تاریخ انتشار: ۱۳:۴۰ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۸
مسرور اعلام کرد؛

افزایش ترانزیت، درآمد ارزی و تبدیل به بورس کالا استراتژی منطقه آزاد انزلی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی افزایش ترانزیت و درآمد ارزی، اتصال منطقه به کریدورها و تبدیل منطقه به بورس کالا را در کنار سایر فعالیت‌های صنعتی و اجتماعی از اهداف منطقه آزاد انزلی برشمرد.
افزایش ترانزیت، درآمد ارزی و تبدیل به بورس کالا استراتژی منطقه آزاد انزلی
اقتصاد24 - رضا مسرور، در حاشیه بازدید از دفتر خبرگزاری فارس  با تأکید بر ارائه عملکرد مطلوب منطقه آزاد انزلی در سطوح مختلف گفت: معتقدیم نباید وقت خود را صرف امور جاری کرد، بنابراین کارهایی که از سوی منطقه آزاد انزلی انجام‌شده قابلیت پیگیری از سوی رسانه‌ها را دارد.

مسرور با بیان اینکه چشم‌انداز و حرکت منطقه آزاد انزلی در راستای برنامه طرح جامعه انجام می‌شود، افزود: منطقه آزاد از طرح و برنامه‌ریزی استراتژیک مجدد در راستای توسعه خودداری اما روی تفکر استراتژیک کارکرده است.

افزایش ترانزیت، استراتژی‌های منطقه آزاد انزلی


وی یکی از مهم‌ترین عملکرد سازمان را ایفای نقش منطقه آزاد در افزایش مبادلات تجاری و ترانزیت برشمرد و گفت: بندرانزلی در مسیر کریدورها به‌ویژه کریدور شمال و جنوب و کریدور تازه تأسیس از سوی چین ـ قزاقستان و چین و انزلی قرارگرفته است و نقش به سزایی را در افزایش مبادلات تجاری خواهد داشت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه در تلاشیم تا منطقه آزاد انزلی را مرکز ترانزیت کالاهای استراتژیک و غیراستراتژیک سوق دهیم، تصریح کرد: در این راستا باید زیرساخت‌ها فراهم شود و الحمدالله این زیرساخت‌های حیاتی نسبت به سال ۸۸ تاکنون به شکل قابل‌توجهی افزایش‌یافته است گرچه در آن سال‌ها منطقه آزاد و بندر کاسپین شرایط مناسبی را نداشتند.

مسرور با بیان اینکه تمام‌وقت و هزینه‌های منطقه آزاد انزلی صرف تقویت زیرساخت‌ها شده و می‌شود، گفت: در سال ۹۶ بعد از مهندسی ارزش صورت گرفته، بندر کاسپین ایجاد و بخش خصوصی اسکله‌ها را ساخت و در کنار اینکه منطقه آزاد نیز در بخش اسکله‌سازی ورود کرده و ابتدای سال ۹۶ نخستین کشتی وارد منطقه و اسکله توسط رئیس‌جمهور افتتاح شد.

یکی از اهداف منطقه آزاد، اتصال آن به کریدورها است


وی اتصال به کریدورها را از دیگر برنامه‌های منطقه آزاد انزلی دانست و افزود: برخی از کریدورها در کشور تنها نامی از آن‌ها شنیده و عملاً از آن‌ها ردپایی دیده نمی‌شد اما امروزه منطقه آزاد در این زمینه نیز ورود کرده و در تلاش است تا بااتصال خود به این کریدورها تراز تجاری و ترانزیت را در منطقه و جهان افزایش دهد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته از سوی منطقه آزاد در عرصه بین‌المللی خاطرنشان کرد: با تلاش‌های صورت گرفته و امضای تفاهم‌نامه همکاری با طرفین چینی و قزاقستانی خوشبختانه طی پنج ماه گذشته ۱۸ کشتی از این کشورها از طریق گیلان وارد کشور شدند.

تلاش سازمان برای تبدیل منطقه آزاد به بورس کالا


مسرور با اشاره به توجه سازمان به تبدیل‌شدن منطقه آزاد به بورس کالا گفت: مسیر افزایش ترانزیت، ایجاد زیرساخت و تبدیل منطقه آزاد به منطقه‌ای برای بورس کالا مسیری است که هیچ‌کس یارای تغییر آن را ندارد.

وی با اشاره به راه‌اندازی بورس کالا در سال ۹۴ در منطقه آزاد انزلی افزود: در این بورس کالا علاوه بر تجار ایرانی، بازرگانان خارجی می‌توانند کالای خود را در بورس عرضه کنند و این مهم بسیار ارزشمند است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با تأکید بر اینکه منطقه آزاد انزلی باید در تقویت زیرساخت‌ها گام‌های اساسی بردارد، تصریح کرد: پروژه اسکله رورو یکی از خلأهای منطقه آزاد بود که خوشبختانه با امضای تفاهم‌نامه همکاری با مجموعه خاتم‌الانبیا از سر گرفته‌شده و مهم‌تر از پروژه اسکله رورو اتصال ریل به منطقه آزاد انزلی است که مزیت نسبی به ریل رشت-آستارا و رشت-انزلی دارد.

درآمد ارزی، مهم‌ترین هدف منطقه آزاد


مسرور مهم‌ترین نقش منطقه آزاد انزلی را ایجاد درآمد ارزی برای کشور برشمرد و گفت: هدف اصلی از ایجاد مناطق آزاد برای کالای ضروری و مسافر و بار نیست بلکه هدف اصلی منطقه آزاد ایجاد درآمد ارزی برای کشور است.

وی با اشاره به مزیت گردشگری موجود در گیلان افزود: گردشگری در گیلان باوجود منطقه آزاد انزلی متحول شده است و تجارت گردشگری ما در سال ۹۲ طی یک سال یک‌میلیون نفر بود درحالی‌که طی سال گذشته شش میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از فاز گردشگری منطقه آزاد انزلی استفاده کرده‌اند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه در تقویت گردشگری منطقه آزاد مداوم باید طرح‌های جدید طراحی و ایجاد شود، گفت: ایجاد اسکله‌های تفریحی در انزلی، تالش و آستارا و لینک کردن آن‌ها با یکدیگر گردشگری دریایی جان گرفته و در افزایش درآمد ارزی و اقتصاد منطقه بسیار اثرگذار است.

مسرور با اشاره به توفیقات منطقه آزاد انزلی در حوزه صنعت بیان کرد: سهم منطقه آزاد انزلی از صادرات یک میلیارد دلاری مناطق آزاد کشور، ۴۰۰ میلیون دلار، یعنی ۴۰ درصد سهم صادرات از آن منطقه آزاد انزلی است.

نقش منطقه آزاد در میزبانی از صنایع پاک و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان


وی با تأکید بر اینکه به‌هیچ‌وجه به صنایع آلاینده در منطقه اجازه فعالیت داده نمی‌شود، تصریح کرد: علاوه بر اینکه اجازه نمی‌دهیم صنایع آلاینده وارد منطقه آزاد انزلی شود مسیر و زمینه را برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم کرده‌ایم و چندین شرکت در این زمینه با زمینه اشتغال بالا مشغول فعالیت هستند و در این حوزه منطقه آزاد انزلی در بین مناطق آزاد کشور رتبه نخست را دارا است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی از ایجاد پارک لجستیک در منطقه آزاد انزلی خبر داد و افزود: مجوز این پارک لجستیک در منطقه آزاد انزلی از وزارت راه و شهرسازی در حال گرفتن است.

مسرور با اشاره به راه‌اندازی مراکز دانشگاهی در منطقه آزاد انزلی گفت: در حال حاضر دانشگاه فنی و حرفه‌ای در منطقه آزاد انزلی با حضور وزیر افتتاح‌شده و در حال امضای تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه شهید بهشتی جهت حضور در منطقه آزاد صورت گرفته است.

وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای تأسیس واحد بین‌الملل در منطقه افزود: با تأسیس واحد بین‌الملل شاهد افزایش توریسم علمی و آموزشی در کشور و استان خواهیم بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به اقدامات اجتماعی صورت گرفته از سوی سازمان منطقه آزاد، بیان کرد: ساخت چندین مدرسه، اجرای آسفالت در بسیاری از معابر، احداث مسجد و خانه عالم و بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی دیگر که در افزایش رضایتمندی مردم بسیار اثرگذار است.

ایجاد اشتغال برای بیش از ۲۰ هزار نفر / ۷ درصد تولید ناخالص گیلان در منطقه آزاد انزلی است


مسرور با بیان اینکه میزان سطح اشتغال در منطقه آزاد انزلی از مرز ۲۰ هزار نفر نیز فراتر رفته، گفت: این عدد در سال ۹۲ در حدود ۶ هزار نفر بود و آمارها نشان از رشد قابل‌توجه ایجاد اشتغال در منطقه را می‌دهد درحالی‌که منطقه آزاد تنها ۰.۶ مساحت استان گیلان را به خود اختصاص داده است و گفتنی است که بیش از ۷ درصد تولید ناخالص استان گیلان در این منطقه انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مدل درآمدی منطقه آزاد انزلی تحول پیداکرده، بیان کرد: ما ریالی از دولت اعتبار نمی‌گیریم و سیاست ما این‌گونه است که با حمایت بخش خصوصی و تجار درآمد کسب و در منطقه هزینه می‌کنیم و فاز تحول در این منطقه در ابتدای کار است و رسانه‌ها در این مسیر بسیار نقش‌آفرین هستند.

به گزارش فارس، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با حضور در دفتر خبرگزاری فارس از بخش‌های مختلف خبرگزاری بازدید و با فعالیت‌های قسمت‌های مختلف آشنا شد.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
بازار
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

رونق گردشگری قشم در دوره پساکرونا با برپایی مسابقه‌ای بزرگ/ فرصت خلوتی جزیره برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری

احراز هویت غیرحضوری سجام (Sejam) چگونه انجام می‌شود؟

علیرضا قربانی هم کنسرت آنلاین می‌گذارد

قتل رومینا گردنِ مخالفان کودک‌همسری افتاد!

سفیر ایران: خبر انتقال طلا از ونزوئلا به ایران دروغ است

جزئیات بلوکه شدن مبالغ ثبت نام خودرو‌ها در یک حساب امانی

غیزانیه؛ سیراب نفت، تشنه آب!

سایت فروش ایران‌ خودرو مسیر اصلی پیش ثبت‌نام و دریافت کد کاربری

سرمربی استقلال تضمین خواست!

توضیح مقام قضایی درباره قتل رومینا اشرفی

اکران «خانه پدری» این‌بار با داس‌

واکنش معصومه ابتکار به قتل رومینا اشرفی

باشگاه ترکیه‌ای بازیکنان پرسپولیس و استقلال را نخواست

سیزده سؤال درباره قتل رومینا سیزده ساله

فیلم/تنها فیلم منتشر شده از تشییع پیکر رومینا دختر ۱۴ ساله تالشی

کنایه سازنده «خانه پدری» به قتل فجیع رومینا

کدام مشمولان سهام عدالت می‌توانند سهام خود را از طریق بانک بفروشند؟

قیمت روز میوه در میدان تهران، ۶ خرداد

توسعه محدوده منطقه آزاد انزلی از بهترین اقدامات در زمینه جهش تولید است

دانشمندان هلندی: مصونیت از کرونا فقط شش ماه طول می‌کشد

هشت نکته برای محافظت از کودکان در برابر کرونا

اطلاعات سیم‌کارت واگذارشده را چطور بازیابی کنیم؟

مقام اطلاعاتی سعودی بن سلمان را به آدم‌ربایی متهم کرد

فیلم/ نماز عید فطر مسلمانان آلمان در پارکینگ فروشگاه ایکیا

هشدار پلیس فتا در مورد فیشینگ تلفنی

انتقاد از بی برنامگی سفر‌ها در تعطیلات فطر

دیوارهای سبز

فوتبالیست دربند استقلالی هفته آینده آزاد می‌شود

آتش سوزی مجدد در جنگل‌های گچساران

فیلم/کار جالب رویترز برای عکاسان و خبرنگاران!

آخرین اقدامات آزادسازی سهام عدالت

هتل بین المللی خلیج فارس در آستانه افتتاح

فیلم/صحبت های پژمان جمشیدی در خصوص تکه کلام های شخصیت فریبرز

گمرک منطقه ویژه اقتصادی کازرون آغاز به کار کرد

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در ایران

خبر خوش درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

فیلم/ تصاویری از اسکورت نفتکش‌های ایرانی توسط جنگنده های ونزوئلا