تاریخ انتشار: ۱۰:۵۸ - ۱۵ مهر ۱۳۹۸
در گفت‌وگو با اقتصاد۲۴ تشریح شد؛

جزئیات برنامه‌های توسعه گردشگری منطقه آزاد انزلی / رشد 7 برابری گردشگران

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: از سال 1392 و در دوره جدید مدیریتی منطقه آزاد انزلی رویکرد توسعه همه‌جانبه دنبال شد و توسعه فرهنگی، اجتماعی و ایجاد زیرساخت‌های گردشگری مدنظر قرار گرفت.
توسعه گردشگری منطقه آزاد انزلی
اقتصاد24 - منطقه آزاد انزلی به عنوان کانون گردشگری شمال کشور شناخته می‌شود که در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به ایجاد زیرساخت‌ها در حوزه گردشگری و توانمندسازی منطقه در خصوص پذیرش گردشگران داخلی و خارجی کرده است و توانسته با افزایش آمار گردشگران به این منطقه یکی از پر مخاطب‌ترین مناطق آزاد کشور باشد. موفقیت های این منطقه به خصوص در سال های اخیر اقتصاد24 را بر آن داشت تا گفت‌و‌گویی با معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی در خصوص برنامه‌های توسعه گردشگری در این منطقه از سال 92 تا 98 داشته باشد.

مجید فاتحی در خصوص ویژگی های این منطقه گفت: منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد شمال کشور است که مواهب طبیعی آن از قبیل جنگل، دریا و جلگه و... از قدیم‌الایام به‌عنوان جاذبه‌های گردشگری برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب می‌شده است.

توسعه همه‌جانبه منطقه آزاد انزلی


معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی در ادامه افزود: از سال 1392 و در دوره جدید مدیریتی منطقه آزاد انزلی رویکرد توسعه همه‌جانبه دنبال شد و صرفاً در مسائل اقتصادی و عمرانی پیش نرفت؛ بلکه توسعه فرهنگی و اجتماعی و ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در برنامه‌های سازمان قرار گرفت که همین موضوع باعث شد طی سال‌های 92 تا 98 نسبت به ایجاد یکسری زیرساخت‌های گردشگری و بسترسازی برای حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در گردشگری اقدام کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در سال 93 شروع به مطالعه برای طرح جامع منطقه کردیم که بعد از چند سال به تصویب هیئت‌وزیران رسید و بسترهای حضور سرمایه‌گذاران در منطقه ایجاد شد. بخشی از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در منطقه از سوی سازمان بوده اما اغلب آن‌ها توسط بخش خصوصی انجام‌گرفته است.


ایجاد بزرگ‌ترین پارک ساحلی در منطقه آزاد انزلی


فاتحی گفت: ایجاد بزرگ‌ترین پارک ساحلی در حاشیه فاز تجارت و گردشگری به همت سازمان صورت گرفت که مکان مناسبی برای تفرج محسوب می‌شود. ایجاد باغ پرندگان در فاز تجارت و استفاده بهینه از یک برکه آبی موجب شد یکی از جاذبه‌های گردشگری منطقه آزاد انزلی ایجاد شود.

وی ادامه داد: ایجاد تفریحات دریایی برای آقایان و بانوان هم از دیگر اتفاقات بزرگی بود که در سنوات اخیر در منطقه آزاد صورت گرفت که در طی سه سال بهره‌برداری از این مرکز بسیار مورد توجه و استقبال مردم قرار گرفته است. امسال در مرکز تفریحات دریایی خانم‌ها و آقایان علی‌رغم اینکه در چهار ماهه خرداد تا پایان شهریور نزدیک به 39 روز بارندگی داشتیم بیش از 45 هزار نفر گردشگر به این دو مرکز وارد شدند و به آن‌ها خدمات ارائه دادیم تا از مواهب طبیعی دریا و امکانات دیگر استفاده کنند؛ جالب اینکه دوسوم مراجعه‌کنندگان را خانم‌ها تشکیل دادند.

مجموعه آکواریوم ، اولین سرمایه‌گذاری خارجی در بخش گردشگری منطقه آزاد انزلی


فاتحی گفت: در بحث حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی و بسترسازی برای حضور آن‌ها می‌توانیم از احداث مجموعه آکواریوم نام ببریم که اولین سرمایه‌گذاری خارجی در بخش گردشگری در منطقه آزاد انزلی بوده که بیش از 230 میلیارد تومان در آن هزینه شده و  برای 185 نفر به‌صورت مستقیم اشتغال ایجاد کرده و مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

مجموعه ساحلی قایقران منطقه آزاد انزلی


معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی تصریح کرد: یکی دیگر از اتفاقات مثبتی که در سال‌های گذشته در زمینهٔ توریسم ایجاد شد احداث مجموعه ساحلی زنده‌یاد قایقران است که با حضور معاون اول رئیس‌جمهور افتتاح شد که مجهزترین و بهترین مجموعه ورزش‌های ساحلی کشور است که در فاز گردشگری و تجارت منطقه آزاد انزلی ایجاد شده و مسابقات متعدد بین‌المللی و ملی از ابتدای افتتاح تاکنون در آن انجام‌ شده است.

اسکله شناورهای تفریحی مارینا منطقه آزاد انزلی


فاتحی در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد24، یکی دیگر از تأسیسات گردشگری ایجادشده را مارینا یا اسکله شناورهای تفریحی دانست و افزود: مارینا کاسپین که بزرگ‌ترین اسکله تفریحی کشور است، ظرفیت پهلوگیری 300 قایق را دارد و هم‌اکنون شرکت مکین دریا بهره‌بردار این پروژه است و در آن فعالیت می‌کند. مارینا توانسته اشتغال خوبی ایجاد کند و گردشگری دریایی را رونق بیشتری بخشد.

مدرسه بادبانی منطقه آزاد انزلی


معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: مدرسه بادبانی نیز در طی دو ماه گذشته راه‌اندازی شده که این پروژه نیز از سوی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی بوده و محلی برای آموزش علاقه‌مندان به قایق‌های بادبانی و ورزش‌های آبی است مانند پدل برد، قایق‌های بادبانی و مجموعه‌ای که ارائه خدمت کرده و گواهی‌نامه هم ارائه می‌کند.

احداث بزرگ‌ترین پردیس صنایع‌دستی در منطقه آزاد انزلی


فاتحی همچنین از ایجاد بزرگ‌ترین پردیس صنایع‌دستی در منطقه آزاد انزلی سخن گفت و افزود: از دیگر اتفاقات مهم در این منطقه در حوزه گردشگری ایجاد پردیس صنایع دستی در منطقه بوده است. ما در استان گیلان هنرمندان صنایع‌دستی زیادی داریم که در رشته‌های مختلفی فعالیت می‌کنند. در محدوده منطقه آزاد روستای ملی حصیر کشور ، به نام روستای فشتکه وجود دارد که اکثر خانوارهای ساکن در این روستا کار اصلی‌شان ساخت انواع مختلف حصیر است. بیش از 185 نوع محصول از حصیر در اینجا تولید می‌شود. اشتغال خوبی در زمینه توانمندسازی جامعه محلی با استفاده از صنایع‌دستی اتفاق افتاده است. ما بازارچه صنایع‌دستی را در منطقه آزاد افتتاح کردیم و در حدود دو سال است که روستائیان منطقه محصولاتشان را در این مکان عرضه می‌کنند و توانسته به اقتصاد خانوار کمک کند.

توسعه بوم‌گردی در منطقه آزاد  انزلی


معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی در خصوص توسعه بوم‌گردی در این منطقه خاطرنشان کرد: ما 28 روستا در منطقه آزاد انزلی داریم که بخشی از آنها ساحلی و بخشی هم جلگه‌ای است و اقامت‌گاه‌های بوم گردی در برخی از روستاهای ساحلی با این اقلیم و چشم‌انداز در حال ایجاد است و در روستاهای جلگه‌ای نیز این واحدها چه با کمک روستائیان و چه به کمک بخش خصوصی در حال توسعه است.

وی خاطرنشان کرد: این واحدها، محل‌های اقامتی هستند که آداب و رسوم محلی و بومی، غذای محلی، موسیقی محلی و... ارائه می‌کنند و امروز 16 واحد بوم گردی در حال احداث است که امیدوار هستیم تا پایان سال به بهره‌برداری برسند.

فاتحی در خصوص رشد مجموعه های اقامتی در منطقه آزاد انزلی نیز گفت: در بخش احداث اماکن اقامتی در منطقه شاهد رشد خوبی هستیم و تا پایان شهریور امسال بیش از 17 هتل و بیش از 300 کاشانه مهمان برای میزبانی و ارائه خدمات به گردشگران در حال فعالیت هستند. 5 مجموعه هتل و بیش از 7 مجموعه اقامتی هم مجوز سرمایه‌گذاری از سازمان گرفته‌اند و انشاالله به‌مرور به بهره‌برداری خواهند رسید.

رشد 7 برابری میزان گردشگران ورودی به منطقه آزاد انزلی


معاون گردشگری منطقه آزاد انزلی گفت: در سال 1392 میزان ورود گردشگر به منطقه آزاد انزلی یک‌میلیون نفر بود که این رقم در پایان سال 1397 به هفت میلیون نفر رسیده است، به عبارت دیگر شاهد رشد 7 برابری ورود گردشگران به منطقه هستیم.

وی تصریح کرد: در 6 ماهه نخست سال 98 نیز 4 میلیون و 420 هزار نفر گردشگر ورودی داشته‌ایم که از رشد حدود 10 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته برخوردار بوده است. این نشان‌دهنده آن است که رونق کسب‌وکار در منطقه در حوزه گردشگری برقرار است و این مسئله در اقتصاد خانوار هم مؤثر بوده است.

برنامه‌های گردشگری منطقه آزاد انزلی تا پایان سال 98


مجید فاتحی درباره سایر برنامه های سازمان منطقه آزاد انزلی در حوزه گردشگری تا پایان سال جاری را اینطور تشریح کرد: تکمیل قطعه A پارک ساحلی که احتمالاً تا آخر امسال به بهره‌برداری می‌رسد از جمله برنامه های ماست و همچنین در بخش سرمایه‌گذاران هم 5 هتل در حال احداث هستند و برخی دیگر از مجموعه‌های اقامتی نیز تا پایان سال به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی ادامه داد: از مجموعه‌های بوم گردی نیز تا پایان امسال 10 واحد افتتاح خواهد شد. در بخش عمران روستایی هم که با گردشگری ارتباط مستقیم دارد پروژه‌های گردشگری از قبیل آسفالت مسیرهای روستایی، ترمیم و بهسازی بوستان‌ها در سطح روستا و... انجام خواهد شد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی در پایان برگزاری جشنواره زمستانی را از دیگر برنامه‌های این سازمان اعلام کرد و افزود: جشنواره زمستانی انزلی که طی سال‌های گذشته با حمایت کامل بخش خصوصی در منطقه برگزار شده است امسال نیز تقویت خواهد شد و شامل برنامه‌های گوناگونی است که در تلاش هستیم با جامعه بازاریان و هتل داران و... مذاکراتی برای ارائه تخفیف‌های مناسب در آن بازه زمانی به گردشگران داشته باشیم؛ همچنین در نظر داریم به علت کم شدن گردشگران در بازه زمستان با ایجاد یکسری مزیت‌ها در سه‌ماهه پایانی سال از گردشگران داخلی و خارجی میزبانی کنیم.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

یک گام تا راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات در بازار سرمایه

قیمت بازی پلی استیشن و ایکس باکس + جدول

قیمت مرغ، گوشت سفید و تخم مرغ

واکنش استاندار آذربایجان شرقی به سیلی خوردنش

شاخص بورس چندان هم قابل اعتماد نیست!

دستور مهم رئیسی به وزارت بهداشت

علی دارابی مردی از پشت پرده سیاست

بازدید وزیر ارتباطات از پارک اقتصاد دیجیتال و فناوری اطلاعات مشهد

طرح ترافیک تهران تغییر می‌کند؟

وضعیت سبد سهام عدالت در اولین روز آبان ماه

کارشناس خرید ارز دیجیتال کلاهبردار از آب درآمد

افزایش تسهیلات مشاغل خانگی به ۶۲ میلیارد تومان

اعمال محدودیت برای کارمندان واکسن نزده

آخرین آمار کرونا در کشور شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰

بهناز جعفری هم عروس شد + عکس

خبری برای مشترکان پرمصرف برق

قیمت انواع گوشی‌ هواوی در بازار

سلفی گوهر خیراندیش با دخترش آزاده + عکس

زمان پخش سریال امنیتی «سرجوخه» مشخص شد

قیمت انواع گوشی شیائومی در بازار

سقوط آزاد بورس در نخستین روز هفته

زمان واریز سود سهامداران شستا

قیمت انواع گوشی‌ سامسونگ در بازار

داماد رضایی چرا از بانک صادرات انصراف داد؟

قیمت لوازم خانگی به قبل از گرانی برگشت

استاندار آذربایجان شرقی چرا سیلی خورد؟

همسرکُشی با چاقو در ایلام

حضور چین برای پروژه‌های مسکن در ایران تایید شد

یک انتصاب از سوی آیت الله جنتی

پشت پرده ماجرای امنیتی بودن اموال مسئولان

افزایش ۵ درصدی قیمت لوازم یدکی

همکاری سازمان منطقه آزاد قشم با کمیته امداد امام خمینی(ره) در توسعه ساخت و واگذاری مسکن در قشم

استاندار آذربایجان شرقی سیلی خورد

۶ اطلاعیه درباره نماد‌های بورسی

توزیع رانت میان صرافی‌های خصوصی

چرا بورس امروز منفی شد؟

سولانا به رتبه ششم بازار رمزارزها رسید