیری را ایجاد کند که باید برنامه‌های پیشگیری و کنترل فرونشست زمین به صورت ملی برای استان اجرائی شود و مورد حمایت قرار گیرد.

او ادامه داد: تأمین اعتبارات مورد نیاز استان اصفهان برای اجرای طرح‌های تعادل‌بخشی منابع آب، اجرای طرح‌های تأمین آب و احیای زاینده‌رود، بررسی موضوع فرونشست زمین در جلسات شورای عالی آب، کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی با تدوین برنامه‌های حمایتی و اجرائی ملی برای کاهش خطر و پیشگیری از تشدید آثار این پدیده در استان اصفهان باید در سطح ملی با جدیت دنبال شود؛ چراکه در دشت‌های اصفهان -برخوار، مهیار، دامنه، کاشان، گلپایگان، نجف‌آباد، اردستان، شهرضا، فلاورجان و بادرود اثرات فرونشست زمین ناشی از تخلیه آب‌های زیر‌زمینی آشکار شده و باعث بروز خسارت به بخشی از اراضی کشاورزی، راه‌ها، مدارس و اماکن مسکونی شده است.

بنا بر گفته کارشناسان، فروریزش‌های اتوبان شهید آقابابایی و محدوده‌های باغ غدیر و چهارراه نظر، تلنگر جدی از سوی طبیعت است. درست است که علت را به خاطر نشت آب حاصل از پوسیدگی لوله‌های آب عنوان می‌کنند، اما آیا این نشت که از محل کلکتور‌های خطوط انتقال انجام شده است، به دلیل اختلاف تنش در دو سوی خطوط انتقال به دلیل فرونشست زمین نیست!

مگر می‌شود این حجم خاک یک‌شبه در آب حل شده باشد و حفره‌ای بزرگ را در اتوبان ایجاد کند؟ پس معلوم است که مدت‌هاست این اتفاق افتاده و به مرور زمان خود را با گسست مقاومت آسفالت نشان داده است. شاید اگر این فروچاله در اتوبان شهید آقابابایی ایجاد نمی‌شد، متوجه نشت آب نمی‌شدیم و چه‌بسا حوادث ناگوارتری رخ می‌داد. پس موضوع فرونشست بحرانی‌تر از این حرف‌هاست.

در همین زمینه کوروش شیرانی، عضو هیئت علمی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری کشور هم به «شرق» می‌گوید: برخی از آبخوان‌ها مانند دشت مهیار دچار مرگ شده‌اند، اما هنوز هم می‌توان روند فرونشست را در دشت اصفهان-برخوار کند کرد. راه‌حل سهل و ممتنع است؛ باید برداشت آب از آبخوان را متوقف کرد و جریان دائمی زاینده‌رود از سراب تا پایاب را برقرار کرد؛ چرا‌که مطالعات انجام‌شده اثبات کرده که جریان زاینده‌رود به صورت مستقیم و غیرمستقیم به تغذیه آبخوان کمک می‌کند و تنها راه نجات اصفهان از بلعیده‌شدن توسط زمین توخالی، عزم ملی است که متأسفانه با وجود شواهد نابودی این شهر تاریخی، احساس نمی‌شود.

کارشناسان بر این باور هستند که هرچه می‌گذرد این فروریزش‌ها ناشی از فرونشست زمین در گوشه و کنار شهر اصفهان بیشتر رخ دهد.

در ادبیات عامیانه ایران، پدرانمان توصیه می‌کردند که «جایی قدم بگذارید که زیر پایتان سفت باشد». این در حالی است که شرایط اصفهان به‌گونه‌ای دارد پیش می‌رود که هر آن بیم می‌رود زیر پایمان خالی شود و زمین ما را ببلعد. آنچه مسلم است، اصفهان به موزه بزرگ فرونشست تبدیل شده است و زنگ‌های خطر را کسی نمی‌شنود تا با عزم ملی، زاینده‌رود از سراب تا پایاب جریان دائمی داشته باشد و زمین زیر پای اصفهان سفت بماند. عزم ملی می‌طلبد تا زاینده‌رود جریان دائمی داشته باشد و برداشت از آبخوان متوقف شود و تا دیر نشده بتوان اصفهان را نجات داد.

منبع: روزنامه شرق
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت خودرو‌های جک و لیفان شرکت کرمان موتور امروز + جدول

قیمت گوشت گوسفند، گوساله و مرغ + جدول

قیمت ماهی امروز + جدول

قیمت خودرو‌های مدیران خودرو امروز

قیمت قند و شکر امروز

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

قیمت تبلت سرفیس و سامسونگ امروز + جدول

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت اسپیکر حرفه ای، سینما خانگی + جدول

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دلار و یورو امروز یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ + جدول

لیگ برتر تا اطلاع ثانوی تعطیل شد

رکود و تعطیلی؛ این‌بار به بازار آهن سازان رسید/ دولت نه تنها کمک نمی‌کند که مشکلات را افزایش هم می‌دهد

فیلم/ عذرخواهی ورزشکار پرورش اندام برای توهین به شهدا

عکس/ مهاجم سوئدی در لباس پرسپولیس

اقتصاد ایران، شلخته و مملو از گره‌های کور است/ دچار توسعه نیافتگی اقتصادی هستیم

زمان پرداخت معوقات رتبه‌بندی معلمان

فیلم پر بازدید از مصاحبه اخیر گلشیفته فراهانی

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

دو هفته تا تعیین تکلیف پرونده‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد

چرا منابع آبی کشور محدود است؟

چه کسانی می‌توانند از بیمه رایگان استفاده کنند؟ + اینفوگرافی

محل مصرف دلارهای آزاد شده کجاست؟

زمان بازگشایی مرحله سوم تخصیص خودرو اعلام شد؟

سقوط سکه از ایستگاه ۳ میلیون تومان نیز گذشت

آرامستان جدید پایتخت کجا ساخته می شود؟

بازگشت ۲۷ درصد بازماندگان از تحصیل به مدرسه!

افزایش ۲۰ درصدی ترافیک در سومین روز مهرماه

عکس/مشاهدۀ یوزپلنگ جدید در پارک ملی توران

فیلم/ پیام یک دانش آموز دبستانی به رییسی: دوست دارم همیشه بی‌حجاب باشم

قیمت هرکیلو شقه گوسفندی در بازار چقدر است؟

مدیر برنامه مهاجم آرژانتینی استقلال در تهران

دوراهی سیاست‌های سلبی علیه مهاجران/ سناریو‌های احتمالی آینده مهاجران در ایران

زعفران کارت؛ خدمتی نوین برای کشاورزان و زعفران‌کاران

دریافت خدمات همراز در همراه‌بانک تجارت

سوت رکود در بازار مسکن

کم‌آبی کشور علاج می‌شود؟

فیلم/ عادل فردوسی‌پور و دوستانش پا به توپ شدند

اتفاقات خوب برای استقلال در راه است؟

انتخاب ارس به عنوان پایلوت توسعه دیپلماسی مهارت میان مناطق آزاد

هجوم بی‌سابقه مهاجران به مرز آمریکا

مذاکرات محرمانه استقلال با فیفا به خاطر ۲ لژیونر!

کلثوم که ۱۱ شوهر خود را کشت؛ جنون دارد؟

قیمت هرکیلو زعفران در بازار چند؟

عکس/ افزایش زاد و ولد افغان‌ها در ایران جنجالی شد!

خبر بد برای پرسپولیس و مدعیانش رسید

محسن نامجو ازدواج کرد + عکس