جنگِ‌ سرلیستی‌ بین اصولگرایان

سرلیستی لیست اصولگرایان در انتخابات مجلس، تنها چند روز بعد از پایان ثبت نام کاندیداها درحال تبدیل شدن به یک بحران است، آنچنان که بنا به گفته ناصر ایمانی بعید به نظر نمی رسد لیست اصولگرایان بدون سرلیست و براساس حروف الفبا منتشر شود.
۴۲۴۷۲
۰۶ : ۱۱ - پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸
5307870
اقتصاد24- با مشخص شدن کاندیداهای اصولگرای حاضر در انتخابات مجلس یازدهم، کلاف سردرگم اصولگرایان در انتخابات پیش رو پیچیده تر شده است. یک طرف میزِ مذاکره شورای ائتلاف، محمدباقر قالیباف و نواصولگرایان نشسته اند، طرف دیگر میرسلیم و موتلفه اسلامی که پیش از این بارها تاکید کرده بودند نمی خواهند دوباره از بچه شلوغ های اصولگرا ضربه بخورند. از این سو مصباحی مقدم، موسی پور و جامعه روحانیت مبارز و طیف های سنتی که تلاششان وحدت است تا بار دیگر اصولگرایان بازی رقابت را نبازند و به این سه طیف باید آقاتهرانی و پایداری ها را هم اضافه کرد که می گویند به این راحتی ها برای حضور در لیستِ مشترک کوتاه نمی آیند. اما قرار است سرلیست از بین کدام طیف انتخاب شود و سایرین ذیل نامِ او وارد کارزار شوند؟

کار سخت اصولگرایان برای رسیدن به لیست مشترک


کار اصولگرایان برای چینش لیست مشترک سخت خواهد بود،حتی همین حالا که با تکیه بر حضور کمرنگ چهره های رقیب امیدی چندبرابر در چهره های آنها نمود پیدا کرده و معتقدند دست برتر مجلس بعدی هستند اما در کنار آن نگرانی ها از چند لیستی یا چند سرلیستی شدن در این جریان هم اوج گرفته است.

قالیبافی ها از مدت ها پیش که آمدن نیامدن سردار اصولگرا در هاله ای از ابهام بود نامش را به عنوان سرلیست اصولگرایان و حتی رئیس مجلس بعدی برجسته کرده بودند. تحرکاتی هدفمند که به دیگر اصولگراها این پالس را می فرستاد که در صورت کاندیداتوری قالیباف کسی دیگر شانس سرلیستی یا ریاست مجلس بعدی را نخواهد داشت. این نگاه اما مخالفانی جدی هم دارد. از پایداری ها تا همین حزب موتلفه که کاندیدای شاخصش را به میدان فرستاده و از قضا نشست و برخواستی هم با شهردار پیشین تهران دارند.

موتلفه و روحانیت مبارز کنار قالیباف قرار می گیرند؟


هرچند قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ در نهایت با دلخوری به ائتلاف با ابراهیم رئیسی و همراهی با تصمیم جریان اصولگرا تن داد اما میرسلیم تا آخر ماند و موتلفه نخواست از موضعش عقب بنشیند. اما آیا اینبار موتلفه ای ها با وجود گله هایی که دارند ترجیح می دهند بازهم به قیمت وحدت اصولگرایان در کنار تصمیم شورای ائتلاف قرار گرفته و حامی سرلیستی قالیباف شوند؟ ناصر ایمانی، تحلیلگر اصولگرا، به خبرآنلاین می گوید: « جریان سنتی اصولگرایان شامل حزب موتلفه و جامعه روحانیت مبارز با جریان های جدیدتر به خصوص طیف آقای قالیباف اختلاف نظرهایی دارند. همانطور که در میان طیف های اصلاح طلب هم این اختلاف نظرات هست. با این حال تاکنون مشخص شده که طیف آقای قالیباف و سنتی ها و موتلفه در انتخابات یکپارچه عمل می کنند و در لیست مشترک قرار می گیرند و موتلفه قطعا لیست مستقل ارائه نمی کند.»

اما نماینده طیف سنتی در انتخابات فقط موتلفه ای ها نیستند، بلکه جامعه روحانیت مبارز با دو کاندیدای شاخص یعنی مصباحی مقدم و موسی پور در عرصه رقابت حضور دارند. دو چهره ای که هرکدام می توانند به نوعی شانس سرلیستی داشته باشند.ظاهرا بحث بر روی این مسائل آنقدر جدی شده که به گفته ایمانی، « این صحبت هست که عکس هیچکس بالای لیست قرار نگیرد و اسامی براساس حروف الفبا منتشر شود یعنی هیچ عکسی بالا نیاید که باعث اختلاف نظر شود یا شائبه ای ایجاد کند.»

پایداری ها همچنان بلای جان اصولگرایان


اما طرف دیگر ماجرا پایداری ها هستند که دبیرکل شان پا به میدان گذاشته و به دنبال رسیدن به کرسی های سبزِ پارلمان است. اصولگرایان مدت هاست سازِ مخالفِ پایداری ها را می شنوند. می گویند پایداری به صراطِ شورای ائتلاف مستقیم نمی شود اما همچنان درحال گفتگو و رایزنی با آنها هستند.

محمد جواد ابطحی یکی از اعضای جبهه پایداری در گفتگویی آخرین پالس های انتخاباتی این طیف را نه فقط به شورای ائتلاف که به سوی قالیباف فرستاده و همچنان بر طبلِ جدایی و به خصوص مخالفت با قالیباف و جریانش کوبیده است. او گفته: « خود دوستان اصولگرا نیز باید انعطاف پذیر باشند. همه اش گفته می شود که چرا جبهه پایداری انعطاف نشان نمی دهد؟ خب چرا آنها انعطاف به خرج نمی دهند؟ انتظار داریم تیم آقای قالیباف هم کوتاه بیاید. اگر بخواهند به لیست واحد و اجماع برسند، طبیعتا باید همین طور شود.»

طبق اظهارات این عضو پایداری «ممکن است اصولگرایان در تهران حتی ۳ لیست جداگانه داشته باشند. او در این رابطه گفته: «آقای قالیباف یک لیستی را تنظیم کرده و خودش نیز سرلیست می شود. یک لیست را جبهه پایداری و یک لیست دیگری را هم جبهه پیروان خط امام و رهبری می دهد. هرچند افرادی برای کدخدامنشی و نزدیک کردن دیدگاه ها به یکدیگر وسط میدان آمده‌اند که امیدواریم به نتیجه برسند. آقای صدیقی و آقای موحدی کرمانی آمده اند و در حال رایزنی هستند.»

احتمال ارائه لیست مشترک بین پایداری ها و شورای ائتلاف


ایمانی هم این اختلافات و اما و اگرهای پایداری ها را تایید می کند و معتقد است:« در رابطه با اختلاف نظر در طیف اصولگرایی در جریان تصمیم گیری های انتخاباتی فقط جبهه پایداری مطرح است. درحال حاضر سایر طیف های جریان اصولگرا ذیل همان جبهه متحد اصولگرایان قرار دارند. هرچند این امکان همچنان وجود دارد که پایداری ها با سایر اصولگرایان لیست مشترک ندهند یا در برخی شهرها مشترک باشند و در برخی شهرها لیست متفاوتی داشته باشند. هرچند اگر لیست مشترک ندهند باز هم احتمالا بسیاری از افراد دو لیست مشترک خواهند بود و فقط تعدادشان تفاوت دارد.»

سرلیست اصولگرایان حتما رئیس مجلس یازدهم خواهد شد؟


با این تفاسیر آیا ممکن است جبهه پایداری سهم بیشتری در لیست ها بگیرد و از سرلیستی دبیرکلش –آقاتهرانی- چشم پوشی کند؟ آیا می توان تصور کرد هیچ یک چهره های این چهارضلع –قالیباف، آقاتهرانی، مصباحی مقدم و میرسلیم، به فکر سرلیستی نباشند و ماجرا با پیشنهادِ «تنظیم لیست براساس حروف الفبا» ختم به خیر شود؟

ناصر ایمانی در همین رابطه به خبرآنلاین می گوید که «شاید برخی فکر کنند که هرکس سرلیست شد الزاما و قطعا رئیس مجلس هم می شود. این تصور غلطی است و اگر دقت شود در همین ادوار گذشته مجلس، سرلیست الزاما رییس مجلس نشده و اهمیت و معنای خاصی جز اینکه آن لیست در افکار عمومی به نام آن شخص شناخته شود، ندارد.»

اصولگرایان از پرتگاه سرلیستی عبور می کنند؟

به هرحال سرلیستی موضوعی است که قطعا مورد بحث و جدل قرار گرفته و می گیرد. همانطور که این موضوع آنقدر اهمیت داشت که در انتخابات دوره قبل مجلس، نام و عکس حدادعادل شب آخر و در تصمیمی ناگهانی در کنار چهره روحانی آن لیست یعنی ابوترابی فرد، قرار گرفت. باید منتظر ماند و دید اصولگرایان برای حفظ وحدت و کسب پیروزی تن به چه روشی در بستن لیست و سرلیست خواهند داد.

منبع: خبرآنلاین
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
آخرین اخبار

مدافع استقلال دربی را از دست داد

۱۷ هزار و ۵۰۰ خانه در سه استان سیل‌زده ساخته می‌شود

قیمت انواع تابلو فرش در بازار؟ +جدول

برخورد چند راکت در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد

تصمیم عجیب کمیسیون تلفیق به نفع نجومی بگیران

قیمت دلار و قیمت یورو امروز سه شنبه ۱ بهمن ۹۸+جدول

موافقان استیضاح ترامپ از مخالفان آن بیشتر هستند

شکایت باشگاه‌های فوتبال ایران به دادگاه بین‌المللی ورزش

رئیسی: شرطی کردن اقتصاد خطاست

قیمت آپارتمان ۸۰ متری در تهران +جدول

سردار با ۱۸ میلیون یورو گران‌ترین مهاجم زنیت شد

فصل دوم «وارش» ساخته می‌شود؟

بیانیه وزارت خارجه روسیه درباره اظهارات هوک علیه ایران

نامه سیدحسن خمینی به آیت الله العظمی سیستانی

پوشش عجیب بازیگران در سریال «دل» +عکس

معرفی سرمربی تیم ملی فوتبال تا ۵ روز آینده

بغداد، استارت خروج آمریکایی‌ها را زد

آستون ویلا مقصد بعدی مهدی طارمی

راه نجات اقتصاد کشور/ بازار‌های جهانی برای ایران یکبار مصرف شده/ دست بسته بخش خصوصی در دیپلماسی اقتصادی

قیمت طلا امروز سه شنبه ۱ بهمن ۹۸+جدول

قطعه یک آزادراه تهران-شمال چه زمانی زیر بار ترافیک می‌رود؟

بازار ایرباد‌های بیسیم در قبضه اپل

واکنش قاطع برانکو به مصاحبه جنجالی انصاری‌فرد

استفاده از موبایل، کودکان را افسرده نمی‌کند

مکرون با ترامپ به توافق رسید

عابدینی: شنیده‌ام تاج اشتباهی نامه AFC را امضا کرده است!

همکاری فیات کرایسلر و فاکسکان برای تولید خودروهای برقی

ایجاد ظرفیت و تسهیلات برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی در منطقه ویژه اقتصادی پیام

تعداد ردصلاحیت‌شدگان کاهش می‌یابد؟

جزئیات مرگ ۶۰ نفر در حادثه تشییع سردار سلیمانی در کرمان

خیز دوباره قیمت، به استقبال وام جدید مسکن رفت

احتمال فراخوانی ۵۰۰ هزار دستگاه از خودرو‌های تسلا

سدان برقی و پلاگین هیبرید جدید چینی بی وای دی هان معرفی شد+عکس

گزینه خارجی پرسپولیس به دبی رسید

سازوکار اخذ جریمه از متخلفان در پرداخت مالیات تعیین شد

نامه خصوصی هاشمی به فتاح درباره پدرش

گوگل نمای ظاهری صفحه نتایج جستجوی خود را به‌روز کرد