رئیس جمهور امروز بودجه 99 را به مجلس می‌برد

رونمایی از بودجه 1866 هزار میلیارد تومانی

480 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی، 48 هزار میلیارد تومان درآمد نفت و 70 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی است
۴۱۹۹۹
۲۶ : ۰۹ - يکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸
بودجه
اقتصاد24- رونمایی از بودجه 1866 هزارمیلیارد تومانی - لایحه بودجه سال 1399 به‌عنوان چهارمین بودجه قانون برنامه ششم توسعه امروز تقدیم مجلس می‌شود. سقف بودجه کل سال آینده 1866 هزار میلیارد تومان است که نسبت به بودجه 1744 هزار میلیارد تومانی سال‌جاری 6.99 درصد رشد دارد. براساس آمارهای منتشر شده بودجه شرکت‌های دولتی در سال آینده 1386 هزار میلیارد تومان است که با اضافه شدن آن به رقم 480 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی رقم کل بودجه به 1866 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

دفاع رئیس جمهوری از لایحه بودجه ۹۹ در مجلس


براساس اعلام سخنگوی هیأت رئیسه مجلس امروز لایحه بودجه سال ۹۹ توسط رئیس جمهوری به هیأت رئیسه مجلس تقدیم می‌شود. به گزارش خانه ملت، اسدالله عباسی گفت: طبق روال سال‌های گذشته احتمالاً در این روز برخی از اعضای کابینه، رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور و همچنین معاون اول رئیس جمهوری روحانی را همراهی خواهند کرد.
وی تصریح کرد: در این جلسه رئیس جمهوری پس از ارائه لایحه بودجه به هیأت رئیسه بر اساس آیین‌نامه از لایحه بودجه دولت دفاع می‌کند. ماده 186 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در خصوص تصویب بودجه سالانه کل کشور توسط نمایندگان تصریح می‌کند: «دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کل کشور را حداکثر تا 15 آذر ماه هر سال به مجلس تسلیم کند.»

جزئیات لایحه بودجه ۹۹


طی روزهای اخیر اعداد و ارقام مختلفی از لایحه بودجه سال آینده در رسانه‌ها منتشر شده است، اما روز گذشته درآستانه تقدیم لایحه به مجلس، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه جلسه ستاد بودجه 99 جزئیات بیشتری ازلایحه را اعلام کرد.
معاون رئیس جمهوری با تشریح عناصر اصلی لایحه بودجه ۹۹، گفت: مهم‌ترین سیاست پیش‌بینی شده در بودجه سال ۹۹ کل کشور، افزایش قدرت خرید مردم است. به‌گزارش مهر، نوبخت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز رئیس جمهوری لایحه بودجه ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی را در قالب ۱۹ پیوست به مجلس تقدیم می‌کند؛ بودجه سال ۹۹ کل کشور هم بر اساس برنامه اصلاح ساختاری بودجه که از سال گذشته در ۴ محور و ۹ بسته برنامه و پروژه توسط سازمان برنامه و بودجه آماده شد، تهیه شده است.
وی افزود: شاید ویژگی اصلی و متفاوت لایحه بودجه ۹۹ نسبت به بودجه سال‌های قبل، تأثیر و ملاحظاتی است که شرایط تحریمی در اقتصاد کشور ایجاد کرده است؛ این بودجه برای اولین سالی است که متقارن با ظالمانه‌ترین تحریم‌ها، تدوین شده است. بنابراین از نظر منابع بودجه‌ای، مخارج، سیاست‌ها و اهداف، بودجه را با توجه به شرایط مقاومت در برابر تحریم‌ها تنظیم کرده‌ایم.

درآمد نفت فقط برای پروژه‌های عمرانی


وی با اشاره به منابع لایحه بودجه ۹۹، ادامه داد: در منابع تلاش کردیم کمترین وابستگی را در طول تاریخ اقتصادی کشور به منابع نفتی داشته باشیم. تلاش می‌کنیم از منابع داخلی خود در هر شرایطی که دشمن موقعیتی فراهم کند که کل نفت در محاسبات بودجه‌ای ظاهر نشود، بودجه را اداره کنیم. الان در شرایطی هستیم که وزارت نفت با همکاری سایر دستگاه‌ها به نحو شایسته‌ای می‌تواند آنچه را حق این ملت است از بازار به‌صورت رسمی محقق کند. معاون رئیس جمهوری افزود: سعی کردیم کمترین وابستگی را به متغیرهای برون زا همچون صادرات نفت داشته باشیم. حتی نسبت به سال گذشته منابع نفتی را به یک سوم تقلیل دادیم. آن مقداری هم که از صادرات نفت منابعی به‌دست آید صرف طرح‌های عمرانی خواهیم کرد. حتی یک ریال در اموری غیر از طرح‌های عمرانی، استفاده نخواهیم کرد. نوبخت گفت: رقم دیگری که از راه واگذاری دارایی‌های مالی دولت به‌دست آید، صرف بازپرداخت تعهدات (بدهی‌ها) طرح‌های عمرانی خواهیم کرد.

اتصال مرکز ۴ استان دیگر به شبکه سراسری


وی با بیان اینکه ۷۰ هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی پیش‌بینی کرده‌ایم، اظهار داشت: با این بودجه می‌توانیم چند کیلومتر راه‌آهن جدید در کشور بهره‌برداری کنیم؛ طبق وعده‌ای که داده بودیم مراکز استان‌های همدان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، ایلام و میانه-بستان آباد را افتتاح کردیم و در سال آینده تلاش می‌کنیم که مراکز استان‌های کردستان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری و خراسان جنوبی را به شبکه سراسری وصل کنیم. وی افزود: همچنین تعداد زیادی از راه‌آهن‌های یک خطه را ۲ یا ۳ خطه خواهیم کرد؛ ۳۰ طرح آبرسانی همچون سد‌های بزرگ را افتتاح خواهیم کرد، همچنین آزادراه‌های متعددی را به پایان خواهیم رساند.

رشد ۴ درصدی هزینه ها


نوبخت ادامه داد: در کل بودجه طرح‌های عمرانی نسبت به سال قبل رشد بیش از ۵ درصدی یافته است؛ البته هزینه‌های جاری رشد ۴ درصدی داشته است اما از دل این هزینه‌ها، ۱۵ درصد برای افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان در نظر گرفته‌ایم.

صادرات نفت؛ ۴۸ هزار میلیارد تومان


وی گفت: کل صادرات نفت کمتر از ۴۷ تا ۴۸ هزار میلیارد تومان است در حالی که ۷۰ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی سرمایه‌گذاری خواهیم کرد. گفتنی است، با درنظر گرفتن این عدد درآمد دلاری صادرات نفت به 11.4 میلیارد دلار می‌رسد. نوبخت با اشاره به بخش مصارف لایحه بودجه ۹۹، اظهار داشت: مصارف را در ۲ بخش بر اساس سیاست‌ها تهیه کردیم؛ در هزینه‌های جاری برای جبران قدرت خرید مردم، ۱۵ درصد حقوق‌ها افزایش یافته است، ۶ هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفتیم،
۲ هزار میلیارد تومان برای طرح رتبه‌بندی کردن فرهنگیان پیش‌بینی کردیم، یارانه نقدی به مثابه قبل پرداخت می‌شود و ۳۱ هزار میلیارد تومان یارانه از محل حمایت معیشتی پرداخت خواهد شد.

نرخ ارز نیمایی 8000 تا ۸۵۰۰ تومان


رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه طرح‌های عمرانی با اولویت‌بندی در دستور کار قرار دارند، گفت: مهار تورم را از دو طریق پیش خواهیم برد؛ نخست اینکه ریالی از بودجه از پول پر قدرت تورم زا تهیه نمی‌شود؛ کالاهای اساسی با همان نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان تأمین خواهد شد، حتی ارز نیمایی را در محاسباتمان (غیر از کالاهای اساسی) در حد 8000 تا ۸۵۰۰ تومان در نظر گرفتیم. تلاش است قیمت ارز همچنان در کنترل باشد. درهمین زمینه دفتر سخنگوی دولت نیز با صدور اطلاعیه‌ای با اشاره به سخنان علی ربیعی در خصوص نرخ دلار در بودجه سال آینده اعلام کرد: منظور سخنگوی دولت دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان بوده که به اشتباه ۴۵۰۰ تومان بیان شده است.

اشتغال و تولید دو هدف دولت در سال ۹۹


وی به اهداف لایحه بودجه ۹۹ اشاره کرد و افزود: اشتغال هدف نخست ماست؛ برای افزایش یک میلیون فرصت شغلی برنامه‌ریزی کرده‌ایم و علاوه بر لایحه بودجه برنامه مجزایی به مجلس ارائه کردیم. در مجموع ۲۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای ایجاد شغل پیش‌بینی کردیم.

نوبخت ادامه داد: تولید هدف دوم ماست که به‌صورت ویژه مورد حمایت خواهد بود؛ در مجموع ۳۰۰ هزار میلیارد تومان دولت و شرکت‌های دولتی سرمایه‌گذاری خواهند کرد تا تولید بالا رود و سال بعد از رکود خارج و رشد مثبت اقتصادی را داشته باشیم. البته برنامه جداگانه‌ای در این خصوص به مجلس ارائه می‌کنیم. رئیس سازمان برنامه و بودجه تأکید کرد: با‌ وجود شرایط تحریمی، دولت با روحیه قوی برای اینکه کمترین فشار به جامعه منعکس شود، بودجه را تنظیم کرده است.

3 نکته


۲۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای ایجاد شغل پیش‌بینی شده است
کل صادرات نفت کمتر از ۴۷ تا ۴۸ هزار میلیارد تومان است در حالی که ۷۰ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی سرمایه‌گذاری خواهیم کرد
مهم‌ترین سیاست پیش‌بینی شده در بودجه سال ۹۹ کل کشور، افزایش قدرت خرید مردم است

منبع: ایران
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
آخرین اخبار

مدافع استقلال دربی را از دست داد

۱۷ هزار و ۵۰۰ خانه در سه استان سیل‌زده ساخته می‌شود

قیمت انواع تابلو فرش در بازار؟ +جدول

برخورد چند راکت در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد

تصمیم عجیب کمیسیون تلفیق به نفع نجومی بگیران

قیمت دلار و قیمت یورو امروز سه شنبه ۱ بهمن ۹۸+جدول

موافقان استیضاح ترامپ از مخالفان آن بیشتر هستند

شکایت باشگاه‌های فوتبال ایران به دادگاه بین‌المللی ورزش

رئیسی: شرطی کردن اقتصاد خطاست

قیمت آپارتمان ۸۰ متری در تهران +جدول

سردار با ۱۸ میلیون یورو گران‌ترین مهاجم زنیت شد

فصل دوم «وارش» ساخته می‌شود؟

بیانیه وزارت خارجه روسیه درباره اظهارات هوک علیه ایران

نامه سیدحسن خمینی به آیت الله العظمی سیستانی

پوشش عجیب بازیگران در سریال «دل» +عکس

معرفی سرمربی تیم ملی فوتبال تا ۵ روز آینده

بغداد، استارت خروج آمریکایی‌ها را زد

آستون ویلا مقصد بعدی مهدی طارمی

راه نجات اقتصاد کشور/ بازار‌های جهانی برای ایران یکبار مصرف شده/ دست بسته بخش خصوصی در دیپلماسی اقتصادی

قیمت طلا امروز سه شنبه ۱ بهمن ۹۸+جدول

قطعه یک آزادراه تهران-شمال چه زمانی زیر بار ترافیک می‌رود؟

بازار ایرباد‌های بیسیم در قبضه اپل

واکنش قاطع برانکو به مصاحبه جنجالی انصاری‌فرد

استفاده از موبایل، کودکان را افسرده نمی‌کند

مکرون با ترامپ به توافق رسید

عابدینی: شنیده‌ام تاج اشتباهی نامه AFC را امضا کرده است!

همکاری فیات کرایسلر و فاکسکان برای تولید خودروهای برقی

ایجاد ظرفیت و تسهیلات برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی در منطقه ویژه اقتصادی پیام

تعداد ردصلاحیت‌شدگان کاهش می‌یابد؟

جزئیات مرگ ۶۰ نفر در حادثه تشییع سردار سلیمانی در کرمان

خیز دوباره قیمت، به استقبال وام جدید مسکن رفت

احتمال فراخوانی ۵۰۰ هزار دستگاه از خودرو‌های تسلا

سدان برقی و پلاگین هیبرید جدید چینی بی وای دی هان معرفی شد+عکس

گزینه خارجی پرسپولیس به دبی رسید

سازوکار اخذ جریمه از متخلفان در پرداخت مالیات تعیین شد

نامه خصوصی هاشمی به فتاح درباره پدرش

گوگل نمای ظاهری صفحه نتایج جستجوی خود را به‌روز کرد