تاریخ انتشار: ۱۸:۳۷ - ۰۷ خرداد ۱۴۰۳

اعلام میانگین کشوری نمرات دانش‌آموزان در امتحانات نهایی

محمد شریعتمداری در جمع فرهنگیان گفت: تازمانی که معلمان احساس عزت و منزلت نداشته باشند و درآمد و معیشت آنها آبرومند نباشد نمی توان به ایجاد تحول در آموزش و پرورش امیدوار بود

محمد شریعتمداری

اقتصاد۲۴- محمد شریعتمداری با اشاره به اینکه مهمترین مولفه در توسعه، پیشرفت و ساختن ایران، آموزش و پرورش، معلم و مدرسه است اظهار داشت: بررسی شاخص‌های مختلف، مطالعه گزارش‌های معتبر و گفتگو با معلمان، کارشناسان، دانش آموزان و والدین ما را به یک نکته مشترک می‌رساند و آن اینکه وضعیت اموزش و پرورش کشور وضعیت نگران کننده‌ای است، شغل معلمی کم جاذبه شده است، معلمان مشکلات و مطالبات فراوان دارند و کلان وضعیت آموزش و پرورش در پیکره حکومت هم به تعبیر متخصصین این حوزه در مقایسه با سایر دستگاه‌های اجرایی لاغر، نحیف و ضعیف است و خون کافی به ان نمی‌رسد. از سوی دیگر برخی اندیشمندان کشور وضعیت مدرسه‌های کشور را به نامدرسه تعبیر می‌کنند و پژوهشگران آمار بسیار نگران کننده‌ای از ناعدالتی آموزشی ارائه می‌دهند.


وزیر سابق رفاه سپس به برخی شاخص‌های مرتبط به اموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: بدهی آموزش و پرورش مرتبط با پرداخت مطالبات فرهنگیان حدود ٤٤ هزار میلیارد تومان است که ۷ هزار میلیارد تومان مربوط به مابه التفاوت پاداش پایان خدمت و مرخصی ناشی از اعمال فوق العاده قانون رتبه بندی است. در دانشگاه فرهنگیان که مرکز تربیت معلم کشور است سرانه فضای آموزشی۱ / ۴ متر مربع و سرانه فضای خوابگاهی ۳ متر مربع میباشد که با سرانه استاندارد آموزشی ۱۰ متر مربع و با سرانه استاندارد خوابگاهی ۱۱ متر مربع فاصله دارد. وی ادامه دارد در این دانشگاه فرایند جذب، فرایند گزینش، فرایند تربیت معلمان نیاز به بازنگری جدی دارد و باید با همراهی خود دانشجومعلمان این دانشگاه و متخصصان و اندیشه ورزان ایران فرایند تربیت معلم در کشور متحول شود.

شریعتمداری وضعیت بازماندگی از تحصیل کودکان را نیز بسیار نگران کننده خواند و گفت: طبق آمار رسمی بیش از نهصد هزار نفر در سنین ۶ تا ۱۷ سال از تحصیل بازمانده اند و ۳۰۰ هزار نفر هم ترک تحصیل کرده اند که پنج استان سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، تهران، خوزستان و آذربایجان غربی دارای بیشترین فراوانی مطلق بازماندگان از تحصیل هستند. وی با اشاره به اینکه تنوعی از عوامل اجتماعی اقتصادی فرهنگی از دلایل تشدید وضعیت بازماندگی از تحصیل کودکان است گفت: بازماندگی از تحصیل کودکان خود زمینه ساز تشدید فقر و بین النسلی شدن فقر، افزایش آسیب‌های اجتماعی در کودکان، گسترش کار کودک و افزایش کودکان کاروخیابان می‌شود و لذا سیاست گذاری دقیق برای مواجه با این مساله بسیار مهم است.

شریعتمداری توجه به منزلت، معیشت و ارج نهادن عملی به معلمان را و کارکنان آموزش و پرورش را یک اصل بی بدیل برای نجات اموزش و پرورش کشور دانست و گفت:تازمانی که بیش از یک میلیون نفری که در آموزش و پرورش هستند بویژه جامعه معلمان کشور احساس عزت و منزلت نداشته باشند و درآمد ومعیشت آن‌ها آبرومند نباشد و معلمی از همه ابعاد جاذبه پیدا نکند نمی‌توان به به ایجاد تحول در آموزش و پرورش امیدوار بود. وی با تاکید به اینکه در سال ۱۴۲۰ جمعیت دانش آموزی کشور حدود ۱۴ میلیون خواهد شد گفت: کمبود معلم و فاصله معنادار شاخص نسبت دانش آموز به معلمان با معیار‌های استاندارد یک هشدار جدی به ساختار تصمیم گیری کشور است که برای این وضعیت چاره اندیشی کند.

شریعتمداری با اشاره به اینکه فقط در مقطع ابتدایی در شرایط فعلی ۱۰۰ هزار کمبود نیرو داریم و در حالیکه نسبت استاندارد دانش به کارکانان آموزشی در این مقطع ۲۰ است وضعیت این شاخص در کشور ۲۷ است گفت: گزارش‌های معتبر بیان می‌کند در همه استان‌های کشور دارای کمبود معلم هستیم. شریعتمداری در ادامه افزود البته رویکرد جذب معلم در کشور باید معطوف به جذب معلم با کیفیت باشد نه اینکه بخواهیم اشتغال جمعی برخی افراد را حل کند یا تحت فشار‌های سیاسی برای برخی افراد شغل جور کند.

شریعتمداری در ادامه بررسی نتایج آزمون‌های بین المللی و نتایج امتحانات داخلی را معیاری مناسب برای وضعیت سواد دانش آموزان ایرانی برشمرد و گفت: دوره مطالعات تیمز هر چهارسال و پرلز هر پنج سال است بر این اساس نتایج بررسی این آزمون‌ها در ۲۰۲۳ و ۲۰۲۱ نشان می‌دهد: در حالیکه نتیجه آزمون تیمز در ایران ۴۴۵ است و از میانگین استاندارد جهانی که ۵۰۰ است پایین‌تر هستیم و این نشان می‌دهد جایگاه ایران در میان کشور‌های شرکت کننده در مقایسه با کشور‌های دیگر وضعیت خیلی مطلوبی ندارد.

وی مطابق نتایج این دو آزمون ۶۸ درصد دانش آموزان ایرانی در ریاضی و علوم پایه چهارم و ۸۲ درصد در علوم پایه هشتم موفق به کسب امتیاز عملکردی در این آزمون نشده اند و همین گزارش‌ها بیان می‌کند کیفیت آموزش در ایران در زمره ضعیف‌ترین‌ها در دنیاست.

وی در ادامه گفت کارشناسان در آسیب شناسی آزمون تیمز به سه مساله اساسی رسیدند. روش جذب نادرست در نظام آموزشی ایران، روش‌های نادرست آموزش در مدارس و ضعف دانش‌آموز در درک مطلب.

وی سپس ادامه داد: تحلیل نتایج این ازمون‌ها نشان می‌دهد بویژه پس از کرونا افت تحصیلی دختران دانش آموز ما به گونه معناداری بیشتر بوده است.


بیشتر بخوانید:  زمان برگزاری امتحانات نهایی دانش‌آموزان اعلام شد


شریعتمداری با اشاره به اینکه بررسی نتایج امتحانات نهایی هم شاخص دیگری برای سنجش وضعیت آموزش و پرورش و کیفیت نظام آموزشی کشور است گفت: وقتی میانگین کشوری نمرات دانش‌آموزان در امتحانات نهایی در سال ۱۴۰۲ در رشته تجربی ۱۱/۲۳، در ریاضی ۱۰/۷۹، در رشته انسانی ۸/۷۵و در رشته معارف ۱۰/۵۶ به خوبی می‌توان وضعیت کیفیت آموزشی را در کشور تشخیص داد.

وی سپس ادامه داد: نظام آموزشی و محتوای و آموزشی ما باید متناسب نیاز‌های دهه‌های اینده و و تحولات علمی و تکنولوژیک دنیا متحول شود و روش متدولوژی آموزش‌های ترکیبی مورد توجه قرار گیرد. شریعتمداری ضمن انتقاد نسبت به نظام رتبه بندی فعلی افزود: نظام رتبه بندی باید در دست موسسات تخصصی و کاردان باشد و شکل اداری و سنتی ارزیابی‌های فعلی هم باید تغییر کرد.

شریعتمداری با تاکید بر اینکه تداوم وضعیت فعلی یعنی تداوم و تشدید ناعدالتی، تبعیض، نابرابری و فقر افزود: معتقدم چاره کار اصلاح مدرسه است و اساس تحول در مدرسه هم معلم و تربیت معلم و نجات آموزش و پرورش از مداخلات غیر علمی و غیر سیاسی شدن آموزش و پرورش است. شریعتمداری با اشاره به اینکه وقتی معلم کشور با کلکسیونی از مشکلات اقتصادی و سختی‌های معیشتی روبروست، وقتی معلم احساس منزلت و احترام نمی‌کند، وقتی حقوق و درآمد معلم پایین‌تر از سایر کارمندان دولت است، وقتی بازنشسه فرهنگی و آموزش و پرورشی با مجموعه متنوعی از مشکلات درآمدی و غیردرامدی روبرست وقتی بازنشسته فرهنگی را به جای آنکه سرمایه عظیم کشور ببینیم به عنوان یک هزینه می‌بینیم چگونه می‌توان وضعیت آموزش و پرورش را بهبهود بخشید.

شریعتمداری افزود: آرمان مهم انقلاب اسلامی تحقق عدالت بوده است و آنچه رکن تحقق این عدالت است آموزش و نظام آموزشی است در حالیکه در شرایط فعلی خود این نظام آموزشی با بحران عدالت روبرواست و دسترسی همه ایرانیان به فرصت‌های برابرِ آموزش باکیفیت و مشارکت به عنوان یک حق بنیادی شهروندی در معرض تهدید جدی است و فرزندان این سرزمین در مناطق مختلف فاقد حق دسترسی برابر به آموزش با کیفیت هستند و این یک هشدار مهم برای همه کسانی است که دغدغه ابادانی و توسعه و پیشرفت ایران را دارند. وی با تاکید بر اینکه فاصله معنادار بین شاخص‌های توسعه یافتگی آموزشی بین استان‌های کشور باید کاهش یابد گفت:توسعه عدالت آموزشی فقر در محدوده نظام آموزشی بدست نمیاد و مولفه‌های اقتصادی اجتماعی کلان و خرد با در خدمت تحقق عدالت آموزشی قرار گیرد.

محمد شریعتمداری در پایان گفت: نباید از معلمین جسارت اظهار نظر و نقد گرفته شود، معلم نباید احساس فقر، احساس تبعیض، احساس سرشکستگی مقابل دانش آموزان و آموزش یافتگان خود داشته باشد. جامعه توسعه یافته جامعه‌ای است که در آن آموزش و تعلیم و تربیت توامان در اولویت باشد.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

قیمت ماشین های لوکس لکسوس در بازار ایران + جدول

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دلار و یورو امروز جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ + جدول

معرفی جنگنده Kfir اسرائیل

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

عکس/ گفت‌وگوی محمود احمدی‌نژاد با خلبانان در کابین هواپیما

قیمت مرغ، گوشت سفید و تخم مرغ در بازار + جدول

عکس/ هدیه عجیب بهاره رهنما برای پارسا پیروزفر

قیمت خودرو‌های سایپا امروز جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت سکه و طلا امروز جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ + جدول

عکس/ رئیس‌جمهور منتخب در کنار رهبر انقلاب

قیمت خودرو‌های سایپا امروز شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت انواع لپ تاپ مایکروسافت امروز + جدول

قیمت سکه و طلا امروز شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ + جدول

عکس/ استوری خاص شبنم قلی خانی با استایل خاکی

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ + جدول

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

طالبان مزارع خشخاش را از بین برد

فیلم/ شگفتی ضرغامی از اداره حکومت هخامنشیان

قیمت خرید آپارتمان با متراژ متوسط در کرج

درویش در واکنش به سپاهانی شدن لیموچی

نخستین تمرین مهدی طارمی با پیراهن اینتر + عکس

استقلال ادعای حردانی را رد کرد

فیلم/ علامه طباطبایی: کاش ایرج میرزا این شعرشو به من می‌داد

عکس/ یانگوم پس از ۲۱ سال در جواهری در قصر

آغاز پیش فروش بلیت‌های قطار از فردا

مراسم عزاداری امام حسین(ع) در دفتر روحانی + عکس

فیلم/ مصاحبه قدیمی رامین رضاییان روی آنتن تلویزیون درباره حضور در استقلال

ورود نخستین دستگاه VAR به ایران تا ۱۰ روز آینده

فیلم/ ویدیوی پربیننده از سینه‌زنی معروف مردم بوشهر

پیکان اسقاطی طلا شد

لایحه حفاظت از داده‌های شخصی در دولت تصویب شد

رونمایی از جانشین ترابی

شیطنت آماری سخنگوی دولت

آسوشیتدپرس: پزشکیان به دنبال توازن در روابط خارجی است

خبر مهم برای خریداران مسکن

فیلم/ مادر محمد بحرانی اشک‌های پسرش را درآورد

رتبه ایران در مصرف مداوم نوشیدنی‌های الکلی

دیدار پزشکیان با علمای اهل سنت

فیلم/ بازی مهراوه شریفی‌نیا در سریال زخم‌کاری سوژه شد

معرفی سایت‌های اطلاع‌رسانی مزایده خودرو شهرهای مختلف

پیش‌بینی قیمت دلار فردا یک‌شنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳

پیش‌بینی بورس فردا یک‌شنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳

روز هفتم محرم عباس(س) به همراه ۵۰ نفر چه کردند؟

دلیل واقعی قطع مکرر برق این روزها چیست؟

میراث بدهی دولت سیزدهم برای دولت پزشکیان

عکس/ تصاویر بارونکردنی از تغییر چهره سحر قریشی در آمریکا

جزئیات جدید از دریافت وام ۸۰۰ میلیون تومانی

۷۹ ضربه وزارت اطلاعات در رویارویی مستقیم با تروریست‌ها

عکس/ ملکه زیبایی هوش مصنوعی انتخاب شد

اسامی متهمان پرونده کرسنت افشا شد+ عکس

عکس/ تصاویر عبدالله کویته طراح عملیات تروریستی کرمان

فیلم/ دیدار مسعودپزشکیان با علمای اهل تسنن

فیلم/ مداحی در مراسم دیدار پزشکیان با نماینده ادوار مجلس

عکس/ تیپ خفن مجید واشقانی در آسانسور!

عکس/ استایل جنوبی الناز شاکردوست و سحر دولتشاهی

اعتراف محمدرضا گلزار در مورد زندگی زناشویی در کنار همسرش

عکس/ استایل عجیب نوید محمدزاده و فرشته حسینی

عکس/ واکنش تند زنگنه به خودداری جلیلی از مناظره

اعلام زمان قرعه‌کشی لیگ برتر فوتبال

متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان اجرا می‌شود؟

چراغ سبز پرسپولیس برای بازگشت علیرضا بیرانوند

ماجرای تب دنگی و جذام؛ از شیوع تا شایعه / مقایسه تب دنگی با کرونا اشتباه است

دلار یک کانال سقوط کرد

عکس/ جدیدترین گمانه زنی لیست کابینه مسعود پزشکیان

بیژن عبدالکریمی: نگرانم که مسعود پزشکیان مصادره شود

تغذیه و سبک زندگی پس از کاشت مو: چگونه بهترین نتیجه را بگیریم؟