تاریخ انتشار: ۱۴:۰۷ - ۲۷ خرداد ۱۴۰۳

وعده انتخاباتی کاهش هزینه ساخت مسکن شدنی است؟

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری، درباره کاهش هزینه‌های ساخت مسکن مدعی شده است، اگر تنها هزینه ساخت مطرح باشد، زنجیره تولید را نیز می‌توان ارزان کرد و قیمت ساخت را تا ۴۰ درصد پایین آورد. این در حالی است که حسن محتشم، عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان مسکن تهران، به تجارت‌نیوز گفته است هزینه‌های نظام مهندسی و صدور مجوز حجم بالایی از هزینه کلی ساخت را دربر نمی‌گیرد و هزینه‌های ساخت امروز بر مبنای شرایط اقتصاد کلان کشور تعیین می‌شود.

وعده انتخاباتی کاهش هزینه ساخت مسکن شدنی است؟
اقتصاد ۲۴- مسکن به معضلی برای مردم و دولت تبدیل شده است؛ این حوزه چه از سمت بازار معاملات و چه از سمت صنعت ساخت با چالش‌های بسیاری مواجه است.

افزایش هزینه‌های ساخت از مشکلاتی است که اکنون سازندگان و مردم با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. کاهش حاشیه سود باعث شده است بسیاری از انبوه‌سازان عطای ساختمان‌سازی را به لقای آن ببخشند و مردم حتی نتوانند ساخت آپارتمان‌های شخصی خود را پیش ببرند. با توجه به این شرایط توجه برخی از کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری به هزینه ساخت مسکن جلب شده است.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و کاندیدای فعلی انتخابات ریاست‌جمهوری، نیز به‌تازگی در برنامه‌ای تلوزیونی درباره هزینه‌های ساخت مسکن مدعی شده است: کمتر از نیمی از هزینه مسکن به ساخت آن مربوط است، نیم دیگر آن صرف مجوز و نقشه می‌شود.

او همچنین اظهار مطرح کرده است، اگر تنها هزینه ساخت مطرح باشد، زنجیره تولید را نیز می‌توان ارزان کرد و قیمت ساخت را تا ۴۰ درصد پایین آورد. اما اکنون این سوال پیش می‌آید که هزینه مجوز و نقشه چند درصد هزینه‌های ساخت را کاهش می‌دهد؟ و آیا می‌توان در هزینه‌های فعلی صرفه‌جویی کرد؟

هزینه ساخت واحد‌های مسکن مهر و نهضت ملی مسکن تخفیف ویژه دارد

حسن محتشم، عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان مسکن تهران، درباره هزینه‌های مربوط و پروانه ساخت و نظام مهندسی به تجارت‌نیوز گفت: «هزینه‌های نظام مهندسی و صدور پروانه زمانی حجم بالایی از قیمت ساخت را تشکیل می‌دهد که ساختمان در مناطق گران و مرفه کلانشهر‌ها ساخته شود.»

او اضافه کرد: «واحد‌های مسکونی مورد نظر دولت که مسکن مهر و نهضت ملی مسکن است، پول زمین ندارد پس در این حوزه صرفه‌جویی معنا ندارد. در مورد سایر ارقام نیز باید گفت در پروژه مسکن مهر هزینه سازمان مهندسی و شهرداری از شرایط متعارف صدور پروانه و جواز کمتر بود. مثلاً پروانه‌ها با نصف قیمت مصوب اخذ می‌شد.»

محتشم توضیح داد: «این مورد در نهضت ملی مسکن مقطوع نشده است، اما مشخص شده برای صدور پروانه ساخت نسبت به قیمت متعارف کمی تخفیف داده می‌شود. این هزینه نه‌تن‌ها ۴۰ درصد نیست، بلکه شاید به ۱۰ درصد نیز نرسد.»

نمی‌توان هزینه‌های ساخت را ۴۰ درصد کاهش داد

عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان مسکن تهران تاکید کرد: «بنابراین مقایسه‌ای که یکی از کاندیدا‌های انتخابات ریاست‌جمهوری انجام داد، بسیار کلی بوده است و اگر بخواهیم بررسی کنیم، نمی‌توان انتظار داشت از این طریق بتوان هزینه‌های ساخت را ۴۰ درصد کاهش داد.»

او ادامه داد: «هزینه‌های ساخت امروز بر مبنای شرایط اقتصاد کلان کشور تعیین می‌شود. یکی از موارد اثرگذار در این حوزه دستمزد است که وزارت کار مبنای آن را تعیین کرده است. نمی‌توان کارگری را استخدام کرد که به او نرخی کمتر از حقوق تعیین‌شده وزارت کار پرداخت شود. همچنین در مجموع شاید ۳۰ درصد هزینه‌های ساخت را دستمزد تشکیل دهد که صرفه‌جویی در آن وجود ندارد.»

دولت نمی‌تواند هزینه مصالح ساختمانی را کاهش دهد

محتشم همچنین درباره کاهش هزینه مصالح ساختمانی بیان کرد: «در این بین هزینه مصالح ساختمانی نیز مطرح است که از طریق کارخانجات تعیین می‌شود. در حال حاضر نیز کارخانه‌ها، تولیدی خود را با قیمتی روانه بازار می‌کنند که به‌زور با آن چرخ خود را می‌چرخانند؛ بنابراین در این زمینه نیز نمی‌توان هزینه‌ای را کاهش داد.»

عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان مسکن تهران درباره قیمت سیمان و فولاد توضیح داد: «قیمت سیمان و فولاد از سوی دولت تعیین می‌شود. در این صورت دولت باید به این بخش ورود کند و قیمت آن را پایین‌تر بیاورند.»

او افزود: «صحبت‌هایی نیز در این باره انجام شده است که قیمت سیمان و فولاد پایین‌تر بیاید، اما آن‌طور که باید تحقق پیدا نکرده است. برای باقی مصالح نیز دولت نمی‌تواند قیمت تعیین کند یا کاهش قیمت بدهد.»

هزینه تمام‌شده یک متر آپارتمان نهضت ملی مسکن بین ۱۷ تا ۲۰ میلیون تومان است

او در خصوص کاهش هزینه‌های ساخت واحد‌های نهضت ملی مسکن نیز گفت: «اکنون قیمت تمام‌شده و مفید یک متر مربع آپارتمان نهضت ملی مسکن در شرایطی که یک واحد قابلیت استفاده و بهره‌برداری داشته باشد، بین ۱۷ تا ۲۰ میلیون تومان تمام می‌شود.»


بیشتر بخوانید: اعلام میزان افزایش اجاره‌بهای مسکن در تهران


محتشم اضافه کرد: «دولت نمی‌تواند در این قیمت‌ها تغییری ایجاد کند، مگر اینکه از طریق یارانه به سازندگان کمک کند و پول آن را از متقاضیان نگیرد.»

پیشنهاد انبوه‌سازان به دولت همچنان روی میز باقی مانده است

محتشم همچنین گفت، انبوه‌سازان برای ساخت واحد‌های نهضت ملی مسکن پیشنهادی به دولت داده‌اند که هنوز روی میز باقی مانده است. او در این باره توضیح داد: «پیشنهاد انبوه‌سازان در این باره بود که دولت در زمین‌هایی که واگذار می‌کند با انبوه‌سازان مشارکت کند و بابت سهم مشارکتی که به انبوه‌سازان می‌دهد پولی نگیرد و آن را در محاسبه متقاضی لحاظ کند.»

او ادامه داد: «در این صورت قیمت تمام‌شده برای زمینی که به انبوه‌ساز داده شده است، اندکی پایین می‌آید و متقاضی نیز سهم خود را می‌دهد. البته این کار هم کفایت نمی‌کند، زیرا متقاضیانی وجود دارند که تنها می‌توانند پول وام را بگیرند و خود هیچ پولی برای پرداخت ندارند.»

عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان مسکن تهران گفت: «گفته می‌شود متقاضیان یک میلیارد تومان به‌مرور پرداخت کنند، اما برخی متقاضیان آن را ندارند و دولت برای آن‌ها باید واحد اجاره‌داری احداث کند. در نهایت هم اگر لازم است، بخشی از این واحد‌ها به متقاضی به صورت اقساطی به فروش برسد تا در آینده به طور کامل در اختیار متقاضیان قرار بگیرد.»

کمبود زمین نداریم!

قاضی‌زاده هاشمی همچنین در بخش دیگر صحبت‌های خود بیان کرده است، اکنون مشکل زمین وجود ندارد و میزان زمینی که در دو سال دولت سیزدهم ارائه شده، در تاریخ انقلاب بی‌نظیر بوده است.

این در حالی است که کمبود زمین یکی از مشکلات اصلی نهضت ملی مسکن بود و این پروژه در نبود فضای کافی برای ساخت عملاً دو سال به تعویق افتاد.

اکنون نیز اکثر این واحد‌ها در زمین‌هایی ساخته شده است که مانند پروژه مسکن مهر در زمین‌های خارج از شهر تحت عنوان شهر‌های جدید قرار دارند.

تاکنون به نظر می‌رسد در پس وعده‌های مسکنی کاندیدا‌های انتخابات ریاست‌جمهوری هیچ مطالعات تخصصی‌ای وجود ندارد و آن‌ها شناخت کاملی از این حوزه و چالش‌های مربوط به آن ندارند؛ مساله‌ای که باعث می‌شود دولت‌ها بدون در نظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور دست به تولید انبوه بزنند، فارغ از اینکه بتوانند ترمز افزایش قیمت را بدون سیطره رکود بکشند.

منبع: تجارت نیوز
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

حمله رژیم صهیونیستی به خان یونس

با مشخصات و ویژگی‌های فیدلیتی آشنا شوید

سایه سنگین اتباع بیگانه بر نظام سلامت ایران

میشل اوباما یا کامالا هریس، کدام حریف ترامپ است؟

پشت پرده نفوذ «تکراری‌های سیاست‌پیشه» در چینش دولت پزشکیان؛ آیا جایی برای پیرمردها هست؟!

معاون رئیسی مشاور اقتصادی مسعود پزشکیان می‌شود؟

عکس/ پیام مهم مسعود پزشکیان به مردم ناراضی

عکس/پیام تسلیت بهرام رادان در پی درگذشت سعید راد

طلا با لیدری دلار صعودی شد

تورم در ونزوئلا به یک درصد رسید!

اینفوگرافی/ آیا بیماری تب دنگی کشنده است؟

شناسایی افراد زیر خط فقر در ایران

نوش‌آفرین؛ از آغاز فعالیت هنری تا ازدواج با سعید راد + عکس

دلار به نیمه کانال ۵۸ هزار تومان برگشت

رقم دستمزد شکیرا برای خوانندگی در فینال کوپا آمریکا

دانشجویان بین المللی باید چه هزینه‌هایی را پرداخت کنند؟

گزارش بورس امروز سه شنبه ۲ مرداد ماه ۱۴۰۳

اعلام اسامی نامزدهای تصدی وزارت اقتصاد

فیلم/کنایه عالیشاه به استقلالی شدن رضاییان

وزارت ارشاد: شغل خبرنگاری شامل مشاغل سخت است

بررسی عملکرد بهزیستی در دولت سیزدهم؛ از برخورد امنیتی با فعالان حقوق معلولان تا عدم اجرای قانون

فیلم/ایرج طهماسب بعد از مدت‌ها سکوتش را شکست

فیلم/ حرکت عجیب صداوسیما حین سخنرانی مسعود پزشکیان

زمان اعلام نتایج قرعه‌کشی خودرو‌های وارداتی

فیلم/ حمله محسن هاشمی به رسایی بر سر استخر فرح!

فیلم/پزشکیان درباره تشکیل کابینه و فرصت طلبان چه گفت؟

فیلم/ خنده های مشهور و غیرقابل کنترل کاملا هریس

کاملا هریس کاندیدای نهایی حزب دموکرات شد

خبر رسمی بسیار عجیب پرسپولیس

استوری آتیلا حجازی درباره شرایط علی چینی +عکس

درخواست پرسپولیس برای افزایش سهمیه بازیکن خارجی

اعلام شرایط جدید خروج از کشور مشمولان سربازی

فیلم / ماجرای پرونده قضایی رائفی پور و موسسه مصاف چیست؟

گلایه مسعود پزشکیان از احزاب و گروه‌های سیاسی+ فیلم

برآورد افزایش قیمت مسکن در تهران طی ۳۰ سال گذشته

عکس/دیدار پزشکیان با وزرای دولت سیزدهم

بازار لوازم آرایشی در قبضه کالا‌های قاچاق

رکورد زنی فقر مسکن در ایران

آخرین وضعیت پرونده کوروش کمپانی

چه كسي رييس ديوان محاسبات مي‌شود؟

چه کسی مسئول حادثه در شهربازی دریاچه چیتگر است؟

بالا گرفتن تنش در شورای شهر تهران بر سر برکناری زاکانی

فهرستی از آپارتمان‌های زیر قیمت تهران + جدول

جدیدترین قیمت خانه در یاسوج + جدول

پلمب دفتر انجمن جامعه‌شناسی توسط شهرداری زاکانی!

خشم مردم از بی‌برقی در عراق

راه‌های مقابله بابیماری تب دنگی + عکس

ماجرای درگیری مقابل دادسرای شهرری

گزارش تکان دهنده از بارداری اجباری در روستا‌های محروم

فیلم/ تجمع شبانه در ترکیه‌ برای حمایت از فلسطین