تاریخ انتشار: ۰۶:۰۹ - ۰۴ مهر ۱۳۹۸
اقتصاد۲۴ از مناطق آزاد جهان گزارش می‌دهد؛

مناطق آزاد نیجریه ، بهشت سرمایه‌گذاران خارجی/ تلاش برای تبدیل شدن به مرکز تجارت جهانی

نیجریه به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت قاره آفریقا 12 منطقه فعال آزاد و 13 منطقه آزاد در دست احداث دارد. منطقه آزاد کالابر یکی از این مناطق است که با هدف تبدیل به یک مرکز تجارت جهانی که با هنگ کنگ یا دبی قابل مقایسه باشد، فعالیت خود را ادامه می‌دهد.
مناطق آزاد نیجریه
ساجده رحیمی، اقتصاد24 - نیجریه کشوری در غرب آفریقا و پرجمعیت‌ترین کشور این قاره است. ۵۰ میلیون و ۱۳۰ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند که ۷۰ درصد آنها در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند. نرخ بیکاری در این کشور ۵٫۸ درصد اعلام شده است و ۷۰ درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

نرخ تورم در نیجریه در سال ۲۰۰۷ میلادی ۶٫۵ درصد بود. با وجود رونق اقتصادی سال‌های گذشته فقر همچنان در نیجریه شایع است. طبق اعلام اداره ملی آمار، سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ تقریباً دو سوم از جمعیت در فقر مطلق زندگی می‌کردند، یعنی نیازهای اصلی آنها مانند غذا، آب شرب سالم و جان‌پناه تأمین نمی‌شده‌ است.اقتصاد نیجریه 


به گفته برخی منابع، این کشور که سال های طولانی پرجمعیت ترین و بزرگترین صادرکننده نفت قاره آفریقا بود، امروزه با تغییر پایه محاسبه آمار به بزرگترین اقتصاد این قاره تبدیل شده است. برخی اقتصاددانان این تغییر ناگهانی را نتیجه ترکیبی از تغییرات جمعیتی، اقتصاد، محاسباتی و ظهور بخش های جدید و پویا و نیز قیمت بالای صادرات نفت دانستند.

این جهش اقتصادی به علت افزایش ارزش اسمی کالاهای کشاورزی در این کشور هم بود و همچنین خدمات که در حال حاضر نیمی از اقتصاد نیجریه را تشکیل می‌دهند. ناکارآمدی های دولتی و زیرساختی نیجریه از عواملی هستند که از گذشته عامل عدم موفقیت های این کشور محسوب می شوند. سیستم آموزشی، بهداشتی و برق رسانی این کشور زیر خط استاندارد هستند.

طبق آمار کالاهای صادراتی این کشور شامل نفت و مواد نفتی، کاکائو و لاستیک است که به کشورهای آمریکا (۴۸٫۹٪)، اسپانیا (۸٪)، برزیل (۷٫۳٪) و فرانسه (۴٫۲٪) صادر می‌شود. کالاهای وارداتی آن شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، تجهیزات حمل و نقل، کالاهای مصرفی، غذا و حیوانات زنده‌ است که از کشورهای چین (۱۰٫۷٪)، هلند (۶٫۲٪)، انگلیس (۵٫۸٪)، فرانسه (۵٫۶٪)، برزیل (۵٫۱٪) و آلمان (۴٫۶٪) وارد می‌شود.

95 درصد درآمدهای ارزی نیجریه، از صادرات نفت تأمین می‌شود. قبل از کشف و استخراج نفت، اقتصاد بر کشاورزی و دامپروری استوار بود. این کشور یکی از صادرکنندگان نفت است و حدود ۹۵ درصد از محصولات صادراتی آن را نفت و محصولات نفتی تشکیل می‌دهد. نیجریه عضو اوپک و سازمان تجارت جهانی است. نفت و گاز ۳۵ درصد تولید ناخالص داخلی نیجریه را تشکیل می‌دهد و ۷۰ درصد مخارج دولت از این محل تأمین می‌شود. بنزین و محصولات مشابه ۹۰ درصد از درآمد کشور را از محل صادرات به خود اختصاص می‌دهد.

مناطق آزاد نیجریه مناطقی برای تشویق صادرات بیشتر


نیجریه 12 منطقه فعال آزاد و 13 منطقه آزاد در دست احداث دارد و تمرکز هر کدام از آنها متفاوت از دیگری است. مناطق آزاد این کشور از کشاورزی، منسوجات و پوشاک، چرم، شکر، روغن، فلزات و سیمان گرفته تا صنایع مرتبط با نفت و گاز، صنعت ساخت و ساز و خدمات فعالیت دارند.

منطقه آزاد تجاری کالابار یکی از اولین مناطق آزاد نیجریه است که با هدف کمک به رشد اقتصادی نیجریه به وجود آمده است. جمهوری فدرال نیجریه یکی از بزرگترین اقتصادهای آفریقاست و پتانسیل تبدیل شدن به یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان را نیز دارد. با توجه به این نکته، دولت نیجریه در تلاش است تا با ایجاد مناطق مختلف پردازش صادرات، FDI یا سرمایه گذاری مستقیم خارجی بیشتری را وارد اقتصاد خود کند.

منطقه آزاد تجاری کالابر در نیجریه منطقه ای برای تشویق هرچی بیشتر صادرات و تولید کالاهای تجاری است. هرچند برنامه انقلاب صنعتی نیجریه مناطقی را مورد ارزیابی قرار داده است که در آنها مزیت های رقابتی منطقه ای و بین المللی وجود دارد، اما اساس برنامه های توسعه مناطق آزاد این کشور بر مبنای شایستگی و توسعه پایدار از گذر تولید محصولات صادراتی است.

منطقه تجارت آزاد Calabar در نزدیکی بندر Calabar در ایالت کراس ریور ، نیجریه واقع شده است و مساحت 152 هکتار را در بر می گیرد. منطقه پردازش صادرات کالابار در سال 2001 رسماً به منطقه آزاد تجاری کالابار تبدیل شد. بهسازی این عنوان به گونه ای انجام شد که مشخص شد این منطقه نه تنها به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا کالاها و خدمات را برای صادرات تولید کنند بلکه به آنها اجازه می دهد سایر فعالیت های مرتبط با تجارت مانند مونتاژ ، توزیع ، بسته بندی ، انبارداری و غیره را نیز انجام دهند.

منطقه تجارت آزاد Calabar هم به بندر Calabar و هم مرکز Calabar ، نیجریه نزدیک است که حمل و نقل کالاهای تولید شده را آسان می کند. در حال حاضر بیش از 70 شرکت در این منطقه ثبت شده اند که از این تعداد حدود 28 شرکت عملیاتی هستند. این شرکت ها بخشی از صنایع مختلف از جمله ساخت پارچه، فرآوری مواد غذایی، نورد فولاد، مونتاژ رایانه و داروسازی را در بر می گیرند.

مزایای مناطق تجارت آزاد در نیجریه


مناطق آزاد نیجریه مانند بسیاری از مناطق آزاد قوانین مشترکی را دنبال می کنند. در این مناطق مزیت های مختلفی وجود دارد که یک شرکت می تواند با راه اندازی یک شرکت در منطقه تجارت آزاد کالابار در نیجریه سود ببرد. شرکتی که در داخل منطقه آزاد کالابر تأسیس شود مطابق قوانین استاندارد نیست و قوانین دولت نیز از این رو از کلیه مالیات ها و عوارض معاف است. یک سرمایه گذار خارجی نیازی به یک اسپانسر محلی نخواهد داشت و در صورت راه اندازی مشاغل در منطقه آزاد می تواند 100 درصد بنگاه را در اختیار داشته باشد.

این منطقه آزاد به کلیه خدمات و زیرساخت های لازم که پشتیبانی از شرکت های مستقر در منطقه را فراهم می کند مجهز است و از نظر امنیتی، دارای یک ایستگاه پلیس جداگانه است و از یک شرکت امنیتی خصوصی تشکیل شده است. این شهر همچنین دارای یک محیط حصارکشی است و به این ترتیب کاملاً قادر است امنیت شرکت های منطقه را تأمین کند.

در آوریل 2007 ، اولین مرحله از تفریحگاه تجاری Tinapa برای جذب گردشگر و اوقات فراغت ساکنین طراحی شد. Tinapa یک تفریحگاه تفریحی تجاری و تفریحی است که در شمال شهرداری Calabar ، ایالت کراس ریور ، نیجریه در ارتباط با منطقه تجارت آزاد کالابار واقع شده است.منطقه آزاد کالابر با هدف تبدیل منطقه آزاد تجاری کالابر به یک مرکز تجارت جهانی که با هنگ کنگ یا دبی قابل مقایسه باشد، فعالیت خود را ادامه می دهد.

اقتصاد۲۴ پیشتر نقش مناطق آزاد در اقتصاد آلمان، چین، ترکیه و امارات، هند، سنگاپور، اسپانیا، کره جنوبی ، کاستاریکا ، یونان ، ایتالیا ، عمان و مناطق ویژه اقتصادی روسیه را نیز بررسی کرده بود که گزارش آن را می‌توانید مطالعه کنید.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت سکه و طلا امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

قیمت سکه و طلا امروز سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

فیلم/ لحظه انتقال پیکر رئیس جمهور و تیم همراه توسط امدادگران هلال احمر

قیمت پسته، تخمه، آجیل و خشکبار + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

واکنش رسول خادم به شهادت ابراهیم رئیسی+ عکس

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

چه زمانی باید تسمه تایم خودرو را عوض کرد؟

قیمت سکه پارسیان امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

قیمت تبلت اپل امروز + جدول

قیمت انواع زعفران + جدول

فیلمی که تلویزیون ترکیه از صحنه سقوط بالگرد رئیس جمهور منتشر کرد

گمانه‌زنی درباره تعطیلی عروسی‌ها در ایام عزای عمومی؛ بی‌خبری ادامه دارد/ رئیس اتحادیه تالار‌های پذیرایی: فعلا بی‌سروصدا جشن بگیرید

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

شهید حسین امیرعبداللهیان که بود؟ + زندگینامه

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

آرتروز انگشت شست پا چیست؟

عکس شوکه‌کننده‌ای که امروز از تهران ثبت شد

عکس/آماده‌سازی محل دفن رئیس جمهور فقید در حرم مطهر امام رضا«ع»

فردا راس ساعت ۹ صبح نماز بر پیکر رئیس‌جمهور و همراهانش اقامه خواهد شد

عکس قدیمی از رئیسی

عکس‌/تصادف شدید هافبک سابق استقلال در راه تهران

روز پنجشنبه؛ پیکر امیرعبداللهیان در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) به خاک سپرده می‌شود

برنامه جدید امتحانات پایه ششم و نهم

فیلم/حرف‌های مادر آیت الله رئیسی پس از شهادت

رئیس دفتر رئیس جمهور: بعد از سانحه سقوط بالگرد من ۳ یا ۴ بار با آقای آل هاشم صحبت کردم

صدراعظم آلمان شهادت سید ابراهیم رئیسی را تسلیت گفت

نامه مهم اژه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس

برقراری قطار‌های فوق العاده تهران-مشهد

عکس/دیوارنگاره میدان جهاد به یاد شهدای خدمت تغییر کرد

فیلم/روایت تاثربرانگیز ۳ نفر اولی که به بالگرد رئیسی رسیدند

فهرست شعب کشیک بانک سینا در روز چهارشنبه دوم خردادماه ۱۴۰۳ اعلام شد

علاقه رئیس‌جمهور شهید به این شخصیت طنز

تمدید فعالیت مترو تهران امشب تا ساعت ۲۴

عکس/ جمیله علم‌الهدی هنگام بدرقه رئیسی

فیلم / گریه و بی‌تابی شدید وزرای دولت

عکس/۱۳۶۰؛ مراسم تشییع دومین رئیس جمهور

عکس/ احمدی نژاد در افتتاحیه مجلس خبرگان

گاف تاریخی بایدن در سخنرانی جدیدش

واکنش مهدی ترابی به شهادت آیت الله رئیسی

مرگ بیش از ۲ هزار ایرانی در سانحه هوایی تا دی ماه ۱۳۹۸

چشم‌انداز اقتصاد ایران بعد از ابراهیم رئیسی

کدام سبزیجات برای لاغری خوب است؟

عکس/ توییت جنجالی آمنه‌سادات ذبیح‌پور علیه محمود احمدی نژاد

راهکار جالب و جدید برای درمان افسردگی

ماجرای دیه شهدای سانحه بالگرد رئیسی چه می‌شود؟

اقامه نماز رهبر انقلاب بر پیکر رئیس‌جمهور و همراهانش

عکس/ مجلس یازدهم به پایان رسید

ستاره پرسپولیس پدر شد+ عکس

اعلام برنامه جدید امتحانات نهایی دانش‌آموزان+ عکس

فیلم/ ورود پیکر ابراهیم رئیسی به قم

زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص شد

محمدرضا گلزار از جان ورزش چه می خواهد؟

فیلم/ نشست شانگهای هم با یک دقیقه سکوت

فیلم/ پیکر ابراهیم رئیسی توسط ارتش تشییع شد

فیلم/ بازگشت رئیس‌جمهور از آخرین سفر استانی

فیلم/ استقبال اعضای دولت از پیکر ابراهیم رئیسی در فرودگاه

عکس/ جدول زمان‌بندی انتخابات ریاست‌جمهوری

نگاهی به سوابق علی باقری، سرپرست جدید وزارت خارجه؛ سکان سیاست خارجی در اختیار چه کسی است؟

نیم‌سکه پرچمدار بیشترین کاهش قیمت در بازار طلا

وداع امشب تهرانی‌ها با ابراهیم رئیسی و همراهانش

فیلم/ انتقال پیکر ابراهیم رئیسی و همراهانش به تهران

فیلم/ بدرقه پیکر رئیس جمهور در فرودگاه تبریز

سفر پوتین به ایران تکذیب شد

مالیات نقل و انتقال ملک با کیست؟

عکس/ نیمه افراشته شدن پرچم سازمان ملل