تاریخ انتشار: ۱۱:۱۱ - ۱۱ آذر ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۳ نظر
یک کارشناس بازار مسکن در گفتگو با اقتصاد ۲۴ هشدار داد؛

خطر افزایش حاشیه‌نشینی ، اجاره پشت بام و چادر زدن در سال آینده/ چرا ساخت یک میلیون مسکن هیچوقت محقق نخواهد شد؟

طبق آخرین آمارها بیش از ۶۰ درصد تورم آبان ماه مربوط به هزینه‌های مسکن است؛ روندی که بر اساس اظهارات «بیت‌الله ستاریان» کارشناس بازار مسکن در سال آینده افزایش خواهد یافت، تا جایی که به افزایش شبه کپر‌نشینی، حاشیه نشینی و اجاره پشت بام و چادر زدن خواهد انجامید.

افزایش حاشیه‌نشینی و اجاره پشت بام

اقتصاد ۲۴- نازنین خودی- بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران از تورم آبان‌ماه، بازار مسکن و اجاره ۴.۱ درصد تورم داشته است. اگرچه در برخی آمار‌ها از بازار مسکن متوسط قیمت واحد‌های مسکونی در تهران کاهشی نسبی داشته است، اما همانطورکه در گفتگو‌های گذشته اقتصاد ۲۴ مطرح شد، این کاهش نسبی ناشی از قدیمی‌ساز شدن ترکیب در واحد‌هایی است که خرید و فروش شده و به این ترتیب میانگین قیمت نیز کاهش یافته است.

اما واقعیت آن است که بیش از ۶۰ درصد تورم آبان ماه مربوط به هزینه‌های مسکن است؛ روندی بر اساس اظهارات «بیت‌الله ستاریان» کارشناس بازار مسکن در سال آینده افزایش خواهد یافت، تا جایی که به افزایش شبه کپر‌نشینی، حاشیه نشینی و اجاره پشت بام و چادر زدن خواهد انجامید.

///////خطر افزایش حاشیه‌نشینی در سال آینده/ چرا ساخت یک میلیون مسکن هیچوقت محقق نخواهد شد؟

افزایش تقاضای مطلق در سال آینده

به گفته این کارشناس بازار مسکن، روند، همان روندی خواهد بود که ما در نیم قرن گذشته داشتیم. درحال حاضر به دلیل رکودی که بر کل اقتصاد حاکم است بازار مسکن نیز در شرایط رکودی به سر می‌برد. مسکن همیشه یک دوره رکود تورمی داشته و مانند یک فنر فشرده هر زمانی هم که بودجه‌ای یا تزریق پولی به شیوه‌های دیگر روانه این بازار می‌شود فوری آن را جذب می‌کرده و جهش پیدا می‌کرده است که نسبت به شاخص تورم چند برابر بوده است؛ این ویژگی بازارمسکن است.

ستاریان در ادامه گفتگو با اقتصاد ۲۴ با پیش بینی روند قیمتی مسکن در سال آینده می‌افزاید: در سال آینده هم قیمت مسکن قطعا افزایش پیدا می‌کند، چون ما نیاز سالانه یک میلیون را نتوانستیم تکمیل کنیم؛ به خصوص در دو سال گذشته که تولید ما از ۳۰۰ هزار واحد به زیر ۲۰۰ هزار واحد رسیده است. طبیعتا این نیاز انباشته، این اختلاف عظیمی که در عرضه و تقاضا داریم خود را یکباره بروز می‌دهد. سال بعد هم با تزریق پولی که از طریق افزایش حقوق‌ها انجام می‌شود افزایش قیمت را خواهیم داشت که منجر به خارج شدن گروهی در بخش تقاضای موثر می‌شود، یعنی تبدیل تقاضای موثر به تقاضای مطلق برای کالای حیاتی و ریسکی، چون مسکن.

او ادامه می‌دهد: یک مشکلی که وجود دارد این است که دولت انحصار بالایی از منابع کشور را در اختیار دارد، در حالی که با مدیریت دولتی نمی‌توان در تولید عرض اندام کرد. دولت وقتی کسری بیاورد از بانک مرکزی قرض کرده یا از بانک‌ها جمع می‌کند یا اینکه مالیات را مضاعف می‌کند، چون توان گرداندن تولید را ندارد. هیچ دولتی در دنیا اینطور نیست که همزمان تاجر و تولیدکننده باشند.

افزایش مالیات بر حقوق و رانده شدن به حاشیه

به گزارش اقتصاد ۲۴ به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۳ «حقوق‌بگیران» اجاره‌نشین باید معادل اجاره‌بهای ۷ مترمربع آپارتمان، مالیات بر درآمد بپردازند، یعنی این قشر در تهران علاوه بر هزینه بالای اجاره بها باید ۸ درصد هم مالیات بپردازند.

بیت الله ستاریان با اشاره به این افزایش مالیات می‌افزاید: در سالی که در حال سپری شدن است، شبه کپر نشینی، حاشیه نشینی و اجاره پشت بام و چادر زدن زیاد شد. این معضل در سال آینده هم به شدت افزایش پیدا خواهد کرد. در حال حاضر مستاجران برای داشتن یک زندگی درخور بایستی دو برابر حقوقشان را اجاره بدهند. این در سال آینده نیز افزایش می‌یابد و طوری خواهد شد که کسی که انتظار داشت در سال بعد خانه‌ای را اجاره کند، در حاشیه شهر هم نمی‌تواند این کار را کند. این اتفاقی است که به اسم مهاجرت معکوس در حال رخ دادن است. همه این‌ها نوعی سرخوردگی و کوچک شدن اقتصاد خانوارهاست.


بیشتر بخوانید:  افزایش ۶۲ درصدی قیمت مسکن در تهران


در این راستا حالا بنیاد مسکن اعلام کرده مردم با مهاجرت به روستا‌ها تسهیلات مسکن بگیرند. بر این اساس ۳۵۰ میلیون تومان نیز در قالب طرح نهضت ملی مسکن و ۳۵۰ میلیون تومان نیز تسهیلات تعلق می‌گیرد. اما آیا این کار راهگشا خواهد بود؟ ستاریان ضمن انتقاد از این طرح به اقتصاد ۲۴ می‌گوید: طراحان این طرح اصلا آنقدر به اقتصاد روستا احاطه دارند که چنین برنامه‌ای ریخته‌اند؟ آیا به این فکر شده که بعد از مهاجرت به روستا قرار است چه کاری انجام دهند؟ چه چیزی تولید کنند؟ زمانی روستا رشد می‌کند که سرمایه گذار برود در آنجا سرمایه‌گذاری کند. بعد می‌توان شروع به توسعه دادن آن کرد. اصلا خود مردم در نهایت خانه می‌سازند. نیاز نیست دولت تسهیلات دهد. طراح این طرح نمی‌داند که اقتصاد روستا چطور است و روستا‌ها دارند تخلیه می‌شوند؟

افزایش حاشیه‌نشینی و اجاره پشت بام

ابزار‌های مالی برای مولد شدن بخش مسکن وجود ندارد

طرح اخیر دولت برای خانه سازی در روستا‌ها در حالی مطرح می‌شود که چندی پیش بانک ها به دلیل عدم ارائه تسهیلات به طرح نهضت ملی مسکن جریمه شدند. این در حالی است که به گفته ستاریان، تسهیلات بانکی تنها یکی از ده‌ها ابزار‌های مالی تولید مسکن است. او در این باره می‌گوید: بانک‌ها عموما به دلیل اینکه تسهیلات تکلیفی بازدهی خوبی ندارند در برابرارائه آن مقاومت می‌کنند. وقتی زمان بازگشت پول به بانک‌ها ۱۵ ساله است چه اتفاقی می‌افتد؟ برگشتن و برنگشتن آن ارزشی برایشان ندارد. این پول موقعی برمی‌گردد که دیگر ارزشی ندارد. وقتی تورم دو رقمی با این شدت دارید چه انتظاری دارید؟

این فشار منجر به جرائمی می‌شود که به گفته این کارشناس مسائل اقتصادی، بانک‌ها آن را مرتکب می‌شوند. به گفته او بانک‌ها برای این که پاسخگوی فشار‌های دولت باشند می‌روند کار‌های خلاف انجام می‌دهند، بنگاهداری می‌کنند، اقدام به تاسیس شرکت می‌کنند و به خودشان وام می‌دهند یا بانک‌ها به شرکت یکدیگر وام می‌دهند که بتوانند ضرر را اینطور جبران کنند. اصلا بیایید فرض کنید بانک‌ها همه تسهیلات ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی را پرداخت کردند. این رقم اصلا چند مسکن خواهد شد؟ یکی از ابزار‌های مالی بخش مسکن تسهیلات است. ده‌ها ابزار مالی باید شروع به کار کند تا مسکن بتواند کار کند.

ستاریان در ادامه گفتگو با اقتصاد ۲۴ می‌افزاید: سال قبل دولت آمریکا یک میلیون و ۳۶۰ هزار مسکن تولید کرد. گردش مالی این بخش ۱۰ درصد اقتصاد آمریکا برابر با دو هزار میلیارد دلار است. این را باید اضافه کرد که این دولت بخش عمده مسکن را با چوب و ارزان سازی تولید کرده است، اما در ایران اگر همه بانک‌ها بتوانند کل سرمایه خود را جمع کنند، می‌توانند سالی یک میلیون مسکن را تامین کنند؟

به گفته این کارشناس بازار مسکن، دولتی که ۱۰۰ میلیارد دلار بودجه آن است کجای این بازار می‌تواند حرف بزند؟ این یک حرف درشت است و نمی‌تواند جواب دهد. نمی‌گویم در بخش مسکن ما اقتصادی وجود ندارد، هست، اما ابزار‌های مالی وجود ندارد که بتواند آن را مولد کند. نه اوراق، نه صندوقی و نه هیچ چیز دیگر. اگر هم درست می‌شود برای بخش‌های دولتی به صورت رانتی تولید می‌شود. وقتی شاکله اقتصاد را نمی‌خواهیم دستکاری کنیم جسارتش را هم نداریم بعد گروهی را می‌آ‌وریم که این را توجیه کند، دیگر نمی‌توان کاری برایش کرد.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمد
0
0
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲
من آمار ی که دولت میده رو با اون چیزی که خودم دیدم مقایسه کردم اصلا شباهتی با هم نداره.. دوسال قبل قیمت آپارتمانی در محلی که خودم زندگی میکنم 500 ملیون بود و امروز بالای 2 ملیارد و پانصد شده.. یعنی 6 برابر شده و متاسفانه احتمالا باز هم این اتفاق خواهد افتاد و این برای ما کارگران و مستاجران یک فاجعه هست.. خواهشن حداقل حقوق کارگران را زیاد کنید تا زیر فشارهای گرانی بیشتر از این له نشیم
ناشناس
0
0
يکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲
تا مادامی که ما دایه مهربانتر از مادر عربها هستیم هیچ وقت نمیتونیم مملکت خودمونو اباد کنیم..
آراد
0
0
يکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲
تا گردن نزنی درست نمیشه فقط باید گردن بزنی تنها راهی که مونده
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت سکه و طلا امروز جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ + جدول

قیمت انواع دوربین‌های عکاسی + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت خودرو‌های رنو در بازار امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ + جدول

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت مرغ، گوشت سفید و تخم مرغ در بازار + جدول

قیمت دلار و یورو امروز جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ + جدول

قیمت روز لپ تاپ اپل + جدول

قیمت سکه و طلا امروز شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ + جدول

دستمزد کارگر عربستانی مساوی ۶۲۶۵ لیتر بنزین، کارگر ایرانی ۲۳۳۳ لیتر/ طرح سهمیه بنزین برای هر کدملی، طرحی خام است

پیش‌بینی یک کارشناس درباره قیمت طلا و سکه در سال آینده

قیمت سکه پارسیان امروز جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ + جدول

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

ناپدید شدن فیش‌های عیدی بازنشستگان کارگری

حضور صابر ابر در جشنواره برلین با یک استایل متفاوت + عکس

زمان توزیع سکه‌های جدید مشخص شد

گزارش بورس امروز شنبه ۵ اسفند ماه ۱۴۰۲

آیت‌الله موسوی بجنوردی درگذشت

عکس/قیمت باورنکردنی خودرو در دبی / لندکروز ارزان‌تر از ماشین چینی در ایران!

عکس/میدان توپخانه تهران ۶۰ سال قبل

پرداخت کارت اعتباری ۲۰ میلیونی در نمایشگاه‌های بهاره

پست غمگین بازیکن فوتبال ساحلی در اینستاگرام + عکس

فیلم/رقص و پایکوبی هواداران یک کاندیدا در خیابان!

فوتبالیست گمنامی که ۱۲ برابر مجموع ثروت رونالدو و مسی پول دارد!

چینی‌ها بازار مسکن را به هم می‌ریزند؟

این خودروی عجیب ۴۰ میلیارد تومان قیمت دارد + عکس

نرخ تورم تا پایان سال چند درصد می‌شود؟

قیمت روز لپ تاپ اپل + جدول

قیمت دوربین‌های عکاسی + جدول

قیمت مرغ، گوشت سفید و تخم مرغ + جدول

قیمت انواع خودرو‌های رنو + جدول

قیمت دینار عراق امروز + جزئیات

قیمت لیر ترکیه امروز + جزئیات

فیلم/ افزایش جریمه استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی

معمای مجهول تصادف با رقیب عشقی؛ مقتول لحظاتی قبل از مرگ چه گفت؟

آخرین آمار تورم مواد غذایی دهک‌های درآمدی پایین

برانکو ایوانکوویچ سرمربی تیم ملی چین شد

قیمت جهانی نفت سقوط کرد

سقف نرخ سود سپرده‌های بانکی اعلام شد

نحوه اعتراض به دهک‌بندی یارانه

یک فرمانده سپاه درگذشت

پیش‌بینی جدید درباره قیمت‌ طلا/زیان طلافروشان سنگین شد

برنامه وزارت صمت برای واردات خودرو‌های برقی

بیشترین بازدهی صندوق‌های سرمایه گذاری بورس در آخرین هفته بهمن ماه

عکس/واکنش بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان ایرلند هنگام پخش سرود اسرائیل

واگذاری ۱۴۰۰ واحد مسکونی در قالب طرح جوانی جمعیت به متقاضیان

لیست مشترک شورای ائتلاف اصولگرایان و جبهه پایداری +اسامی

بخشودگی خودرو‌های توقیفی به مناسبت نیمه شعبان

زمان تشییع پیکر پردیس افکاری اعلام شد

ایران در فهرست سیاه اف. ای. تی. اف باقی ماند

تیم‌های ایرانی در خانه، عربستانی‌ها در آسیا!

فیلم/صحنه‌ای تکان‌دهنده از جنگ غزه

فیلم/ ماجرای اقامت اسحاق قالیباف در آنتن زنده صدا و سیما

جدیدترین قیمت مسکن در بازار شب عید پایتخت

شرایط دریافت اعتبار اضافۀ ۲۲۰ هزار تومانی کالابرگ

فیلم/ همراهی کردن اردوغان با دختر نوازنده

سود ۱۵ میلیونی مسافران از تفاوت یورو دولتی و آزاد

بازخوانی لیست‌های انتخاباتی جریان چپ از مجلس سوم تا امروز

حل مشکل کمبود دارو با دارویار؛ طرح جدید دولت چقدر نجات دهنده است؟

شهر‌های لرزان ایران؛ ۶۸ درصد از شهر‌های کشور در حریم گسل‌ها

علی مطهری، سرلیست تهران در غیاب رسمی اصلاح‌طلبان

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول