تاریخ انتشار: ۰۶:۱۷ - ۲۳ شهريور ۱۳۹۸
اقتصاد ۲۴ گزارش می‌دهد؛

نقش مناطق آزاد در اقتصاد ایتالیا

اقتصاد ایتالیا چهارمین اقتصاد بزرگ اروپاست و جایگاه هشتم را در جهان از لحاظ تولید ناخالص داخلی دارد. اقتصاد این کشور پس از جنگ تغییر کرد، خدمات بانکی توسعه یافتند، خدمات بیمه ارتقا پیدا کردند و تجارت رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفت.
اقتصاد ایتالیا
ساجده رحیمی، اقتصاد24 - ایتالیا کشوری است که با آثار تاریخی، شهر روی آب، مد و لباس و معماری بی نظیر در دنیا شهرت یافته است. اقتصاد ایتالیا چهارمین اقتصاد بزرگ اروپاست و جایگاه هشتم را در جهان از لحاظ تولید ناخالص داخلی دارد. اقتصاد این کشور نیز پس از جنگ تغییر کرد. خدمات بانکی توسعه یافتند، خدمات بیمه ارتقا پیدا کردند و تجارت رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفت.

اقتصاد ایتالیا 


تا ژوئن ۲۰۱۸ نرخ رشد اقتصاد ایتالیا رو به کاهش گذاشت و به ۰٫۲ درصد کاهش پیدا کرد. ایتالیا در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ وارد رکود اقتصادی شد و درگیری‌های میان این کشور و اتحادیه اروپا به افزایش هزینه‌های استقراضی در این کشور انجامید.

بر اساس داده های بانک مرکزی ایتالیا بدهی های دولتی این کشور در ماه نوامبر 2018 با بیش از 10 میلیارد یورو افزایش نسبت به ماه قبل، به بیش از 2 تریلیون و 345 میلیارد یورو رسیده است. در 11 ماه اول سال 2018، کل درآمدهای های مالیاتی دولت ایتالیا به 378 میلیارد و 700 میلیون یورو رسید که یک درصد نسبت به مدت مشابه در سال 2017 افزایش داشت .

یکی از مشکلات این سال‌های اقتصاد ایتالیا افزایش فقر است. در طول ۳۵ سال گذشته نابرابری توزیع درآمد در ایتالیا نسبت به کشورهای دیگر عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی افزایش داشته است.

صنعت در ایتالیا به‌طور تقریبی یک‌سوم تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد و ۳۰ درصد از جمعیت در این بخش فعال هستند. مهمترین صنایع ایتالیا شامل وسایل نقلیه موتوری، ماشین و ابزار آلات، مواد غذایی، مد و لباس، مواد شیمیایی و پلاستیکی، جنگ افزار و سرامیک است.

از جمله مهم‌ترین محصولات کشاورزی آن نیز گندم، ذرت، چغندرقند، برنج، انگور و زیتون است.

بخش خدمات نیز در اقتصاد ایتالیا نقش مهمی دارد و بر اساس آمار نزدیک به سه‌چهارم تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد و ۶۰ درصد از جمعیت ایتالیا را در خود جای داده است.

ایتالیا بعد از پایان جنگ جهانی دوم، تمام تلاش خود را کرد تا دوباره بتواند با کشورهای دیگر به‌ویژه غرب ارتباط برقرار کند. به این منظور به اتحاد آتلانتیک ملحق شد.

یکی از پتانسیل‌های موجود در اقتصاد ایتالیا سرمایه نمادین و صنعت توریسم است که می‌تواند با تقویت آن در سطح بین‌المللی جایگاه بهتر و درآمد بیشتری را کسب کند. قرار داشتن ایتالیا در مرکز دریای مدیترانه و غنای تاریخی، این کشور را برای گردشگران به یکی از مقاصد جذاب تبدیل کرده است. بر اساس گزارش یونسکو بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان در کشور ایتالیا قرار دارد. در سال ۲۰۱۷ درآمد ناشی از این بخش حدود ۴۰ میلیارد یورو بوده است که ۲٫۳ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است.

کانال‌های آبی ونیز، شهرهای باستانی رم و سیه نا، برج کج پیزا، فلورانس(پایتخت هنری ایتالیا)، شهرهای سوخته پمپئی و هرکولانیوم در اطراف ناپل، تنوع غذایی، سواحل آفتابی مدیترانه‌ای (مانند ساحل امالفی )، ورزش‌های زمستانی در کوهستان‌های آلپ و جشنواره‌ها و فستیوال‌ها، سالانه میلیون‌ها گردشگر را به ایتالیا جذب می‌کند.

یکی دیگر از دلایل رشد صنعت توریسم در این کشور نزدیکی ایتالیا به کشورهای صنعتیِ مرکز و شمال غرب اروپا است که ارتباطی سریع، اقتصادی و در سطح عالی را با دیگر قاره‌ها امکان‌پذیر کرده است.

ایتالیا نیز مانند بسیاری از کشورها در سال‌های اخیر درگیر بحران مالی بود. امروزه با اینکه این بحران را پشت سر گذاشته، همچنان اقتصادش به وضعیت ایده‌آل نرسیده است.

منطقه آزاد ونیز


منطقه آزاد ونیز یکی از دو منطقه آزاد ایتالیا است که توسط اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته شده است. این شهر به خاطر شکل عجیب و همچنین وجود آثار تاریخی و هنری و معماری در لیست میراث جهانی یونسکو نیز قرار گرفته که همین امر باعث شده است تا سالانه میلیون ها نفر برای بازدید از این شهر از کشورهای مختلف برای بازدید از آن بیایند.

از جمله مزایای اقتصادی این منطقه این است که کالاهایی که از کشورهای خارجی وارد می شوند ممکن است در محدوده منطقه آزاد ونیز بدون محدودیت زمانی بمانند (حتی ممکن است در اینجا مورد استفاده قرار گیرند)، وضعیت خارجی خود را حفظ کرده و در نتیجه عدم پرداخت عوارض تا زمان خروج آنها ادامه دارد.

از نظر اداری نیز از آنجا که کل مناطق آزاد ایتالیا تحت نظارت مستقیم آژانس گمرک قرار دارد ، کنترل ها و رویه های بوروکراتیک ساده تر می شوند.

در منطقه آزاد ونیز ، کالاهای خارجی ذخیره شده ممکن است بدون نیاز به تهیه ضمانت ، پردازش شوند (برای مثال: نمونه برداری ، نصب مجدد ، برچسب گذاری و غیره).

در مورد کالاهایی که وارد منطقه آزاد می شوند ، چه این کالاهای اتحادیه اروپا باشند و چه غیر اتحادیه اروپا که به کشورهای غیر اتحادیه اروپا صادر می شوند ، ضمانت نامه های بانکی درمورد وظایف مدیون برای کل اقامت آنها درخواست نمی شود.

اما به نظر می رسد بیش از تجارت منطقه آزاد ونیز بر روی صنعت گردشگری خود و درآمدهای حاصل از آن تکیه کرده است.

جنوا، مهمترین بندر ایتالیا 


هرچند جنوا جزو مناطق آزاد ایتالیا محسوب نمی شود اما یکی از بنادر مهم محسوب است که می توان به عنوان بندری موفق در تاریخ اقتصاد ایتالیا از آن یاد و از تجربیات آن برای بنادر کشور استفاده کرد.

جنوا (Genova) مهمترین بندر ایتالیا و بزرگترين بندر دريايي آن در شمال غرب اين كشور و در ساحل مدیترانه و مجاورت فرانسه قرار دارد.تاریخ تأسیس جنوا به عنوان یک بندر، به قرن چهارم پیش از میلاد باز می‌گردد. این شهر رومی، خیلی زود به عنوان یک محل تقاطع راه‌های اصلی، یک بندر نظامی و یک بازار برای اهالی لیگوریا با رشد خیلی سریعی مواجه شد.

در قرن یازدهم و دوازدهم میلادی، جنوا نقش مهمی در رهبری انقلاب اقتصادی اروپا ایفا کرد. این شهر به جمعیتی بالغ بر یکصدهزار تن رسیده بود و به عنوان یک مرکز اقتصادی، تنها با شهر ونیز قابل قیاس بود.

این شهر در خلال جنگ جهانی دوم آسیب‌های زیادی را متحمل شد و بارها توسط انگلیس مورد بمباران هوایی و دریایی قرار گرفت.

در سال‌های پس از جنگ، شهر جنوا در کنار شهرهای میلان و تورین به عنوان یکی از اضلاع مثلث اقتصادی شمال ایتالیا، توانست در رشد اقتصادی شتابان این کشور، نقش مهمی داشته باشد. جنوا در سال ۲۰۰۱ میزبان اجلاس سران گروه هشت بود و در سال ۲۰۰۴ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا برگزیده شد.

بندر جنوا در قرن بیستم میلادی و در جریان دو واقعه به شدت آسیب دید، یکبار در جنگ جهانی دوم و بار دوم در طول طوفان‌های سهمگین سال‌های ۱۹۵۴-۱۹۵۵٫ پس از این تاریخ جنوا دوباره از نو ساخته و کاملا مدرن شد.

آکورایوم جنوا (Acquario di Genova) یکی از بهترین و بزرگترین آکواریوم‌های اروپاست. در این آکواریوم حدود ۱۵ هزار جانور از ۴۰۰ گونه‌ مختلف شامل پنگوئن، دولفین، کوسه، انواع خزنده‌ها و دوزیست‌ها و پرند‌ها نگه‌داری و به نمایش گذاشته شده‌اند. این تنها آکواریوم در اروپاست که چندین گونه ماهی بی‌همتا و نادر قطب جنوب را نگه‌داری می‌کند. باشگاه های فوتبال جنوا و سمپدوریا مهمترین تیم های ورزشی این ناحیه هستند.

در حال حاضر بندر جنوا هم به لحاظ جابه‌جایی بار و هم جابه‌جایی مسافر به عنوان بزرگترین بندر ایتالیا و یکی از مهمترین بندرهای مدیترانه شناخته می‌شود. مهمترین محصولاتی که در این بندر جابه‌جا می‌شوند شامل زغال سنگ، روغن خام و ذرت می‌شود. البته ایتالیا محصولات پنبه، ابریشم، روغن زیتون خود را از این بندر انجام می‌دهد.

آسانسور بیگو (Bigo) یکی از سازه‌های عجیب و مدرن شهر است که توسط رنزو پیانو (Renzo Piano) طراحی و به اجرا در آمده است. آسانسور بیگو در نزدیکی ساحل و در کنار صدها کشتی و قایق ساخته شده است. این آسانسور شما را تا فاصله ۴۰ متری از زمین بالا می‌برد تا چشم‌انداز بی‌نظیری از شهر و بندر قدیمی را در معرض چشم‌های‌تان قرار دهد.ایتالیا نیز مانند سایر کشورها در سال‌های اخیر درگیر بحران مالی بود. امروزه با اینکه این بحران را پشت سر گذاشته، همچنان اقتصادش به وضعیت ایده‌آل نرسیده است و نمی توان گفت که مناطق آزاد آن تاثیر چندانی در اقتصاد آن گذاشته اند. امروز، هنگامی که اقتصاد ایتالیا (و بویژه اقتصاد شمال شرقی ایتالیا) به شدت نسبت به تجارت با مقصد و مبدأ غیر اتحادیه اروپا نامتوازن است ، رژیم گمرک ویژه موجود در مناطق آزاد می تواند نقش اساسی را در حمایت از تجارت با ساحل جنوبی دریای مدیترانه ایفا کند.

اقتصاد۲۴ پیشتر نقش مناطق آزاد در اقتصاد آلمان، چین، ترکیه و امارات، هند، سنگاپور، اسپانیا، کره جنوبی ، کاستاریکا ، یونان و مناطق ویژه اقتصادی روسیه را نیز بررسی کرده بود که گزارش آن را می‌توانید مطالعه کنید.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت خودرو‌های جک و لیفان شرکت کرمان موتور امروز + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

قیمت قند و شکر امروز

قیمت تبلت سرفیس و سامسونگ امروز + جدول

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

عکس زیبای شیرین سریال «نون خ» در کنار دریا

فیلم/شعار یا حسین میرحسین هواداران مسعود پزشکیان

عکس/تیپ تابستانی و شیک خانم بازیگر سریال فاصله‌ها

قیمت سکه و طلا امروز دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ + جدول

عکس/ خانه پدری مسعود پزشکیان

فیلم/ حضور رضا خاتمی در اجتماع بزرگ حامیان پزشکیان

عکس/مسعود پزشکیان و نوه هایش

عکس/ کارنامه تحصیلی علیرضا زاکانی در چهارم دبیرستان

عکس/ مازیار لرستانی در کنار خواهر واقعی اش

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

مردم روی شعار‌های بورسی نامزد‌ها حساب باز نکنند/ واکنش بورس به نتیجه انتخابات قوی‌تر از دوره‌های قبلی خواهد بود

راست و دروغ ادعا‌ها در مناظره چهارم

عکس/ گپ و گفت سعید جلیلی و پورمحمدی بعد از مناظره پر از جدل

تنظیم قولنامه عادی برای این اسناد ممنوع شد

عکس/ حمله شدید آذری جهرمی به قاضی زاده هاشمی؛ حیا کن

عکس/ پردیس احمدیه در فیلم تازه سعید سهیلی

فیلم/ ظریف: می‌دانید با این اختلاس‌ها می‌توان چند تا برج خلیفه و فرودگاه ساخت؟

فیلم/ پزشکیان: ۴ نفر در مقابل من قرار گرفته‌اند

کنایه مهم زنگنه به جلیلی

این جمله پورمحمدی طوفان به پا کرد

پزشکیان:‌ ای مردم! من خاک پای شما هستم

فیلم/ چه کسانی به عنوان مشاور کاندیداهای ریاست جمهوری وارد استودیو شدند؟

فیلم/ ستاد آقای پزشکیان ستاد آقای روحانیست

راز حملات پی در پی قالیباف به روحانی و ظریف

اعلام آمادگی زنگنه برای مناظره با جلیلی

اتهام زنی هماهنگ ۴ کاندیدا به ظریف، روحانی، زنگنه و خاتمی

ژاوی سرمربی پرسپولیس شد؟

فیلم/ پرسش قاطع پورمحمدی از جلیلی درباره صدور قعطنامه‌ها علیه ایران

پای احمدی‌نژاد به مناظره باز شد

جلیلی: پورمحمدی باید جپاسخ‌گوی فسادهای زمان مسئولیتش باشد

فیلم/ وعده جدید قالیباف: ۲۰۰ متر زمین رایگان به مردم

فیلم/ اعلام آمادگی زاکانی برای مناظره با خاتمی، روحانی و زنگنه

فیلم/ پورمحمدی: اگر ما خواب نما شده‌ایم شما هنوز از خواب بیدار نشدید

فیلم/ واکنش تازه حسن روحانی به مناظرات انتخاباتی

فیلم/ پزشکیان: ترامپ و اسرائیل و مجلس ایران برجام را آتش زدند؛ فرق شما چیست؟

فیلم/ پورمحمدی: مثل جلیل برای پست ده پونزده سال زنبیل نگذاشتیم

عکس/ تانک واقعی انقلاب کیست؟

درگیری سعید جلیلی و پورمحمدی در مناظره چهارم

کنایه سنگین پزشکیان به زاکانی

فیلم/ افشاگری مهم پورمحمدی علیه جلیلی روی آنتن زنده

فیلم/ پاسخ فوری زنگنه به ادعای جلیلی و زاکانی

پزشکیان: کشور را با یک گروه نمی توان اداره کرد

تعریف و تمجید قاضی‌زاده از احمدی‌نژاد

فیلم/ پزشکیان: کی از سفارت انگلیس بالا رفت؟ کی از سفارت عربستان بالا رفت؟

سیگنال قالیباف برای مذاکره با ترامپ

شروط پرداخت این وام اعلام شد

عکس/ کتاب تازه زاکانی روی آنتن زنده

انتقاد صریح پورمحمدی از ردصلاحیت علی لاریجانی و جهانگیری

فیلم/ اتهام قاضی‌زاده هاشمی به تیم رسانه‌ای روحانی

حمله به بیرانوند، ترابی و اسماعیلی‌فر

فیلم/ نگرانی قالیباف از موضوعات مطرح شده در ستاد پزشکیان

کنایه سنگین پزشکیان به قالیباف

کنایه قالیباف به ظریف در ابتدای مناظره چهارم

حمله زودهنگام قالیباف به مسعود پزشکیان بر سر برجام

۵ پرسش کارشناسان از کاندیداهای ریاست جمهوری در مناظره چهارم

عکس/ نیوشا ضیغمی و دخترش در یک قاب

عکس/ همراه ویژه پزشکیان در مناظره امشب

توییت سعید جلیلی پیش از مناظره چهارم

آغاز مذاکرات آزادسازی منابع ارزی ایران در بحرین

فیلم/ دفاع ظریف از پزشکیان در جمع روحانیون