تاریخ انتشار: ۱۱:۰۵ - ۱۱ مهر ۱۴۰۲
هفت پرده از سرگذشت عجیب بازار خوراکی‌ها

بررسی تورم یکساله گوشت و مرغ و برنج براساس آمار‌های رسمی

گوشت گوسفندی شهریور امسال به‌طور متوسط کیلویی ۴۵۸ هزار تومان فروخته شده است؛ حدود ۱۵۰ درصد بیشتر از پارسال. این بیشترین رشد قیمت در بازار خوراکی‌ها به‌حساب می‌آید

بررسی تورم یکساله گوشت و مرغ و برنج براساس آمار‌های رسمی

اقتصاد۲۴- گوشت قرمز براساس آمار‌های رسمی رکورددار افزایش قیمت در بازار خوراکی‌هاست. قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی درحدفاصل شهریور پارسال تا شهریور امسال نزدیک ۱۵۰ درصد رشد داشته و در همین مدت حدود ۱۳۰ درصد به قیمت گوشت گوساله اضافه شده است.
به گزارش فرارو؛ سکوت هفت‌ماهه مرکز آمار درقبال چندو‌چون اقلام خوراکی شکسته شد و حالا براساس داده‌های رسمی، میزان رشد قیمت مرغ درمقایسه با یک سال قبل حدود ۳۷ درصد تخمین زده می‌شود. خامه با کنار زدن ماست و شیر و پنیر در گروه لبنیات بیشترین رشد قیمت را تجربه کرده و موز بین میوه‌ها همین شرایط را پشت‌سر گذاشته است. این وسط قیمت برنج ایرانی تقریبا ثابت مانده و کاهش جهانی قیمت روغن، در بازار داخلی بی‌تاثیر نبوده است.

پرده اول | ثبات قیمت برنج ایرانی

قیمت برنج ایرانی تفاوت زیادی با پارسال ندارد. مرکز آمار می‌گوید هر کیلو برنج درجه یک ایرانی در شهریور امسال به‌طور متوسط کیلویی ۱۱۵ هزار و ۴۴۹ تومان فروخته شده و برنج ایرانی شهریور پارسال تقریبا کیلویی ۱۱۲ هزار تومان قیمت داشته است.

قیمت برنج درجه یک ایرانی به‌این ترتیب از نظر مرکز آمار درمقایسه با سال قبل حدود یک درصد رشد داشته، اما اگر به‌ابتدای سال نگاه کنیم، متوجه می‌شویم خرید برنج ایرانی تقریبا هفت درصد (کیلویی هشت هزار تومان) کمتر هزینه دارد. چون آن موقع هر کیلو برنج ایرانی به‌طور متوسط کیلویی ۱۲۴ هزار تومان فروخته می‌شده و الان هم مسئولان صنفی و تعاونی روستایی نگران روی زمین ماندن بخشی از تولیدات پارسال هستند. بااینکه قیمت برنج ایرانی نسبت به پارسال تفاوتی ندارد، اما از آنطرف باید به جهش ۴۰ درصدی قیمت برنج خارجی اشاره کنیم.

قیمت برنج خارجی شامل مدل‌های هندی، پاکستانی، تایلندی و ... طبق داده‌های مرکز آمار درحال حاضر به کیلویی ۵۵ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده، اما همین برنج‌ها را شهریور پارسال در خرده‌فروشی‌ها کیلویی ۳۹ هزار و ۳۰۰ تومان عرضه می‌کردند.

پرده دوم | جهش باورنکردنی قیمت گوشت

قیمت گوشت گوساله و گوسفندی درقیاس با سال قبل به‌ترتیب کیلویی ۱۲۸ و ۱۴۸ درصد جهش داشته است. گوشت گوساله یا گاو که فعلا گران‌تر از گوسفندی فروخته می‌شود، در شهریور امسال به‌طور متوسط کیلویی ۴۷۶ هزار و ۲۰۰ تومان به دست مردم رسیده است. احتمالا تا الان متوجه شدید که این عدد‌ها میانگین قیمت گوشت است و نرخ گوشت قلوه‌گاه یا راسته و فیله در بالاوپایین شدن آن تاثیر دارد، اما لازم است یادآوری کنیم، خرید گوشت گوساله شهریور ۱۴۰۱ کیلویی ۲۰۸ هزار و ۷۰۰ تومان هزینه داشته است.

گوشت گوساله با این اوصاف درمقایسه با پارسال کیلویی ۲۶۸ هزار تومان گران شده و طبق داده‌های مرکز آمار آن‌هایی که اهل خرید گوشت گوسفندی هستند، شهریور امسال به‌طور متوسط کیلویی ۲۷۴ هزار تومان بیشتر از دوره مشابه پارسال دست به جیب شدند. چون قیمت گوشت گوسفندی از شهریور پارسال تا امسال از کیلویی ۱۸۴ هزار تومان به کیلویی ۴۵۸ هزار تومان رسیده است؛ تقریبا ۱۵۰ درصد بیشتر.

پرده سوم | رشد قیمت مرغ و ماهی

قیمت مرغ درمقایسه با پارسال ۳۶ درصد رشد داشته و ماهی ۷۷ درصد گران شده است. هر کیلو مرغ گرم براساس اطلاعاتی که مرکز آمار ایران ارائه کرده، در آخرین ماه تابستان امسال به‌شکل میانگین کیلویی ۸۲ هزار و ۲۵۰ تومان فروخته شده است. خود مرکز آمار می‌گوید قیمت مرغ در شهریور امسال تا کیلویی ۸۸ هزار تومان هم بالا رفته و کف قیمت مرغ از مرز کیلویی ۷۳ هزار تومان که نرخ مصوب مرغ است، پایین‌تر نرفته.

قیمت مرغ یک سال قبل کیلویی ۶۰ هزار و ۱۰۰ تومان بوده و در این مدت یکبار هم نرخ مصوب مرغ از کیلویی ۶۳ به کیلویی ۷۳ هزار تومان تبدیل شده است. همزمان با رشد ۳۶ درصدی قیمت مرغ درعرض سال گذشته، مرکز آمار از جهش ۷۷ درصدی قیمت ماهی خبر داده است.

مرکز آمار می‌گوید ماهی قزل‌آلایی که شهریور پارسال کیلویی ۹۹ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت داشته، در شهریور امسال کیلویی ۱۷۷ هزار و ۶۰۰ تومان عرضه شده است. حالا ردپا و تاثیر رشد قیمت ماهی را می‌توانیم در قیمت کنسرو‌های تن ماهی هم ببینیم. طوری‌که قیمت کنسرو ۱۸۰ گرمی تن ماهی به‌گواه مرکز آمار در این مدت از ۳۳ هزار و ۸۰۰ به ۷۰ هزار و ۵۰۰ تومان ارتقا پیدا کرده است، کمی بیش از دوبرابر.

پرده چهارم | عقب‌نشینی روغن

روغن خوراکی تحت‌تاثیر کاهش قیمت جهانی، ارزان شده است. این خبری است که اوایل شهریور امسال به نقل از مدیر کل دفتر بازرسی و نظارت بر کالا‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی اعلام شده و قرار است تولیدکننده‌ها، روغن‌های جدید خودشان را با کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی نسبت به قبل راهی بازار کنند. مرکز آمار هم می‌گوید قیمت روغن مایع و جامد خوراکی در ماه گذشته به‌ترتیب ۲.۵ و شش درصد درمقایسه با شهریور پارسال عقب‌نشینی داشته است.

قیمت روغن مایع که طبق داده‌های مرکز آمار براساس بطری‌های ۹۰۰ گرمی موجود در بازار محاسبه شده، در شهریور امسال به‌طور متوسط ۶۹ هزار و ۱۰۰ تومان بوده و حلب‌های یک کیلویی روغن نباتی جامد به‌شکل میانگین ۷۴ هزار و ۷۰۰ تومان فروخته شدند. همان بطر‌ی‌های ۹۰۰ گرمی روغن مایع شهریور پارسال ۷۰ هزار و ۸۰۰ تومان و حلب‌های یک کیلویی روغن جامد ۷۹ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت داشتند.

پرده پنجم | صدرنشینی خامه در گروه لبنیات

خامه با رشد قیمت ۳۲ درصدی در گروه لبنیات رکورددار بوده است و در این قسمت پنیر با جهش ۲۱ درصدی کمترین میزان رشد قیمت را داشته. خامه پاستوریزه ۲۰۰ گرمی به‌جای ۲۲ هزار و ۳۰۰ تومانی که شهریور پارسال قیمت داشته، شهریور امسال به‌شکل متوسط با قیمت ۲۹ هزار و ۶۰۰ تومان در یخچال سوپرمارکت‌ها قرار گرفته است.
قیمت مصرف‌کننده شیر پاستوریزه یک لیتری در همین مدت از ۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان به ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است. مثل بطری یک لیتری شیر کم‌چرب پاک که الان ۲۹ هزار و ۹۰۰ تومان فروخته می‌شود یا شیر نیم‌چرب رامک که در بطری‌های یک لیتری ۳۱ هزار تومان قیمت دارد. یعنی درعرض یک سال شیر پاستوریزه یک لیتری، پنج هزار و ۶۰۰ تومان گران شده که معادل رشد ۲۱ درصدی است. این وسط می‌توانیم به رشد ۲۲ درصدی قیمت ماست پاستوریزه و افزایش ۲۶ درصدی قیمت پنیر پاستوریزه ایرانی هم اشاره کنیم.

مرکز آمار قیمت ماست پاستوریزه را براساس دبه‌های نیم‌لیتری محاسبه و اعلام می‌کند و می‌گوید متوسط قیمت همین دبه‌ها از ۳۲ هزار و ۸۰۰ به ۴۱ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده و بطری‌های یک‌ونیم لیتری دوغ که الان به‌شکل میانگین ۳۲ هزار و ۳۰۰ تومان فروخته می‌شوند، شهریور پارسال کمتر از ۲۵ هزارو ۵۰۰ تومان قیمت داشتند.

پرده ششم | سبقت موز در رالی میوه‌ها‌

موز بیشترین رشد قیمت را در یک سال قبلی بین انواع میوه‌ها داشته است. هر کیلو موز در ماهی که پشت‌سر گذاشتیم به‌طور متوسط در میادین تره‌بار و میوه‌فروشی‌ها کیلویی ۷۲ هزار تومان به دست مردم رسیده، اما یک سال قبل خرید موز کیلویی ۴۴ هزار و ۶۰۰ تومان تمام می‌شده است. قیمت موز به‌این ترتیب شهریور امسال ۶۱ درصد بیشتر از شهریور پارسال بوده است و میزان رشد قیمت خیار و پارتقال هم تقریبا ۶۰ درصد تخمین زده می‌شود.

قیمت خیار از کیلویی ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان به ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان ارتقا پیدا کرده و پرتقال هم به‌جای کیلویی ۳۰ هزار و ۷۰۰ تومان، ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومان فروخته شده است. اناری که جزو میوه‌های نسبتا جدید فصل است، شهریور امسال نسبت به شهریور قبلی با رشد قیمت ۳۶ درصدی پا به بازار گذاشته است. هندوانه کیلویی ۴۶ درصد گران شده است. سیب و خربزه به‌ترتیب ۳۳ و ۵۳ گران شدند و ۳۰ درصد هم به قیمت هلو اضافه شده است.

پرده هفتم | رشد قیمت چای، تخم مرغ، قند و شکر

چای، تخم مرغ، قند و شکر و نوشابه در یک سال قبلی تقریبا بین ۳۰ تا ۸۰ درصد گران شدند. قیمت هر کیلو قند در این مدت از ۳۴ هزار و ۴۰۰ تومان به ۴۵ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است. شکری که در شهریور امسال به‌طور متوسط کیلویی ۳۷ هزار و ۸۰۰ تومان فروخته شده، رشد قیمت ۴۵ درصدی را نسبت به پارسال تجربه می‌کند.
قیمت تخم مرغ از نظر مرکز آمار در شهریور امسال کیلویی ۶۱ هزار و ۵۰۰ تومان یعنی ۳۷ درصد بیشتر از پارسال بوده و بسته‌های نیم‌کیلویی چای خارجی هم ۴۳ درصد بیشتر از پارسال یعنی به‌طور متوسط ۲۰۵ هزار تومان قیمت داشتند. بطری‌های یک‌ونیم لیتری نوشابه هم ۷۸ درصد گران شدند و شهریور امسال به‌طور متوسط ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان فروخته شدند.

انواع اقلام خوراکی

شهریور 1401

شهریور 1402

هر کیلو برنج درجه یک ایرانی

112 هزار تومان

115 هزار تومان

هر کیلو گوشت گوساله یا گاو

208 هزار تومان

476 هزار تومان

هر کیلو گوشت گوسفندی

184 هزار تومان

458 هزار تومان

هر کیلو مرغ گرم

60 هزار و 100 تومان

82 هزار و 200 تومان

هر کیلو ماهی قزل‌آلا

99 هزار و 600 تومان

177 هزار تومان

هر کیلو تخم مرغ

44 هزار و 800 تومان

61 هزار و 500 تومان

هر کیلو ماست پاستوریزه

32 هزار و 800 تومان

41 هزار و 600 تومان

هر کیلو شیر پاستوریزه

24 هزار و 600 تومان

30 هزار و 200 تومان

200 گرم خامه پاستوریزه

22 هزار و 300 تومان

29 هزار و 600 تومان

500 گرم پنیر پاستوریزه

49 هزار تومان

59 هزار و 600 تومان

بطری 900 گرمی روغن مایع

70 هزار و 800 تومان

69 هزار و 100 تومان

حلب یک کیلویی روغن جامد

79 هزار و 600 تومان

74 هزار و 700 تومان

بسته نیم کیلویی چای خارجی

143 هزار و 100 تومان

205 هزار تومان

موز

44 هزار و 600 تومان

72 هزار تومان

هر کیلو قند

34 هزار و 400 تومان

45 هزار و 300 تومان

هرکیلو شکر

25 هزار و 900 تومان

37 هزار تومان

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت انواع دستگاه ماینر امروز + جدول

قیمت سکه و طلا امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت انواع لپ تاپ ایسوس امروز + جدول

قیمت سکه و طلا امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت سکه پارسیان امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

برترین اقتصاددانان ایران کدامند؟/ محمد هاشم پسران کیست؟

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ + جدول

زمان واریز یارانه نقدی آذرماه مشخص شد

سقف حقوق بازنشستگی کارگران و کارمندان مشخص شد

پیش‌بینی بورس در هفته آینده/ بازار سرمایه تشنه نقدینگی است

اختلاس‌های ایرانی ؛ از ۱۲۳ میلیارد تا ۳۰۰۰ میلیارد تومان و ۳ میلیارد دلار/ از بزرگترین فسادهای بانکی و اختلاس در کشور چه می‌دانیم؟

فیلم/ دستگیری اعضای حماس در داخل غزه

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ امیرحسین مقصودلو چگونه تتلو شد؟

فیلم/ ازخانه وحشت تا استرداد امیر تتلو به کشور

آیت الله العظمی وحید خراسانی و آملی لاریجانی عزادار شدند

فیلم/ سخنان جانشین فرمانده سپاه درباره مهاجرت پزشکان و پرستاران

چای گیت و صفر تا صد یک اختلاس کلان / مروری بر همه ابعاد فساد ۱۴۰ هزار میلیارد تومانی چای دبش

یحیی گل محمدی: بازی الدحیل را فراموش کنید

قوه قضاییه زیر ضرب حامیان دولت، آیا بازی فراتر از فضای انتخابات مجلس است؟

بدعت عجیب رئیسی در ارائه بودجه به مجلس

عکس/ طعنه ابطحی به رسایی درباره امیر تتلو

عکس/ پوستر باشگاه سپاهان جنجالی شد!

ماجرای نامه رائفی پور به امیر تتلو چه بود؟

فیلم/ آنالیز فنی بازی پرسپولیس و الدحیل

صعود تورم ترکیه به بالاترین نرخ در سال ۲۰۲۳

فیلم/یحیی گل‌محمدی: همین فردا تیم را به برانکو تحویل می‌دهم

فیلم/ حمله موشکی به سفارت آمریکا در بغداد

کارکرد‌های صنایع خلاق در توسعه اجتماعی نقد و بررسی می‌شوند

پیش بینی بورس شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

افزایش قیمت خودرو با باز کردن سامانه یکپارچه خودرو/ خودروی برقی موضوعی فرا وزارتخانه‌ای است که اهمیتی برای دولت ندارد

فیلم/ یادی از داریوش مهرجویی به مناسبت زادروزش

مذاکرات احیای برجام روی میز نیست

بازدهی بازار‌ها در هفته دوم آذر ۱۴۰۲ چگونه بود؟

خانه سازی چینی‌ها در پایتخت ایران

توقف طلای جهانی از صعود بیشتر

توافق ایران و عمان برای استفاده از ارز‌های ملی

مراقب کلاهبرداران سهام عدالت باشید!

خبر مهم درباره تشکیل یک شهر جدید در استان تهران!

منشاء آلودگی هوا ناترازی در حوزه انرژی است

انقلاب یحیی گل محمدی در پرسپولیس

قیمت اتریوم و تتر نزولی شدند

فنر قیمت دلار جمع شد

جدیدترین قیمت خانه در منطقه غرب تهران + جدول

جنگلبان شهرستان کردکوی به شهادت رسید

گزینه جذاب یحیی علیه مهدی طارمی

عکس/ کنایه عضو شورای شهر تهران به زاکانی: اینگونه می‌خواستید کمر ترافیک را بشکنید؟

فیلم/تصاویری دیده‌نشده از رشت در سال ۱۳۵۰ خورشیدی!

در ۳۰ سال اخیر ۱۵۰ میلیارد دلار برای طرح‌های عمرانیِ بی ضابطه، پودر شد/ استمداد می‌کنیم به داد ایران برسید!

سنگینی بار تورم بر دوش چه کسانی است؟

جنگ در باریکه مرگ؛ دو ماه بعد از هفتم اکتبر و عملیات الاقصی جنون کشتار ادامه دارد

شیوع ذات‌الریه در سال ۲۰۲۳؛ آخرین اخبار از شیوع بیماری‌های تنفسی در چین

معمای گرانی تخم‌مرغ فاش شد

سیگنال عجیب بودجه ۱۴۰۳ به اقتصاد ایران؛ فشار افزایش ۵۰ درصدی مالیات‌ها روی دوش کیست؟

چرا تیگو ۸ پرو دیگر تولید نمی شود؟

قیمت دینار عراق امروز + جزئیات

قیمت لیر ترکیه امروز + جزئیات

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

گوسفند زنده ۱۶۰ درصد گران شد!

قیمت سکه پارسیان + جدول

قیمت سکه و طلا + جدول

قیمت بیت کوین و رمزارز‌ها + جدول