بررسی هزینه خانوار در یک ماه

خانواده چهار نفره چگونه از عهده مخارج ماهانه خوراکی‌ برمی‌آید؟

یک خانواده چهار نفره در ماه باید رقمی حدود ۱۲۲ هزار تومان برای خرید گوشت قرمز کنار بگذارد و هر ماه حدود ۷۴ هزار تومان مرغ بخرد. بودجه مورد نیاز برای شیر و لبنیات ۱۰۴ هزار تومان است. تخم‌مرغ ماهی ۲۳ هزار تومان خرج روی دست این خانواده می‌گذارد. هزینه خرید میوه و سبزی جداگانه هرکدام ۱۰۵ هزار تومان است. چای و قند و شکر نیز به ترتیب ماهی ۲۵ و ۱۶ هزار تومان خرج می‌تراشند. به‌نظر می‌رسد باید خودتان را برای یک رقابت جدی آماده کنید
۴۲۱۲۰
۰۱ : ۱۰ - دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸
هزینه خانوار
اقتصاد24- خانواده چهار نفره چگونه از عهده مخارج ماهانه خوراکی‌ برمی‌آید؟ خانواده‌های ایرانی اغلب سه یا چهار نفره هستند. خود مرکز آمار می‌گوید چنین خانواده‌ای در سال گذشته رقمی حدود ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای خرید محصولات خوراکی هزینه کرده‌ که معادل ماهانه آن می‌شود رقمی حدود ۸۵۰ هزار تومان. در هشت ماه سپری شده از سال ۹۸ هزینه‌ها به طور میانگین ۲۷ درصد بالا رفته است. پس می‌توان نتیجه گرفت که امسال خانواده‌های چهار نفره برای محصولات خوراکی باید ماهی یک میلیون و ۱۰۵ هزار تومان هزینه کنند. در این گزارش تلاش می‌کنیم متوجه شویم این پول خرج چه‌چیز‌هایی می‌شود و یک خانواده چهار نفره با همان معیارهای مورد نظر مرکز آمار چطوری باید این پول را برای خرید برنج، نان، گوشت، لبنیات، روغن، میوه و سبزی، حبوبات، قند و شکر و چای هزینه کند.

برنج؛ ۱۲۱ هزار تومان


خانواده‌های چهار نفره باید رقمی حدود ۱۲۱ هزار تومان در ماه برای خرید برنج هزینه کنند. گزارش‌های مرکز آمار نشان می‌دهد میزان هزینه غلات خانواده‌های چهار نفره در سال ۹۷ رقمی حدود یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان معادل ماهانه ۹۳ هزار تومان بوده و با احتساب تورم ۲۷ درصدی، حالا این رقم باید به حدود ۱۲۱ هزار تومان در ماه برسد که می‌شود حدود پنج کیلو برنج ایرانی یا ۱۲ کیلوگرم برنج خارجی

نان؛ ۷۷ هزار تومان


هزینه‌ای که خانواده‌های چهار نفره در سال ۹۷ برای خرید انواع نان خرج کرده بودند، رقمی حدود ۷۱۵ هزار تومان بود که میانگین ماهانه آن می‌شود ۶۰ هزار تومان. از سال ۹۷ تا حالا با توجه به نرخ تورم نقطه به نقطه، هزینه‌ها به طور میانگین ۲۷ درصد افزایش پیدا کرده و می‌توان نتیجه گرفت در حال حاضر خانواده‌های چهار نفره عموما ۷۷ هزار تومان در ماه برای خرید انواع نان هزینه می‌کنند که تقریبا روزانه دو یا سه نان بربری است.

گوشت قرمز؛ ۱۲۲ هزار تومان


۱۲۲ هزار تومان، مبلغی است که یک خانواده چهار نفره برای خرید گوشت قرمز هزینه می‌کند. این مورد از بررسی گزارش‌های مرکز آمار به‌دست آمده که نشان می‌دهد این خانواده‌ها در سال ۹۷ به طور میانگین یک میلیون و ۱۳۰ هزار تومان برای خرید گوشت دام هزینه کرده بودند که با احتساب تورم ۲۷ درصدی این رقم احتمالا به یک میلیون و ۴۷۰ هزار تومان رسیده. با این حساب یک خانواده چهار نفره در ماه باید رقمی حدود ۱۲۲ هزار تومان برای خرید گوشت قرمز کنار بگذارد که معادل یک تا دو کیلوگرم گوشت در ماه است.

گوشت مرغ؛ ۷۴ هزار تومان


سهم مرغ از هزینه‌های خوراکی یک خانواده چهار نفره، رقمی حدود ۷۴ هزار تومان است. پارسال چنین خانواده‌ای حدود ۶۸۴ هزار تومان برای خرید مرغ هزینه کرده بودند که با وجود تورم ۲۷ درصد، این رقم امسال باید به حدود ۸۹۰ هزار تومان برسد و این یعنی اگر هر ماه حدود ۷۴ هزار تومان برای خرید مرغ هزینه کنیم، به نظر معقول می‌آید.

ماهی و میگو؛ ۲۷ هزار تومان


یک خانواده چهار نفره در سال ۹۷ به طور میانگین حدود ۲۵۱ هزار تومان برای خرید گوشت انواع حیوانات دریایی مثل میگو و ماهی هزینه کرده‌اند. با در نظر گرفتن نرخ تورم نقطه به نقطه ۲۷ درصدی، این رقم امسال باید به حدود ۳۲۷ هزار تومان برسد. این یعنی یک خانواده چهار نفره برای حفظ تعادل در هزینه‌هایش، باید ماهانه رقمی حدود ۲۷ هزار تومان را به خرید ماهی و میگو اختصاص دهد.

شیر و لبنیات؛ ۱۰۴ هزار تومان


گزارش‌های مرکز آمار از بودجه خانوار نشان می‌دهد این روز‌ها باید رقمی معادل ۱۰۴ هزار تومان در ماه برای خرید شیر و لبنیات کنار بگذاریم که ۳۵ هزار تومان شیر و ۶۹ هزار تومان آن لبنیات است. این گزارش می‌گوید خانواده‌های چهار نفره در سال ۹۷ میانگین ۳۲۶ هزار تومان برای خرید شیر هزینه کرده‌اند. حالا این رقم تحت تاثیر تورم ۲۷ درصدی قرار گرفته و احتمالا به ۴۲۴ هزار تومان رسیده است. با این حساب می‌توان نتیجه گرفت امسال باید حدود ۳۵ هزار تومان در ماه برای خرید شیر بودجه در نظر بگیریم. از طرف دیگر پارسال هزینه لبنیات مثل ماست و پنیر از سبد خانواده‌های چهار نفره حدود ۶۳۵ هزار تومان بود که امسال با حساب تورم ۲۷ درصدی باید به ۸۲۵ هزار تومان رسیده باشد. با این حساب در چنین شرایطی بهتر است ماهانه رقمی حدود ۶۹ هزار تومان برای خرید لبنیات کنار بگذاریم.

تخم مرغ؛ ۲۳ هزار تومان


خانواده‌های چهار نفره در چنین روز‌هایی باید رقمی حدود ۲۳ هزار تومان در ماه برای خرید تخم مرغ هزینه کنند. گزارش‌های مرکز آمار نشان می‌دهد میزان هزینه تخم مرغ خانواده‌های چهار نفره در سال ۹۷ رقمی حدود ۲۱۴ هزار تومان معادل ماهانه ۱۸ هزار تومان بوده است. با توجه به اینکه از پارسال تا حالا هزینه‌ها متناسب با نرخ تورم نقطه به نقطه یعنی ۲۷ درصد افزایش پیدا کرده است، می‌توان نتیجه گرفت که امسال خانواده‌های چهار نفره باید رقمی حدود ۲۳ هزار تومان در ماه برای خرید تخم مرغ هزینه کنند.

روغن؛ ۳۳ هزار تومان


۳۳ هزار تومان، مبلغی است که یک خانواده چهار نفره برای خرید انواع روغن‌نباتی هزینه می‌کند. این مورد از بررسی گزارش‌های مرکز آمار به‌دست آمده که نشان می‌دهد این خانواده‌ها در سال ۹۷ به طور میانگین ۳۰۳ هزار تومان برای خرید روغن هزینه کرده بودند که با احتساب تورم ۲۷ درصدی این رقم احتمالا به ۳۹۴ هزار تومان رسیده است. با این حساب یک خانواده چهار نفره در ماه باید رقمی حدود ۳۳ هزار تومان برای خرید روغن نباتی کنار بگذارد.

انواع میوه؛ ۱۰۱ هزار تومان


هزینه‌ای که خانواده‌های چهار نفره در سال ۹۷ برای خرید انواع میوه خرج کرده بودند، رقمی حدود ۹۳۰ هزار تومان بود که میانگین ماهانه آن می‌شود ۸۱ هزار تومان. از سال ۹۷ تا حالا با توجه به نرخ تورم نقطه به نقطه، هزینه‌ها به طور میانگین ۲۷ درصد افزایش پیدا کرده و می‌توان نتیجه گرفت در حال حاضر خانواده‌های چهار نفره عموما ۱۰۵ هزار تومان در ماه برای خرید میوه هزینه می‌کنند.

انواع سبزیجات؛ ۱۰۵ هزار تومان


خرید انواع سبزیجات در سال ۹۷ مبلغی حدود ۹۷۰ هزار تومان روی دست خانواده‌های چهار نفره خرج گذاشته است که معادل ماهانه آن می‌شود ۸۱ هزار تومان. هزینه‌هایمان در این مدتی که از سال ۹۷ گذشته ثابت نبوده و تحت تاثیر تورم، حدود ۲۷ درصد افزایش پیدا کرده است. با این حساب می‌توان گفت: این روز‌ها خانواده‌های چهار نفره احتمالا رقمی حدود ۱۰۵ هزار تومان در ماه برای خرید انواع سبزیجات اختصاص می‌دهند.

حبوبات؛ ۲۲ هزار تومان


یک خانواده چهار نفره در سال ۹۷ به طور میانگین حدود ۲۰۰ هزار تومان برای خرید انواع حبوبات، مثل عدس، نخود، لوبیا و... هزینه کرده‌اند. با در نظر گرفتن نرخ تورم نقطه به نقطه ۲۷ درصدی، این رقم امسال باید به حدود ۲۶۰ هزار تومان رسیده باشد. این یعنی یک خانواده چهار نفره برای حفظ تعادل در هزینه‌هایش، باید ماهانه رقمی حدود ۲۲ هزار تومان را به خرید حبوبات اختصاص دهد.

قند و شکر؛ ۱۶ هزار تومان


خانواده‌های چهار نفره در چنین روز‌هایی باید رقمی حدود ۱۶ هزار تومان در ماه برای خرید قند و شکر هزینه کنند. گزارش‌های مرکز آمار نشان می‌دهد میزان هزینه قند و شکر خانواده‌های چهار نفره در سال ۹۷ رقمی حدود ۱۵۱ هزار تومان معادل ماهانه ۱۳ هزار تومان بوده است. با توجه به اینکه از پارسال تا حالا هزینه‌ها متناسب با نرخ تورم نقطه به نقطه یعنی ۲۷ درصد افزایش پیدا کرده است، می‌توان نتیجه گرفت که امسال خانواده‌های چهار نفره باید رقمی حدود ۱۶ هزار تومان در ماه برای خرید قند و شکر هزینه کنند که تقریبا معادل سه تا چهار کیلوگرم قند یا شکر است.

چای و قهوه؛ ۲۵ هزار تومان


گزارش‌های مرکز آمار نوشیدنی‌های گرم را در یک گروه دسته‌بندی کرده و می‌گوید خانواده‌های چهار نفره در سال ۹۷ رقمی حدود ۲۳۵ هزار تومان برای خرید چای، قهوه و کاکائو هزینه کرده‌اند. با توجه به تورم نقطه به نقطه ۲۷ درصدی، احتمالا این هزینه حالا به ۳۰۶ هزار تومان رسیده باشد. این مورد نشان می‌دهد خانواده‌های چهار نفره برای حفظ تعادل در هزینه‌هایشان باید رقمی حدود ماهانه ۲۵ هزار تومان برای خرید چای کنار بگذارند که تقریبا معادل ۳۰۰ تا ۵۰۰ گرم چای خارجی است.

غذا‌های آماده؛ ۴۷ هزار تومان


خرید تنقلات و غذا‌های آماده در سال ۹۷ حدود ۴۳۲ هزار تومان برای خانواده‌های چهار نفره هزینه داشته است. این مورد نشان می‌دهد پارسال ماهانه حدود ۳۶ هزار تومان برای خرید غذای آماده هزینه می‌شد و حالا با توجه به تورم ۲۷ درصدی، احتمالا این رقم به ۵۶۲ هزار تومان در سال رسیده باشد که معادل ماهانه آن می‌شود حدود ۴۷ هزار تومان.

 
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
آخرین اخبار

شاخص کل ۶۴۷۱ واحد افزایش یافت

توضیحات پلیس در مورد بسته مشکوک در تجریش

ویدئو/  پشت‌ پرده احضار ترانه علیدوستی به دادسرای رسانه

سیدحسن نصرالله به دختر سردار سلیمانی چه گفت؟

ویدئو/ دیدار و گفتگوی صمیمانه سید حسن نصرالله با زینب سلیمانی

ویدئو/ مانکن‌های زنده در تهران شایعه یا واقعیت؟!

حق فنی جدید داروخانه‌ها ابطال شد

ویدئو/ آرزوی سلامتی برای استاد شجریان در شبکه پنج تهران

تنها ژئوپارک جهانی خاورمیانه در معرض دریافت کارت قرمز

اشتباه وحشتناک در رژه نیروی زمینی ارتش هند +فیلم

ویدئو/ طراح برنامه ترور سردار سلیمانی به هلاکت رسید

نرخ بیکاری در ایران و کشور‌های مختلف

پیدا شدن بسته مشکوک در تجریش تهران

خط خوردگان بسته حمایت معیشتی دولت چه می‌گویند؟/ صدای آشنای ناکارآمدی سیستم آماری کشور

دلیل مرگ دسته جمعی پرندگان میانکاله چه بود؟

شوک AFC به رقیب قطری استقلال

ویدئو/ سه‌تار نوازی و خواندن دختر آلمانی در جزیره هرمز

عملیات بازار باز ضرورتی برای شرایط فعلی اقتصادی است

ویدئو/ ماجرای سرمای بی سابقه که قرار بود رکورد بزند چه شد؟

ماجرای گورستان سربازان آمریکایی در تهران چیست؟ +عکس

قیمت مسکن ۱۰۰ متری در تهران +جدول

حساب‌های بانکی شخصی و تجاری جدا می‌شوند

قیمت طلا امروز سه شنبه ۸ بهمن ۹۸

قاتل سردار سلیمانی کشته شد؟

قیمت دلار و قیمت یورو امروز سه شنبه ۸ بهمن ۹۸

زلزله در « خانه زنیان شیراز»

استاد شجریان از بیمارستان مرخص می‌شود

کاهش ۵۰ درصدی درآمد دایملر در سال ۲۰۱۹

روسیه از معامله قرن بی خبر است؟

ماساژور داخل صندلی خودرو به درمان افسردگی کمک می‌کند+ویدئو

بهترین‌های هفته هفدهم لیگ برتر

روحانی: دشمنان نمی‌دانند استقلال برای ما چه اهمیت زیادی دارد

رکود تورمی تا کی در ایران می‌ماند؟

مرسدس بنز هفدهم شد!

ردپای برج‌های لاکچری در آلودگی هوای تهران

پتنت جدید اپل برای اپل پنسل 

پیش‌بینی مرگ کوبی برایانت با سقوط هلی‌کوپتر در سال ۲۰۱۲ +فیلم