تاریخ انتشار: ۲۱:۰۲ - ۱۱ مهر ۱۳۹۸
قائم مقام وزیر صمت در همایش فولاد در چابهار:

چابهار می‌تواند یکی از قطب‌های تولید و صادرات فولاد باشد

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اینکه در چابهار همایش فولاد تعریف شده و امروز همایش فولاد برگزار می شود، نشانه توجه به آمایش تجاری و توسعه متوازن کشور است و آمایش صنعتی و تجاری سرزمینی توام در این حوزه مورد توجه است‌ و چابهار می تواند یکی از قطب های تولید و صادرات فولاد باشد.
حسین مدرس خیابانی
اقتصاد۲۴ –  حسین مدرس خیابانی در همایش فولاد در محل دائمی نمایشگاه های منطقه آزاد چابهار، بیان کرد: در کمتر از یک ماه برای بار دوم است که به چابهار می آیم و یک تغییر محسوس و حرکت روبه جلویی را در بهره برداری از بندر شاهد هستیم.

چابهار، گوهری در جنوب شرقی کشور با امکاناتی منحصر به فرد است


او با یادآوری شرایط تحریم و فشارهای بین المللی بر کشورمان، تصریح کرد: این تحریم ها پتانسیل های نهفته کشور را به یادمان آورد و چابهار، گوهری در جنوب شرقی کشور با امکاناتی منحصر به فرد در سواحل و حوزه بندری به و استانی پهناور( سیستان و بلوچستان) یکی از این پتانسیل ها است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه طول این استان یک هزار و یکصد کیلومتر است، اضافه کرد: مساحت این استان به اندازه پنج کشور اروپایی است و رنگین کمانی از معادن و تنوع اقلیمی را دارد که تمام تلاشمان را باید انجام دهیم تا این گردهمایی ها کانون توجه سرمایه گذاران و کارآفرینان برای توسعه چابهار بشود.

ضرورت توسعه زیرساخت های تجاری برای توسعه صنعتی و معدنی و اقتصادی کشور


مدرس خیابانی توسعه زیرساختهای تجاری را برای توسعه زیرساختهای صنعتی و معدنی و اقتصادی مهم دانست و افزود: بندر به عنوان مهم ترین زیرساخت تجاری در کانون این توجه قرار دارد و پیشران توسعه تولید و رونق تولید توجه به توسعه زیرساختهای تجارت به عنوان پشیران اقتصاد است‌.

فرصت تحریم سرعت توسعه و پیشرفت منطقه چابهار را بیشتر می کندتحریم یک آزادراه برای توسعه و جهش اقتصادی است

او با اعلام اینکه فرصت تحریم سرعت توسعه و پیشرفت منطقه چابهار را بیشتر می کند، در انتقاد از عنوان همایش که راه های برون رفت از بن بست تحریم نوشته شده گفت: تحریم نه تنها بن بست نیست بلکه بن بست شکن و یک آزادراه برای توسعه و جهش اقتصادی و تولیدی و پیشرفت است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: در بخش تولید به دلیل همین نوسانات ارزی واردات بشدت کنترل شده و از طرفی واردات حدود ۱۶۰۰ قلم کالا را به خاطر حمایت از ساخت داخل ممنوع کردیم و این بدان مفهوم است که تولید کننده داخلی بدون تهدید و سایه کالای خارجی نسبت به تولید کالای خود اقدام کند.

الزام و ضرورت مدیریت منابع نفتی و ارزی، فرصت طلایی را برای واحدهای تولیدی داخلی مهیا کرده است

مدرس خیابانی با یاداوری اینکه در گذشته فرصت ارتقای کیفی به تولیدکننده داده نشده است، گفت:اگر کالایی که در داخل ساخته می شد دارای ایراد بود به دلیل اینکه پول نفت را بدون محدودیت داشتیم سریع نمونه خارجی اش را وارد می کردیم، اما امروز به دلیل اضطرار و اجباری که در بحث مدیریت منابع نفتی و ارزی داریم، فرصت طلایی برای واحدهای تولیدی داخلی مهیا شده است.

او در این باره ادامه داد: سیاست های ارزی و فاصله ارز و ریال قابلیت صادراتی را برای خیلی از کالاها به وجود آورده است که رونق تولید در این فضا شکل می گیرد.

توسعه متوازن در کشور یک ضرورت است


قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با اشاره به برخی پیامهای برگزاری همایش فولاد در چابهار بیان کرد: به دنبال توسعه متوازن کشور هستیم و آمایش سرزمینی در این حوزه مورد توجه است‌.

چابهار می تواند یکی از قطب های تولید فولاد باشد


مدرس خیابانی ادامه داد: حضور واحد اسفنجی ۱.۶ میلیون تنی در چابهار نوید بخش آن است که بتوانیم منطقه آزاد چابهار را به عنوان یکی از قطب های بزرگ فولاد کشور با توجه به نزدیکی به بازارهای اسیای شرقی و وجود آب که برای واحدهای فولادی مورد نیاز است، مطرح کنیم.
ضرورت تامین منابع ارزی وریالی برای تکمیل این طرح و تکمیل زنجیره فولاد در این منطقه است

او با اعلام اینکه ۲.۲ میلیون تن ماهانه تولید فولاد در کشور داریم، افزود: ۱.۲ میلیون تن از این فولاد تولیدی مصرف می شود و حدود ۱ تا ۱.۲ میلیون تن در ماه نیز باید صادرات بشود.

صادرات علاوه بر ارزآوری، وظیفه استفاده از ظرفیت خالی بنگاه های تولیدی کشور را نیز دارد بر عهده می گیرد

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی یادآوری کرد: صادرات علاوه بر اینکه وظیفه ارزاوری و توسعه تجاری را بر عهده دارد، وظیفه استفاده از ظرفیت خالی بنگاه های تولیدی کشور را نیز دارد بر عهده می گیرد.

صادرکنندگان، خط شکنان این جبهه و جنگ اقتصادی هستند


مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه باید بتوانیم دروازه های صادراتی را باز کنیم، گفت: رهبر معظم انقلاب همواره فرموده اند که تولیدکنندگان ما رزمندگان این جنگ اقتصادی هستند، پس قطعا صادرکنندگان ما نیز خط شکنان این جبهه و جنگ اقتصادی هستند که باید بازارهای بیرونی و صادراتی را بشکنند و کالاهای ایرانی را عرضه کنند.

او ادامه داد: چابهار به عنوان یکی از قطب های بزرگ اقتصادی و بندری که فوق العاده ظرفیتهای خوبی از لحاظ دسترسی و اقلیم دارد، می تواند نقش مهمی در این حوزه ایفا کند.

لزوم راه انداری زیرساختهای ریلی و حمل ونقل و کشتیرانی در کنار فولاد چابهار


قائم مقام وزیر صمت در ادامه اظهار امیدواری کرد که در کنار راه اندازی واحد فولادی موضوع زیرساختها مانند خط ریل راه آهن که برای حمل و نقل بسیار مهم است، نیز راه اندازی شود تا کانون تولید فولاد کشور در چابهار راه بیفتد و زنجیره فولاد در محدوده چابهار اتفاق بیفتد.

مدرس خیابانی با اعلام اینکه تلاش می کنیم بسمت صادرات محصول نهایی فولاد برویم، گفت: با وضع عوارض صادراتی روی سنگ آهن مدیریت صادرات سنگ آهن را به توسعه صادرات شمش تبدیل کردیم و در این حوزه به دنبال ایجاد ارزش افزوده بیشتر نیز هستیم.

چابهار در حال تبدیل شدن به یکی از بنادر مهم تجاری کشور است


او در بخش دیگری از سخنان خود، با یادآوری اینکه چابهار در حال تبدیل شدن به یکی از بنادر مهم تجاری کشور است، گفت: این بندر در کنار دو بندر مهم شهید رجایی و امام خمینی مقصد بارگیری و تخلیه در حوزه صادرات و واردات کالاهای اساسی خواهد بود.

تکلیف کردیم که بخش عمده ای از کالاهای اساس از طریق چابهار تخلیه شود


قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی بیان کرد: برنامه ریزی کردیم که بخش عمده ای از کالاهای اساسی شرکتهای دولتی از طریق چابهار تخلیه شوند و امروز بخش خصوصی نیز در این زمینه اعلام آمادگی کرده است.

ضرورت اجرای نهضت انبار سازی در بندر چابهار


مدرس خیابانی با تاکید بر ضرورت اجرای نهضت انبار سازی در بندر چابهار، تصریح کرد: استاندار باید در این زمینه ورود کند چون اگر ترافیک تخلیه و بارگیری کشتی ها اتفاق بیفتند، به این موضوع نیاز داریم.

ظرفیت بهره برداری بندر چابهار را به ۵۵۰ درصد برسانیم


او با اعلام اینکه فاز اول بندر چابهار ۸.۵ میلیون تن است، گفت: فقط ۱۰ درصد از ظرفیت بندر چابهار استفاده می شود و باید هدف گذاری کنیم که در سال ۹۸ این ظرفیت را به تن با ۵۰ درصد ظرفیت اسکله بندر چابهار برسانیم.

قائم مقام وزیر صمت افزود: ناوگان حمل و نقل و مراکز سیلو و مخازن روغن باید راه اندازی شود و به تبع این مخازن، کارخانجات روغن کشی و فرآوری روغن و بسته بندی شکل بگیرد.

اعلام آمادگی شرکت بازرگانی دولتی برای تامین فضا و خوراک مخازن روغن تا پنج سال برای فعالیت بخش خصوصی در چابهار


مدرس خیابانی با اعلام دولت فضا و بستر را برای فعالیت بخش خصوصی فراهم می کند؛ اضافه کرد: شرکت بازرگانی دولتی آمادگی دارد که تا پنج سال خوراک مخازن روغن را برای فعالیت بخش خصوصی در این منطقه فراهم کند.

او رونق مراکز کشتارگاهی و بسته بندی گوشت را از دیگر برنامه ها برای توسعه چابهار دانست و افزود: تقویت و راه اندازی مراکز فرآوری برنج و چای نیز از دیگر برنامه ها است.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی بیان کرد: برنامه های اکتشافی نیز در حوزه معدن در این استان وجود دارد که با تکمیل آنها بستر توسعه فراهم خواهد شد.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

دریافت مجوز واکسن کرونا انستیتوپاستور برای رده سنی بالای ۲ تا ۱۸ سال

دلبری رامین رضاییان برای هواداران پرسپولیس + سند

جادوگر جدید ایران را بشناسید +عکس

چرنوبیل بلژیکی در راه است؟

ترکیب استقلال برای دیدار با ذوب‌آهن

عفو بین‌الملل دفاتر خود در هنگ کنگ را تعطیل می‌کند

ایران و سوریه به زودی توافقنامه تجارت آزاد امضا می‌کنند

سازمان ملل هشدار داد: افغانستان با بحران شدید غذایی مواجه است

کفش‌های کهنه مایکل جردن ۱.۵ میلیون دلار فروخته شد اقتص

ثبت سفارش برنج آزاد شد

لیر ترکیه سقوط تاریخی دیگری را ثبت کرد

چرا توافق ایران و عربستان، بهترین خبر برای منطقه است؟

مرکز ملی فضای مجازی: پهنای باند اینترنت کاهش نداشته است

فرزندکشی؛ عوامل و ریشه‌های آن

علی اف فعلا به فکر کاهش تنش با ایران نیست/ سیاست‌های باکو علیه تهران چگونه نتیجه عکس خواهد داد؟

رمزارز شیبا رکورد شکست

محکومیت زن آلمانی عضو داعش به جرم تشنه و گرسنه نگاه داشتن دختر ایزدی تا مرگ

۲ میلیارد برگه بهادار دست‌به‌دست شد

فقط ۳ تعاونی مرزنشین لوازم خانگی وارد کرده‌اند

بهترین مکان برای تلویزیون در خانه کجاست؟

مقررات ورود گردشگران خارجی به ایران اعلام شد

مشاغل پرتقاضا در آمریکا طی دهه آینده کدامند و دستمزد آن‌ها چقدر است؟ + جدول

فلزات اساسی در صدر گروه‌های بورسی

پاپ فرانسیس: پناهجویان را به لیبی و اردوگاه‌های غیرانسانی برنگردانید

مدرسه پاییزه مالکیت فکری برگزار می‌شود

اتحادیه اروپا تا یک ماه دیگر دفتر نمایندگی دیپلماتیک خود را در افغانستان باز خواهد کرد

صادرات ایران به صفر نزدیک می‌شود!

همسر نازنین زاغری، زندانی دوتابعیتی در ایران برای اعتراض به دولت بریتانیا دوباره اعتصاب غذا کرد

کاهش دمای تهران تا ۶ درجه

موجودی واکسن‌ ایران روبه اتمام است

فیلم/ قیمت باور نکردنی ۵ عدد پیتزا با مخلفات در سریال قدیمی

جزئیات بورسی شدن دو هلدینگ سیمانی و صنعت و معدنی

برای اولین بار بقایای دستگاه‌های شراب‌سازی با قدمتی ۲۷۰۰ ساله در عراق کشف شد

بی رغبتی مغازه داران به توزیع محصولات ارزان شده لبنی

آمریکا از کره شمالی خواست با پایان دادن به رزمایش‌های موشکی به میز مذاکره بازگردد

ساخت مترو پردیس هفته آینده آغاز می‌شود

مهران غفوریان دنبال نیسان دوید و سکته کرد